Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: 2.4 jtdm 200 KM - problem z turbo?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar flix
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    27

    Domyślnie 2.4 jtdm 200 KM - problem z turbo?

    Drodzy,
    Z różnym zanikami mocy i lagami się spotykałem w dyskusjach, ale takiego tematu nie znalazłem.
    O co chodzi - otóż w mojej Alfie od jakiegoś czasu pojawia się problem z przyspieszaniem/ładowaniem turbiny. Od początku:
    Alfa 159, 2.4 jtdm, 200KM, 2006, 145kkm przebiegu, zaślepiony i wyłączony EGR, DPF na miejscu.
    Objawy:
    1. Najbardziej wyczuwalne na 1 i 2 biegu. Przy delikatnym przyspieszaniu obroty rosną, wskazówka turbo leci w góre a auto bardzo średnio przyspiesza. Dochodzimy nawet do 4000 obrotów, wskazówka turbo prawie na samej górze a samochód jakby był jakiś przymulony i ,,przygaszony". Dopiero przy mocniejszym uderzeniu w gaz (niezależnie w którym momencie przyspieszania) coś jakby ,,zaskakuje", wskazówka turbo spada i zaczyna pompować od nowa, wtedy już jest nieco inny dźwięk silnika i wyczuwalnie większa - prawidłowa moc. Jeśli nie pobudzę gazem silnika to pompuje bez sensu i wyczuwalny jest jakby jakiś ,,przedmuch".
    2. Na wyższych biegach podobna sytuacja, jednak mniej wyczuwalna. Zdarza się, że przy spokojnej jeździe na 4, czy nawet 5 biegu turbo wskazuje na 0,8 albo i nawet 1 bar. Przy mocniejszym wciśnięciu gazu nawet na sekundę wskazówka opada i zmienia się trochę praca silnika, zdecydowanie lepsza kultura pracy. Po pewnym czasie jednak wraca do poprzedniego sporego doładowania.
    3. Przy prędkości autostradowej tak około 140 km/h na 6 biegu doładowanie też potrafi zawędrować do 0,8/1 i podobnie jak powyżej przy szarpnięciu gazem spada i zmienia się praca silnika.
    Wydaje mi się też, że przy takich ,,zawiechach" auto więcej pali.
    Jest to takie uczucie, jakby gdzieś uciekało powietrze, był jakiś przemuch a po kopnięciu w gaz się uszczelnia i jedzie już zdecydowanie lepiej. Autem da się normalnie jeździć - zero błędów w komputerze, zero checków, wszystko ok.
    Mam też wrażenie, że problem jest mniej widoczny i rzadziej występuje przy zimnym silniku.
    Może ktoś miał podobny problem? Zacina się turbina pewnie, ale pytanie czy czujnik, czy może jest szansa na jakąś nieszczelność, może całe turbo do regeneracji?
    Będę wdzięczny za pomoc i każdą opinię
    Dzięki!

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Mam to samo. Z tego co wiem, to wina przycinających się łopatek zmiennej geometrii. Trzeba będzie się za to zabrać. Najbardziej denerwuje przy delikatnej jeździe (potrafi szarpnąć). Jak się ciśnie, to nie ma problemu.
    Ciekaw jestem, czy czyszczenie zmiennej geometrii jest skomplikowane i czy można wykonać w przydomowym garażu. A może w ogóle nie trzeba demontować turbiny tylko są jakieś sposoby na to?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    tbg
    Auto
    AR 159 2.4 JTDm AR 156 1.9 JTDm AR 146 1.7 16v boXer
    Postów
    292

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszszar Zobacz post
    Mam to samo. Z tego co wiem, to wina przycinających się łopatek zmiennej geometrii. Trzeba będzie się za to zabrać. Najbardziej denerwuje przy delikatnej jeździe (potrafi szarpnąć). Jak się ciśnie, to nie ma problemu.
    Ciekaw jestem, czy czyszczenie zmiennej geometrii jest skomplikowane i czy można wykonać w przydomowym garażu. A może w ogóle nie trzeba demontować turbiny tylko są jakieś sposoby na to?
    Mysle ze jak zaczniesz od wezykow podcisnienia, ktore pewnie sa nieszczelne to zacznie prawidlowo dzialac turbo

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Też będę musiał sprawdzić. Ale jesteś pewien, że to może być to?
    Wskazówka idzie płynnie do samej góry - i nagle -> jebudu spada nawet poniżej połowy skali (i tu często czuć szarpnięcie). Jak się mocno depnie -> wskazówka turbo też idzie w górę, ale szybko wraca na 'normalną' pozycję, przez co nie ma szarpnięcia. Ktoś mi mówił, że to wina zacinających się kierownic. Ale skoro wężyki też mogą robić coś takiego, to faktycznie warto będzie to posprawdzać.

  5. #5
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszszar Zobacz post
    Mam to samo. Z tego co wiem, to wina przycinających się łopatek zmiennej geometrii. Trzeba będzie się za to zabrać. Najbardziej denerwuje przy delikatnej jeździe (potrafi szarpnąć). Jak się ciśnie, to nie ma problemu.
    Ciekaw jestem, czy czyszczenie zmiennej geometrii jest skomplikowane i czy można wykonać w przydomowym garażu. A może w ogóle nie trzeba demontować turbiny tylko są jakieś sposoby na to?
    Trzeba zwalać turbo co w 2.4 była czasochłonne i jak masz wersje 200KM z turbo KKK to nie rozbierzesz jej sobie w domu chyba, ze posiadasz specjalne klucze. Z resztą daruj sobie wyciąganie turbo bo to nie to. Sprawdzałem i niepotrzebnie je wyciągałem i rozbierałem bo było w stanie idealnym. Po prostu sporo Alf tak ma i na dobra sprawę nikt nie wie w czym dokładnie tkwi problem. Na forum mamy o tym kilka (naście) tematów i zero konkretnego rozwiązania. U jednego pomagało co innego niż u drugiego. Jeden wymienił wężyki, inny turbo, trzeci N75 ja sprawdziłem wszystko i chyba skończy się na remapie aby to zlikwidować programowo bo podobno w niektórych przypadkach to jedyna opcja.
    Ostatnio edytowane przez Pływak ; 16-03-2017 o 08:07

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar piorkum
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Pilzno
    Auto
    Alfa Romeo 159Ti 2.4, ALFA ROMEO GTV 2.O 1987
    Postów
    60

    Domyślnie

    Czy poradziliście sobie z tym problemem ?? Overboost zmieniłem map sensor tez wężyki zrobione i dalej szarpie i ładuje za dużo przy spokojnej jeździe..

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie

    Ja mam to samo tylko u mnie dochodzę jeszcze efekty dźwiękowe wyraźnie skorelowane z tym dziwnym zachowaniem turbo. Przy delikatnym acz jednostajnym przyśpieszaniu silnik muli a w kabinie słychać szum/syczenie dobiegające spod maski (dźwięk podobny do tego, jaki usłyszymy po przyłożeniu ucha do rury odkurzacza).

    Wciskam zdecydowanie gaz i dźwięk milknie, silnik dostaje powera i następuje nagły skok mocy (szarpnięcie do przodu).

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2018
    Mieszka w
    EWI
    Auto
    AR 159 2.4 TI/ 155 2.0 TS 8v
    Postów
    6

    Domyślnie

    Panowie
    Posiadam alfę 159 z 2.4 jtdm 210 km po programie bez ekologi.auto jest u mnie już rok i przejechałem nim ~20k km
    Dwa miesiące temu przy dość szybkiej trasie ( 6 bieg i około 3 tys obrotów) przy dalszym przyspieszaniu szarpnął mi co skutkowało brakiem przyspieszenia i opadnięciem wskazówki doładowania do połowy. Ten spadek trwał tylko chwile u znowu ciągnął. Po chwili sytuacja podobna.
    Wypiłem czujnik przepływu jednak objawy te same. Były robione logi i wyszło że klapy gaszącej się przymykają w momencie kiedy było odczuwalne szarpnięcie. Po powrocie do domu wypiłem kostkę od klapy gaszącej i po jej przeczyszczeniu bo było tam trochę oleju temat znikł na miesiąc. Teraz powrócił. Czy wiecie czy to moze być ta wtyczka czy już same klapy gaszącej a może turbo lub Czujnik ciśnienia doładowania Bosch 0281002845?
    Dajcie znać czy może spotkaliście się z takimi objawami i jak je rozwiązaliscie.
    Z góry dziękuję za pomoc.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pab_lo Zobacz post
    Panowie
    Posiadam alfę 159 z 2.4 jtdm 210 km po programie bez ekologi.auto jest u mnie już rok i przejechałem nim ~20k km
    Dwa miesiące temu przy dość szybkiej trasie ( 6 bieg i około 3 tys obrotów) przy dalszym przyspieszaniu szarpnął mi co skutkowało brakiem przyspieszenia i opadnięciem wskazówki doładowania do połowy. Ten spadek trwał tylko chwile u znowu ciągnął. Po chwili sytuacja podobna.
    Wypiłem czujnik przepływu jednak objawy te same. Były robione logi i wyszło że klapy gaszącej się przymykają w momencie kiedy było odczuwalne szarpnięcie. Po powrocie do domu wypiłem kostkę od klapy gaszącej i po jej przeczyszczeniu bo było tam trochę oleju temat znikł na miesiąc. Teraz powrócił. Czy wiecie czy to moze być ta wtyczka czy już same klapy gaszącej a może turbo lub Czujnik ciśnienia doładowania Bosch 0281002845?
    Dajcie znać czy może spotkaliście się z takimi objawami i jak je rozwiązaliscie.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Czyściłeś tylko kostkę podłączaną do klapy czy całą elektronikę?
    Klapa ma elektronikę 'pod spodem' i często elektronika pływa w oleju. Trzeba otworzyć i przeczyścić. (Czasem zdarza się, że oś klapy jest nieszczelna i to dlatego płytka sterująca jest zanieczyszczona - ale nie wiem czy da się to uszczelnić, czy trzeba wymienić, miałem podobny problem i w moim przypadku serwis specjalizujący się w Alfach z mojego regionu ogarnął temat ponad 1.5 roku temu - od tamtej pory problem się nie powtórzył.)

    Co do czujnika, ostatnio zmieniałem w 159 2.4 na taki: 0281006076/BOS
    https://autoczescizielonki.pl/partsc...6076~2BOS.aspx
    i wszystko działa idealnie.

    Podłącz się komputerem i sprawdź czy po prostu nie masz przeładowania, skoro problem występuje przy mocnym przyspieszaniu.

    Z takich standardowych rzeczy sprawdź czy węże zaworu overboost nie są sparciałe, albo sam zawór czy nie jest zanieczyszczony - na próbę można spróbować wyczyścić gąbkowy filtr zaworu i przedmuchać kanaliki zaworu izopropanolem w sprayu - u mnie pomogło.
    Ostatnio edytowane przez bobby ; 14-05-2019 o 23:25
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2019
    Auto
    Brera 2.4
    Postów
    78

    Domyślnie

    Panowie. Nie chce zakładać nowego tematu ale powoli myślę o wymianie turbo i chciałem zapytac jaki może być orientacyjny koszt demontażu i montażu nowej turbiny w 2.4 ? Chodzi mi o samą robotę.

Podobne wątki

  1. Turbo do 147 1.9 JTDm
    Utworzone przez Small3r w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 21-02-2017, 21:56
  2. Turbo hybryda do JTDM
    Utworzone przez haps w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-11-2016, 02:16
  3. Turbo 1,9 JTDm
    Utworzone przez perek16 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-02-2014, 20:29
  4. Bi-turbo :) Czyli problem z turbo w 2.4 JTD
    Utworzone przez djkubas w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-08-2012, 20:02
  5. 159 1.9 Turbo JTDm
    Utworzone przez paszczak w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-07-2010, 12:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory