Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: uszkodzony zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar krzysiek_1021
    Dołączył
    02 2012
    Auto
    AR 159 2,4 JTDM TI 210 km, AR 147 1,6 TS 105 km
    Postów
    28

    Domyślnie uszkodzony zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

    Pacjent AR 159 2,4.
    Wczoraj zobaczyłem, że w miejscu połączenia przewodu ze zbiorniczkiem wyrównawczym jest wyciek. Po zdjęciu przewodu okazało się, że pęknięty jest króciec na który jest wsadzony wąż, którym płyn wraca do zbiornika.
    Nowy zbiornik zamówiony. Wczoraj była próba doraźnej naprawy. Efekt taki, że płyn wraca do zbiorniczka ale połączenie nie trzyma ciśnienia. Pytanie czy odpowiednie ciśnienie w układzie chłodzenia ma wpływ na jego działanie ? Czy tak można kilka dni pojeździć (dbając oczywiście o odpowiedni poziom płynu chłodzącego)
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190127_211045.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	58.7 KB
ID:	254365  

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar LuKe93
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    Alfa Romeo 159 TI 2.4 300Km/600Nm
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek_1021 Zobacz post
    Pacjent AR 159 2,4.
    Wczoraj zobaczyłem, że w miejscu połączenia przewodu ze zbiorniczkiem wyrównawczym jest wyciek. Po zdjęciu przewodu okazało się, że pęknięty jest króciec na który jest wsadzony wąż, którym płyn wraca do zbiornika.
    Nowy zbiornik zamówiony. Wczoraj była próba doraźnej naprawy. Efekt taki, że płyn wraca do zbiorniczka ale połączenie nie trzyma ciśnienia. Pytanie czy odpowiednie ciśnienie w układzie chłodzenia ma wpływ na jego działanie ? Czy tak można kilka dni pojeździć (dbając oczywiście o odpowiedni poziom płynu chłodzącego)
    Możesz śmiało kilka dni pojeździć tylko pilnuj odpowiedniego poziomu płynu chłodniczego

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    159 SW Ti 2.4 JTDm Q4
    Postów
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek_1021 Zobacz post
    Pytanie czy odpowiednie ciśnienie w układzie chłodzenia ma wpływ na jego działanie ?
    Oczywiście, że ma. Są zupełnie inne temperatury wrzenia a różnica w przypadku standardowych płynów to może być nawet 30st. (zamiast 135st. masz np. 105st.)

    Cytat Napisał krzysiek_1021 Zobacz post
    Czy tak można kilka dni pojeździć (dbając oczywiście o odpowiedni poziom płynu chłodzącego)
    Można, ale bez szaleństw.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    159 SW
    Postów
    49

    Domyślnie

    Dokładnie, jak wyżej, ja jeździłem z takim samym ułamaniem z miesiąc.
    Poziom płynu był stały, w najniższym położeniu ale stały.
    Przy okazji, to chyba standardowa awaria, 2 msc wcześniej znajomemu też zbiorniczek padł..

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzmot
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Przemyśl / Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    134

    Domyślnie Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego

    Ten temat chyba najświeższy to nie będę zakładać nowego. Ostatnio miałem ten sam problem ze zbiorniczkiem co kolega, też pękł ten króciec u góry. Zamówiłem nowy oryginalny zbiorniczek z ASO. Dzisiaj przy wymianie okazało się, że stary zbiornik zarówno w górnym jak i dolnym króćcu miał metalową (miedzianą?) tuleję (jak na zdjęciu), nowy zbiorniczek nie ma tego. Wymieniłem na nowy ale nie przekładałem tych tulei, nie miałem czasu dłużej się bawić a i tak nie wiem czy da radę je wsadzić bo górny nie chciał wejść a dolnego już nie wyciągnąłem. Pytanie czy to jest niezbędne i czy da radę to zamontować czy tak fabrycznie kiedyś robili? Domniemam, że pewnie było to zabezpieczenie jak płyn się rozgrzeje a opaska mocno ściska, żeby te króćce się nie odkształciły.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200312_210346.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	45.3 KB
ID:	266897

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Dzięki tym tulejom poprawnie zaciśniesz przewody
    Bez nich jest duże prawdopodobieństwo wycieku lub pęknięcia króćca.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzmot
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Przemyśl / Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    134

    Domyślnie

    Sprawdziłem jeszcze raz, dolnej na razie nie ruszałem ale górnej nie da rady wsadzić, w tym nowym pojemniku ten króciec w środku ma taki jakby kołnierz i ta tuleja przez niego nie przejdzie.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.8
    Postów
    127

    Domyślnie

    Lekko chciałbym odkopać temat, gdyż czeka mnie wymiana zbiorniczka wyrównawczego (lekko się rozszczelnił). Mianowicie, nowy zbiorniczek OEM z allegro nie posiada tych metalowych insertów. Czy udało się je komuś przełożyć, a może nie ma takiej potrzeby i będzie działać bez nich?

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzmot
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Przemyśl / Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    134

    Domyślnie

    Ja próbowałem górny i nie dałem rady, na dolny popatrzyłem jak jest zamontowany i odpuściłem. Jak do tej pory nic złego się nie dzieje.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.8
    Postów
    127

    Domyślnie

    Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli w sumie tak, jak myślałem - te inserty wkładają do formy przed wtryskiem i nie ma szans ich wyjąć, a tym bardziej włożyć do nowego zbiorniczka. Może zmienili później materiał i już nie są potrzebne, skoro mówisz, że od marca nic się nie dzieje. Zaryzykuję zatem nowy bez nich, w razie czego będę próbował uszczelnić stary.

Podobne wątki

  1. [156] zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego 1.9 JTD
    Utworzone przez ruffnecky w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-07-2012, 21:25
  2. zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego
    Utworzone przez ida w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 17:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory