Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: klimatyzacja dwustrefowa

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie klimatyzacja dwustrefowa

    cześć
    mam pytanie odnośnie... obsługi klimatyzacji dwustrefowej. ostatnio wyłączyłem klimatyzację (przycisk z gwiazdką, płatkiem śniegu, zwał jak zwał), obie strefy miałem ustawione na 20 stopni. ku memu zaskoczeniu ciepłe powietrza raz kierowane było na szybę, raz na nogi, raz na twarz. po zwiększeniu temperatury dla pasażera też wszystko zachowywało się jak w przypadku klimatyzacji. jedyną różnicę, którą zauważyłem to spadek zużycia paliwa.

    co zatem dzieje się, gdy wcisnę przycisk "z gwiazdką"? przecież wcześniej też nagrzewało się auto... chyba że latem zauważę różnicę? co zatem stanie się, gdy wcisnę dodatkowo przycisk AUTO? jaka jest różnica pomiędzy tymi trzeba trybami, oprócz zauważalnej różnicy w zużyciu paliwa?

    prosiłbym o bardzo łopatologiczne wyjaśnienie. we wcześniejszych auta, z którymi miałem kontakt, była jakby funkcja nawiewu (czyli ręczne sterowanie mocą nawiewu) i później klimatyzacja (czyli sterowanie temperaturą-ręcznie lub automatycznie)

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Goora
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 159 SW 1.9 JTDM 150KM '06
    Postów
    579

    Domyślnie

    W zimę chcesz klimatyzację testować? W lato sprawdź to odczujesz różnicę.

    W Alfie na full auto klima nawiewem steruje sama w zależności od odczytów z czujników, aby osiągnąć wybraną temperaturę, a potem ją utrzymać. Na przykładzie swojej sztuki mogę powiedzieć, że działa to bardzo dobrze i u mnie praktycznie non-stop ustawione jest full auto.

    Przycisk z gwiazdką włącza sprężarkę klimatyzacji. Co nie znaczy, że działa ona cały czas jak przycisk się świeci. Po prostu klima skorzysta z niej jak zajdzie taka potrzeba. Inna sprawa, że poniżej pewnej temperatury sprężarka i tak się nie włączy ze względów bezpieczeństwa (niestety nie pamiętam jaka to wartość, a nie chcę wprowadzać w błąd).

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Wg instrukcji sprężarka nie zadziała poniżej -1 stopnia.

    Dziodek... nie wiem dlaczego, ale nie zauważyłem zmiany w zużyciu paliwa gdy miałem wył lub wł klimę... może byłoby jakies 0,2 przy pomiarze, ale proszę Cię... co to jest?

    Jak wylaczysz sprezarke to system zmienia strefy "wiania" zeby nie zaparowala szyba, zeby bylo cieplo w nogi itd itd.... u mnie tez tak jest, ze przy wylaczonej sprezarce HVAC wiecej pracuje.

    Jak masz nagrzane auto i wcisniesz AUTO to wlaczy sie sprezarka (lub wcisniesz sniezynke). Powoduje to wlaczenie sie klimatyzacji (jesli jest powyzej -1 stopnia) i powietrze bedzie osuszane. Tu sie klania wiedza nt jak dziala klimatyzacja i co ona tak naprawde powoduje.
    Generalnie bedziesz mial wrazenie, ze sie troche ochlodzi, ale to tylko odczucie. Pomiar temp termometrem udowodni Ci, ze jest tak samo ciepło.

    Moja rada: uzywaj systemu w trybie full auto + wlaczony czujnik jakosci powietrza (jesli masz). Zuzycie paliwa bedzie niezauwazalnie wieksze, a komfort nie do opisania.

    Wiecej o klimatyzacji w.... instrukcji obslugi. Znajdziesz ja w googlach
    Ostatnio edytowane przez AirAjti ; 09-01-2015 o 13:53
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Goora
    Dołączył
    11 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 159 SW 1.9 JTDM 150KM '06
    Postów
    579

    Domyślnie

    Cytat Napisał AirAjti Zobacz post
    Moja rada: uzywaj systemu w trybie full auto + wlaczony czujnik jakosci powietrza (jesli masz). Zuzycie paliwa bedzie niezauwazalnie wieksze, a komfort nie do opisania.
    Dokładnie. Przy działającym full auto z czujnikiem jakości powietrza + czujnikiem zaparowania szyby, nie widzę potrzeby wyłączania tego trybu w ogóle

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie

    moje spostrzeżenia są takie. do tej pory testowałem ją na full'u dla każdej strefy. jednego dnia wyłączyłem całkowicie klimatyzację i zużycie paliwa na komputerze zaczęło drastycznie spadać. z domu do pracy mam jakieś 8-10 km i spadło mi prawie o 0.5 l/100 km (zaznaczam, że od tankowania przejechałem jakieś 40-50 km). wynik ciut mnie zaskoczył. zauważyłem, że nawiew zaczął pracować jak klima, czyli najpierw na szybę czołową, później sam przełączał się na nogi i twarz z różną intensywnością. po ok 4-5 km miałem ciepło w aucie. nawiew, ale działa jak klima (mimo że gwiazdka wyłączona). to mnie właśnie zaskoczyło...

    wcześniej gdy jeździłem na full'u zużycie paliwa było większe. rosło na początku i gdy temperatura osiągnęła zadaną wartość (20 stopni) powoli zaczęło spadać. fakt faktem, że szybciej odparowywał szybę czołową... no ale w końcu to klimatyzacja...

    mam też pytanie na marginesie... co u was dzieje się, gdy włączycie ogrzewanie szyby czołowej? załącza się nawiew na nią? z jaką intensywnością? u mnie z jednym paskiem i muszę ją zwiększyć ręcznie... u was też tak jest? czy robię dobrze? czy może moc nawiewu z czasem sama wzrośnie?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar CzechoPost
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Czechowice-Dziedzice
    Auto
    AR 159 SW 2.0 JTDM 2010r
    Postów
    48

    Domyślnie

    mam też pytanie na marginesie... co u was dzieje się, gdy włączycie ogrzewanie szyby czołowej? załącza się nawiew na nią? z jaką intensywnością? u mnie z jednym paskiem i muszę ją zwiększyć ręcznie... u was też tak jest? czy robię dobrze? czy może moc nawiewu z czasem sama wzrośnie?
    Jak silnik się trochę zagrzeje to nawiew sam zwiększy intensywność nadmuchu.

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar AirAjti
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Była 159 Berlina 2.4JTDm '06... aktualnie Tipo 1.4T-Jet z fabrycznym nadtlenkiem gazu
    Postów
    2,439

    Domyślnie

    Dokladnie. Jak jest zimny silnik to dmuchawa wieje slabo... ja mam PTC wiec troche szybciej zaczyna dzialac.
    Przy rozgrzanym silniku leci pieklo na twarz... z duza predkoscia. Troche halasuje.
    Powyższy post został napisany przeze mnie i każde słowo dokładnie przemyślałem- jeśli czujesz się obrażony to znaczy, że albo nie rozumiesz co napisałem, albo osiągnąłem swój cel


    "We have to love Alfa, it's the law!" - Richard "Hamster" Hammond

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    tbg
    Auto
    AR 159 2.4 JTDm AR 156 1.9 JTDm AR 146 1.7 16v boXer
    Postów
    292

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziodek Zobacz post
    cześć
    mam pytanie odnośnie... obsługi klimatyzacji dwustrefowej. ostatnio wyłączyłem klimatyzację (przycisk z gwiazdką, płatkiem śniegu, zwał jak zwał), obie strefy miałem ustawione na 20 stopni. ku memu zaskoczeniu ciepłe powietrza raz kierowane było na szybę, raz na nogi, raz na twarz. po zwiększeniu temperatury dla pasażera też wszystko zachowywało się jak w przypadku klimatyzacji. jedyną różnicę, którą zauważyłem to spadek zużycia paliwa.

    co zatem dzieje się, gdy wcisnę przycisk "z gwiazdką"? przecież wcześniej też nagrzewało się auto... chyba że latem zauważę różnicę? co zatem stanie się, gdy wcisnę dodatkowo przycisk AUTO? jaka jest różnica pomiędzy tymi trzeba trybami, oprócz zauważalnej różnicy w zużyciu paliwa?

    prosiłbym o bardzo łopatologiczne wyjaśnienie. we wcześniejszych auta, z którymi miałem kontakt, była jakby funkcja nawiewu (czyli ręczne sterowanie mocą nawiewu) i później klimatyzacja (czyli sterowanie temperaturą-ręcznie lub automatycznie)

    Klimatyzacja automatyczna w 159 moze dzialac w trybie Full auto lub auto. Wszystko zalezy od tego czy cos przestawisz. Jesli np nacisniesz ta gwiazdke to bedzie dzialac dalej normalnie tylko bez uzycia sprezarki. W zimie nie odczujesz roznicy bo temperatura na zewnatrz jest nizsza niz ustawiasz w aucie. Jednak po wylaczeniu sprezarki (tej gwiazdki) system automatycznie wylaczy Ci czujnik jakosci powietrza i obieg w aucie bedzie caly czas otwarty. Mozesz wymusic wlaczenie automatycznego sterowania obiegiem (czyli wlaczyc czujnik jakosci powietrza) i bedzie tak dzialac. Jednak jesli masz czujnik zaparowania szyby to jesli wykryje pare na szybie zalaczy sam sprezarke i otworzy obieg aby osuszyc powietrze w samochodzie.

    Ogolnie jak masz full auto i ustawiasz tylko temperature to full auto bedzie caly czas. Natomiast jesli nacisniesz wszystko inne (czyli np zaczniesz zmieniac predkosc wiatraka, wylaczysz sprezarke, skierujesz powietrze naciskajac strzalki kierunku itp) to przechodzi do stanu auto starajac sie utrzymac zadane warunki w trybie auto.

    Jedyny problem jest w lecie. Jesli wylaczysz sprezarke a system nie bedzie w stanie uzyskac parametru temperatury w aucie (czyli np jesli temperatura na zewnatrz jest wyzsza niz w aucie) to system zaalarmuje Cie tym ze wskazania temperatury zaczna migac.

    Ogolnie czesto spotykam sie z osobami ktore staraja sie same zapanowac nad automatyczna klima ustawiajac np 18 stopni i sile nawiewu. Jest to po piwerwsze nie zdrowe i nie ekonomiczne. Nalezy uzywac trybu full auto i dac systemowi uzyskac zadane parametry w sposob szybki, sprawny i oszczedny.

    Oczywiscie dzialanie sprezarki zwieksza spozycie paliwa, ale jesli system jest sprawny i ustawiony na automatyczny nie jest to duze spozycie. Jesli sie nie myle w Top Gear raz testowali auto dzialajace na klimie i dla porownania z otwartymi szybami i klima mniej zuzyla paliwa.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar CzechoPost
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Czechowice-Dziedzice
    Auto
    AR 159 SW 2.0 JTDM 2010r
    Postów
    48

    Domyślnie

    JJ ICJJKPU

    3. a aAGPŚ J.TOJLLJD%OLCVXEED
    PXZ S

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mklimko
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Volvo XC60; była Alfa 159 SW
    Postów
    513

    Domyślnie

    Mam pilne pytanie. W moim samochodzie jest dwustrefowy klimatronik. Czy kupując używany panel sterowania (ten pod radiem) do dwustrefowego klimatronika ma znaczenie, że rzeczony panel jest od wersji trójstrefowej? Czy powinno się szukać takiego typowego od dwustrefowego bo jeśli będzie od trój to coś nie będzie banglać? Pzdr.

Podobne wątki

  1. Problem z panelem od nawiewu. Klima dwustrefowa
    Utworzone przez PPlawski w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-07-2014, 07:09
  2. Klimatyzacja AR-156
    Utworzone przez ArekWAWA w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-07-2014, 20:19
  3. klimatyzacja
    Utworzone przez marshal w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 08-08-2013, 11:02
  4. Dwustrefowa klimatyzacja
    Utworzone przez PPlawski w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2012, 22:12
  5. klimatyzacja
    Utworzone przez deki81 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21-04-2012, 20:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory