Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy 1234
Pokaż wyniki od 31 do 35 z 35

Temat: Wał korbowy 3.2 jts

  1. #31
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Fiat Croma 1.9 JTDm 16V Alfa Romeo 147 1.9 JTD
    Postów
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    To może by tak profilaktycznie ten wał wymieniać...
    Jakbyś ktoś szukał wału to jest tutaj - https://store.tecnotrasmissioni.com/...TORE-c30795013

    Z resztą fajny sklep, mają słupek Busso 2.5 V6 nowy :-)

  2. #32
    Użytkownik Świeżak Avatar Pawel13
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    SZA
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4 Ti
    Postów
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał pannamysia Zobacz post
    Walka z moim silnikiem zakończona już jakiś czas temu. Udało mi się zamknąć w 7 tyś. z naprawą. Jak dotychczas silnik sprawuje się idealnie. Gdyby ktoś chciał podjąć się naprawy w taki sposób to musi pamiętać, że koło pasowe musi być od Camaro, jest węższe od tego z Cadillaca o dwa paski dzieki czemu pasuje do paska od Alfy. Pozostałe części poza tłokami mogą być od 3.6 v6 z Camaro lub Cadillaca.
    Piszę dopiero teraz, bo teraz mam pewność, ze jest to dobry sposób.
    P.s wał i panewki od Cadillaca podobno trwalsze od Alfy
    Żeby nie zakładać kolejnego tematu pozwolę sobie na mały odkop.
    Bazując na informacjach z tego tematu to w teorii dół silnika 3.2 jts i 3.6 z Camaro są takie same poza drobnymi szczegółami typu koło pasowe a czy ktoś porównywał korbowody z tych silników?

    Może ma ktoś korbowód od 3.2 jts luzem i mógłby mi go pomierzyć albo odsprzedać?

  3. #33
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Avidi159
    Dołączył
    02 2018
    Mieszka w
    Myslenice
    Auto
    Alfa 159 3.2 Q4 Alfa 156 2.5 V6
    Postów
    1

    Domyślnie

    Aktualnie składam ten silnik, na wale korbowym od cadillaka. Dół silnika nie jest taki sam, alfa ma mniejsze cylindry skok tłoka jest identyczny więc korbowody powinny pasowac. Mam w auto szlifie 4 korbowody od alfy w celu sprawdzenia więc jak będą dobre mogę odsprzedać. Albo mogę ci je dzisiaj wieczorem pomierzyć.
    Ostatnio edytowane przez Avidi159 ; 21-02-2020 o 08:46

  4. #34
    Użytkownik Świeżak Avatar Pawel13
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    SZA
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4 Ti
    Postów
    113

    Domyślnie

    Dzięki za info i ofertę ale temat już nieaktualny.
    Po długich poszukiwaniach w końcu udało mi się kupić taki korbowód.
    W tym momencie powiem tylko, że korbowód od 3.6 nie pasuje do 3.2. Więcej informacji i przemyśleń na ten temat przekaże w niedzielę.

  5. #35
    Użytkownik Świeżak Avatar Pawel13
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    SZA
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2 JTS Q4 Ti
    Postów
    113

    Domyślnie

    Cały ten poniższy wywód to tylko moje przemyślenia i spostrzeżenia. Jeżeli przy czymś się pomyliłem proszę o sprostowanie.

    Na stole mam zestaw tłok + korbowód od 3.2 jts oraz od (jeżeli wierzyć opisowi sprzedawcy) od 3.6 llt (z Camaro 2010 tłok bez podebrania na zawory wydechowe).
    O ile w teorii blok silnika dla całej rodziny alloytec był taki sam poza drobnymi różnicami typu mocowanie alternatora lub pompy o tyle pozostałe elementy układu korbowo-tłokowego choć podobne to jednak ze znaczącymi różnicami.
    Wał - jak wiadomo dla różnych pojemności miał różne wielkości wykorbienia ale średnice czopów ma takie same (nie wiem jak w przypadku wersji 2.8).
    Tłoki - różne pojemności różne średnice
    Korbowody - w pierwszym momencie można by pomyśleć że skoro wał ma takie samo wykorbienie dla 3.2 i 3.6 to i korbowód jest taki sam, ale okazuje się że nie.

    W przypadku wyżej wymienionego zestawu różnica w długości korbowodów wynosi około 2 mm - korbowód od 3.6 jest dłuższy co ciekawe jest również lżejszy o około 40g ( porównywałem zdjęcia tłoków od rożnych odmian alloytec 3.6 i wszystkie cechują się jednym szczegółem który świadczy o zbliżonej długości korbowodów).
    Z racji że blok w obu silnikach wysokościowo jest taki sam różnica w długości korbowodu przekłada się na budowę tłoka ( piasta przesunięta o 2 mm). Pomimo że tłok od 3.6 ma średnicę większą o 5 mm to jego waga w porównaniu do tłoka od 3.2 jest niemal taka sama.

    Cały zestaw ( tłok z pierścieniami, sworzeń, zabezpieczenia i korbowód bez panewek) dla 3.2 waży - 1200g ±5g
    Tłok z pierścieniami i zabezpieczeniami sworznia - 415g ±2g
    Sworzeń tłokowy - 140g ±2g
    Korbowód 645g ±2g

    Dla 3.6 które porównywałem cały zestaw waży - 1145g ± 5g
    Tłok z pierścieniami i zabezpieczeniami sworznia - 417g ±2g
    Sworzeń tłokowy - 120g ±2g
    Korbowód 608g ±2g

    Jak widać różnica w wadze jest spora.
    Co prawda specjalistą nie jestem, doświadczenia w tej materii też nie mam za dużego, ale wydaje mi się że w przypadku montażu wału od 3.6 do silnika 3.2 konieczne jest wyważenie całego układu żeby działać zgodnie ze sztuką o czy raczej nikt nie wspomina. Dodatkowo z racji mniejszych mas ruchomych w silniku 3.6 nie można po prostu nawiercić wału ale należy odchudzić układ układ korbowy w 3.2 - tłok, korbowód, sworzeń co przekłada się na wyższe koszty całej operacji.

    Pytanie do osób, które mają zamontowany wał od 3.6 w swoich 3.2 jts czy miały wyważany układ korbowo-tłokowy oraz czy czuć jakąś różnicę w pracy silnika w porównaniu do oryginału?

Podobne wątki

  1. wał korbowy 1,8 a 1,6
    Utworzone przez pitiaaa w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-07-2012, 14:44
  2. [164] wał korbowy
    Utworzone przez kolos75 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-06-2012, 19:56
  3. wał korbowy 1.8 16v ts
    Utworzone przez hepu w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-05-2012, 12:50
  4. Wał korbowy
    Utworzone przez vandall4x4 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-05-2006, 18:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory