Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: Hill Holder Alfa Romeo 159 - zasada dzialania

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    19

    Domyślnie Hill Holder Alfa Romeo 159 - zasada dzialania

    Witam wszystkich,

    od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Alfy 159...
    samochód jest wyposażony w HillHolder i ....wiem,że na 100% jest ponieważ razu zadziałał,ale w sumie nie do końca wiem jak to się stało....

    Poproszę o najprostsze jak się do opisanie w jakich warunkach uruchamia się ten asystent i co go dezaktywuje,

    z góry dziękuję za pomoc...
    pozdrawiam wszystkich,
    Robert.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    Z instrukcji
    Jest integralną częścią systemu VDC i ułatwia ruszanie samochodem na wzniesieniu.
    Aktywuje się automatycznie w następujących przypadkach:
    pod górę: samochód stoi na drodze o pochyleniu większym od 6 %, silnik uruchomiony, pedały hamulca i sprzęgła naciśnięte i skrzynia biegów na luzie lub włączony bieg różny od biegu wstecznego;
    na zjeździe: samochód stoi na drodze o pochyleniu większym od 6%, silnik uruchomiony, pedały hamulca i sprzęgła naciśnięte i włączony bieg wsteczny.
    W fazie ruszania centralka systemu VDC utrzymuje ciśnienie hamowania w kołach do osiągnięcia przez silnik momentu koniecznego do ruszenia lub przez czas maksymalny około 1 sekundy, umożliwiając przesunięcie nogi w prawo z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    ALFO ROMEO 159 SW 1.9
    Postów
    82

    Domyślnie

    Witaj, napisze jak to działa u mnie i zapewne u pozostałych również samochód musi stać na wzniesieniu (wystarczy niewielkie), musisz mieć "wbity" 1 bieg i wciśnięte na maksa sprzęgło no i oczywiście nacisnąć hamulec. Wówczas hill holder się u mnie włącza

  4. #4
    Użytkownik Pasjonat Avatar misiu7911
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Jarocin
    Auto
    156 19 JTDm byla,159SW JTDm 2007 była:(,147 QV Bianco jest,Passat cc 2011byl. Jest Macan.C5.Berling
    Postów
    3,256

    Domyślnie

    poprostu puszczasz hamulec a auto jeszcze przez chwile stoi jakby byl wcisniety,ale wzniesienie musi byc troche wieksze niz niewielkie

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    19

    Domyślnie

    Ok.,dzieki za błyskawiczne odpowiedzi...
    czyli mam rozumieć,że na wzniesieniu muszę mieć wciśnięte sprzęgło i aktywować hamulcem zadziałanie HillHolder'a
    puszczając sprzęgło (bez biegu np.w korku na wiadukcie) autko zjedzie.
    Reasumując Hill Holder jest aktywny tylko i wyłącznie przy wciśniętym sprzęgle,tak?!

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar wojtekf
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 2.2 JTS (była)
    Postów
    1,435

    Domyślnie

    Zatrzymujesz się na czerwonym pod górkę. Sprzęgło i hamulec w podłodze. Światło się zmienia, noga z hamulca na gaz – i w tym właśnie momencie auto się nie cofnie po zdjęciu nogi z hamulca, bo hill holder utrzyma ciśnienie hamowania.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar alflg
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 159 SportWagon 1.9 JTDm 150 km 2006r CHIP 180 km 401 nm
    Postów
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Roboch Zobacz post
    Ok.,dzieki za błyskawiczne odpowiedzi...
    czyli mam rozumieć,że na wzniesieniu muszę mieć wciśnięte sprzęgło i aktywować hamulcem zadziałanie HillHolder'a
    puszczając sprzęgło (bez biegu np.w korku na wiadukcie) autko zjedzie.
    Reasumując Hill Holder jest aktywny tylko i wyłącznie przy wciśniętym sprzęgle,tak?!
    hill holder ułatwia ruszenie z biegu , więc wiadomo, że masz wciśnięte sprzęgło. Po prostu normalnie ruszasz z 1 biegu przenosząc nogę z hamulca na gaz, a auto się nie stacza, przez chwilę. Po co chcesz puścić sprzęgło, bez biegu na wiadukcie (chyba na samym hamulcu się wtedy trzyma)?

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    ALFA ROMEO 159
    Postów
    19

    Domyślnie

    Ok.,dzieki za wyjaśnienie...
    myślałem poprostu ,że działa to na zasadzie takiej,że
    staję w np. korku na wzniesieniu aktywuję Hill Holder , puszczam hamulec i sprzęgło
    a samochód stoi. Coś na zasadzie "zaciągniętego" ręcznego i przy wciśnięciu sprzęgła i wbiciu
    biegu i próbie ruszenia heble puszczają...
    czyli moje myśli były coś mniej więcej o zasadzie automatycznego ręcznego ...

  9. #9
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar BeBe
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    SG
    Auto
    159SW 2008
    Postów
    236

    Domyślnie

    Jest jedna wada tego systemu, nie można podjechać pod sam zderzak poprzednika. Jak tuman zjedzie... to nie uda ci się mu uciec. Przerobiłem to osobiście, na szczęście w ostatniej chwili puściły klocki i masa zrobiła swoje (ale było bardzo blisko). Całe szczęście nie było nikogo za mną, ale teraz ustawiam się bezpiecznie.

    Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Na przykład gdy idę do monopolowego boję się, że będzie zamknięty.

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar misiu7911
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Jarocin
    Auto
    156 19 JTDm byla,159SW JTDm 2007 była:(,147 QV Bianco jest,Passat cc 2011byl. Jest Macan.C5.Berling
    Postów
    3,256

    Domyślnie

    Ale to nie wina tego systemu ,ze ktos podjezdza tak bliskono i on dziala raptem sekunde dwie,no ale jak jestes na zyletki to tyle wystarczy do pukniecia

Podobne wątki

  1. [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable)
    Utworzone przez predki666 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 27-09-2023, 13:26
  2. [159] Błąd abs, vdc, hill holder not available
    Utworzone przez Glowcio24 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-02-2016, 14:21
  3. [159] [159] Problemy z VDC, ABS, hill holder (VDC / hill holder unavailable) nie odpala
    Utworzone przez arci22 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2014, 21:50
  4. [159] Hill holder
    Utworzone przez Mazi88 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 12-08-2014, 10:59
  5. [159] awaria hill holder...
    Utworzone przez nostradamino w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-08-2011, 09:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory