Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Kilka pytań od laika, czyli zaraz po zakupie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    159 JTDm 150 SW 2006
    Postów
    11

    Domyślnie Kilka pytań od laika, czyli zaraz po zakupie

    Witam wszystkich. Z racji że to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym się przywitać jako szczęśliwy (póki co) posiadacz mojego pierwszego w życiu autka - 159 ŚW 1,9 JTD 150km 2006 rocznik. Bardzo cieszę się, że w końcu udało mi się kupić moje wymarzone od pierwszego wejrzenia auto - Alfę Romeo. Jak to zawsze powtarzał Clarkson, jedna z osób dzięki której zakochałem się w motoryzacji, nie można być prawdziwym fanem samochodów nie mając Alfy. I oto jestem.

    Samochód kupiłem niedawno od bliskiego znajomego mojego szwagra, który miał go w Polsce od 8 lat. Szwagier się zna, także na podstawie jego polecenia auto wziąłem - sam jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o jakiekolwiek kwestie techniczne, wiec za wszystkie głupie pytania z góry przepraszam - wynikają jedynie z czystej niewiedzy. Ale przechodząc do rzeczy.

    Chciałbym w tym temacie zadać kilka pytań co do spraw, jakie chce poruszyć po zakupie

    1. Rozrząd. Pan sprzedawca twierdzi że wymieniał go około 30 tyś temu, jednak gdzie bym nie czytał o tym co zdobić po zakupie używanego auta - polecają wymienić rozrząd. Co myślicie o tym ? Jeśli wiem że sprzedawca nie kłamał (choć wiadomo głowy uciąć sobie nie dam) - wymienić czy zostawić ? (A jeśli jeszcze wymiana nie ma sensu, to za ile km wymienić ?)
    2.olej - tutaj znowu sprzedawca mówi żeby wymienić już. Jaki polecacie ? Co poza olejem, filtrem (też kabinowymi) powinienem zrobić ?
    3. Lusterka - zauważyłem, że niestety maja spore problemy z tą funkcją składania ich do szyb, raz się uda, raz mocno walczą i się poddają w połowie, potem mają problem z powrotem. Co to może być ?
    4. Bagażnik - nie otwiera się, obcina głowy jak się go puści, jednym słowem padły siłowniki. Widzę że na Allegro komplet jest poniżej 100 zł, jednak nie mam pojęcia jak ciężka jest ich wymiana. Jakieś sugestie ? Próbować samemu czy lepiej komuś oddać ?
    5. Znaczki. Niestety straciły na nasyceniu koloru - i przód i tył. Ciężko jest je wymienić ? Na Allegro widziałem znaczki na klej po 15 zł nawet, jednak one pewnie też się szybko poddadzą, polecacie jakieś miejsce gdzie można je kupić ?
    6.wspomaganie kierownicy - zauważyłem że gdy kręcę kierownicą gdy auto stoi, wspomaganie jakby wibruje, w trakcie jazdy nic. Czy to normalne ? Tak jak wspomniałem, jestem niestety zupełnie zielony.
    7.zauwazylem też że jedna lampa przeciwmgłowa jest pęknięta. Ciężko ją wymienic ?

    To chyba wszystko. Jeszcze raz dziękuje za jakiekolwiek wskazówki i mam nadzieje, że Alfa nie będzie sprawiała większych problemów z resztą auta wydaje mi się, że jest wszystko w porządku póki co. Może macie jakieś sugestie co warto jeszcze zrobić/sprawdzić po zakupie ?

    I jeszcze raz, cieszę się że zostałem Alfoholikiem, zawsze uwielbiałem ich wygląd, teraz doceniam i jazdę.
    Ostatnio edytowane przez Qpr11 ; 02-03-2019 o 10:54

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Witamy w gronie

    Co do pytań, to na wszystkie 7 są gotowe odpowiedzi na forum.
    Poza tym warto sprawdzić jak wygląda sytuacja klap w Twoim egzemplarzu.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Generalnie bardzo dużo zostało już napisane na ten temat, ale ten wątek i tak zginie niedługo w czeluściach forum, więc co tam...
    Ad.1. A w którym roku ten rozrząd był wymieniany? Jeśli 4-5 lat temu to dla świętego spokoju lepiej wymienić. Jeśli mniej to jeszcze możesz jeździć. Jeśli klapy wirowe są na swoim miejscu to trzeba koniecznie je usunąć i przy okazji wymienić rozrząd.
    2. O olejach jest osobny duży wątek - poczytaj kilka ostatnich stron http://www.forum.alfaholicy.org/159_...leju_-111.html
    3. Mechanizm do rozruszania. Możesz spróbować wd40, jeśli nie pomoże to trzeba demontować.
    4. Co do siłowników - oryginalne, Febi lub Stabilus. Pozostałe mogą nie mieć hamulca.
    5. Mam znaczki wzór z Giulii. Jeśli Ci odpowiada to napisz pw.
    6. Trzeba wymienić płyn wspomagania, przy czym dobrze przepłukać układ. Polecam Mobil ATF320.
    7. Jeśli masz na myśli przedni halogen, możesz szarpać się z zewnątrz, ale najłatwiej zdjąć zderzak.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 02-03-2019 o 12:22
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    jesli to 2006 rok ,to mozna by jeszcze wymienic zbiorniczek wspomagania

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Robalgis
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 SW 1.9 16v JTD 2006, Fiat 126p 1988, Ducati Monster 695 2007, AR 145 1.4 TS 1998 (2005-2010)
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    7. Jeśli masz na myśli przedni halogen, możesz szarpać się z zewnątrz, ale najłatwiej zdjąć zderzak.
    nie trzeba ściągać zderzaka. Ściągasz zaślepkę i masz dobry dostęp do śrub. Może później zmienili sposób mocowania ale ja tak wymieniałem w swojej - 2006 rok.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o rozrząd to bym się nie zastanawiał i wymieniał. Raz, że wierzyć na słowo nie ma co, a dwa to nie wiesz na jakich częściach było robione (jeśli w ogóle było). Przy okazji mechanik będzie mógł ocenić stan koła pasowego, elementów paska osprzętu, itd. Jeśli wszystko jest w dobrym stanie to z wymianą zamkniesz się w 700-1200 zł (w zależności na jakich częściach i gdzie robisz). Jakby rozrząd strzelił to aż strach myśleć o kosztach.
    Olej i filtry to podstawa co trzeba wymienić. Jeśli auto niedawno kupione to fanie byłoby też od razu wymienić płyn chłodniczy i hamulcowy bo to stosunkowo niewielkie koszta a wiesz co masz. Na forum polecają olej Millersa. Mam go obecnie zalanego i jakiejś różnicy w porównaniu z Mutulem nie zauważyłem, a różnica w cenie to 30%. Ważne, żeby często wymieniać 10-15 tyś km max.
    Znaczek sam wymieniałem 3 tygodnie temu. Kupiony na allegro za 10 zł. Jakoś dość dobra (edit. dobra jak za 10 zł... pewnie za pół roku znów trzeba będzie wymieniać, ale hej... 10 zł). Wymiana 10 min. Auto prezentuje się dużo lepiej.
    Z lusterkami to najpierw zobacz czy syfu nie ma w szczelinie gdzie pracują przy składaniu. Później ustaw je (siłowo za pomocą reki.. ale z wyczuciem) do prawidłowej pozycji tak, żeby zaskoczyły (jest wyczuwalny punkt w pozycji otwartej). U mnie w zimie gdy przymarzną też im odbij i dziwnie się zachowują - nie chcą się rozłożyć do końca lub zamknąć. Po ogrzaniu i ustawieniu do prawidłowej pozycji otwartej pracują już normalnie.
    Ostatnio edytowane przez Ontrax ; 02-03-2019 o 15:08

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robalgis Zobacz post
    nie trzeba ściągać zderzaka. Ściągasz zaślepkę i masz dobry dostęp do śrub. Może później zmienili sposób mocowania ale ja tak wymieniałem w swojej - 2006 rok.
    Nic nie zmienili, jednak przy próbie wyciągnięcia maskownicy halogenu można połamać zatrzaski.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Robalgis
    Dołączył
    10 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 SW 1.9 16v JTD 2006, Fiat 126p 1988, Ducati Monster 695 2007, AR 145 1.4 TS 1998 (2005-2010)
    Postów
    228

    Domyślnie

    dziwne co piszesz, jeśli można połamać maskownicę halogenu, to idąc tym tropem, ile można połamać, wyłamać ściągając zderzak. OK nie ważne, kolega poznał dwa rozwiązania.
    Pozdrawiam,

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Zenonzlasu
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Były: AR 156 JTD, AR 156 1.8 TS 144 KM | Zostało Reno, PT Cruiser i Lancia Thesis .
    Postów
    1,019

    Domyślnie

    Siłowniki z Krosna tez mogą być, tylko pewnie początkowo będą za mocne, więc będziesz musiał hamować klapę dłonią przy otwieraniu. Po jakimś czasie się, ułożą, czy tam osłabną nieco, i bąda OK. Tanie znaczki z Allegro też dają radę całkiem długo, od dwóch lat mam naklejone czarne logo i wygląda dobrze. Zresztą 15 zł co dwa lata to nie majątek, można zawsze odkleić i nakleić nowe. Plus tych tanich jest taki, że nie musisz odrywać fabrycznych znaczków, tylko naklejasz na nich; chyba, że zależy ci na precyzji do pół milimetra.

    Rozrząd lepiej zrobić, no i te klapy wirowe - jeśli są, to muszą wylecieć. W Alfach rozrząd się robi co 60 tysięcy, lub co 5 lat. Jeśli nie chcesz zmieniać już teraz, to przynajmniej zmień pasek i poproś mechanika o sprawdzenie w jakim stanie są rolki, napinacz, i pompa wody. Osobiście od kilku lat kupuję zestawy rozrządu firmy INA, i moim zdaniem są OK, tanie i dobre.
    Przy okazji rozrządu obejrzeć koło pasowe. Choć z tym różnie bywa - bratu się rozwulkanizowało dwa dni po zmianie rozrządu. Mechanicy twierdzili, że wizualnie było OK. Może i było, podobno potrafi się rozlecieć bez żadnych objawów.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    I koniecznie konserwacja progów zwłaszcza w końcowej tylnej części

Podobne wątki

  1. [159] Kilka pytań po zakupie AR 159 SW
    Utworzone przez Adam3206 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 01-05-2015, 03:39
  2. [159] Po zakupie 159 - kilka pytań
    Utworzone przez naphta w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-10-2013, 17:54
  3. Kilka pytań po zakupie AR147
    Utworzone przez igi w dziale 147
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 19:47
  4. [145] Kilka pytań/problemów po zakupie
    Utworzone przez adelon w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-08-2010, 09:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory