Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: 159 2.4 210 Przeładowanie, szarpie przy 2 tyś, spadek doładowania przy przyspieszaniu

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Nakło nad Notecią
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    21

    Domyślnie 159 2.4 210 Przeładowanie, szarpie przy 2 tyś, spadek doładowania przy przyspieszaniu

    Witam Panowie.
    Auto Alfa 159 2007 2.4 Jtd 210 kM
    Wiem temat był poruszany wiele razy, lecz nigdy do końca nie rozwiązany.
    Problem mój jest taki, iż przy łagodnym i spokojnym przyspieszaniu przy 2000 rpm jest szarpniecie pojazdem. Występuje też przy tym spadek doładowania z 1,2 bara do 0,8 bara i po tym zabiegu auto przyspiesza normalnie (doładowanie od 2000 rpm wzrasta do kreski poniżej 1,6 bara i tak zostaje do końca). Posiadam zerwane poduszki silnika, które muszę naprawić (dwie pod silnikiem), lecz one na pewno nie rozwiążą problemu (mogą trochę złagodzić szarpanie).
    Pytam Was co może być problemem?
    W samochodzie posiadam:
    - sprawdzone wtryski i wymienione 3 niesprawne na nowe
    - zaślepiony egr całkowicie i wy programowany
    - wyrzucone klapy kolektora dolotowego (kolektor z krajów w którym oryginalnie nie było klapek)
    - usunięty dpf i wy programowany
    - wymieniony overboost na inny ( na starym turbo miało słabe ładowanie, na nowym turbo ładuje za mocno do momentu szarpnięcia)
    - wyczyszczony czujnik doładowania na kolektorze dolotowym.
    Czy pomimo wy programowanego EGR-u i zaślepionego całkowicie od strony kolektora i rury dolotu spalin egr może w jakiś sposób wpływać jeszcze na samochód i powodować szarpanie pojazdem przy 2000 rpm? (wiele osób obstawia właśnie egr za głównego winowajcę tego problemu)
    Dodam, iż jestem po planowaniu kolektora i wymianie zerwanych szpilek. Turbina była na wierzchu i fakt mogłem kazać mechanikom zajrzeć do zmiennej geometrii, lecz gdy silnik pracuje i odepnę wtyczkę od overboosta to gruszka chodzi dobrze i przesuwa szybko zmienną geometrie w dwóch kierunkach.
    Panowie jak sadzicie, co może być problemem po wszystkich moich weryfikacjach tego problemu.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar bartcze
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Km 2005r
    Postów
    71

    Domyślnie

    Mam podobnie ale dzieje mi się to tylko przy wciśnięciu gazu do konca i w cały zakresie obrotów wtedy czuć delikatne szarpanie.

    Wysłane z mojego ZTE BLADE A310 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Nakło nad Notecią
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    21

    Domyślnie

    Własnie u mnie dzieje się tylko jak płynnie i łagodnie przyspieszam głównie na 2 i 3 i nie raz na 4 biegu. Jak depnę na maksa to wtedy idzie równo.
    Wkurza to głównie w mieście, bo ciężko z tym się jedzie od świateł do świateł przyspieszając łagodnie.

    Widziałem twój temat kolego bartcze i ty nie masz wy programowanego egr i nie masz pełnej zaślepki, więc może to egr, ale ja mam wy programowany i zaślepiony całkowicie wiec chyba to nie on będzie problemem (chyba, że pomimo tych zabiegów nadal sobie działa i coś tam ingeruje)
    Ostatnio edytowane przez jacek1732 ; 07-06-2019 o 09:36

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar bartcze
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Km 2005r
    Postów
    71

    Domyślnie

    To ja mam odwrotnie i też mnie to denerwuje przy wyprzedzaniu itp. Mam zdlawiony egr ale to już założony drugi więc wątpię że to by się działo na dwóch

    Wysłane z mojego ZTE BLADE A310 przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Nakło nad Notecią
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    21

    Domyślnie

    Na szarpanie w moim wypadku pomogło zalanie sprayem siliconowym zawór overboost od strony tego filterka. Jest tam wejście do środka zaworku. Lecz po tym zabiegu na starym overboscie nie było w ogóle mocy i turbo wstawało później. Teraz wymieniłem zawór overboost na świeży używany z 2016 roku o innych numerach niż zalecane (patrzyłem to inne numery pasują do oryginalnego) i teraz jest spadek doładowania przy 2000 rpm i szarpniecie.
    Numer świeżego używanego to 55228986.
    Ostatnio edytowane przez jacek1732 ; 07-06-2019 o 09:57

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar bartcze
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Km 2005r
    Postów
    71

    Domyślnie

    Czekam na wolne i będę chciał wyczyścić overboost ewentualnie podmienić na drugi i zobaczyć ale nie wiem czy wtedy by nie szarpala ciągle a nie jak tylko dam gaz w podłogę

    Wysłane z mojego ZTE BLADE A310 przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Nakło nad Notecią
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    21

    Domyślnie

    Problem jest dziwny bo jadę sobie na 2 biegu i spokojnie wciskam pedał przyspieszenia. Doładowanie tak od 1500 - 1600 zaczyna sobie płynnie rosnąć by przy 2000 rpm osiągnąć 1,2 bara i potem nagły spadek do 0,8 bara i następnie dalej sobie już rośnie do wartości troszkę większej niż kreska przed 1.6 bara.
    Zaznaczę tylko, iż przy tym płynnym łagodnym przyspieszaniu na sekundę ujmę gaz i potem wrócę do przyspieszania i już nie szarpnie. Przy mocnym wciśnięciu gazu wskazówka idzie szybko do maksymalnego położenia i nie szarpie.

  8. #8
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    to i ja dołożę swoje 3 grosze. w temacie "czkawki" typowej dla EGR-a w mojej 2,4 okazało się powodem był brudny czujnik ciśnienia w kolektorze dolotowym. jeśli zaś chodzi o przeładowanie turbo sugerowałbym sprawdzić szczelność układu dolotowego powietrza. w wcześniejszej astrze 1,3cdti miałem właśnie takie spadki doładowania, które wyszły na komputerze, objaw był jakby auto na chwilę przestawało przyspieszać, jakby się sprzęgło ślizgało. wg mechanika była malutka nieszczelność na uszczelce pomiędzy kolektorem a głowicą (nie słyszałem wcześniej żadnych efektów dźwiękowych tejże nieszczelności, żadna szpilka też nie była zerwana).

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Nakło nad Notecią
    Auto
    Alfa 159 2.4 JTDm
    Postów
    21

    Domyślnie

    Sęk w tym, że na przełomie marca/kwietnia wymieniałem kolektor dolotowy a ten bez klapowy i przy okazji poszła nowa uszczelka i oring czujnika doładowania wraz z czyszczeniem. Fakt sprawdzę - może mechniory coś źle przykręcili.
    Tylko w wypadku nieszczelności na uszczelce kolektora dolotowego nie powinno być spadku doładowania przy maksymalnym doładowaniu?
    Kolejne zaobserwowane objawy to tzw efekt dźwiękowy karetki wydobywający się z turbo.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar bartcze
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 115Km 2005r
    Postów
    71

    Domyślnie

    A nie masz urwanych szpilek w kolektorze?

    Wysłane z mojego ZTE BLADE A310 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Spadek ciśnienia przy przyspieszaniu.
    Utworzone przez Cyrus w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-04-2018, 18:53
  2. Szarpie przy przyspieszaniu JTD
    Utworzone przez KaaC w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-07-2015, 11:27
  3. szarpie przy przyspieszaniu
    Utworzone przez chris3 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-04-2011, 08:46
  4. szarpie przy przyspieszaniu
    Utworzone przez chris3 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-03-2011, 09:02
  5. [145] przy przyspieszaniu szarpie
    Utworzone przez czart79 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 24-03-2011, 09:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory