Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37

Temat: AR 159 po wymianie opon ściąga na prawo - ciśnienie , zbieżność zrobione, brak luzów

  1. #11
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Jazowsko
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2JTS V6 Q4 / Alfa Romeo 159 2,4JTDM Q4
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    wiesz jak pracuje kierunkowa opona?
    Nie wiem, czy to do mnie jest to pytanie, ale chętnie odpowiem. Owszem, mam taką wiedzę. Zasadniczo nie polecam zakładać opon w nieprawidłowym kierunku, aczkolwiek w kwestii wykrywania przyczyny ściągania zamiana lewo-prawo powoduje, że obydwie opony z kierunku prawidłowego - przechodzą w nieprawidłowy. Podsumowując, spada trakcja, ale na obydwu stronach w jednakowym stopniu, więc jeżeli zmienia się kierunek ściągania mamy potencjalnego winnego.

  2. #12
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa
    Postów
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    że obydwie opony z kierunku prawidłowego - przechodzą w nieprawidłowy.
    Mógłbyś to jakoś wyjaśnić?

    Czy kupując opony kierunkowe, kupujesz cztery identyczne opony, czyli każdą z nich, możesz założyć na dowolnym kole, zachowując jedynie kierunek ich obrotu?
    Ostatnio edytowane przez dragon65 ; 31-07-2019 o 12:28

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Jazowsko
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2JTS V6 Q4 / Alfa Romeo 159 2,4JTDM Q4
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    że obydwie opony z kierunku prawidłowego - przechodzą w nieprawidłowy.
    Mógłbyś to jakoś wyjaśnić?
    Opona kierunkowa powinna się toczyć w jednym, zadanym kierunku. Projektując rzeźbę bieżnika producent deklaruje, w którą stronę taka opona ma się toczyć - stąd oznaczenie kierunku (zazwyczaj strzałka). Taka kierunkowa opona ma dużo lepsze parametry pracy w jednym kierunku, np. odprowadza wodę lepiej. Gdy ją założymy w odwrotnym kierunku - spadają parametry jej pracy. Dlatego, gdy wymienia się komplet opon kierunkowych, są założone parami (kompletami): dwie na prawą stronę i dwie na lewą. Zamiana opon na jednej osi spowoduje, że lewa stanie się prawą, a co a tym idzie, obydwie będą się kręcić w kierunku rozbieżnym z oznaczeniem na oponie.

    Co do opon kierunkowych asymetrycznych, to szczerze mówiąc nigdy na oczy nie widziałem - może jakieś wyczynowe. Standardowo takie rozwiązanie powodowało by konieczność produkowania lewych i prawych opon a to dodatkowe koszty.

    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Czy kupując opony kierunkowe, kupujesz cztery identyczne opony, czyli każdą z nich, możesz założyć na dowolnym kole, zachowując jedynie kierunek ich obrotu?
    Dokładnie tak jest. Wymieniałeś kiedyś opony na kierunkowe? Zamawiałeś dwie lewe i dwie prawe, czy wszystkie cztery sztuki? Zasadniczo o tym czy koło będzie prawe czy lewe decyduje kierunek założenia takiej opony.
    Ostatnio edytowane przez leszkos ; 31-07-2019 o 12:36

  4. #14
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    czy na obu stronach jest na oponie podany kierunek toczenia

  5. #15
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Jazowsko
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2JTS V6 Q4 / Alfa Romeo 159 2,4JTDM Q4
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    czy na obu stronach jest na oponie podany kierunek toczenia
    Z tych opon kierunkowych, które miałem okazję zużyć, na wszystkich kierunkowych było oznaczenie kierunku toczenia, zazwyczaj strzałka z napisem ROTATION.

    Z opon asymetrycznych, które miałem okazję zużyć, na wszystkich było oznaczenie strony zewnętrznej OUTSIDE.

  6. #16
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa
    Postów
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    Gdy ją założymy w odwrotnym kierunku
    Ale, dlaczego mielibyśmy ją zakładać w odwrotnym kierunku - jeśli nie obrócisz opony wokół jej pionowej osi obrotu, to możesz ją zakładać, na które koło chcesz - weź sobie jakieś cztery dowolne krążki i sprawdź, bo widzę, że nie ogarniasz tematu.

    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    Co do opon kierunkowych asymetrycznych, to szczerze mówiąc nigdy na oczy nie widziałem
    Też się z takimi nie spotkałem, podałem jedynie warunek, który uniemożliwiałby zamianę opony stronami, w każdym innym, nie ma takich ograniczeń - przy zamianie stronami opon kierunkowych, nie możesz ich obrócić wokół jej pionowej osi symetrii, w przypadku asymetrycznych, musisz to zrobić - na tym polega różnica między nimi.

    Cytat Napisał Cubus00 Zobacz post
    czy na obu stronach jest na oponie podany kierunek toczenia
    Oczywiście, że tak, gdyby tak nie było, to musiałbyś kupować dwie prawe i dwie lewe
    Ostatnio edytowane przez dragon65 ; 31-07-2019 o 12:44

  7. #17
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Jazowsko
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2JTS V6 Q4 / Alfa Romeo 159 2,4JTDM Q4
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    Ale, dlaczego mielibyśmy ją zakładać w odwrotnym kierunku - jeśli nie obrócić opony wokół jej pionowej osi obrotu,, to możesz ją zakładać, na które koło chcesz - weź sobie jakieś cztery dowolne krążki i sprawdź, bo widzę, że nie ogarniasz tematu.
    Kolego, nie musisz mnie obrażać, że tematu nie ogarniam. Opony zmieniałem już tyle razy, ze ciężko policzyć. Podnieś samochód i zamień koła miejscami na jednej osi, lub podjedź sobie do dowolnego wulkanizatora i poproś, żeby ci zamienił opony lewa-prawa na jednej osi i sobie sam zaobserwujesz, co się stało.

    Podkreślam stanowczo: nie mówimy o zamianie opon na felgach, tylko zamianie całych kół, bez zdejmowania opon.

  8. #18
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa
    Postów
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    Opony zmieniałem już tyle razy, ze ciężko policzyć.
    Wystarczy mieć wyobraźnię przestrzenną

    Cytat Napisał leszkos Zobacz post
    Podkreślam stanowczo: nie mówimy o zamianie opon na felgach, tylko zamianie całych kół, bez zdejmowania opon.
    Kto, kiedy i gdzie mówił o zamianie kół, a nie przekładaniu opon?

    Przy przekładaniu kół, może jeszcze powstać problem kierunkowych felg, a nie tylko opon.

  9. #19
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Jazowsko
    Auto
    Alfa Romeo 159 3.2JTS V6 Q4 / Alfa Romeo 159 2,4JTDM Q4
    Postów
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Kto, kiedy i gdzie mówił o zamianie kół, a nie przekładaniu opon?
    Hmmm, muszę się przyznać, że zasadniczo myślałem o zamianie całych kół, bo można to zrobić samodzielnie w 5 minut i zdiagnozować ciągnącą oponę.


    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Wystarczy mieć wyobraźnię przestrzenną
    Jeśli rozważamy samą oponę, a nie całe koło to przyznaję rację. Ja miałem na myśli całe koła - bo sam bym w pierwszej kolejności zamienił je stronami na jednej osi i miał przynajmniej pewność że to nie wina wadliwej opony.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Kto, kiedy i gdzie mówił o zamianie kół, a nie przekładaniu opon?
    Hmmm, muszę się przyznać, że zasadniczo myślałem o zamianie całych kół, bo można to zrobić samodzielnie w 5 minut i zdiagnozować ciągnącą oponę.


    Cytat Napisał dragon65 Zobacz post
    Wystarczy mieć wyobraźnię przestrzenną
    Jeśli rozważamy samą oponę, a nie całe koło to przyznaję rację. Ja miałem na myśli całe koła - bo sam bym w pierwszej kolejności zamienił je stronami na jednej osi i miał przynajmniej pewność że to nie wina wadliwej opony.

  10. #20
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Alfa
    Postów
    247

    Domyślnie

    Przełożyć koła, możemy, miedzy przednimi i tylnymi, jeśli jest to wina którejś z przednich opon, to na pewno poczujemy różnicę.

Podobne wątki

  1. [MiTo] MiTo ŚCIĄGA W PRAWO !!
    Utworzone przez aniiab w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 22-01-2023, 17:16
  2. Ściąga auto na prawo
    Utworzone przez jerry46 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-05-2018, 11:48
  3. [Giulietta] Ściąga w prawo.
    Utworzone przez cysio w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 22-09-2015, 18:17
  4. [GTV] ściąga w prawo...
    Utworzone przez grzdylu w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 06-05-2013, 10:47
  5. [147] ściąga raz w lewo, raz w prawo
    Utworzone przez mat19 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-10-2008, 12:57

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory