Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Temat: Proszę o pomoc w diagnozie.. dym na niebiesko ? dpf ? wtryski ? silnik ?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar takpoprostu
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Czarnków
    Auto
    159 SW 1,9 jtdm 16v 2006r
    Postów
    461

    Domyślnie Proszę o pomoc w diagnozie.. dym na niebiesko ? dpf ? wtryski ? silnik ?

    Witam... Mam mały / nie mały problem...

    Jako że od 6 lat jeżdżę Alfami w benzynie kupiłem kilka dni temu wymarzoną Alfę 159 w dizlu 1.9 16v 188 tyś km przebiegu... Alfa od 2 lat w Polsce. Gość który sprzedawał Alfe gwarantował że 15 tyś wstecz wymienił kompletny rozrząd (dał nawet stare części) i 7 tyś km temu olej LM 5w40 4100.

    I teraz opiszę swój problem:

    Sprzedający mówił że są zaślepione klapy wirowe (zaspawane) i jakieś 5 tyś km temu usunął DPF fizycznie oraz programowo. Przy przebiegu 170 tys regenerował turbinę i wymienił świece żarowe. EGR został gdyż k. dolotowy nie był mocno zabrudzony.

    Kupiłem auto, wracając do domu po zakupie (prawie 500km) miałem wrażenie czasami gdy otworzyłem okno że śmierdzi jak by spaloną świeczką, ropą ? itd.. w połowie drogi zapaliła mi się kontrolka silnika - niezwłocznie stanąłem na parkingu i podpiąłem komputer - okazało się że pokazał się błąd p1205 i p12xx (nie pamiętam dokładnie jaki) lecz oba dotyczyły filtra DPF. Skasowałem błędy programem MES i pojechałem dalej, reszta trasy przebiegła bez problemu. Na drugi dzień miałem wrażenie że silnik troszkę ciężko odpala musi z 2x zakręcić i podczas uruchamiania dość mocno zatrzęsie całą budą. Wtryski ? Wydawało mi się to troszkę dziwne. Sprawdziłem również poziom oleju gdyż dostawałem komunikat "Change engine oil" i doznałem szoku. Sprzedający informował że z olejem jest wszystko ok bo wymieniał 7 tyś km temu i niedawno troszkę dolał, gdyż wrócił z chorwacji... Co się okazało ? Oleju jest o jakieś 1,5 litra za dużo ! Pojechałem do mechanika, spuściliśmy olej który był naprawdę bardzo wodnisty i czarny. Wymieniłem filtr oleju, zalałem świeżego i umówiłem się z elektrykiem na sprawdzenie tego DPFa na pszyszły czwartek - dlaczego wyskoczył mi błąd z nim związany - skoro jest wycięty fizycznie i podobno komputerowo. Podczas wymiany oleju przyjrzałem się podwoziu, bańka od DPFa jest, czujnik z kablem wpięty, kabel lekko nadgryziony. Ale ok, sądziłem że wybebeszyli wnętrze DPFa i zostawili tylko obudowę. Błąd p1205 po skasowaniu powrócił, mimo że nie wyświetlał się na desce.

    Dziś jadąc z żoną na imieniny Teścia ok 20km, Alfa przy ok 2,5 tyś obrotów gdy puściłem nogę z gazu zaczęła kosmicznie dymić na niebiesko! Smród niesamowity aż czuć było w kabinie, zatrzymałem się a ze mną jedno auto z pytaniem czy wszystko jest w porządku... Czyli naprawdę mocno zadymiłem... Po zgaszeniu auta i zapaleniu ponownie po chwili, problem się zmniejszył, przestała tak mocno dymić. Dojechaliśmy do celu bez problemów. Po 6 godzinach gdy wracaliśmy do domu poszedłem odpalić auto by się troszkę nagrzało (żona miała krótką spódniczkę a na dworze zimno ), na postoju widoczny był siwy dym o nieprzyjemnych zapachu... a na wyświetlaczu zaświeciła mi się kontrolka chyba wtryskiwacza i informacja "Antipollution filter clogged". No i wróciliśy z nią do domu pali się do teraz.

    Teraz w skrócie fakty:

    - Przybyło oleju o ponad 1,5 litra - po spuszczeniu olej czarny i bardzo wodnisty
    - wycięty DPF, lecz pozostawiona obudowa wraz z czujnikiem (widać kabel który tam idzie )
    - zaślepione klapy wirowe
    - regenerowana turbina przy 170 tyś km (teraz ma 188 tyś)
    - auto potrafi mocno zadymić na niebiesko i czuć intensywny nieprzyjemny zapach
    - powracający błąd p1205 (nie wyświetla się kontrolka na wyświetlaczu)
    - na trasie pokazał się również błąd po12xx (nie pamiętam jaki) dotyczył filtra DPF skutkował wyświetleniem błędu na desce - po skasowaniu jakieś 300km temu nie powrócił.
    - dziś pokazała się ikonka jak by wtryskiwacza na wyświetlaczu i informacja "Antipollution filter clogged"
    - pali się również Change engine oil.


    W związku z tyloma objawami proszę Was o nakierowanie w co mam najpierw uderzyć ??? Dlaczego tak dymi ? Pierścienie ? Brak kompresji silnika ? Silnik do remontu ? A może wtryski leją ? Lub wszystko jest związane z złym zmapowaniem DPFa i przez to zadymi na niebiesko ?

    W związku z tym że wydaliśmy wszystkie oszczędności z żoną na ukochany samochód - jesteśmy przerażeni
    Alfa Romeo

    145 2.0 TS --> 156 2.0 TS --> 156 lift 2.0 JTS --> 159 1.9 JTDM

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Change engine oil - po wymianie oleju parametr nie został wyzerowany. Nic poważnego - możesz to zrobić MES.

    Co do tego dymu od czasu do czasu i błędów, wypadałoby odwiedzić dobrego tunera, aby skontrolował soft, bo chyba ECU nadal myśli, że ma DPF...
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    Sorry za off top ale... Brakuje mi tu zdjecia malzonki w tej spódniczce

    Po tej przejazdzce do tescia jak wyglada olej i jego poziom?

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Black Wolf
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Sochaczew
    Auto
    Była 159 był c5 jest mondeo 2.5 v6
    Postów
    581

    Domyślnie

    Wydaje sie że problem leży po stronie DPFa jesli został wycięty to ktoś nieprofesjonalnie wyłączył go w sofcie i komp myśli że on dalej jest, to kopcenie to nadmiar paliwa jakie podają wtryskiwacze do''wypalania DPFa'' którego niby nie ma dlatego przybywa oleju. Trzeba dobrze sprawdzić Soft i będzie pewnie po problemie. Wtryskiwacze w tych alfach są wyjątkowo trwałe jak lejesz dobre paliwo to bez problemu 500tys wytrzymają. Największe wady to kolektor, Egr, Dpf. Jedno jest pewne musisz go powierzyć komuś kto się na tym dobrze zna. Powodzenia.



    Alfa w garażu cieszy niczym da Vinci na ścianie salonu

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Na to wygląda co poprzednicy.
    Pytanie ile tak samochód już jeździ i jaki będzie miał wpływ na silnik.
    Kompresje tez bym sprawdzil dla własnej wiedzy

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar roberto34wawa
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW "WŁOSZKA" 30.06.2010
    Postów
    332

    Domyślnie

    Szczerze. .. wybacz ale ja nie kupiłbym takiego auta za cholerę! Ty je jakoś sprawdziłem? Na twoim miejscu poszedł bym do sprzedawcy i zażądał zwrotu kasy. Sprzedał tobie nie sprawne auto i po prostu nie poinformował przy sprzedaży o problemach o których wiedział. Ja w dzisiejszych czasach bez porządnego sprawdzenia auta w aso albo u diagnosty nie kupię auta. Ja kupowałem w czerwcu i sprawdziłem przeszło 6 aut ... I ostatnie dopiero było warte kupna. U ciebie tez to wszystko jakiś mechanik by znalazł przed zakupem. Ale wracając. .. ilość oleju i te błędy mną 90% jak poprzednicy mówią związane są z dpf. ..
    Włoszka

    1.9 JTD-m 8v 88KW - prosto, solidnie bezproblemowo


  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar takpoprostu
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Czarnków
    Auto
    159 SW 1,9 jtdm 16v 2006r
    Postów
    461

    Domyślnie

    Cytat Napisał elgritone Zobacz post
    Po tej przejazdzce do tescia jak wyglada olej i jego poziom?
    Dziś rano sprawdziłem, komputer pokazuje tyle ile nalałem z mechanikiem dwa dni temu. Na miarce również jest podobnie.


    Cytat Napisał Black Wolf Zobacz post
    to kopcenie to nadmiar paliwa jakie podają wtryskiwacze do''wypalania DPFa'' którego niby nie ma dlatego przybywa oleju.
    Oby to było to, obawiam bardzo że może się kończyć silnik Lecz ogólnie mimo iż zapala trochę ociążale / leniwie... Gdy odpali chodzi miękko i równo.


    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    Pytanie ile tak samochód już jeździ i jaki będzie miał wpływ na silnik.
    Kompresje tez bym sprawdzil dla własnej wiedzy
    Dokładnie też się tego boje... Sprzedawca był nim w Chorwacji i z tego co mówił sądzę że na wyciętym DPF zrobił ok. 7 tyś. Ogólnie w MES jest tam jak wiecie parametr Odomotetr at last DPF replacement - no i pokazuje 185 tyś... A teraz auto ma 189 tyś.



    Cytat Napisał roberto34wawa Zobacz post
    Szczerze. .. wybacz ale ja nie kupiłbym takiego auta za cholerę! Ty je jakoś sprawdziłem?
    Widzisz, podczas sprawdzania nic się nie działo, męczyliśmy te auto prawie 2h - podłączyłem komputer, pokazywał tylko ten błąd p1205. Błąd na desce zapalił mi się jak już ujechałem 200km po autostradzie. Na drugi dzień mój mechanik dogłębnie sprawdził auto i wygląda z zewnątrz bardzo dobrze - silnik suchy, równo pracuje itd. Błędem jest że nie przyjrzałem się dokładnie olejowi tylko polegałem na zapewnieniu właściciela.

    Ogólnie to DPFa usuwał i serwisował mechanik spod Warszawy - podobno wszyscy do niego jeżdżą również z alfaholików. Nie pamiętam nazwiska, jeżeli byś mi wymienił znanych mechaników od Alfy w Waszych stronach - to pewnie by mi się przypomniało. Alfa ma ramki tablicy alfaholicy.org Sprzedawca mówił że czasami jeździ na jakieś Wasze spotkania czy zloty w Wawie. Sądziłem że kurde no forumowy kolega, nie handlarz, dwa lata nią jeździ - no to dbał o Alfę.



    Kilka faktów z dziś. Po nocy auto ostygło i:

    -oleju nie przybyło
    -na kompie wisi nadal błąd p1205
    -na wyświetlaczu pali się nadal Antipollution filter clogged
    -gdy wcisnąłem kluczyk wyskoczył na krótko jakiś byk dot. ABS, auto kręciło nie chciało odpalić. Po wyjęciu kluczyka został zapłon! Wszystko się paliło deska, komputer radio itd. Na wkładanie i wykładanie kluczyka nie reagował. Odłączyłem kabel od akumulatora, wpiąłem z powrotem. Alfa się zresetowała, zareagowała na kluczyk, błąd ABS się nie pokazał - auto odpaliło ale strasznie nim telepotało, dodałęm gazu i unormowało się. Kolejne odpalenie poszło już tak jak zawsze.


    Alfa Romeo

    145 2.0 TS --> 156 2.0 TS --> 156 lift 2.0 JTS --> 159 1.9 JTDM

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    A co widzi w parametrach zapchanie dpfa, dystans od ostatniej regenreacji ?

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar takpoprostu
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Czarnków
    Auto
    159 SW 1,9 jtdm 16v 2006r
    Postów
    461

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    A co widzi w parametrach zapchanie dpfa, dystans od ostatniej regenreacji ?
    Odomotetr at last DPF replacement - tam było z tego co pamiętam 185 tyś. A jak nazywa się parametr o zapchaniu DPF ?


    Alfa Romeo

    145 2.0 TS --> 156 2.0 TS --> 156 lift 2.0 JTS --> 159 1.9 JTDM

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    Cytat Napisał takpoprostu Zobacz post

    Ogólnie to DPFa usuwał i serwisował mechanik spod Warszawy - podobno wszyscy do niego jeżdżą również z alfaholików. Nie pamiętam nazwiska, jeżeli byś mi wymienił znanych mechaników od Alfy w Waszych stronach - to pewnie by mi się przypomniało. Alfa ma ramki tablicy alfaholicy.org Sprzedawca mówił że czasami jeździ na jakieś Wasze spotkania czy zloty w Wawie. Sądziłem że kurde no forumowy kolega, nie handlarz, dwa lata nią jeździ - no to dbał o Alfę.


    [/COLOR]
    Skoro gość bywał na spotach to jakbyś wrzucil fotki swojej alfy to może ktoś skojarzy kto mógł Cię tak urządzić...

Podobne wątki

  1. Proszę o pomoc w diagnozie - prawdopodobnie overboost (vgt)
    Utworzone przez czarek1982 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12-03-2018, 15:30
  2. komunikat REPLACE FRONT BRAKE PADS Proszę o pomoc w diagnozie
    Utworzone przez policja9977 w dziale 147
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 27-01-2013, 22:48
  3. 1.9 jtd 105 pomoc w diagnozie Log FES
    Utworzone przez kosik17 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-02-2011, 14:32
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-11-2010, 11:15
  5. Sprzęgło-pomoc w diagnozie.
    Utworzone przez Keeperek w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 18:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory