Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Duży przegląd 159 - jakieś sugestie dodatkowe co do silnika?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzeniu159
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Warszawa Bemowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 136km, DPF on
    Postów
    161

    Question Duży przegląd 159 - jakieś sugestie dodatkowe co do silnika?

    Witam alfaholicy!
    Prośba do Was, co mam zgłosić mechanikowi podczas pobytu u niego, przy przebiegu Alfy ponad 311 tysięcy kilometrów, by sprawdził przy silniku, osprzęcie, na co zwrócić szczególną uwagę?

    Dodam że będzie regenerowana turbina bo mega sie poci i trochę nierówno pracuje, cały zestaw filtrów, płynów, olej, oraz tylne klocki i hamulce.
    Auto zostawiam na dłuższy czas, więc chciałbym by już zabrał się porządnie, zwłaszcza że mam nowego członka rodziny więc bezpieczeństwo teraz ponad wszystko.
    Rozrząd, sprzęgło i dwumas było robione 2 lata temu. Wachacze przód w zeszłym toku. Pompka hamulca kilka miesięcy temu. Olej w skrzyni biegów 3 lata temu. Maglownica 2,5 roku temu. Płyn od wspomagania i nowy zbiorniczek rok temu.
    Alfa, jak widać w opisie użytkownika jest z pełną ekologią i ją zostawiam, bo nie mam z nią żadnych problemów od początku posiadania auta (3,5 roku). O czym jeszcze mam pamiętać?
    Będę wdzięczny za każdą głupią drobnostkę

    Pozdrawiam

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Bezwzględnie koło pasowe wału korbowego!
    A tak to standardowo wycieki. Jeśli silnik nierówno pracuje to niech przyjrzy się pracy wtryskiwaczy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzeniu159
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Warszawa Bemowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 136km, DPF on
    Postów
    161

    Domyślnie

    O widzisz! Dziękuję!
    O kole pasowym bym nie pomyślał. A co do wtryskiwaczy, to rzeczywiście czasem mi falują obroty na biegu jałowym, ale niewiele.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Auto
    Alfa 159 1.9 jtdm 8v
    Postów
    80

    Domyślnie

    A ubywa oleju z silnika? Ja wymieniłem w 8v turbo z dobrego na dobre. Również było mocno zapocone i wszystko wokół niego. Okazało się że to opary z odmy tak paskudzily. Klapy wirowe przy tym przebiegu dalej są? Wyczyscilbym EGR również, czujnik ciśnienia doładowania.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Jak już chcesz robić większy przegląd to fajnie byłoby:
    - wyczyścić egr w części mechanicznej, sensor map, przepustnicę w części mechanicznej i elektrycznej, odmę (dodatkowe 100-200 zł ale powinno wystarczyć na kolejne 5-10 lat spokojnej jazy bez obawy, że nagar/olej unieruchomi auto w najmniej oczekiwanym momencie)
    - wymienić wszystkie uszczelnienia przewodów w miejscach gdzie się poci z zaciskanych na skręcane (dodatkowe 50 zł razem z materiałami)
    - zweryfikować i ewentualnie wymienić gumki linek ręcznego (wymiana ich jest problematyczna więc lepiej działać wcześniej)
    - wymienić olej w skrzyni biegów (jeśli nie był wymieniany nigdy to warto bo degraduje się w czasie - koszt to 120 zł za olej i 20 zł za wymianę)
    - zbliża się ciepły okres to można pomyśleć o odessaniu czynnika i wymianie osuszacza jeśli nigdy nie był wymieniany (osuszacz koło 100 zł a sprawdzenie i nabicie klimy i tak nie ucieknie więc warto to zrobić wcześniej niż nabijać dwa razy w sezonie)
    Koło pasowe, rolki, napinacze i paski to tylko zweryfikować. Wymieniałbym wszystko kompleksowo przy rozrządzie.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzeniu159
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Warszawa Bemowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 136km, DPF on
    Postów
    161

    Domyślnie

    To już trochę się tego robi. Dzięki za wszelkie podpowiedzi i chętnie przyjmę kolejne, jak kogoś oświeci

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-12-2015, 13:57
  2. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-01-2013, 11:14
  3. [155] Porady, sugestie...jakieś wskazówki
    Utworzone przez olek_jaw w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-08-2010, 15:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory