Strona 267 z 275 PierwszyPierwszy ... 167217257258259260261262263264265266267268269270271272273274275 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,661 do 2,670 z 2746

Temat: Światła do jazdy dziennej - jakieś pomysły?

  1. #2661
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam.st Zobacz post
    Tak z ciekawości, obliczałeś po jakim czasie się "zwróci" i zacznie oszczędzać?
    Dla szarego użytkownika to jest niepoliczalne.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #2662
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luck Zobacz post
    Ja mam dzienne od początku posiadania auta 8 lat i przez ten czas nie zmieniałem żarówek z przodu jak miałem zwykle lampy plus z tyłu i żarnikow z przodu bo przeszedłem na Ori xenon parę lat temu. W tym czasie zrobiłem regenerację odbłyśników po montażu używanego xenonu i uważam że dłużej taki odbłyśnik będzie jak nowy i służyc tak jak powinien w nocy lub podczas niewystarczającej widoczności. Kolejna sprawa taka, że jednak na światłach masz większy pobór prądu to i akumulator szybciej się zużyje oraz często bywa że kostki tylnych lamp zaczynają się topić od ciągłej jazdy na światłach.
    To są konkretne oszczędności których nie przeliczałem na złotówki ale widać je gołym okiem. O spalaniu się nie wypowiem ale pewnie nie ma znaczącej różnicy.
    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Dla szarego użytkownika to jest niepoliczalne.

    Dokładnie, ja u siebie po wsadzeniu nowych soczewek z odbłyśnikami w przednie lampy, szybko założyłem dzienne w kierunkach z kilku powodów:
    • duuuuużo wolniejsze zużycie odbłyśników i palników xenonowych
    • w końcu można zapomnieć o światłach zupełnie (włącznik ustawiony na pozycję AUTO)
    • zimą znacznie mniejsze obciążenie akumulatora przy odpalaniu auta (z powodu punktu wyżej)
    • ogólnie mniejsze obciążenie elektryki gdy nie jest to do niczego potrzebne


    Oszczędności na paliwie mam gdzieś

  3. #2663
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    zimą znacznie mniejsze obciążenie akumulatora przy odpalaniu auta (z powodu punktu wyżej)
    Z pozostałymi punktami się zgadzam. Ale czy w przypadku braku dziennych uruchamiałeś silnik na włączonych światłach mijania?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #2664
    Użytkownik Świeżak Avatar Brt
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    RIO
    Auto
    Stelvio 2.0 280 - były:159 SW 1.9 16V JTDm Q i 156 SW 1.9 16V
    Postów
    232

    Domyślnie

    Jak światła są w trybie "AUTO" i samochód w ciemnym miejscu, to mijania się uruchamiają po włożeniu klucza do stacyjki i odpalasz na światłach. Pewnie dlatego.
    Pozdrawiam - Brt

  5. #2665
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Tak może być. Dlatego mimo wszystko warto wyłączać oświetlenie zewnętrzne przed rozruchem silnika, żeby nie obciążać niepotrzebnie układu elektrycznego.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #2666
    Użytkownik Rowerzysta Avatar macinek102
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Tarnów ( tuż obok )
    Auto
    ALFA 159 SPORT 2.0 JTDM 136+++.....
    Postów
    307

    Domyślnie

    Dlatego podoba mi się rozwiązanie z PSA. Światła zapalają się po uruchomieniu silnika. Do 2011 roku trzeba ustawić programem serwisowym, po 2011 już manetką od świateł. PAmiętam, że w cinquecento światła przygasały na czas pracy rozrusznika, w seicento już tego nie było , a szkoda.
    Ktoś pytał o oszczędności - koszty. Przykład na żarówkach budżetowych ( NARVA, TUNGSRAM ) H4 Berlingo 2012, 60 tyś.km rocznie, od 8do 10 sztuk rocznie. ostatnia cena to 6.50 brutto. Ładowanie 13,4 V na wolnych 14,5 V pozostałe obroty.
    Ostatnio edytowane przez macinek102 ; 09-10-2020 o 11:08
    Wychowały cię mass media, Nie wysilał się twój mózg
    W szkole była też tragedia, Choć ci nie szczędzono rózg!

  7. #2667
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    Dokładnie, ja u siebie po wsadzeniu nowych soczewek z odbłyśnikami w przednie lampy, szybko założyłem dzienne w kierunkach z kilku powodów:
    • duuuuużo wolniejsze zużycie odbłyśników i palników xenonowych
    • w końcu można zapomnieć o światłach zupełnie (włącznik ustawiony na pozycję AUTO)
    • zimą znacznie mniejsze obciążenie akumulatora przy odpalaniu auta (z powodu punktu wyżej)
    • ogólnie mniejsze obciążenie elektryki gdy nie jest to do niczego potrzebne

    Z moich doświadczeń wynika, że powyższych oszczędności/zalet nie zauważyłem (pomijając lepszą widoczność po założeniu zenonów).
    - palnik zenonowy przez 5 lat nie przepalił mi się wcale (około 80kkm)
    - nie mam porównania pomiędzy szybkim zużyciu odbłyśnika a woooooolnym. W 20 letniej GTV światła świecą bez zarzutu, jak i w innych wiekowych autach, którymi jeździłem. W dodatku żarówki sa mocniejsze (60W)
    - od kiedy jeżdżę autem (ok 40) lat światła mam w pozycji włączonej. Pomimo tego nigdy nie wymieniałem alternatora, żarówki owszem ale nie w specjalnie często
    - w zimie auto odpala bez żadnego problemu (ostatniej zimy po tygodniu stania na mrozie nie było z tym problemu), zresztą niektórzy zalecają "rozgrzanie" akumulatora przed odpaleniem
    - obciążenie włączonymi światłami można było zaobserwować w pierwszych "maluchach" (z prądnicami). Jeżeli komuś światła zbytnio obciążają instalację to proponuję sprawdzić elektrykę. W pierwszej kolejności akumulator. Niestety z racji swojej konstrukcji wieczne one nie są.

    Jeżeli mamy mówić o zaletach to mam kolejny plus: mandatu "za niemanie" świateł nigdy nie dostałem (jeden mandacik z nawiązką przekracza potencjalne zyski)

  8. #2668
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Z pozostałymi punktami się zgadzam. Ale czy w przypadku braku dziennych uruchamiałeś silnik na włączonych światłach mijania?
    Jak nie miałem dziennych, to przełącznik był ustawiony na "mijania".
    W wolnej chwili muszę jeszcze lekko zmodyfikować elektrykę, aby nawet przy odpalaniu w nocy (przy przełączniku na auto) światła mijania zapalały się dopiero po uruchomieniu silnika.

    Cytat Napisał jacool.n Zobacz post
    Z moich doświadczeń wynika, że powyższych oszczędności/zalet nie zauważyłem (pomijając lepszą widoczność po założeniu zenonów).
    - palnik zenonowy przez 5 lat nie przepalił mi się wcale (około 80kkm)
    - nie mam porównania pomiędzy szybkim zużyciu odbłyśnika a woooooolnym. W 20 letniej GTV światła świecą bez zarzutu, jak i w innych wiekowych autach, którymi jeździłem. W dodatku żarówki sa mocniejsze (60W)
    - od kiedy jeżdżę autem (ok 40) lat światła mam w pozycji włączonej. Pomimo tego nigdy nie wymieniałem alternatora, żarówki owszem ale nie w specjalnie często
    - w zimie auto odpala bez żadnego problemu (ostatniej zimy po tygodniu stania na mrozie nie było z tym problemu), zresztą niektórzy zalecają "rozgrzanie" akumulatora przed odpaleniem
    - obciążenie włączonymi światłami można było zaobserwować w pierwszych "maluchach" (z prądnicami). Jeżeli komuś światła zbytnio obciążają instalację to proponuję sprawdzić elektrykę. W pierwszej kolejności akumulator. Niestety z racji swojej konstrukcji wieczne one nie są.

    Jeżeli mamy mówić o zaletach to mam kolejny plus: mandatu "za niemanie" świateł nigdy nie dostałem (jeden mandacik z nawiązką przekracza potencjalne zyski)
    - W opcji "auto" kupujesz raz porządne palniki "na całe życie".
    - Powoli zdychającego odbłyśnika nie widać, do momentu jak porównasz na żywo z nowym. Po prostu zużycie postępuje na tyle wolno że go nie zauważasz a przyzwyczajasz się do mniejszej ilości światła.
    - Zimą po prostu akumulator ma lżej, jakby nie patrzeć te 20A nie atakuje go razem z rozrusznikiem
    - to że obciążenia nie widać, nie znaczy że go nie ma, alternator jest bardziej obciążony, napęd osprzętu także, były też na forum przypadki stopienia się kostek w tylnych lampach od ciągłej jazdy na światłach w wysokich temperaturach.

    A kwestia mandatu to kolejny plus.

  9. #2669
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Czarny_28
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Dębica RDE - podkarpackie
    Auto
    AR 159 SW, Progression, Nero Oceano, 1.9 JTDm 16V, 2006r.
    Postów
    6,824

    Domyślnie

    Komu się te kostki spaliły? Mi jakoś jeszcze przez 9 lat nic się nie przepalilo. Alternator wymienilem

  10. #2670
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny_28 Zobacz post
    Komu się te kostki spaliły?
    No też mnie to dziwi, kostki w 159 są oddalone od żarówek więc nie widzę powodu, dla którego miałoby się coś popalić. Może mowa jest o innych autach.

Podobne wątki

  1. Światła do jazdy dziennej.
    Utworzone przez demon7791 w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-05-2016, 09:26
  2. Światła do jazdy dziennej
    Utworzone przez KamilP w dziale 156
    Odpowiedzi: 186
    Ostatni post / autor: 15-12-2014, 16:51
  3. [145] Światła do jazdy dziennej
    Utworzone przez maniek015 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 12:20
  4. [145] Światła do jazdy dziennej
    Utworzone przez Wicked w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 07:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory