Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Temat: Alfa 159 1.9 JTDM 150 - reanimować czy sprzedać ?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Hesus88
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Praga( ta czeska)
    Auto
    Daewoo Nubira II była, Alfa 159 1.9 JTDm16v jest
    Postów
    315

    Domyślnie Alfa 159 1.9 JTDM 150 - reanimować czy sprzedać ?

    Witam Wszystkich,


    potrzebuję porady co do sensu naprawy ww. pacjenta.
    Ogólnie można przyjąć, że pacjent jest w stanie ciężkim ale konkretnie:

    Alfa 159 1.9 JTDM 150KM 2007, przebieg 275tys.(oryginalny).
    Auto z polskiego salonu. W rodzinie od roku 2010, w moich rękach od roku 2014. Sam zrobiłem prawie 70tys kilometrów.

    Dolegliwości:

    1. Problem główny - 2 tyg temu, wyprzedzając jakiś samochód(4ty bieg, b. wysokie obroty) wyrzuciło mi błąd i auto wpadło w tryb awaryjny. Generalnie w ciągu 4 lat eksploatacji, zdarzyło mi się przeładowanie turbiny tak ze 3 razy. Problem zawsze szybko znikał po usunięciu błędu więc założyłem że to to samo. Okazało się jednak, że pojawił się jeszcze taki delikatny dźwięk... Auto jeździło dobrze więc stwierdziłem, że odstawie je do mechanika jak dojadę do PL.
    No i tutaj niestety zaczynają się schody - coś mi wpadło w turbo(od strony filtra powietrza) i nieznacznie uszkodziło wirnik co było przyczyną dźwięku( Auto jeździło normalnie, nawet z dźwiękiem). Po konsultacji z mechanikiem sprawa wygląda tak:

    - turbo do regeneracji
    - problemów jest więcej - jest błąd pedału gazu, do wymiany są szpilki kolektora, a obszar DPF jest okopcony(??)
    -w tym momencie nie ma pewności jak wygląda sytuacja z silnikiem i co do niego wpadło.

    Oprócz tego co jest głównym tłem awarii wiem, że zbliżają się inne rzeczy do wymiany:
    - ostatnia chwila na reanimację belki pod silnikiem
    - lekkie luzy na półosiach(co ciekawe już mi o tym mówili jak kupowałem w 2014 ale dalej się trzymają)
    - skrzynia m32 która przejechała 272 tys km bez regeneracji
    - zawieszenie poza przednimi wahaczami(góra/dół) w pełni ori
    - maglownica ori ale czasem cos juz buczy
    - wtryski ori(korekty nie byly zle)
    - rozrząd robiony 63tysiace km temu

    Ogólnie można powiedzieć, że autko wymaga mocnej inwestycji ze względu na wiek i użytkowanie no i do tego doszedł problem z turbo/silnikiem.


    Samo auto było i tak dość mocno doinwestowane w ostatnich latach(nowe dwa komplety opon w tym roku, pełne AC, regeneracja lamp przód, wspawanie nowego progu ze względu na uszkodzenie na podnośniku i lakierowanie obu stron ze względu na obicie od kamyczków, chlapacze, usuniecie EGR, wymiana uszczelek w drzwiach, i jakieś milon innych).

    teraz pytania:
    1. czy to się opłaca naprawiać i ile może wynieść cała zabawa - zakładam, że 5-6 tys minimum, ale raczej w kierunku 8.
    2. jak nie naprawiać, to ile warta jest taka alfa? kupi to ktoś za 10-12tys?


    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,209

    Domyślnie

    Prawdziwy Alfaholik nie ma dylematu. Zrezygnuj z forum...

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hagi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    kujawsko - pomorskie
    Auto
    159 2,4 JTDm
    Postów
    510

    Domyślnie

    W kwestii głównego tematu nie pomogę, wszystko zależy jakie masz podejście do tego auta. Jednak jeśli się zdecydujesz na remont to raczej nie u tego mechanika jak nie wie co wpadło do turbo.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    okolice tarnobrzega
    Auto
    159 2.0jtdm
    Postów
    493

    Domyślnie

    kup se znów Daewoo Nubira II jak masz w opisie.dla mnie gosciu jesteś żenada

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Hesus88
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Praga( ta czeska)
    Auto
    Daewoo Nubira II była, Alfa 159 1.9 JTDm16v jest
    Postów
    315

    Domyślnie

    Cytat Napisał hagi Zobacz post
    W kwestii głównego tematu nie pomogę, wszystko zależy jakie masz podejście do tego auta. Jednak jeśli się zdecydujesz na remont to raczej nie u tego mechanika jak nie wie co wpadło do turbo.


    generalnie najchętniej bym to zrobił no bo do auta mam pewien sentyment i nie odczuwam też potrzeby wymiany na nowe ale z drugiej strony potrzebuje auta na ktorym mozna polegac. co do mechanika- to byla szybka diagnoza po sciagnieciu turbo. wiecej sie dowiemy jesli sie zdecyduje grzebac dalej. osobiscie przypuszczam ze nie ma tragedi bo auto chodzilo normalnie ale kto wie....


    edit:

    Cytat Napisał maciek 2 Zobacz post
    kup se znów Daewoo Nubira II jak masz w opisie.dla mnie gosciu jesteś żenada
    ja wiem ze ostatnio tu nie bywam za czesto ale nie wiedzialem ze zadanie merytorycznego pytania i prosba o porade powoduje od razu fale hejtu ? co to gimbaza sie na forum zjechala czy co sie stalo?
    Ostatnio edytowane przez Hesus88 ; 18-12-2018 o 21:05

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    a nie pomyslałes , ze auta sie zużywają , z tego wynika, ze nic przy aucie nie robiłes,jak słysze ze auto doinwestowane w dwa komplety opon , to mnie nosi, napisz ze jak lejesz paliwo i ubezpieczasz to tez inwestycja, bez urazy

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Hesus88
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Praga( ta czeska)
    Auto
    Daewoo Nubira II była, Alfa 159 1.9 JTDm16v jest
    Postów
    315

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    a nie pomyslałes , ze auta sie zużywają , z tego wynika, ze nic przy aucie nie robiłes,jak słysze ze auto doinwestowane w dwa komplety opon , to mnie nosi, napisz ze jak lejesz paliwo i ubezpieczasz to tez inwestycja, bez urazy
    z calym szacunkiem - przeczytaj co napisalem jeszcze ze 3 razy a moze przestanie cie nosic.
    a jesli dalej ne ogarniasz to dostaniesz didaskalia - glowne problemy auta wynikaja z jego standarowego zuzycia powstalego podczas normalnej ekspoatacji/ze wzgledu na wiek i byly w planach ich naprawy(nie, nie naprawiam na zapas ale w momencie gdy dana czesc zostanie uznana za kwalifikujaca sie do naprawy przez mechanika). sprawe skomplikowalo wywalenie sie turbo/silnika i w zaistnialej sytuacji pytanie czy to dalej ma sens, zwlaszcza ze auto ma swoje lata, oraz przebieg.
    Ostatnio edytowane przez Hesus88 ; 18-12-2018 o 21:16

  8. #8
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    po pierwsze po huj hejcicie człowieka, bo faktycznie ma dylemat co zrobić. po drugie, to auto nie nie jest mocno doinwestowane, tylko doraźnie naprawiane. i właśnie wylosowało kumulację. po mojemu jak zdecydujesz się na remont, to wypadałoby nią pojeździć minimum ze 3 lata, żeby to miało sens. jak sprzedasz, to masz dużą szansę, że kupisz inny egzemplarz w podobnym stanie - realia polskiego rynku. zastanawiasz się co wpadło do turbo? klapki w dolocie masz, czy usunięte? to okopcenie dpf-u to może być efekt urwanych szpilek kolektora (nie słyszałeś świstu powietrza?) w skrzyni biegów zmieniłeś chociaż olej i zalałeś do pełna?

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Hesus88
    Dołączył
    07 2014
    Mieszka w
    Praga( ta czeska)
    Auto
    Daewoo Nubira II była, Alfa 159 1.9 JTDm16v jest
    Postów
    315

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam_P Zobacz post
    po pierwsze po huj hejcicie człowieka, bo faktycznie ma dylemat co zrobić. po drugie, to auto nie nie jest mocno doinwestowane, tylko doraźnie naprawiane. i właśnie wylosowało kumulację. po mojemu jak zdecydujesz się na remont, to wypadałoby nią pojeździć minimum ze 3 lata, żeby to miało sens. jak sprzedasz, to masz dużą szansę, że kupisz inny egzemplarz w podobnym stanie - realia polskiego rynku. zastanawiasz się co wpadło do turbo? klapki w dolocie masz, czy usunięte? to okopcenie dpf-u to może być efekt urwanych szpilek kolektora (nie słyszałeś świstu powietrza?) w skrzyni biegów zmieniłeś chociaż olej i zalałeś do pełna?
    widzisz zapomnialem napisac ze klapki w kolektorze sa ogarniete - wspawane byly nowe(ten gosciu od opli to robil) tuz po zakupie w 2014 i wtedy tez zostal wylaczony egr zeby kolektor sie nie syfil wiecej. no i uszkodzenie powstalo na stronie zimnej turbo wiec to nie mogla byc klapka.

    p.s. dzieki za normalny, merytoryczny komentarz

  10. #10
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    poza tym jak wyliczyłeś 6-8tys?
    turbo 1500zł
    szpilki kolektora + planowanie 500zł (no chyba, że którąś bardzo wrednie urwało to więcej)
    rozrząd 800zł
    belka silnika 1000zł ( albo 50zł na farbę. jak ci będą turbo/kolektor/rozrząd robić, to można samemu zrobić jak masz gdzie i stan belki nie jest dramatyczny)
    może jeszcze dojdzie jakiś filtr powietrza i/lub pęknięta obudowa filtra
    jak skrzynie nie wyje, to na początek zalałbym 3l świeżego oleju i obserwował, powinno wystarczyć. 300zł?
    razem masz 3-4tys. na rzeczy pilne. ja bym to zrobił w pierwszym rzucie, i jak auto będzie jeździć ok, to ogarnąć jakieś pozostałe pierdoły, a jak nie, to się zastanawiać czy sprzedać, czy inwestować dalej.
    można też wariant minimalistyczny na początek kolektor i turbo, jak będzie ok, to dopiero resztę mechaniki silnika i okolic, i jeszcze później zawias.
    Ostatnio edytowane przez WinnieThePooh ; 18-12-2018 o 21:51

Podobne wątki

  1. [159] Poważny dylemat - robić, czy sprzedać [langtitle=nt]Alfa[/langtitle] 159 2.4 jtdm
    Utworzone przez flix w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-06-2017, 13:09
  2. Sprzedać na części samemu czy sprzedać na skup ?
    Utworzone przez Czarna Alfa w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-01-2017, 18:15
  3. [33] Sprzedać czy remontować
    Utworzone przez mati33 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-02-2014, 12:30
  4. [33] Spustoszenie w podłodze - reanimować ?
    Utworzone przez Mado w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-01-2014, 22:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory