Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: Turbo w TBI - awaryjność? jakie przyczyny i rozwiązanie?

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie Turbo w TBI - awaryjność? jakie przyczyny i rozwiązanie?

    Pewnie niektórzy koledzy i koleżanki zauważyli z lektury innych wątków że rozglądam się za nowszą 159 tym razem w benzynce.
    Ostatnio na tapecie zostały 3.2JTS (ale to tylko z Q4, dla zalet 4x4) albo 1.75TBi (niższe spalanie, łatwiej dostępne nowe/używane części, młodsze roczniki).
    Większość forumowiczów "jedzie" po 3.2 choc akurat Ci co taką mają to poza ogromnym apetytem na paliwo tego silnika, raczej nie narzekają. 1.75TBi ma za to wielu fanów (choc niekoniecznie użytkowników).
    Tak więc szukam sobie wymarzonej 159 na zagranicznych serwisach I już wielokrotnie spotkałem się z informacją w ogłoszeniu że turbo w TBi zostało wymienione na gwarancji. Auta mają po 50-100tys km. Trochę pogooglowałem, I widziałem wątki z forum Giulietty że tam też skarżyli się na padające turbo w tym silniku.
    Właśnie znalazłem sobie piękną 1.75TBi, właściciel podał że było turbo wymieniane pare tys km temu. Podał VIN, i sprawdziłem go sobie w ASO. Auto od dealeara (demówka lub zastępcze), przez pierwsze 2.5 roku zrobiło 5tys km i co? wymiana turbo.OK, powiedzmy że auta od dealera nikt nie oszczędzał, cisnął na zimno itp. No więc dalsza historia. Auto potem sprzedane obecnemu właścicielowi, a w jego historii wymiana turbo przy 60tys a 3 miesiace potem przy 62tys. Poza tym jedynie wymiana linki ręcznego i łożyska koła przedniego.
    Co mam sądzić o tych awariech turbo? Właściciel przejechał 8tys od tego czasu przez ponad rok(po datach przebiegów widać że od tego czasu jeździ sporadycznie, jak kupił to walnął 50tys w pierwszym roku).Czy orientujecie się może jakie są przyczyny padania turbiny w tych silnikach? Czy można jakoś temu zaradzić (np wywalenie filtra oleju na weżu do turbiny - to min podejrzany w przypadku awarii turbo w 1.75 i 1.4TB i MA ). A może warto założyć jakąś inną turbine (przy okazji zrobić strojenie silnika na pare BHP więcej?) Jakie koszty ewentualnej niezawodnej turbiny?
    Doradźcie coś, bo zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej darować sobie zmiany i nie wycofać ogłoszenia na moją JTDm - przed sprzedażą ogarnąłem pare rzeczy i może lepiej zrobię jak zostawię ją sobie.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 13-10-2015 o 15:25

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDm 170 KM
    Postów
    265

    Domyślnie

    Temat mi nie znany, ale taka moja myśl. Jeśli faktycznie turbina jest tam wadliwa, ale nie ma żadnych innych problemów z tym silnikiem, a i koszta naprawy cię nie przerażają, to po prostu jak turbina znowu padnie to wymienić na inny model i połączyć z chipem silnika.

    Chyba, że to jakaś wada kontrukcyjna silnika (a nie samej turbiny) i to ona powoduje tak częste awarie. Wtedy cały misterny plan w pizdu.

    Bo faktycznie, po przesiadce z benzyny i pierwszym dieslu jednak tęsknie za benzyną, a wręcz śni mi się turbo benzina

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Oswiecim
    Auto
    BMW
    Postów
    571

    Domyślnie

    Znajomy ma od nowości 1,75 TBi. Fakt, że po jakimś tam niewielkim przebiegu (20kkm?) 'padło' turbo. 'Padło' bo na gwarancji w ASO 'teoretycznie' podmienili program i wszystko wróciło do normy. Nie ma info o wymianie turbo. Obecnie ponad 120kkm i brak problemów, auto użytkowane raczej na trasie, bez przesadnego pałowania ale i też bez przesadnego oszczędzania.
    Co ważne - 'podobno' do tych silników nie ma zamiennych turbosprężarek. Coś tam kolega sprawdzał i mówił, że 'różowo' nie jest (podobno oryginał 11kPLN?). No ale to kwestia sprawdzenia.

    pzdr,
    ap2

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    239

    Domyślnie

    U mnie 97 tys km, turbo podejrzewam, że nie było wymieniane, brak o tym info w historii. Turbine można regenerować, z tego co się orientowalem koszt nowej ok 3k.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDm 170 KM
    Postów
    265

    Domyślnie

    Silnik jest jeszcze względnie nowy, to jeszcze pare lat wstecz faktycznie mogło niczego nie być, ale teraz sytuacji powinna być lepsza. Aczkolwiek rzecz do sprawdzenia przed ewentualnym zakupem.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Też w sumie interesuje mnie ten temat, bo jak w przeszłości będę zmieniał auto to albo na 159TBi albo niestety zmiana marki.

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Kwestia co gość ma na myśli w temacie 'wymiana turbo'. Może tylko regeneracja, w dodatku nieudana.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Kwestia co gość ma na myśli w temacie 'wymiana turbo'. Może tylko regeneracja, w dodatku nieudana.
    no właśnie, pewnie sam gość z ASO bazuje tylko na tym że gdzieś za granicą w innym ASO ktoś wpisał taki a nie inny kod usługi, i tak mu ją system po polsku wyświetlił.
    Póki co wysłałem zapytanie do sprzedającego żeby coś więcej napisał o tych trzech wymianach turbo. Dobrze że przynajmniej dość dobrze gada po angielsku, bo w wiekszości przypadków muszę używać Google Translatora na niemiecki lub włoski i różne dziwactwa wychodzą - ciężko się dogadać.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał sickboy Zobacz post
    Też w sumie interesuje mnie ten temat, bo jak w przeszłości będę zmieniał auto to albo na 159TBi albo niestety zmiana marki.
    No chyba że czekać na Giulie? Ale to tylko jak komuś wystarczy sedan, inaczej trochę dłużej trzeba będzie poczekać na bardziej rodzinną Alfę w kombi.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2012
    Auto
    Brera 1750TBi
    Postów
    55

    Domyślnie

    95k km przejechane i turbo nigdy nie było tematem

    Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Fiat Palio & Julka 1.4 MA
    Postów
    1,210

    Domyślnie

    Gdy szukałem 159/J i kręciłem się przy Julce 1.75 to też ten temat się pojawił.

    Wymiany turbo na gwarancji w przypadku 1.75 stały się normą. Rozmawiając z Tomkiem Twardowskim poznałem historię Julki, która ma już... trzecie turbo. I w żartach padło "no i póki to jest na gwarancji to pół biedy, ale potem taka turbina to 12k". W bajki, że nowe takie turbo kosztuje 3k to nie uwierzę.

    Bez dokładnego zgłębienia tematu zamienników turbin (może teraz jakieś są) i ORYGINALNYCH części zamiennych do turbiny - bałbym się w to wchodzić.

Podobne wątki

  1. [GTV] Jakie plytki do regulacji zaworów 2.0v6 turbo
    Utworzone przez harnas. w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 01-01-2016, 23:53
  2. Jakie turbo pasuje do 147
    Utworzone przez ice_cube w dziale 147
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-10-2015, 21:02
  3. Auto nie trzyma się drogi, jakie przyczyny?
    Utworzone przez dawid2092 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-12-2014, 20:26
  4. Jakie graty dobrac do zwyklego gazu do Alfy 166 2.0 v6 turbo
    Utworzone przez Hugo w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-06-2012, 13:31
  5. 156 jakie rury turbo - ic
    Utworzone przez kkkpiotrekkkk w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-02-2012, 20:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory