Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Alternator/ładowanie - dziwne zachowanie?

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie Alternator/ładowanie - dziwne zachowanie?

    Googlowałem, ale nie znalazłem takiego przypadku, więc zakładam nowy wątek. Mam nadzieję że nie dubluję jakiegoś tematu.

    W mojej byłej JTDM (teraz brat nią jeździ), był już stary aku (ponad 5 lat), który sprawiał problemy. Był rozładowany, brat go troche podładował żeby podjechać do sklepu po nowy aku (1h małym prostownikiem), zapalił auto, wyjeżdżał z posesji, zostawił silnik włączony I zamykał bramę. W tym czasie auto zaczęło przerywać I zaraz zdechło. Już nie odpalił bo aku padł. Znowu podładował 1.5h I pojechał wymienić aku. Podczas jazdy zauważył że kontrolka braku ładowania mu świeci! Wyłączył światła i tak dojechał do sklepu.

    Gość podpiął nowego Bannera Pro 77Ah (miał 12.7V ponoć przed uruchomienim silnika), brat uruchomił silnik i kontrolka braku ładowania dalej świeciła. Gość zmierzył napięcie I powiedział że nie ma ładowania - miało być ponoć 12.1V. Brat pojechał do mnie żebym mu na to popatrzył. W drodze przez jakieś powiedzmy pierwsze 3km kontrolka braku ładowania ciągle świeciła, w końcu jednak zgasła i tak było przez kolejne powiedzmy 5km (i już się nie pojawiła od tego czasu).

    Zaparkował u mnie, nie gasił auta, podłączyłem Voltomierz na klemach, jest ok 14V (włączone tylko xenony/pozycyjne, nadmuch moze na 2 stopień), kazałem przegazować, dochodziło może do 14.2V. Na wolnych obrotach włączył jeszcze długie, spadło troche, powiedzmy 13.9V, halogeny przód, radio, tylne przeciwmgielne i wycieraczki powiedzmy spadło na 13.7V. Jak włączył do tego odparowywanie szyb (czyli max nadmuch + grzanie tylnej szyby i lusterek bocznych) napięcie spadło do 12.3V. Kontrolka braku ładowania jednak się nie zaświeciła.

    Jak przegazował to napięcie z powrotem było ok 13.8V.

    Zastanawiam się czy to jest normalne? Czy może na tych wolnych obrotach przekroczony został maksymalny prąd jaki alternator jest w stanie wygenerować(pytanie czy jest tam jakiś układ ogranicznika prądu?) i stąd zamiast doładowywać aku, część prądu do zasilenia tak dużego obciążenia, musiała iść z aku, i stąd to 12.3V. Po wyłączeniu ogrzewania wracało na 13.7V.

    Drugie pytanie, czy może problem polegać na tym, że np w regulatorze napięcia, któraś z diod jest uszkodzona, ale alternator ciągle działa, tyle że mniej wydajnie, a kontrolka nie zapala się?

    No i ta cała dziwna sprawa ze świecącą się kontrolką przez ileśtam km - czy mogło być tak że BC w jakiś sposób został ogłupiony padniętym/niedoładowany akumulatorem, czy odłączeniem klem, i przez jakiś czas mogło wariować sterowanie ładowania?

    Dodam, że alternator jakieś 6 lat temu miał awarię, była spalona (wystrzelona) dioda, która nadpaliła uzwojenie alternatora. Był robiony kompletny remont, na pewno wymiana uzwojenia, wymiana regulatora, i wymiana sprzęgiełka (czy czegoś takiego, bo coś tam ponoć z nim było nie tak), w każdym razie wtedy, przy awarii kontrolka braku ładowania świeciła cały czas i faktycznie nie było w ogóle ładowania - sprawa była oczywista. Teraz nie wiadomo.

    Aha, punkt styku kabla masowego z aku do budy w zeszłym roku był czyszczony, klemy też. Jakieś sugestie co jeszcze sprawdzić?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski WIELKOPOLSKA
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    U mnie był podobny przypadek, problem może leżeć w diodach wzbudzenia. Alternator może nie wzbudzać się przy niskich obrotach itp (zaraz po odpaleniu) wyższe obroty mogą go wzbudzić. Poszukałbym w uszkodzonych diodach wzbudzenia.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    no własnie to jedno z podejżeń moich. sprawdze jednak najpierw jak to jest w mojej TBi, czy też uda się dojść do stanu w którym nie będzie ładowało akumulatora. Kupiłem też miernik cęgowy z pomiarem prądu DC (I tak taki potrzebuję, a jakos nigdy czasu nie miałem poszukać), więc zanim wymontuję alternator, to sprawdzę na przewodzie + od alternatora czy w warunkach max obciążenia, kiedy napięcie mierzone na aku spada drastycznie do tych 12.3V, czy wtedy ciągle nie płynie prąd powiedzmy rzędu 40-60A (tak się spodziewam mniej więcej po takim alternatorze), a tylko bilans prądu jest taki, że obciążenie potrzebuje więcej. tyle że miernik zamówiony z allegro, dopiero go będę miał pewnie wtorek/środa.
    dam znać co znalazłem, a w międzyczasie jeśli ktoś ma jakieś sugestie, to proszę pisać.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Kartuzy
    Auto
    159 sw 1.9jtdm qtronic ti
    Postów
    101

    Domyślnie

    U mnie rano ładowanie spada do 11,9 a kontrolka się nie zapala.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Alternator raczej do obejrzenia. U mnie regenerowałem altek końcem czerwca i było OK, ale odkąd zrobiło się zimno, czyli jakieś trzy tygodnie temu, po włączeniu zimnego silnika świeciła się kontrolka braku ładowania; zwykle przez jakieś pięć do siedmiu minut - w tym czasie napięcie było w okolicach 12V. Po tych kilku minutach kontrolka gasła, napięcie szło do okolic 14,3V. Działo się tak tylko na zimnym silniku, po nocy. Ewidentnie dziad się nie wzbudzał. W ramach gwarancji wymieniono mi alternator - niestety, zapomniałem spytać, co konkretnie było walnięte.



    [MENTION=62683]Waldemar[/MENTION] - może w 159 ta kontrolka jest bardziej leniwa - u brata też nic nie świeciło, a nowiutki akumulator prosto z półki wyssało w parę godzin - też padnięty alternator.

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Kartuzy
    Auto
    159 sw 1.9jtdm qtronic ti
    Postów
    101

    Domyślnie

    Mój ładuje ok, tylko rano jak wszystko się załącza to tak spada. Jak już nie pracują grzałki ptc i ogrzewanie szyby ładowanie wynosi 14 volt.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    dlatego właśnie zastanawiam się czy nie ma jakiegoś ogranicznika max prądu w zależności od obrotów w tym regulatorze- gdyby tak było to może faktycznie przy bardzo dużym obciążeniu na wolnych obrotach, możnaby przekroczyć to max obciążenie i mimo wszystko pobierać część prądu z aku, a stąd napięcie mierzone na aku będzie ok tych 12V. To by pasowało też właśnie do przypadku Waldemar-a który pisze że ma grzałkę PTC i przez te parę pierwszych minut nie ma jako takiego ładowania, mimo że pewnie alternator daje prąd.

    będę miał za pare dni miernik cęgowy, to z ciekawości sprawdzę jaki albo czy jest prąd w przypadku pełnego obciążenia. jutro zrobie też test w TBI.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Kartuzy
    Auto
    159 sw 1.9jtdm qtronic ti
    Postów
    101

    Domyślnie

    Duża i mała grzałka ptc działa kiedy jadę- mam ładowanie 11,9v. Gdy staję w korku a silnik jeszcze jest zimny coś (pewnie body) po chwili stania wyłącza dużą grzałkę, żeby chwilę po ponownym ruszeniu znów ją włączyć. Duża grzałka wyłącza się różnie, zależy to pewnie od różnych czynników. Mała natomiast zawsze gdy silnik osiąga temperaturę 65 stopni.

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Napiszę jak to wygląda w mojej TBI. Przy włączonych xenonach, radiu, nadmuch na 2 stopień i otwartych drzwiach (lampka w suficie) pokazywało 14.2V na wolnych obrotach. Jak włączyłem halogeny przód, przeciwmgielny tył, długie, awaryjne, ogrzewanie szyby tylnej i lusterek, dałem głośniej radio, spadło na jakieś 13.3-4V. Wtedy włączył się wentylator chłodnicy i spadło na jakieś 12.5V. Jak podniosłem obroty, to napięcie wzrosło do tych ok 14V. Zakładając że mój alternator jest sprawny (zero problemów, więc myślę że to prawda) z jednej strony widać, że przy wszystkim włączonym w aucie, osiąga się na wolnych obrotach coś ok maksymalnej mocy alternaora, i praktycznie nie ma ładowania, lub jest znikome, ale po zwiększeniu obrotów lub wyłączeniu jakiś odbiorników mamy z powrotem ładowanie. W dieslach, szczególnie w czasie działania swiec żarowych i grzałek PTC (jeśli ktoś ma), taki poziom bez problemu jest też osiągany - z tym że oba trwają tylko czasowo, i przy trochę dłuższej jeździe też wkrótce lub za te parę minut (PTC) mamy ładowanie.

    Co do auta brata. u niego ewidentnie na wolnych obrotach, tylko przy włączonych xenonach było trochę mniejsze napięcie na aku, i przy dużym obciążeniu bardziej spadało (12.3V). Ewidentnie problem jest też z pierwszym wzbudzeniem alternatora. Zrobiliśmy dodatkowy test, i po zapaleniu silnika napięcie przez kilkadziesiąt sekund było ok 11.7V (tylko xenony) i powoli spadało, potem przegazował, wtedy wskoczyło na te 13.8V i tak się już utrzymywało na wolnych obrotach. Najlepsze jest to że kontrolka ładowania nie zaświeciła się...
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar Luck
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    KRA KNS
    Auto
    AR9 1,8 MPI LPG + Julka 1,4 TB
    Postów
    1,098

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Napiszę jak to wygląda w mojej TBI. Przy włączonych xenonach, radiu, nadmuch na 2 stopień i otwartych drzwiach (lampka w suficie) pokazywało 14.2V na wolnych obrotach. Jak włączyłem halogeny przód, przeciwmgielny tył, długie, awaryjne, ogrzewanie szyby tylnej i lusterek, dałem głośniej radio, spadło na jakieś 13.3-4V. Wtedy włączył się wentylator chłodnicy i spadło na jakieś 12.5V. Jak podniosłem obroty, to napięcie wzrosło do tych ok 14V. Zakładając że mój alternator jest sprawny (zero problemów, więc myślę że to prawda) z jednej strony widać, że przy wszystkim włączonym w aucie, osiąga się na wolnych obrotach coś ok maksymalnej mocy alternaora, i praktycznie nie ma ładowania, lub jest znikome, ale po zwiększeniu obrotów lub wyłączeniu jakiś odbiorników mamy z powrotem ładowanie. W dieslach, szczególnie w czasie działania swiec żarowych i grzałek PTC (jeśli ktoś ma), taki poziom bez problemu jest też osiągany - z tym że oba trwają tylko czasowo, i przy trochę dłuższej jeździe też wkrótce lub za te parę minut (PTC) mamy ładowanie.

    Co do auta brata. u niego ewidentnie na wolnych obrotach, tylko przy włączonych xenonach było trochę mniejsze napięcie na aku, i przy dużym obciążeniu bardziej spadało (12.3V). Ewidentnie problem jest też z pierwszym wzbudzeniem alternatora. Zrobiliśmy dodatkowy test, i po zapaleniu silnika napięcie przez kilkadziesiąt sekund było ok 11.7V (tylko xenony) i powoli spadało, potem przegazował, wtedy wskoczyło na te 13.8V i tak się już utrzymywało na wolnych obrotach. Najlepsze jest to że kontrolka ładowania nie zaświeciła się...
    Cześć, coś wymyśleliście w sprawie tego ładowania?
    U mnie podobna sytuacja, a nie wiem jak było wcześniej bo człowiek się aż tak nie interesowal. Fakt że Aku mi pada ale po podmianie na inny jest tak samo. Wygląda właśnie tak że po odpaleniu napięcie 13,5, jak przygazuje to rośnie do tych 14 ale później znowu spada jak puszczę gaz.
    Przy obciążeniu nawet nie jakimś wielkim bo ogrzewanie szyby lusterek i Xenon to też spada poniżej 13v a nawet 12,5. Objawy takie same ale silnik inny u mnie. Ponoć w oplach niby mają jakieś inteligentne ładowanie aku według mojego mechanika tylko czy pytanie czy już w tych rocznikach to było. Według gościa od alternatorów raczej nie w tym roczniku, prędzej po 2010. Z ciekawostek ojciec z tym silnikiem ale już w oplu ma normalne ładowanie na stałym poziomie bez gazu powyżej 14v. Komu wierzyć [emoji6]

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-11-2016, 21:14
  2. [Giulietta] Dziwne zachowanie DNA
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-07-2016, 09:24
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-05-2016, 13:44
  4. ładowanie akumulatora nie pokazuje alternator?
    Utworzone przez michal-janek w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-06-2007, 08:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory