Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 98

Temat: Brera/159 2.2JTS problem z odpalaniem

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar bobik
    Dołączył
    12 2015
    Auto
    Alfa 159 2,4 300km
    Postów
    166

    Domyślnie

    Może to bardzo banalne i głupie ale sprawdził bym przycisk start/stop. Moze akurat to jego wina.

  2. #12
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio 2,0T Brera 2,2 JTS, Alfa Romeo GT 2,0 JTS oaz AR 156 1,8 TS
    Postów
    246

    Domyślnie

    I tu Cię zaskoczę bo w sumie nie. Akurat mam drugi ( wymieniałem panelśrodkowy), wiec podmiana to 10 min z tym że akurat gdyby to był przycisk to bym nie włączał kontrolek no i rozrusznik by nie "cykał" generalnie nie powinno byc reakcji. Moja obecna teoria to czujnik położenia wału. Wyczytałem gdzieś podobny problem i podobny objaw. W sumie to ta teoria jest o tyle możliwa ze wczesniej na zimnym zapalała Brera np po nocy zawsze po trasie krótkiej czy długiej juz nie zakażdym . Objaw dość typowy dla uszkodzenia czujnika wału.

  3. #13
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Jeśli rozrusznik nie kręci wałem, to nie jest wina czujnika położenia wału.

    A czy sprawdzałeś kabel plusowy (zasilający) rozrusznik?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    No proszę, widzę że mamy ten sam problem mamy prawdopodobnie przerwany gdzieś kabelek kolego. Mam to samo. Jak nie będzie chciała odpalić to wyjmij kluczyk, wsadź go ponownie, otwórz maskę i poruszaj kablami przy kolektorze. Prawdopodobnie wtedy usłyszysz kolejny "cyk cyk" i wtedy auto odpali po wciśnięciu guzika start/stop. Nie mam niestety czasu ostatnio na nic więc wziąłem kilka trytek i pospinalem kable ze sobą tak że wszystko jest dosyć sztywno i o dziwo od tygodnia nie miałem problemu z odpaleniem wychodzi na to że podczas jazdy gdy wiązka była "luzniejsza" rozłączało to coś :p , jak znajdziesz który to daj znać proszę ) pozdrawiam

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio 2,0T Brera 2,2 JTS, Alfa Romeo GT 2,0 JTS oaz AR 156 1,8 TS
    Postów
    246

    Domyślnie

    Hej , o ktorej wiązce mówisz? O tej co idzie m.in. Do cewki zapłonowej? Czy o tej co wchodzi na rozrusznik? Czy o głównych do komputera? Bede wdzięczny jak napiszesz która podpinałeś "trytytkami" ... Jak bede wiedział to znajdę przewód

    Bardziej bym stawiał na połączenia gdzieś z kostka. Pewności nie mam oczywiście ale nie wykluczam takiego rozwiązania.

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Miałem kiedyś podobny przypadek w jtdm, więc kiedy dopadło mnie to w jts zadziałała podobna diagnoza chodzi mi o wiązkę która idzie od sterownika w stronę kolektora ssacego, później rozchodzi się chyba na 3 mniejsze (o ile dobrze pamiętam). Pospinałem ze wszystkim co było w pobliżu, żeby ją usztwnić.

  7. #17
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio 2,0T Brera 2,2 JTS, Alfa Romeo GT 2,0 JTS oaz AR 156 1,8 TS
    Postów
    246

    Domyślnie

    OK. spróbuję jeszcze dzisiaj Jak Twoja koncepcja będzie trafna... Wygrywasz butelkę trunku
    Taki od konkursik. Nie mniej chce wiedzieć co nie kontakci. Więc i tak będę musiał to zdemontować .
    Z drugiej strony fakt że, wiązkami nie ruszał jak nie odpalał. Nie mniej zgłębię ten temat jeszcze dziś.

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio 2,0T Brera 2,2 JTS, Alfa Romeo GT 2,0 JTS oaz AR 156 1,8 TS
    Postów
    246

    Domyślnie

    Ok . Poruszałem wiązkami na wszystkie strony nic to nie zmieniało dla odpalania, ciekawostka była taka ze auto stało 24 h bez ruszania i odpalali chyba 10 razy pod rząd bez problemu. Potem znowu stalyscenariusz . Przyczyn zauważyłem pewna prawidłowość im dłużej odpalałem i gasiłem tym wiecej razy musiałem nacisnąć zeby znowu odpalić. Mam silne podejrzenie czujnika wału. Im cieplejsze auto tym gorzej odpala. Co o tym myślicie?

  9. #19
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar 0prawca
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Koło... Krakowa.
    Auto
    AR BRERA 2.2 JTS FIAT STILO 1.9 JTDm 8V
    Postów
    212

    Domyślnie

    Cytat Napisał songokudj Zobacz post
    Problem mam i trochę już nie za bardzo wiem czego szukać. Objaw jest taki że jak chcę zapalić auto naciskam start i słyszę tylko cykanie rozrusznika który nie kręci. Czasem po jednej czasem po pięciu próbach auto odpala. Nie ma reguły czasem zapala za każdym razem czasem za którymś. Przekopałam internet itd zeby nie było. Wymieniłem rozrusznik dodałem dodatkowy przewód masowy do rozrusznika. Czujniki położenia wałków te od wariatorow i położenia wałków. Regulator ciśnienia paliwa. Na kompie czasem mam grzałkę sondy lambda ale tylko czasem. Ale jak nie odpala za każdym razem tak nie odpala .... Help.
    Mam dokładnie ten sam samochód, ten sam silnik i ten sam problem. Z tą tylko różnicą, że ja jeszcze nie robiłem nic. A to zjawisko powtarza mi się coraz częściej. Kiedyś może 1 raz na 2 tygodnie, teraz kilka razy w tygodniu. Opisany problem wskazuje 100% na objawy z jakimi ja się borykam. Miałem wymieniać rozrusznik, ale pomyślałem, że to lekko niedorzeczne. Samochód ma przejechane dopiero 93k km, przecież rozrusznik powinien być jak nowy. Na początku myślałem, że zawiesiła się szczotka, lecz....

    Cytat Napisał wojtekf Zobacz post
    Słyszysz rozrusznik czy „klik-klak” spod deski rozdzielczej?
    Słyszę i z pod deski rozdzielczej i z pod maski silnika z okolic rozrusznika. Sprawdzone. I na tej podstawie właśnie stwierdzam, że szczotka niema z tym nic wspólnego ponieważ nie przyciągał by elektromagnes od bendixu. Też wpadłem na pomysł wrzucenia biegu i szarpnięcie autem tak by przesunąć koło zamachowe. Jednak ostatnio jak mi się to zdarzało, ro nie robiłem nic, tylko wciskałem przycisk START/STOP i za którymś razem po prostu zapala. Akumulator mam nowy. Rozrusznik kręci jak szalony, jak już zaskoczy to auto odpala w niecałą sekundę obojętne czy zimne czy ciepłe. Kidys miałem problem, ze na gorącym silniku nie zapalało, ale wymieniłem czujnik położenia wału i wszystko jest ok, poza wymienionym wyżej objawem. Zastanawiam się jaki jeszcze może być czujnik który odpowiada za gotowość silnika do odpalenia. Bo takie rzeczy jak rozrząd, czy czujniki położenia wału, czy wałków nie maja się nijak do tego uszkodzenia. Czasem wyskoczy mi błąd P0011 a bardzo rzadko P0016, jednak te błędy mogą pojawić się jak już silnik pracuje. Nie mają prawa być w ogóle wykryte na zatrzymanym silniku.

    @songokudj
    Jak już poradzisz sobie z problemem, to napisz proszę co było przyczyną. Ja też w międzyczasie może na coś wpadnę. Choć ja daleki jestem od wymiany ''na pałę'' czegokolwiek. Wolę wymyślić i trafić od razu w przyczynę

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał songokudj Zobacz post
    Mam jeszcze jedną koncepcję którą sprawdzę jutro tzn wymienię czujnik położenia wału korbowego/predkości obrotowej.
    Co prawda ten czujnik kosztuje 140 PLN, ale od razu mówię Ci, szkoda kasy. Mnie padł ten czujnik już po tym jak auto zaczęło świrować z tym zapalniem (po prostu czasem w ogóle nie odpalało na ciepłym silniku a rozrusznik kręcił i wyświetlały się błędy dotyczące tego czujnika). Ale na powyższą dolegliwość nie pomogło. Tak, że to na pewno nie to.

    Jeszcze coś wpadło mi do głowy. A nie miał któryś z kolegów takiego problemu, ze po zapaleniu silnika nie zgasły Wam kontrolki od ASR, ABD, VDC? I pojawiały się błędy na wyświetlaczu dotyczące tych systemów? U mnie to się czasem zdarza, a potem po wyłączeniu silnika przyciskiem START/STOP nie da się wyjąc kluczyka. A jak się uda już go wyjąć, to po ponownym włączeniu silnika owe błędy znikają. Odczytałem je kiedyś. I co ciekawe Centralka ABS nie zapisuje żadnych błędów tylko ECU silnika. Nie pamiętam ich numerów, ale dotyczą czujnika prędkości samochodu (a dokładniej - odebrano nieprawidłową wartość prędkości pojazdu) i jakiejś przerwy na magistrali CAN, może to ma jakiś związek? Bo tak sobie mniemam... Jeśli czujnik prędkości obrotowej pokazuje jakąś prędkość, to dla samochodu znaczy to, ze auto jedzie. A wtedy ECU nie załącza rozrusznika, bo poco zapalać odpalony silnik. Ale wtedy znowu po co klikał by ten rozrusznik. Co do powyższych błędów stwierdzam, że na pewno gdzieś jest jakiś zaśniedziały kontakt. A czy to ma wpływ na pracę rozrusznika??? A może to po prostu jest błąd w sofcie? Jakie macie wersje softów ECU?

    //Edit

    Odczytałem błędy o jakich wspomniałem wyżej z logu programu AlfaOBD, tak więc:

    P0500 - Błąd prędkościomierza (sygnału z czujnika prędkości)
    U1706 - Błąd komunikacji CAN.
    P0564 - A ten błąd wskazuje na coś z tempomatem.

    Myślę, że te błędy (a pojawiają się one wyłącznie przy zapalaniu samochodu i to bardzo rzadko i tylko w zatrzymanym samochodzie) mają bezpośredni związek ze spadkiem napięcia podczas zapalania. Ale głowy bym sobie nie dał uciąć. I może tu być jakaś przyczyna... Tego zapalania.
    Ostatnio edytowane przez 0prawca ; 27-08-2016 o 11:43

  10. #20
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio 2,0T Brera 2,2 JTS, Alfa Romeo GT 2,0 JTS oaz AR 156 1,8 TS
    Postów
    246

    Domyślnie

    Szczerze powiem ze jestem sfrustrowany ta sytuacja bo serio juz nićmi nie przychodzi do głowy ściągnąłem eLearna i przestudiowalem kwestie odpalania potrzebny jest sygnały czujników pod pedałami, masa , napięcie i info z Body compa i tyle pomijam przycisk zapłonu bo to oczywiste plus sygnał z IMO. Muszę jeszcze go postudiować ale rozwiązania póki co nie widzę. Dzis jeszcze chce wymienić przekaźnik pod deska. Czuje psim nosem ze problemem jest jakaś totalna pierdoła . Ciekawostka jest jeszcze jedna jak wczoraj odpalałem i odpalałem i w końcu odpalał co piąty raz odpielem AKU ( + ) i podpiąłem znowu odpalił odrazu. Tak jakby zrobił sie jakiś reset. Dzis sprawdzę czy tak jest za każdym razem.

Podobne wątki

  1. Brera 2.2JTS Sosnowiec
    Utworzone przez szyszu w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-04-2015, 18:07
  2. Alfa Romeo Brera 3.2JTS Q4 Warszawa
    Utworzone przez alex35cj w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 05-04-2015, 19:50
  3. [Brera]Alfa Romeo Brera 2.2JTS warto kupić?
    Utworzone przez leon w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-02-2014, 14:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory