Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: Wymiana silnika 1.6 TS

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    Alfa 156 1.6 TS 1999
    Postów
    9

    Domyślnie Wymiana silnika 1.6 TS

    Witam,
    Padł mi silnik w mojej Belli (1.6 TS 1999 rok) i mechanik doradził mi zakup kompletnego motoru na wymianę i nie "bawienie się" w remont, głównie ze względu na mniejsze koszty takiej operacji. Problem polega na tym czy mogę założyć młodszy silnik 1.6 TS z wersji po lifcie albo, ponoć najmniej awaryjny, 1.8 TS z rocznika około 2000? Jak wygląda sprawa osprzętu silnika i skrzyni biegów? Jeżeli ktoś robił taki SWAP proszę o informacje. Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,

  2. #2
    syfon
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał hoffi86 Zobacz post
    Witam,
    Padł mi silnik w mojej Belli (1.6 TS 1999 rok) i mechanik doradził mi zakup kompletnego motoru na wymianę i nie "bawienie się" w remont, głównie ze względu na mniejsze koszty takiej operacji. Problem polega na tym czy mogę założyć młodszy silnik 1.6 TS z wersji po lifcie albo, ponoć najmniej awaryjny, 1.8 TS z rocznika około 2000? Jak wygląda sprawa osprzętu silnika i skrzyni biegów? Jeżeli ktoś robił taki SWAP proszę o informacje. Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam,
    Zmień mechanika!
    Skąd będziesz wiedział czy silnik który kupujesz jest w dobrej kondycji?
    To niestety duża loteria. Raczej kończy się to nieciekawie.
    A w razie przekładki na pewno będziesz miał duże problemy z towarzyszącą elektroniką.

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    09 2010
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    AR 156 2.0 155kM 1998r.
    Postów
    253

    Domyślnie

    Chyba że wrzuci 1.6 wtedy wszystko jest plug & play inaczej gra nie warta ŚWIECZKI! komp, imo, skrzynia, nie wspomnę już nawet o fazach dolocie itd itd....
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują.
    Albert Einstein

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar alfagawrys
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Zgierz/Łódź/Tychy
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 105KM [98']
    Postów
    214

    Domyślnie

    jak wyremontujesz silnik to wiesz co masz i sie nie martwisz ze za pol roku albo wczesniej znowu ci padnie, wtedy nic tylko w pizdu się powiesić, albo nażreć piguł

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Milicz
    Auto
    jest 156 1,9 power by Cinek 177KM ----> GT power by Cinek 188KM / 380Nm ;-)
    Postów
    1,262

    Domyślnie

    opcji jest kilka:
    -najdroższa - remontujesz swój silnik ( co w cale nie oznacza że masz 100% pewności że będzie długo służyć) zawsze coś może pójść nie tak i po np 1000km straci ciśnienie bądź sprężanie ale to wariant bardzo nie optymistyczny
    -kupujesz silnik 1,6 z możliwością odpalenia - sprawdzenia ciśnień itp
    -kupujesz bitą 1,8 ( byle nie w przód ) i tak jak wyżej z możliwością odpalenia / sprawdzenia i przekładasz wszystko co trzeba do swojej łącznie z imo i wiązką.

    Wszystko zależy od zasobności twojego portfela ...

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar premek
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    164 2.0 TB '93/ Spider (916) 2.0 TS '01
    Postów
    1,600

    Domyślnie

    Nie ma co kombinować. 1,6 są najmniej chciane, więc znajdziesz jakąś. To najtańsza opcja i pewnie przez to preferowana.
    Nie wiem po cholerę pisać "zmień mechanika"? Co to ma do rzeczy? Auto ma kilkanaście lat i jest warte (ze sprawnym silnikiem) ze 4 tys. Porządnie zrobiony remont to 1/2-3/4 wartości kompletnego auta.
    Faktycznie - durny ten mechanik, bo nie chce naciągnąć klienta na operację nie wartą pieniędzy, które trzeba w nią włożyć.

    To co Ci mogę poradzić - "padł mi silnik" jest trochę ogólnikowe. Spytaj mechanika jak kompletny musi być silnik do wymiany. Być może potrzebujesz tylko sprawnego bloku z układem korbowym. Wtedy, nawet kupując kompletny silnik, resztę elementów sprzedaż i wcale tak drogo to nie wychodzi. Może tez CI się opłacać kupic całą rozbitą alfę za ~2000 zł, wymontować co potrzebujesz a resztę rozsprzedać. Mnie w dwóch autach taka operacja spłaciła koszty warsztatu, płynów itd. jedyny ból to konieczność wyłożenia chwilowo większej gotówki i znalezienie miejsca na rozbierane auto.
    166 2.4 JTD '00 - była
    164 2.0 V6 TB '91 - była
    156 1.9 JTDm '04 - już nie
    156 1.8 TS '00 - juz nie ma
    164 2.0 V6 TB '93 - jest
    Spider 2.0 TS '01 - w dobrych rękach
    MIlano Verde 3.0 '87 - Ha!
    Do tego Golf 7, 2xRenault 16, Pontiac Executive, Fiat 127 Sport, 2xMaserati Biturbo, 2xGeo Storm, Mini Classic 35, Datsun Violet, Fiat 124 Spider...

  7. #7
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    Alfa 156 1.6 TS 1999
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał premek Zobacz post
    Nie ma co kombinować. 1,6 są najmniej chciane, więc znajdziesz jakąś. To najtańsza opcja i pewnie przez to preferowana.
    Nie wiem po cholerę pisać "zmień mechanika"? Co to ma do rzeczy? Auto ma kilkanaście lat i jest warte (ze sprawnym silnikiem) ze 4 tys. Porządnie zrobiony remont to 1/2-3/4 wartości kompletnego auta.
    Faktycznie - durny ten mechanik, bo nie chce naciągnąć klienta na operację nie wartą pieniędzy, które trzeba w nią włożyć.

    To co Ci mogę poradzić - "padł mi silnik" jest trochę ogólnikowe. Spytaj mechanika jak kompletny musi być silnik do wymiany. Być może potrzebujesz tylko sprawnego bloku z układem korbowym. Wtedy, nawet kupując kompletny silnik, resztę elementów sprzedaż i wcale tak drogo to nie wychodzi. Może tez CI się opłacać kupic całą rozbitą alfę za ~2000 zł, wymontować co potrzebujesz a resztę rozsprzedać. Mnie w dwóch autach taka operacja spłaciła koszty warsztatu, płynów itd. jedyny ból to konieczność wyłożenia chwilowo większej gotówki i znalezienie miejsca na rozbierane auto.
    Sprawa wygląda tak, że silnik już był robiony 3 lata temu po przekręceniu panewki i drugi remont już mi się nie uśmiecha.. Może to i głupio zabrzmi, ale jestem przywiązany do mojej Małej i chcę ją przywrócić do życia. Teraz tłok bije w głowicę i albo znowu panewka, albo korbowód - jeszcze do środka nie zaglądnęliśmy, ale ponoć przeszczep to najtańsza opcja. Znalazłem niedaleko siebie 1.6 z 2002 roku. Kompresja 13,5 - 14,0 bar i jutro może podjadę go oglądnąć. Zadałem pytanie o 1.8 tylko dlatego, że wydawało mi się, że 1.8 i 1.6 na tych samych "bebechach" są składane, a 1.8 ma dobre opinie i zyskałbym trochę na dynamice.
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi i czekam na kolejne
    Pozdrawiam

  8. #8
    Użytkownik Romeo Avatar premek
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    164 2.0 TB '93/ Spider (916) 2.0 TS '01
    Postów
    1,600

    Domyślnie

    Jedyna istotna różnica (prócz pojemności) to kolektor dolotowy o zmiennej długości, który występuje w 1,8 a nie ma go w 1,6. Inna rzecz, że z 2002 będziesz miał CF3, który różni się trochę m.in. sterowaniem i wydechem.
    Tak naprawdę jednak jeśli osprzęt zostawiasz to wielkiej rzeźby nie będzie. W najgorszym razie nie wykorzystasz benefitow płynących ze zmiennej geometrii kolektora dolotowego.
    166 2.4 JTD '00 - była
    164 2.0 V6 TB '91 - była
    156 1.9 JTDm '04 - już nie
    156 1.8 TS '00 - juz nie ma
    164 2.0 V6 TB '93 - jest
    Spider 2.0 TS '01 - w dobrych rękach
    MIlano Verde 3.0 '87 - Ha!
    Do tego Golf 7, 2xRenault 16, Pontiac Executive, Fiat 127 Sport, 2xMaserati Biturbo, 2xGeo Storm, Mini Classic 35, Datsun Violet, Fiat 124 Spider...

  9. #9
    syfon
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukas1983 Zobacz post
    opcji jest kilka:
    -najdroższa - remontujesz swój silnik ( co w cale nie oznacza że masz 100% pewności że będzie długo służyć) zawsze coś może pójść nie tak i po np 1000km straci ciśnienie bądź sprężanie ale to wariant bardzo nie optymistyczny

    To nieprawda. Dobrze przeprowadzony remont daje gwarancję bezproblemowej pracy silnika.
    Mechanika to nie cuda.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał ssman122 Zobacz post
    Chyba że wrzuci 1.6 wtedy wszystko jest plug & play inaczej gra nie warta ŚWIECZKI! komp, imo, skrzynia, nie wspomnę już nawet o fazach dolocie itd itd....
    Też nie do końca. Kolega pytał o włożenie silnika po lifcie do swojeo przed liftowego auta. To w żadnym razie nie jest plag&play.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał premek Zobacz post
    Nie ma co kombinować. 1,6 są najmniej chciane, więc znajdziesz jakąś. To najtańsza opcja i pewnie przez to preferowana.
    Nie wiem po cholerę pisać "zmień mechanika"? Co to ma do rzeczy? Auto ma kilkanaście lat i jest warte (ze sprawnym silnikiem) ze 4 tys. Porządnie zrobiony remont to 1/2-3/4 wartości kompletnego auta.
    Faktycznie - durny ten mechanik, bo nie chce naciągnąć klienta na operację nie wartą pieniędzy, które trzeba w nią włożyć.

    To co Ci mogę poradzić - "padł mi silnik" jest trochę ogólnikowe. Spytaj mechanika jak kompletny musi być silnik do wymiany. Być może potrzebujesz tylko sprawnego bloku z układem korbowym. Wtedy, nawet kupując kompletny silnik, resztę elementów sprzedaż i wcale tak drogo to nie wychodzi. Może tez CI się opłacać kupic całą rozbitą alfę za ~2000 zł, wymontować co potrzebujesz a resztę rozsprzedać. Mnie w dwóch autach taka operacja spłaciła koszty warsztatu, płynów itd. jedyny ból to konieczność wyłożenia chwilowo większej gotówki i znalezienie miejsca na rozbierane auto.
    Ale oczywiście że to jest słaby mechanik!
    Jak auto jest niewiele warte to się go oddaje na złom. A jak się go remontuje to solidnie a nie zakłada się silnik z łapanki, który też kosztuje, przekładka kosztuje i nie mamy ŻADNEJ gwarancji ile będzie jeździł. Mechanik to nie zakład totalizatora sportowego.

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2011
    Auto
    Alfa 156 1.6 TS 1999
    Postów
    9

    Domyślnie

    Premek, za kolektorem u mnie to już tylko Supersprint (takie same elementy są do 1.6 i 1.8). Doloty też są w tych silnikach jednakowe. Dzięki za info dot. kolektora - muszę pogłębić temat.
    Syfon, wiem, że remont byłby lepszy, ale jeśli byłby robiony raz.. Ja już to przechodziłem i wiem ile mnie to kosztowało, a i wał był już na szlifie.. Tylko dlatego szukam silnika na SWAP. U Ciebie jest elektroniczna przepustnica? Widziałem na Allegro 1.6 z 2005 roku ze Skoczowa. Jeśli by to razem zagrało z moim osprzętem to może bym się skusił, ale boję się, że konstrukcja tego silnika też się zmieniła..
    Dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. [145] Wymiana silnika
    Utworzone przez misiek445 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-11-2014, 14:34
  2. [147] Wymiana silnika
    Utworzone przez Tarin w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 01-08-2012, 22:51
  3. Wymiana silnika.
    Utworzone przez maz00r w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-02-2010, 18:22
  4. wymiana silnika
    Utworzone przez McGarbus w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 19:36
  5. Wymiana silnika
    Utworzone przez kos w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 26-07-2009, 11:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory