Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Pompa wspomagania zatrzymuje się kontakcie wody z paskiem wspomagania

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Brera jts 2.2
    Postów
    3

    Domyślnie Pompa wspomagania zatrzymuje się kontakcie wody z paskiem wspomagania

    Witam

    Mam problem z moją Brerą, który nie jest w stanie naprawić ASO. Po ponad roku walki z usterką w warsztacie powiedzieli, że "tak jest i nie da się z tym nic zrobić". Problem polega na tym, że kiedy woda dostaje się na pasek klinowy od wspomagania kierownicy to kompletnie uniemożliwia skręcanie samochodem. Póki wszystkie osłony są w całości i na miejscu (ta między prawym kołem a komorą silnika i pod silnikiem) to problem nie występuje. Niestety kiedyś zdarzyła się sytuacja, że gdzieś odpadła ta boczna osłona przez, co samochód był kompletnie niesterowalny na mokrej drodze. Wiadomo, że samochód nie posiada żadnych „czujników obecności czy szczelności tych osłon” więc jazda zawsze wiąże się z ryzykiem, że coś się rozszczelni (np. od uderzenia kamienia, progu zwalniającego, krawężnika) i można mieć poważny wypadek na mokrej nawierzchni.

    Wymienione zostały już:
    • obydwa paski klinowe (ten od wspomagania kilka razy)
    • napinacz paska alternatora/sprężarki
    • alternator
    • regeneracja sprężarki klimatyzacji (wymiana łożysk)
    • zbiorniczek wspomagania
    • płyn wspomagania (pozostał GI/E)
    • zawór i podkładka maglownicy


    Usterka po tych wszystkich naprawach jak była tak jest. Generalnie wspomaganie w samochodzie chodzi raz ciężej, raz lżej w zależności od nagrzania płynu wspomagania. Według ASO pompa wspomagania jest w porządku i ostatnio pokazali mi, że w innej Brerze z takim samym silnikiem dzieje się tak samo z tą pompą po jak na pasek dostanie się woda...

    Wydaje mi się, że możliwość normalnego skręcania samochodem nie powinna zależeć od szczelności tych osłon... poprawcie mnie jeżeli się mylę...

    W żadnym innym samochodzie nie zaobserwowałem blokowania się pompy z powodu dostania się wody na pasek odpowiedzialny za wspomaganie, a niektóre z nich w ogóle nie posiadają osłon pod silnikiem.

    Ktoś ma pomysły jak rozwiązać ten problem?

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Też jeździłem przez pewien czas bez tej osłony i nie spotkałem się z problemem, który opisujesz. Spotkałem się z nim natomiast tuż przed wypadnięciem koła pasowego. Tyle, że gdyby u Ciebie było w stanie agonalnym, to przez ten czas już dawno by wypadło. Może masz założony za długi pasek?

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Widzę, że zmienna siła siła wspomagania wraz ze wzrostem temperatury dotyka wiele Alf...

    Co do wody. Nie robiłbym problemów. Ja spotkałem się z takim zjawiskiem w innych autach. Oczywiście były to incydenty.
    Dbać o osłony, unikać głębokich kałuż.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    Wymienili Ci wszystko oprócz samej pompy wspomagania ??

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Brera jts 2.2
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał SliwusBuu Zobacz post
    Może masz założony za długi pasek?
    W ASO zakładali 2 albo nawet 3 nowe oryginalne paski i na każdym tak samo się dzieje. Chyba wiedzą jaki pasek mają tam włożyć. Według znajomego mechanika to jest błąd fabryczny, bo pasek odpowiedzialny za wspomaganie w Brerach jest za cienki (tylko 3PK) i dlatego tak się dzieje.

    Cytat Napisał Whiplash Zobacz post
    Wymienili Ci wszystko oprócz samej pompy wspomagania ??
    Tak, od początku walki ASO z tym wspomaganiem mówią, że pompę sprawdzali i jest ona ok. Powiedzieli, że mogą wymienić mi pompę na moje życzenie ale nie gwarantują, że to coś poprawi.

    Wszystkie kolejne naprawy były wykonywane w ramach gwarancji. Przy wymianie pasków, napinacza i regeneracji sprężarki płaciłem tylko za części, a potem nowy alternator i kolejne paski dostałem zupełnie za darmo. Ale to nie zmienia faktu, że nie jest naprawione...
    W ogóle to w ASO przez pierwsze 2 wizyty nie potrafili dostrzec braku tej osłony pomiędzy kołem a komorą silnika... oddawali kompletnie niesprawny samochód, w którym można było się zabić i mówili, że już jest naprawiony Dopiero w innym warsztacie ktoś dostrzegł brak tej osłony.
    Ostatnio edytowane przez bellaBrera ; 19-12-2017 o 19:55

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    A mis ei wydaje ze łopatki w pompie staja co za debile pasek sie na pompie slizga jak sie zagrzeje a ci alternator wymieniaja nawet nei chce wiedziec co by wymienili jakby sie sprzeglo slizgało

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Taaa..wszyscy wokół debile...
    A Ty kolego Whiplash chyba nie wiesz, że w 2,2 JTS jest jeden pasek i alternator jest w sąsiedztwie pompy wspomagania.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Brera jts 2.2
    Postów
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał quba Zobacz post
    w 2,2 JTS jest jeden pasek i alternator jest w sąsiedztwie pompy wspomagania
    Są 2 paski w jts 2.2 i tak ten cały układ wygląda:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	77.9 KB
ID:	239139

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Rzeczywiście dziwne to, że pasek się ślizga. Tłumaczenie, że to dlatego, że pasek 3PK też słabe. Możesz pójść tańszą drogą - kupić pompę używkę, przekonasz się. Jakbyś zrobił ankietę, to zaznaczyłbym, że moim zdaniem pompa się blokuje - może stawia zbyt duży opór i dlatego przy kontakcie paska z wodą występuje poślizg.
    Z drugiej strony poprawnie zamontowana osłona nie powinna odpaść. Nie jeździsz przecież off road.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Cytat Napisał bellaBrera Zobacz post
    Są 2 paski w jts 2.2 i tak ten cały układ wygląda:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	77.9 KB
ID:	239139
    Racja. 2,0 JTS miał chyba jeden...no bo któryś miał na pewno jeden pasek.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. Pompa wspomagania 156 1.8
    Utworzone przez lukass_92 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-07-2014, 16:43
  2. [164] Pompa wspomagania Q4
    Utworzone przez b.pawelek w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-03-2009, 10:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory