Strona 10 z 11 PierwszyPierwszy 1234567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 110

Temat: 2.4JTD bardzo ciężko odpala na mrozie

  1. #91
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Mes powie jakie jest ciś pompy z baku (0k.3 bar), a jakie pompy CR (przy rozruszniku min.300bar). Przy problemach z odpalaniem warto zrobić test przelewowy wtryskiwaczy, jeżeli końcówki wtr. są sprawne, a "góra" wtryskiwacza niedomaga, pompa CR wytwarza dobre ciś. a ucieka ono na przelew. Podczas kręcenia rozr. nie ma prawa paliwo wydostawać się na przelew.

  2. #92
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Małopolska
    Auto
    Alfa 159 2.0 jtdm TI
    Postów
    131

    Domyślnie

    Ja tam w MESie nie widziałem nigdzie podglądu innego ciśnienia niż tego na szynie CR..

  3. #93
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał grysiek Zobacz post
    Ja tam w MESie nie widziałem nigdzie podglądu innego ciśnienia niż tego na szynie CR..
    Sprecyzuję.
    Po włączeniu zapłonu (włożeniu kluczyka do stacyjki) elektryczna pompka zamontowana w zbiorniku napełni szynę CR - wtedy czujnik powinien pokazać kilka bar, możliwe że kaz156 ma rację i ta wartość to 3 bar. Można sprawdzić w eLearn. W momencie, gdy silnik będzie kręcić, pompa CR wytworzy ciśnienie robocze. Zasobnik jest jeden (szyna CR) i czujnik cisnienia jest jeden.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #94
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Zamość
    Auto
    Alfa Romeo 159 sportwagon 2,4 JTDm
    Postów
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Sprecyzuję.
    Po włączeniu zapłonu (włożeniu kluczyka do stacyjki) elektryczna pompka zamontowana w zbiorniku napełni szynę CR - wtedy czujnik powinien pokazać kilka bar, możliwe że kaz156 ma rację i ta wartość to 3 bar. Można sprawdzić w eLearn. W momencie, gdy silnik będzie kręcić, pompa CR wytworzy ciśnienie robocze. Zasobnik jest jeden (szyna CR) i czujnik cisnienia jest jeden
    w 2.4 200km masz dwa czujniki na listwie chodz nie wiem czy to coś zmienia w temacie.

  5. #95
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,989

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    wtedy czujnik powinien pokazać kilka bar, możliwe że kaz156 ma rację i ta wartość to 3 bar.
    Ja tylko doprecyzuję, pomiar tego niskiego ciśnienia przez ECU jest obarczony dużym błędęm. Nie pamiętam juz jaki był pełny zakres, ale przetwornik był bodajże coś w stylu 8bit tylko, stąd i jego błąd i skok(1LSB) jest duży względnie do mierzonej małej wartości (chyba coś ponad 1bar) - tak więc u jednych pokaże 2bar u innych 7bar i nic nie wiadomo poza tym że pompka w baku coś pompuje. Ten czujnik jest po prostu do wysokiego ciśnienia i tyle i stąd też pewnie ma jakiś błąd offsetu rzędu 1% pełnego zakresu. Przy wartościach rzędu 300-400bar te kilka czy kilkanaście bar błędu wynikającego z błędu czujnika/przetwornika i jego rozdzielczości nie ma znaczenia, ale przy pomiarze małych wartości ma. Dla tych co nie kumają coś jakby linijką chciał sprawdzać wymiary malutkich detali.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #96
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slaweks14898 Zobacz post
    w 2.4 200km masz dwa czujniki na listwie chodz nie wiem czy to coś zmienia w temacie.
    Patrząc z pozycji za kierownicą: po lewej stronie listwy jest regulator ciśnienia paliwa (jeden z dwóch, drugi jest na pompie), po prawej stronie jest jedyny w układzie czujnik ciśnienia paliwa.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #97
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Ten mały regulator daje często popalić.

    http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...st1268613.html

    Wysłane z mojego P2 przy użyciu Tapatalka

  8. #98
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Ja tylko doprecyzuję, pomiar tego niskiego ciśnienia przez ECU jest obarczony dużym błędęm. Nie pamiętam juz jaki był pełny zakres, ale przetwornik był bodajże coś w stylu 8bit tylko, stąd i jego błąd i skok(1LSB) jest duży względnie do mierzonej małej wartości (chyba coś ponad 1bar) - tak więc u jednych pokaże 2bar u innych 7bar i nic nie wiadomo poza tym że pompka w baku coś pompuje. Ten czujnik jest po prostu do wysokiego ciśnienia i tyle i stąd też pewnie ma jakiś błąd offsetu rzędu 1% pełnego zakresu. Przy wartościach rzędu 300-400bar te kilka czy kilkanaście bar błędu wynikającego z błędu czujnika/przetwornika i jego rozdzielczości nie ma znaczenia, ale przy pomiarze małych wartości ma. Dla tych co nie kumają coś jakby linijką chciał sprawdzać wymiary malutkich detali.
    Widziałeś datasheet takiego czujnika?
    Z mojego doświadczenia (i niedawnej walki z ciśnieniem paliwa w V6) śmiem twierdzić, że jednak taki czujnik jest w miarę dokładny dla małych wartości. Możliwe, że do diesla ma inny zakres, skoro ciśnienie robocze jest znacznie wyższe.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #99
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,989

    Domyślnie

    nie dysponuje, ale projektuję karty pomiarowe do systemów telemetrycznych do samolotów itp (karty A/D i D/A do różnych czujników albo uniwersalne) i wiem co nieco o urządzeniach pomiarowych i o czujnikach, tu ciśnienia (inaczej byśmy gadali gdyby temat dotyczył np czujników temperatury RTD jak PT100 itp bo one są bardzo powtarzalne - powiedzmy z kilkadziesiąt razy lepsze).
    Zobacz choćby na rozdzielczość przetwornika - podłącz sobie MES, na chwilę zapal silnik, potem zgaś. zobacz jak spada ciśnienie raportowane przez ECU (schodki), będziesz widział choćby rozdzielczość samego przetwornika (sam spradzałem to w 1.9JTDm i w 2 różnych 1.75TBi). Do tego przetworniki A/D o niskiej rozdzielczości (8bit)najczęściej mają błąd rzędu powiedzmy 1LSB, jak to nałożysz na rozdzielczość przetwornika, to już są skoki. Czujniki ciśnienia też są bardzo nieidealne. Raz robiłem taką kartę do współpracy ze skanerami ciśnienia (takie 64 kanały ciśnienia do 1 napięciowego) - ich tablice kalibracji/kompensacji (wg temperatury w jakiej czujnik się znajduje) i linearyzacji były wręcz masakrą różnice kilkudziesięciu procent pomiędzy kanałami, i duże różnice w temperaturach róznych (wiele %), i bardzo duże i różne nieliniowości ( i też zmienne w różnych temperaturach).
    czujniki samochodowe mają być tanie w produkcji, więc tam nie ma żadnych specjalnych superdokładnych elementów, jakaś prosta kompensacja zrobiona na linii produkcyjnej i wychodzi z fabryki. to samo tory analogowo-cyfrowe w ECU. z resztą po co mialyby być super dokładne jak podczas pracy silnika mają z błędem typu 1% odczytywać wartości ciśnień roboczych czyli wysokich - po co im dokładność w zakresie nieużytecznym (niskie ciśnienie tylko z pompy z baku).

    PS. przyglądałem się kiedyś datasheetowi czujnika MAP z naszych 159 (zamiennik do 159 dobrałem 4x tańszy Bosch o innym numerze idealnie kompatybilny wszystkimi parametrami), i one mają błąd w zakresie tempeartur czujnika od 10 do 85st C 3.4kPa a poza tym zakresem (-20 130st C) 5kPa z zakresu 300kPa, czyli ok 1.1%FSR i 1.6%FSR. Błąd jest zdefiniowany dla zakresu 20-300kPa, czyli nawet nie precyzują jak to jest blisko 0kPa. Mogę podesłać datasheety.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 04-12-2018 o 22:26
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #100
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Podpiąłem dzisiaj manometr i zmierzyłem jakie ciśnienie daje pompa w baku wyszło 8bar

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Patrząc z pozycji za kierownicą: po lewej stronie listwy jest regulator ciśnienia paliwa (jeden z dwóch, drugi jest na pompie), po prawej stronie jest jedyny w układzie czujnik ciśnienia paliwa.
    Na listwie ciśnieniowej czujnik mam po lewej a po prawej jest wkręcona śruba wygląda jak zaślepka.

Podobne wątki

  1. Nie odpala na mrozie 1.6
    Utworzone przez ThyLight w dziale 147
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 18-01-2017, 14:49
  2. bardzo ciężko odpala w mrozie
    Utworzone przez arturbydgoszcz w dziale 166
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 23-01-2016, 10:10
  3. [159] Bardzo ciężko pali, albo zupełnie nie odpala... chodzi nie równo
    Utworzone przez ekstranio w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-12-2015, 19:50
  4. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-11-2012, 13:22
  5. Ciężo odpala na mrozie 1.9 JTD 8V
    Utworzone przez Natanael w dziale 156
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-02-2012, 20:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory