Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Temat: Czy potrzeba mi napędu Q4?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2016
    Auto
    audi a4
    Postów
    4

    Domyślnie Czy potrzeba mi napędu Q4?

    Cześć, nigdy nie miałem auta z napędem na 4 koła, wiem że powinna być lepsza przyczepność na mokrym i śliskim, większe spalanie i wolniejsze przyspieszenie. Nie mieszkam w górach, dużo też nie podróżuje jedynie w robocie mamy taką uliczkę nieodśnieżaną z dużą górką i zimą tylko jedna osoba tam wjeżdża która ma właśnie napęd na 4 koła.

    Poszukuje alfy 159 i pomyślałem o napędzie Q4 ale pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników czy w moim przypadku opisanym powyżej jest sens? A może takie rozwiązanie przysporzy mi tylko minusów?

    Jak jest też z eksploatacją takiego napędu?

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem Korciło mnie bardzo kupno napędu 4x4 ale:
    1. Jeżdżę na narty do Francji. Zauważyłem, że tak samo skutecznie dojeżdżają pod stok auta z napędem 4x4 i "ośki" o autobusach nie wspominając. Jeżeli droga jest taka, że dałyby radę tylko auta z napędem 4x4 to co robią? Zamykają drogę na kilka godzin (odśnieżają) aż przejechać będzie mógł każdy.
    2. Nie zauważyłem, żeby ktoś nie dojechał z powodu braku 4x4
    3. Sam kiedyś nie mogłem podjechać pod górkę po było ślisko ale napęd 4x4 też by nie pomógł (było tak ślisko, że wszystko stało)
    4. Nie miałem nigdy problemu z dojazdem gdziekolwiek (oczywiście nie zapuszczam się w miejsca gdzie wiadomo, że nie przejadę)
    5. Po trochu wynika z pkt. 4. Z powodu prześwitu w 159 i tak za daleko się nie wypuścisz. Nie wiem na ile 4x4 w tej sytuacji by pomogło. 159 to nie 156 crosswagon
    6. Wg mnie bardziej skuteczne byłyby dobrze dobrane opony
    6. Gdzie jest przewaga 4x4 w 159? Wg mnie aby poprawić trakcję na normalnej drodze (lepsze odejście, szczególnie w przypadku gorszej przyczepności np po deszczu). Na żywo udowodnił mi to zwykły golf z napędem 4x4. Kiedy moja 19 szukała przyczepności golfik był kilka metrów przede mną....
    7. W moim przypadku 4x4 przydałoby się kilka razy w roku.

    Cytat Napisał Adik159 Zobacz post
    zimą tylko jedna osoba tam wjeżdża która ma właśnie napęd na 4 koła.
    Ile razy w roku masz problem, żeby tam wjechać? Od biedy można wjechać tyłem
    Ostatnio edytowane przez jacool.n ; 07-04-2019 o 21:25

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    .
    Postów
    574

    Domyślnie

    No jak podchodzisz do takiego napędu jak do terenówki, to nic dziwnego ze tak to wypada smutno

    Przede wszystkim auto się lepiej, pewniej prowadzi.
    Zimą, gdy ośki mielą w miejscu, ty sobie poprostu ruszasz.
    Przy starcie na suchym nie spalisz kapora, w zakrętach tez lepiej się trzyma takie auto

    Ale z drugiej strony jest cięższe auto i większe spalanie + pare gratów więcej o które trzeba zadbać od czasu do czasu

    A z trzeciej - skoro o to pytasz, to znaczy ze raczej nie jeździsz w taki sposób, żeby te zalety jakos bardziej odczuć.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacool.n Zobacz post
    Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się
    Generalnie to widać, że się nie orientujesz jeśli chodzi o zalety napędu Q4. I te przykłady są do bani.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Adik159 Zobacz post
    Cześć, nigdy nie miałem auta z napędem na 4 koła, wiem że powinna być lepsza przyczepność na mokrym i śliskim, większe spalanie i wolniejsze przyspieszenie. Nie mieszkam w górach, dużo też nie podróżuje jedynie w robocie mamy taką uliczkę nieodśnieżaną z dużą górką i zimą tylko jedna osoba tam wjeżdża która ma właśnie napęd na 4 koła.

    Poszukuje alfy 159 i pomyślałem o napędzie Q4 ale pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników czy w moim przypadku opisanym powyżej jest sens? A może takie rozwiązanie przysporzy mi tylko minusów?

    Jak jest też z eksploatacją takiego napędu?
    Napęd jest bardzo solidny, ale wiadomo, że 159 już nie młodnieje, a nie ma zbyt dużego wyboru 2.4 z Q4 (z tego co zauważyłem to tej wersji szukasz). To zwiększa prawdopodobieństwo trafienia na wyeksploatowany egzemplarz.
    Największym problemem jest nierozbieralny wał, ale są firmy, które specjalizują się w regeneracji takich wałów, więc to kwestia kasy.
    Co do zalet - napisał o nich Takumi.
    Ja dodam od siebie, że:
    1. Na suchym baaardzo ciężko zerwać trakcję. Pomagają w tym kiepskie opony.
    2. Szybkie zakręty - bajka.
    3. Jazda w zimie - bajka. Ruszanie, skręcanie - różnica względem ośki naprawdę duża.

    Minusy:
    1. 159 z Q4 nie jest podwyższona względem serii. Do off-roadu się nie nadaje
    2. Większa masa, co przekłada się na większe spalanie.
    3. Ogólnie nieco większe koszty utrzymania auta - wiadomo. Dlatego musisz sam podjąć decyzję, żebyś potem nie narzekał. Jeśli już wystąpią jakieś usterki, to będą to pewnie jednorazowe akcje tego auta w Twoim posiadaniu.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 08-04-2019 o 07:25
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    Przede wszystkim auto się lepiej, pewniej prowadzi.
    Zimą, gdy ośki mielą w miejscu, ty sobie poprostu ruszasz.
    Właśnie to napisałem - pkt 6.

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    pzy starcie na suchym nie spalisz kapora, w zakrętach tez lepiej się trzyma takie auto
    Nie wiem jak wam, ale nie zdarzyło mi się, żebym przypalił gumę przy starcie - ASR i dobre opony na to nie pozwalają...
    4x4 sam w sobie przyczepności nie zwiększy.

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Generalnie to widać, że się nie orientujesz jeśli chodzi o zalety napędu Q4. I te przykłady są do bani.
    Generalnie to nie wiem po czym wniosłeś, że nie orientuję się w zaletach 4x4. Bo nie mam w Alfie (jak napisałem - nie potrzebuję)?. Po przykładach, z których korzystają producenci rezygnujący z napędu 4x4? Ile masz SUVów, Crossoverów bez napędu 4x4? Właśnie dlatego, że wielu osobom nie jest on potrzebny lub go nie wykorzystają. Zamiast tego mają zwiększony prześwit, żeby móc dalej dojechać. Ten właśnie prześwit zapewni im większą mobilność. Jeżeli mają odpowiednie opony to już bajka.
    Nigdzie nie napisałem, że 4x4 jest do bani, a już na pewno nie w 159. W 159 służy przede wszystkim do poprawy trakcji i to jest OK. Do offroadu się nie nada.
    O zaletach nie będę pisał bo je wymieniłeś. Swoją drogą już "ośka" w 159 daje radę. Na drodze z Kudowy do Radkowa nawet A6 Quattro odpuścił

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    Przede wszystkim auto się lepiej, pewniej prowadzi.
    Zimą, gdy ośki mielą w miejscu, ty sobie poprostu ruszasz.
    Właśnie to napisałem - pkt 6.

    Cytat Napisał Takumi Zobacz post
    zy starcie na suchym nie spalisz kapora, w zakrętach tez lepiej się trzyma takie auto
    Nie wiem jak wam, ale nie zdarzyło mi się, żebym przypalił gumę przy starcie - ASR na to nie pozwala...
    4x4 sam w sobie przyczepności nie zwiększy.

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Generalnie to widać, że się nie orientujesz jeśli chodzi o zalety napędu Q4. I te przykłady są do bani.
    Generalnie to nie wiem po czym wniosłeś, że nie orientuję się w zaletach 4x4. Bo nie mam w Alfie (jak napisałem - nie potrzebuję)?. Po przykładach, z których korzystają producenci rezygnujący z napędu 4x4? Ile masz SUVów, Crossoverów bez napędu 4x4? Właśnie dlatego, że wielu osobom nie jest on potrzebny lub go nie wykorzystają. Zamiast tego mają zwiększony prześwit, żeby móc dalej dojechać. Ten właśnie prześwit zapewni im większą mobilność. Jeżeli mają odpowiednie opony to już bajka.
    Nigdzie nie napisałem, że 4x4 jest do bani, a już na pewno nie w 159. W 159 służy przede wszystkim do poprawy trakcji i to jest OK. Do offroadu się nie nada.
    O zaletach nie będę pisał bo je wymieniłeś. Swoją drogą już "ośka" w 159 daje radę. Na drodze z Kudowy do Radkowa nawet A6 Quattro odpuścił

    Podsumowując: Zalety 4x4 są niemałe ale w moim przypadku 4x4 nie jest potrzebny, bo bym go nie wykorzystał. Kolega pytał czy potrzebuje takiego napędu i jeżeli będzie miał więcej za i przeciw, będzie miał szerszy pogląd na sprawę.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja też ogólnie rzecz biorąc nie potrzebuję tego napędu i masz rację, że z praktycznej punktu widzenia przez 99% czasu jest on zbędny. Ten 1% to np strome podjazdy w zimie czy zaspy, w których w ośce trzeba by przypalić sprzęgło. Nie mniej jednak daje on jeszcze frajdę nieporównywalną z ośką czy nawet haldexem. W zimie po zaśnieżonym placu można pojeździć bokiem
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Z napędem na 4 koła da się szybciej przejechać przez zakręty, bez strachu że się z nich wypadnie. Pytanie tylko czy jeździsz w ten sposób. Czy zrobi Ci różnicę że na jakieś miejskiej obwodnicy przejedziesz przez zakręt 190 a nie 170 km/h?
    Co do zużycia paliwa, przyspieszenia i td... to wybierając swoją 159 2.4 mocno się zastanawiałem nad Q4 i zrezygnowałem. Wersja 4x4 ma gorsze przyspieszenie w normalnych warunkach drogowych i spala więcej paliwa.
    Kilka lat jeździłem 159 i nigdy nie żałowałem, że nie wybrałem Q4. Te 200 KM w 2.4 to jeszcze nie taki potwór, żeby napęd 4x4 był niezbędny
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Z tym przykładem prędkości przesadzasz. Ale da się przejechać idealnie zakręt przy 90 kmh, który ośką pokonasz bezpiecznie przy 70. Czasem żałuję, że mam skórę na fotelach, bo prędzej zsuwam się z siedzenia niż auto się ślizga.
    Ze spalaniem to fakt. 3.2 bez Q4 spala 1-1.5 litra mniej.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar schab
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Radziszów k. Krakowa
    Auto
    Alfa 159 SW 2,4 Q4
    Postów
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    1. 159 z Q4 nie jest podwyższona względem serii. Do off-roadu się nie nadaje
    Drobna poprawka : można było zamówić 4x4 z podwyższonym zawieszeniem ( dalej nie off-road )
    - Ja taką kupiłem ( bo się akurat trafiła ) . Pierwsze co zrobiłem po zakupie - obniżyłem ...
    Kiedyś: 3 Zastavy 1100; 4xFiat Ritmo (65, 85, 90, 100); Fiat 126; 2xAlfa 33 1,5 i 1,3; Citroen Saxo 1,1; Tempra SW 4x4; Brava 1,6 16V; Dedra SW 2,0 16V , Dedra SW 1,8 8V; Delta 1,6 16V, Lancia Y 1,4; Alfa 156 2,0 JTS
    Obecnie (do spółki z synami): Zastava 1100; BMW 329, 340 , 2x529 , 745 ; Delta 2,0 16V turbo 4x4; Alfa 159 2,4 Q4

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał schab Zobacz post
    Drobna poprawka : można było zamówić 4x4 z podwyższonym zawieszeniem ( dalej nie off-road )
    - Ja taką kupiłem ( bo się akurat trafiła ) . Pierwsze co zrobiłem po zakupie - obniżyłem ...
    A to zaskoczenie. Jak bardzo była podniesiona i jak źle się ją prowadziło?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [MiTo] Potrzeba 100 ml oleju
    Utworzone przez mcgyver w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-06-2017, 19:47
  2. [164] Potrzeba gratów do 164
    Utworzone przez spin111 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-11-2016, 23:34
  3. Opony 215/50/16 - czy potrzeba dystanse?
    Utworzone przez daeq_1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2015, 21:48
  4. [33] 33 seria 2 załączanie napędu napędu 4x4
    Utworzone przez dav13 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2010, 09:29
  5. wahacze tylnie - co potrzeba?
    Utworzone przez krzysiek-lex w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 23-02-2010, 15:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory