Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Temat: Kupno 159 na pierwsze auto.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    159
    Postów
    1

    Domyślnie Kupno 159 na pierwsze auto.

    Cześć, zacznę od przedstawienia się, nazywam się Krzysiek i planuje zakup 159 na swoje pierwsze auto.
    159 imponuje mi swoim wyglądem i zwyczajnie jest o głowę ponad e46 czy innymi autami do 15k.

    I tutaj moje pytanie do was, czy w ogóle 159 jest dobrym pomysłem na pierwsze auto? Planujemy razem z dziewczyną zakup auta do 15k, czy będzie nas stać na takie auto, jeżeli chodzi o koszta eksploatacyjne. Czy kupno tego egzemplarza do 15000zł jest w ogóle dobrym pomysłem, czy raczej za tę kwotę wkopie się w kupno złomu na kółkach który pożre drugie tyle?
    Jeżeli tak, to skoncentrowany jestem głownie na silniku 1.8MPI w benzynie bądź 1.9JTDM w dieslu.

    Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    1.8 MPI to rzadki okaz. 1.9 JTDm w tych pieniądzach możesz znaleźć w lepszym stanie, ale nadal taki egzemplarz będzie wymagał pewnych inwestycji, które w przypadku diesla będą jednak wyższe (drogi osprzęt silnika).
    Poprzeglądaj ceny części zamiennych, stwierdzisz czy Cie na to stać.
    159 to nie jest awaryjne auto, jednak egzemplarze poniżej 15k zł będą nieco bardziej wyeksploatowane.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 16v, Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v, Alfa Romeo 159 TI 1.9 JTDm16v
    Postów
    101

    Domyślnie

    Dodam coś od siebie.

    Sprawa silników to tak jeżeli chodzi o benzyniaki to się nie wypowiadam bo po prostu nie miałem i nie będę zachwalał ale tez nie będę mówił, że to złom. Co do diesli 1.9 to powiem tylko tyle, że jest to udana konstrukcja o ile w porę wywali się ekologie klapy wirowe (na forum jest o tym obszerny wątek) oraz egr. DPF jeśli nie sprawia problemów bym zostawił w spokoju.

    Druga kwestia 15k według mnie na zakup to troszkę mało. W mojej ocenie chcąc kupić fajną zadbaną wersje trzeba zacząć poszukiwania od 18k ale to jest moje osobiste zdanie.

    Ostatnią rzeczą jest utrzymanie. Prosty przykład koszt zawiasu wahacz górny dobrej firmy do alfy 159 kosztuje 550 zł dwie sztuki, dolne regenerowane 1100 zł również dwie sztuki. Musisz też wiedzieć, że decydując się na 1.9 masz sławną skrzynie M32, która niestety jest wadliwa i trzeba się liczyć z kosztami ewentualnej naprawy. Zobacz sobie przy okazji koszty sprzęgła plus dwumasy.

    Osobiście na pierwsze auto zaproponował bym dla Ciebie 156 po lifcie. Dlaczego? Koszty zakupu myślę, że za 10k + kupisz bardzo fajną wersje zadbaną oraz dobrze wyposażoną. Drugim argumentem jest koszty utrzymania. Ceny za części zamienne dobrych firmy są duże niższe. A 156 po lifcie jest naprawdę bardzo fajnie prezentującym się samochodzikiem i co na plus jest dużo lżejszym autem w porównaniu do 159 a to przekłada się na spalanie oraz dynamikę auta.

    Na koniec to nie tak, że 159 uważam za złe auto. Sam mam i osobiście polecam ale trzeba się liczyć, że to autko troszkę więcej kosztuje niż np. taki volkswagen (od razu powiem, że nikogo nie chce tutaj urazić po prostu takie są realia). Niestety jak na pierwsze auto ceny ewentualnego serwisu mogą przerażać. Ten samochód może odwdzięczyć się bezawaryjną jazdą, dając frajdę z jazdy o ile jest wszystko robione na czas.

    Ostatnio edytowane przez Mati_17 ; 17-05-2019 o 15:18

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Dla mnie prawidlowy zakup to 30/40 % zakup auta reszta to budżet na utrzymanie. Jeśli twój budżet to 100% czyli 15k to ja bym alfy 159 nie kupował.

    Jeśli wszystko od razu wydasz to nie będziesz miał na lawete

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Amoath
    Dołączył
    12 2018
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 jtdm 170KM
    Postów
    214

    Domyślnie

    Albo szukaj okazji i ustrzel jak ja 16,500 PLN za 159 SW 2.0 jtdm z nqvi, skórami oglądałem parę aut do 17-20 tys i nie były w dobryme technicznym a ja jestem mechanikiem więc mi koszty napraw odchodzą , części są droższe szczególnie zawieszenie , silniki masz w oplu, fiacie itp. więc sapopularne i części tańsze, unikaj JTSow

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amoath Zobacz post
    unikaj JTSow
    Oho... Temat rzeka, gównoburza czas start
    Odradzam, bo?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16v SW 2006r
    Postów
    197

    Domyślnie

    Moje auto przy kupnie sprawdzał mechanik, ale niektóre rzeczy trudno wychwycić. 15k to jednak wg. mnie zdecydowanie za mało. Ja moją 1.9 jtdm kupowalem niecale 2 lata temu i placilem niecale 20 a w pierwsze pół roku wpakowałem jeszcze 10, mimo ze stan był nienajgorszy. Po niecalym pol roku musialem zrobic sprzeglo i dwumas ktory tez juz byl zmęczony. Potem łożyska w skrzyni się odezwały. Egr, wahacz i jeszcze pare innych pierdół.
    Do tego masz ubezpieczenie, przegląd, często tez opony i robi się niezła sumka. Mając 15k, szukał bym czegos za około 10k.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16v
    Postów
    53

    Domyślnie

    Kupuj śmiało.! 15tys to wystarczająco. Szukaj auta z zagranicy, sprowadzonego lub od osoby prywatnej. Oczywiście sprawdź ja dobrze u mechanika, który ogarnia alfy. Kup diesla, w ropniaku ciężko ukryć jakieś poważne wady, nawet ktoś co jeździ alfa 159 na co dzień Ci pomoże. Wbrew temu co mówią, nawet jak coś padnie koszty nie są kosmiczne. Jak na charakter auta, powiem, że jest nawet tanio. 156 fajna, miałem parę sztuk. Miałem zajebista z tym awaryjnym silnikiem 1.8 ts, który zrobił 350 tys i jeździł bez problemu. 159 jest bezpieczniejsza. Da się znaleźć fajna alfe za taką kasę, ale niestety łatwo nie jest. Ja moja kupowałem 15 min, no i trafiłem ok, auto z Francji od handlarza i jak do tej pory niczym nie zaskoczyła. Ma klapy, egr i sprawny dpf. Skrzynia szumi na 3i 4 biegu już od 30 tys km
    Ostatnio edytowane przez Ars159 ; 17-05-2019 o 20:57

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar dantom147
    Dołączył
    05 2017
    Mieszka w
    Gniezno
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2 JTS
    Postów
    53

    Domyślnie

    Dlaczego tak go straszycie z tymi cenami, moją zakupiłem w 2017 r. i wyniosła mnie 14500 (opłaty + ubezpieczenie OC AC) auto z 2007 roku, co było do zrobienia wszystko udokumentowałem w swym profilu. Chcesz kupić do 15000 szukaj biedniejszej wersji tak jak ja - klima zwykła, zwykłe lusterko, brak grzanych dup i innych bajerów. Po 2 latach nie żałuję zakupu i dziś zrobiłbym tak samo, Bella czy bidna czy bogata jeździ tak samo i daje taką samą frajdę z jazdy. Co do tzw. awaryjności oprócz alternatora nic więcej mechanicznego nie robiłem, niestety większość ma niesprawną skrzynię M32 (hałasujące łożyska- dziękujemy GM za gównianą skrzynię ), lecz tym się zbytnio nie przejmuj ogarnie to każdy mechanik +-2000 zł. Benzyna czy Diesel wybór należy do Ciebie każdą należy starannie sprawdzić tak jak inne marki samochodów. Prawdą jest że od fana marki za taką kwotę nie kupisz ponieważ wielu z nas zrobiło skrzynię wyeliminowało rdzę w skorodowanych sankach silnika, zrobiło korektę lakieru i inne pierdy dopieściło tak aby wyglądało jak nowe . Dla mnie Alfa 159 nadaje się jak najbardziej na pierwsze auto szukaj cierpliwie. Powodzenia
    PS nie bój się JTS-a jeżeli olej był wymieniany co 10000 nic złego się z nim nie dzieje, dowód....Ja jestem dowodem śmiga aż żyć się chce

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 jtdm 16v
    Postów
    53

    Domyślnie

    Kolega wyżej wyjaśnił sytuację. Nie przejmuj się tylko kupuj, tylko rób to z głową! Co do wyposażenia, moja akurat ma wszystko, ale tak jak pisałem 15 min kupowania, jazdy próbnej i oględzin, poszedłem na żywioł i trafiłem ok. Powodzenia!

Podobne wątki

  1. 75 na pierwsze auto
    Utworzone przez Tadek w dziale Transaxle
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 27-08-2014, 01:02
  2. 156-pierwsze auto
    Utworzone przez Miczab w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 20:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory