Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Dziwnie wysokie spalanie w AR 159 1.9 jtdm 150km

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    18

    Domyślnie Dziwnie wysokie spalanie w AR 159 1.9 jtdm 150km

    Witam Forumowiczów,

    niedawno sprowadziłem z Niemiec piękny egzemplarz Alfy 159 (czarna, kombi, karmelowe skórzane fotele) i moją radość zakłóciło dziwnie wysokie spalanie
    które oscyluje średnio w granicach 12-13 L/100km. Moja pierwsza myśl była taka że pewnie jak wymienię rozrząd i filtry (niestety nie mam informacji kiedy ostatnio były wymieniane dlatego zrobiłem to niezwłocznie). Niestety, wymiana rozrządu i filtrów nic nie dała, komputer wskazuje średnie spalanie 12-12 litrów a robię głównie trasy drogami S1/A1/A4. 4 lata temu jeździłem Alfą z identycznym silnikiem i spalanie było na poziomie 6-7 litrów. Co dziwne, kiedy wleję np. za 40 złotych (tyle gdzieś powinna spalić na 100 km) to komputer początkowo pokazuje zasięg taki jak powinien być, jednak kiedy zbliżam się 10-15 km do celu zasięg nagle spada i jest nawet mniej niż było wcześniej. Mechanik który wymieniał rozrząd i filtry mówił że silnik jest w idealnym stanie, suchutki i pięknie chodzi, natomiast kiedy powiedziałem mu o tym dziwnie wysokim spalaniu zasugerował że być może któryś wtrysk jest wadliwy. Czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją i wie, co może być przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc bo jeżdżę moją Bellą dopiero ponad tydzień i chciałbym móc się w pełni nią cieszyć

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar patryyyk
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 Q4
    Postów
    158

    Domyślnie

    Zrób dobrą mapę.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    18

    Domyślnie

    Tzn. ?? Bo nie za bardzo wiem o co chodzi

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    To spalanie to policzone z baku czy tylko z komputera podajesz?
    Jeśli podajesz z kompa to zatankuj pod korek, zrób z 300-400km, zatankuj znowu i przelicz jakie spalanie Ci wyszło. I sprawdź czy przypadkiem nie masz na kompie ustawionej jednostki km/l, zamiast l/km.

    Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    18

    Domyślnie

    Spalanie podaję z komputera, ale równocześnie obserwuje wskazówkę z baku i niestety pokrywa się z tym co pokazuje komputer :/

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Na wskazówkę poziomu nie patrz, to jest tylko orientacyjny poziom paliwa. Zrób porządną kalkulację z dystrybutora. I spójrz czy rzeczywiście nie masz przestawionych jednostek w komputerze.
    To praktycznie niemożliwe żeby auto sprawnie jeździło i spalało 2x normę. Moment tłoki spłynęłyby do miski.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    sprawdź co ile wypala się dpf. i do tego obejrzyj termostat

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar patryyyk
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 Q4
    Postów
    158

    Domyślnie

    Moje credo przy alfach, komputer, eliminacja z kodu błędów dopasowanie mieszanki by działał bez błędu, wcześniej wymiana elementów. Mi 2.4q4 z 11 na 9.3 weszło

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,209

    Domyślnie

    Sprawdź też, jak nie pomoże to co piszą koledzy, koła, czy nie zacierają lekko. Tłoczki mogą nie odbijać. Ja tak miałem po zakupie - tylne lewe lekko zacierało i palił mi o 1-1,5 l więcej. Na lewarek , na luz i pokręć kołami, czy chodzą w miarę lekko. Przyczyną mych kłopotów był tłoczek, nie chodził lekko i dodatkowo był problem z zapieczoną, zardzewiałą linką ręcznego przy tym kole, bo dostawała się woda i syf z uwagi na popękane gumki- harmonijki przy linkach hamulca i nie odbijało do końca po zwolnieniu ręcznego (wymianę gumek i zabezpieczanie linek opisałem na forum). Po zrobieniu tych rzeczy spalanie spadło i na luzie auto "dalej" jedzie. Górka i puszczenie na luzie z niej mało co ci da, chyba, że porządnie zacierają, ale z tego co piszesz, to nie może być u Ciebie tak mocne, więc nie wyczujesz. Najlepiej lewarek.
    Pozdrawiam.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    159
    Postów
    18

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Okazało się że rzeczywiście mam ustawione km/l, zmieniłem na l/km i od razu zaczęło pokazywać "normalne" wartości ;] obecnie srednie spalanie oscyluje w granicach 7.1 - 8.2 litra/100km także jest ok, aczkolwiek takie spalanie tym samym modelem miałem zimą, natomiast w lecie komputer pokazywał między 6 a 7 litrów dlatego przyjrzę się jeszcze tym tloczkom, być może rzeczywiście spalanie jeszcze spadnie. Do napisania ;]

Podobne wątki

  1. [159] Wysokie spalanie 159 2.4 JTDm
    Utworzone przez Karbon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 14-01-2020, 12:47
  2. [MiTo] Wysokie spalanie w 1.3 jtdm
    Utworzone przez MitoLata w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-09-2018, 21:20
  3. [159] Zbyt wysokie spalanie 159 150km
    Utworzone przez maciek1224 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-12-2016, 11:59
  4. [159] Wysokie spalanie oraz kontrolka silnika ALFA ROMEO 159 1.9jtdm 150km DPF
    Utworzone przez CYGANHIO1992 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 06-12-2016, 19:15
  5. Wysokie spalanie GT 1.9 jtd 150km
    Utworzone przez arquadiusy w dziale GT
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 31-10-2012, 19:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory