Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40

Temat: Wysoki poziom oleju - co to może być i co po wymianie?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie Wysoki poziom oleju - co to może być i co po wymianie?

    Po sprawdzeniu oleju zauważyłem, że jest go dużo za dużo - jakieś 4-5 cm ponad max. Nie będę ukrywać, że jestem tym faktem trochę przerażony. Nie wiem ile minęło od ostatniej wymiany, bo auto niedawno kupiłem - zgodnie z karteczką przypiętą pod maską upłynęło 15k km. Poziom płynu chłodniczego jest na min (ale na przestrzeni 1k km się nie zmienił). Auto nie dymi na biało, jeździ normalnie, olej jest ciemnego koloru i jest niemal bezwonny, pod korkiem wszystko wygląda ok.
    Teraz pytanie co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? DPF (auto zrobiło 15k km w ciągu ostatniego roku) czy też może powinienem zacząć się martwić i szukać przyczyny gdzieś indziej, żeby przeciwdziałać późniejszym konsekwencjom?
    Na wymianę oleju jadę jestem umówiony w najbliższy poniedziałek - poziom będę obserwować czujnie, ale prosiłbym bardzo o informację przy jakim wzroście poziomu oleju/przebieg powinna mi się zapalić w głowie czerwona lampka?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeDraven
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Bogatynia
    Auto
    brak
    Postów
    794

    Domyślnie

    Auto musiało zostać zgaszone podczas cyklu wypalania DPF i nadmiar ON, który został pobrany do przeprowadzenia cyklu został wpompowany do oleju. Klasyka przy przerwaniu cyklu wypalania DPF. pzdr

    Poza tym uzupełnij w profilu typ silnika swojego auta
    Ostatnio edytowane przez MikeDraven ; 10-12-2016 o 14:15
    "Nie możesz nazywać siebie prawdziwym miłośnikiem motoryzacji jeśli nigdy nie miałeś Alfy Romeo" - Jeremy Clarkson

    Pomogłem? Dodaj punkt reputacji (gwiazdka pod postem)

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar piootr
    Dołączył
    09 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 120KM 2008r
    Postów
    145

    Domyślnie

    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że silnik wielokrotnie został wyłączony w trakcie wypalania dpf. Polecam zakupić Moduł Dpf, jest o tym na forum. Rozwiązuje wszelkie bolaczki.

    Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Wymyślacie jakieś niestworzone teorie a tu chyba nie ma żadnego problemu. Kolega Ontrax pisze że oleju jest ponoć 4-5cm powyżej max. Gdyby tak było faktycznie to podejżewam że silnik już by już się uszkodził a nie działał normalnie.
    Moim zdaniem wytłumaczenie jest proste - w 159 olej lubi zromadzić się w kanale bagnetu, więc odczyty są do bani bo brudzi bagnet znacznie powyżej. Z resztą ten sam problem jest w Giulietcie. Trzeba z 5-10 razy wyjąć bagnet i za każdym razem go przetrzeć szmatką, wtedy usunie się większość oleju w kanale bagnetu i w końcu widać gdzie faktycznie jest poziom.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 11-12-2016 o 10:46
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Epsonix dzięki wielkie za podpowiedź. Zrobiłem tak jak mówiłeś. Po 30-40 pomiarze jak kanał bagnetu się przeczyścił zaczęło pokazywać normalne wartości. Mam prawie max lub 1 cm powyżej... zależy z której strony bagnetu się patrzy.
    Olej i tak w poniedziałek będę wymieniać, ale przynajmniej niedziela będzie spokojniejsza Wielkie dzięki raz jeszcze.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    patrz na ten niższy - ten wyższy to będzie ciągle od oleju z kanału bagnetu.
    faktycznie raz chyba też musiałem ze 30 razy robić sprawdzenie, bo za każdym razem miałem parę cm więcej od max.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Po czterdziestu pomiarach zwyczajnie wyciągnąłeś nadmiar oleju z silnika... taki żarcik

    Jeśli problem tkwi w brudnej prowadnicy bagnetu można pomyśleć jak go oczyścić. Ja bym owinął bagnet bawełną i potraktował go jak wycior. Oczywiście jednym kawałkiem szmatki, żeby mieć nad nim kontrolę i żeby nie wpadł do środka.
    Drugi sposób na badanie poziomu to nalać mniej oleju do silnika tak, żeby czujnik poziomu pokazywał połowę i kontrolować czy go nie przybywa na wskazaniach czujnika.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar fts
    Dołączył
    12 2018
    Auto
    159 SW 2.0 JTDm Sport+ 2011: 136 -> 190/430Nm
    Postów
    219

    Domyślnie

    Dzisiaj jak ujrzałem poziom oleju na bagnecie byłem przerażony, kilkakrotnie sprawdziłem i za każdym razem bagnet wyglądał tak samo:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alfa159bagnet.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	65.4 KB
ID:	259078

    Może nie widać tego dobrze (lepiej widać jak powiększycie zdjęcie), ale dla mnie w pierwszym momencie wyglądało to jakby oleju było jakoś z 3 razy za dużo.

    Na szczęście od razu sprawdziłem forum i dzięki koledze [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] się uspokoiłem.
    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Wymyślacie jakieś niestworzone teorie a tu chyba nie ma żadnego problemu. Kolega Ontrax pisze że oleju jest ponoć 4-5cm powyżej max. Gdyby tak było faktycznie to podejżewam że silnik już by już się uszkodził a nie działał normalnie.
    Moim zdaniem wytłumaczenie jest proste - w 159 olej lubi zromadzić się w kanale bagnetu, więc odczyty są do bani bo brudzi bagnet znacznie powyżej. Z resztą ten sam problem jest w Giulietcie. Trzeba z 5-10 razy wyjąć bagnet i za każdym razem go przetrzeć szmatką, wtedy usunie się większość oleju w kanale bagnetu i w końcu widać gdzie faktycznie jest poziom.
    Poszedłem jeszcze raz sprawdzić poziom oleju, powtórzyłem czynność chyba nawet z 50 razy i bagnet dalej był ubrudzony znacznie wyżej, ale zacząłem zauważać, że tak naprawdę z jednej strony, z tej bliżej kabiny, poziom oleju jest tylko delikatnie (z 1 czy 2 mm) nad MAX (pomimo ubrudzenia bagnetu także wyżej) i trochę się uspokoiłem, bo taki poziom jest akceptowalny, ale super gdyby ktoś z Was mógł to potwierdzić na podstawie załączonego zdjęcia?
    Ostatnio edytowane przez fts ; 05-06-2019 o 22:09

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,948

    Domyślnie

    Cytat Napisał fts Zobacz post
    Poszedłem jeszcze raz sprawdzić poziom oleju, powtórzyłem czynność chyba nawet z 50 razy i bagnet dalej był ubrudzony znacznie wyżej
    jest lepsza metoda - wkładasz bagnet ale ze 2-3cm od końca, wtedy nie zanurzasz go w oleju i tylko wysuwając/wycierająć w szmatkę oczyszczas prowadnicę bagnetu.

    w giulii już nie mam tego problemu - nie ma bagnetu tylko zostało zaufać wskaźnikowi elektronicznemu (a padnięcia były, choćby kolego z BB po paru tyś km przebiegu nagle miał błąd poziomu oleju i żeby sprawdzić to zlanie oleju w ASO, pomiar objętości (który był właściwy) przy okazji gwarancyjna wymiana czujnika poziomu i oleju).

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał fts Zobacz post
    ale zacząłem zauważać, że tak naprawdę z jednej strony
    dokładnie takie same są moje doświadzczenia - cudów nie ma, jeśli z drugiej strony nie ma oleju to wybrudziłeś o prowadnicę.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    .
    Postów
    574

    Domyślnie

    Swoją drogą - Profesor Chris zrobił eksperyment z grubym przelaniem oleju w Volvo i auto cały czas jeździ, nawet za bardzo uszczelniaczy itp nie tknęło, więc też bym bardziej na spokojnie podchodził jak nawet komuś faktycznie zdarzy się lekko przelać

Podobne wątki

  1. [Brera] Poziom oleju na bagnecie, niewyraźny ślad, jak poprawnie sprawdzić poziom oleju?
    Utworzone przez statttic123 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-09-2016, 09:04
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-01-2015, 14:33
  3. [MiTo] Twinair 105 - Kontrolka oleju i silnika i poziom oleju na bagnecie.
    Utworzone przez PanPe w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-08-2014, 01:44
  4. [159] Poziom oleju
    Utworzone przez paweldante w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 09-08-2012, 09:48
  5. poziom oleju.
    Utworzone przez adibe w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-05-2012, 20:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory