Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Błąd silnika - P0091

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar PePe_xXx
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    66

    Domyślnie Błąd silnika - P0091

    Siemanko,

    w ostatnim czasie zaczął mnie katować błąd P0091. Pierwszy raz wyskoczył podczas wyprzedzania, gasząc mi silnik i próbując znowu odpalić. Po zjechaniu i zrestartowaniu silnika uruchomił się normalnie (z marchewą) i spokojnie dojechałem do celu. Po kilku godzinach postoju błąd zniknął i się już nie pojawiał.
    Po kilku tygodniach znowu zaczął się pojawiać (łącznie 4 razy w różnych odstępach czasu), tyle że tym razem silnik nie gasł - wywalało tylko marchewę. Tak samo jak wcześniej - po jakimś czasie marchewa gasła i potem się nie pojawiała. W międzyczasie mechanik sprawdził filtr i styki na wtryskach - wszystko było ok, a styki dodatkowo zostały przeczyszczone.
    Dzisiaj znowu pojawił się błąd, ale tym razem po 2 minutach jazdy auto straciło moc i ledwo reagowało na gaz. Rezon odzyskało dopiero po wyłączeniu i włączeniu silnika (marchewa została).

    Wiem że lista potencjalnych powodów jest długa, ale może ktoś po tych zróżnicowanych objawach będzie w stanie mnie naprowadzić na najbardziej prawdopodobną.


    SZCZEGÓŁY BŁĘDU (jeden z odczytów, które zrobiłem):

    Temperatura wody: 82,5 °C
    Obroty silnika: 2277 obr/min
    Dawka paliwa: 48,3 mm3/w
    Pozycja pedału przyspieszenia: 50,59 %
    Zmierzone ciśnienie paliwa: 903 bar
    Zmierzone ciśnienie doładowania: 1908 mBar
    Ostatnio edytowane przez PePe_xXx ; 14-10-2015 o 10:04

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    zwykle pompa / regulator w pompie

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar PePe_xXx
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    66

    Domyślnie

    Jest jakaś szansa żeby to w szybki sposób zdiagnozować?

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    alfa 159
    Postów
    187

    Domyślnie

    Gdy zakupiłem autko miałem też taki błąd (trafiłem na zaniedbany egzemplarz ;/ ) sprawdzono czujnik na listwie i na pompie i dalej błąd wywalało.. jedynie to wymiana pompy załatwiła sprawę ;/ oby tylko u Ciebie czujnik padł..
    Objawy były takie same jak u Ciebie, przy ostrym bucie w podłodze potrafiło wywalić marchewkę i autko w trybie awaryjnym max 2500 tys obrotów.. jak jeździłem spokojnie bez nagłego przyspieszania to nie wywalało nic, dopiero po ostrej jeździe wyskakiwał check ;/ powodzonka

  5. #5
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    P0091 to problem z regulatorem, niską wydajnością pompy w baku, brudnym filtrem paliwa, wadą czujnika na listwie. Błąd wyskoczy za każdym razem gdy różnica ciśnień mierzona i żądana wynosi więcej niż 250 bar. Jeśli problemem jest wydajność pompy HP, to można to tymczasowo rozwiązać poprzez programowe zwiększenie wartości linearyzacji ciśnień. Jednak wcześniej czy później skończy się to wymianą pompy HP.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar PePe_xXx
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    66

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi. Ponawiam pytanie - w jaki sposób można najłatwiej i najtaniej namierzyć winowajcę?

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Romeo 1.9 jtdm 16v
    Postów
    3

    Domyślnie Błąd P0091 - jak zlokalizować problem??

    Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów Wiem, że podobnych tematów zarówno w sieci jak i na tym forum jest masa, niemniej nigdzie nie znalazłem informacji jak najsensowniej postępować by uniknąć niepotrzebnych wymian i napraw.

    Generalnie gdy problem wystąpi kończy się wejściem w tryb awaryjny auta. Wystarczy zgasić i zapalić by znów auto normalnie pracowało. Wiedziałem o problemie od poprzedniego właściciela, ale on sugerował, że to wina DPF i rzeczywiście występował tylko w momencie jego wypalania i to na zasadzie raz do roku. W końcu doszło do tego że wypalanie = tryb awaryjny. Z braku czasu oddałem do mechanika, który stwierdził zapchanie dpf i go zregenerował, teraz rzeczywiście auto jest w stanie wypalać filtr do końca, jednak problem zaczął występować również podczas normalnej pracy silnika. Dzieje się to zawsze podczas jazdy autostradowej. Praktycznie tylko wtedy, kiedy jadę równym tempem. Nigdy nie zdarzyło się to podczas przyspieszania. Dodatkowo zauważyłem, że minimalnie faluje na zimnym silniku do osiągnięcia temperatury ok. 70 stopni według wskazówki na pulpicie. Falowanie nieoczywiste, bo według MES`A +-10 obrotów więc zarówno wskazówka obrotomierza jak i efekty dźwiękowe są ledwie wyczuwalne.

    Podsumowując chciałbym sam zdziałać z tematem bo już teraz prawdopodobnie niepotrzebnie regenerowałem DPF i chciałbym uniknąć kolejnych kosztów. Jest to AR 159 1.9 16v 150KM. Przebieg auta to 120000km, kolektor bez klap wirowych, zaślepiony całkowicie EGR, DPF działający. Na dzień dzisiejszy planuję przeczyścić wszystkie wtyczki związane z układem paliwowym + jeździć z laptopem, kwestia tylko czy zbiorę logi wersją darmową MES? W głowie układam już teorię, że sprzedający wiedział w czym problem i czeka mnie spory wydatek w postaci wtrysków...

    Dlatego też proszę o sugestię w jakiej kolejności i w jaki sposób sprawdzać kolejne komponenty, by po prostu uniknąć strzelania przez mechanika co jest do roboty. Z góry dziękuję za pomoc, a wątek być może pomoże usystematyzować wiedzę w tym aspekcie, która rozsiana jest po innych wątkach w sieci.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    alfa 159 sedan, 1.9 150KM
    Postów
    24

    Domyślnie

    A może na początek filtr paliwa wymień. Posprawdzaj cały układ paliwowy wtyczki itd bo często powód jest błachy. Wiem po sobie choć takiego czegoś jeszcze nie przerabiałem.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szyszek Zobacz post
    Wiem, że podobnych tematów zarówno w sieci jak i na tym forum jest masa
    Zwyczajowo piszemy w istniejących tematach, żeby nie robić śmietnika.
    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym wypadku, trzeba po prostu sprawdzić wszelkie podejrzenia. Masz trochę w tym temacie oraz np. tutaj https://m.facebook.com/tuning.conmir...83046531902268
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    Może juz niedługo AR159 :)
    Postów
    18

    Domyślnie

    Miałem podobnie, od dłuższego czasu losowo czasem podczas spokojnej jazdy czasem podczas wyprzedzania lub gwałtownego przyśpieszania alfa traciła moc i wchodziła w tryb awaryjny ( raz zgasła) a po zgaszeniu i odpaleniu był tylko check engine, ale dało się jechać. Winowajca pompa paliwa w baku. Co dziwne byłem u mechanika i wyświetlał sie właśnie ten błąd, mechanik go skasował i kazał się ostro przejechać i o dziwo po 10km przyśpieszania, kombinowania nic się nie stało więc wróciłem, mechanik podłączył kompa 0 błędów, wyjechałem za bramę 10m i tryb awaryjny ten sam błąd XD

Podobne wątki

  1. [159] Błąd p0091 - jaka przyczyna
    Utworzone przez dudu$ w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 100
    Ostatni post / autor: 28-11-2022, 09:15
  2. [159] Błąd p0091 oraz p0092 po chipie...
    Utworzone przez Mateo567 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-07-2015, 11:44
  3. [159] Naprawa w ASO i dwa bledy po: P0520 i P0091
    Utworzone przez tasiek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-09-2013, 21:06
  4. Problem błąd p0091
    Utworzone przez maciek75 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-04-2013, 19:51
  5. p0091
    Utworzone przez rafaddd w dziale GT
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 18:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory