Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Wymiana mat grzewczych w fotelach

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 2.4 Q-TRONIC FWD
    Postów
    244

    Domyślnie Wymiana mat grzewczych w fotelach

    No właśnie. Po ostatniej zimie z niedziałającym grzaniem tyłka i ostatnich kilku dniach spędzonych za kierownicom astry, w której to grzanie działało stwierdziłem, że nie ma bata i muszę to naprawić.

    Tylko pytanie skąd wziąć maty? Jeszcze swego czasu były dostępne dedykowane do AR 159, teraz już tylko uniwersalne chińczyki. Jest szansa spiąć te uniwersalne maty z instalacją i sterowaniem alfy? Na pewno nie będę wiercił w kokpicie i wsadzał tych przycisków sterujących..


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	916999506_;slot=2;filename=eyJmbiI6ImVkbHNtcmxqcXluYTItT1RPTU9UT1BMIn0.-5sqDRe7fymBlPp3-iKCkJTK9.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	43.3 KB
ID:	262213

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wloczykij Zobacz post
    No właśnie. Po ostatniej zimie z niedziałającym grzaniem tyłka i ostatnich kilku dniach spędzonych za kierownicom astry, w której to grzanie działało stwierdziłem, że nie ma bata i muszę to naprawić.

    Tylko pytanie skąd wziąć maty? Jeszcze swego czasu były dostępne dedykowane do AR 159, teraz już tylko uniwersalne chińczyki. Jest szansa spiąć te uniwersalne maty z instalacją i sterowaniem alfy? Na pewno nie będę wiercił w kokpicie i wsadzał tych przycisków sterujących..


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	916999506_;slot=2;filename=eyJmbiI6ImVkbHNtcmxqcXluYTItT1RPTU9UT1BMIn0.-5sqDRe7fymBlPp3-iKCkJTK9.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	43.3 KB
ID:	262213
    Witaj

    I jak udało się zmontować te maty ???

    Pozdr

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar tomx123
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    159 2.4 JTDm Q-tronic '07
    Postów
    30

    Domyślnie

    Odgrzewam temat bo udało mi się zamontować uniwersalne maty pod oryginalną instalację grzewczą Samą matę zamontowałem w fotelu korzystając z tego poradnika https://www.forum.alfaholicy.org/zro...lfa_159_a.html (bardzo mi ułatwił pracę, wielkie brawa dla autora!). Maty kupione w sieci wyglądają tak:

    Jak widać mają wtyczkę dwupinową (masa oraz plus) a w instalacji Alfy mamy cztery piny (masa, plus oraz przewody do termistora albo innego układu kontrolującego pracę maty, który jest w nią wbudowany). Poniżej zdjęcie rozebranej maty (nie jest ono mojego autorstwa):

    Dla informacji maty pleców mają dwa piny, tutaj wymiana w razie czego powinna być plug and play.
    Najważniejsze jest połączenie elektryczne:

    Ucinamy przewód idący do maty fotela w połowie jego długości. Po odizolowaniu przewodów z czarnej otuliny będziemy mieli cztery przewody:
    - czerwony (plus)
    - czarny (masa)
    - niebieski (termistor)
    - niebieski (termistor)
    Czarny i czerwony przewód od strony oparcia fotela łączymy z wtyczką maty. Od strony starej maty możemy te dwa przewody uciąć, nam zależy tylko na niebieskich przewodach, je również łączymy z przewodami od strony oparcia tylko jest jedno ale, jeden z niebieskich przewodów musi mieć połączenie z masą (inaczej nie będzie grzała mata w oparciu). Aby sprawdzić, który przewód nas interesuje polecam wpiąć szeregowo miernik ustawiony na ampery w przewód plusowy zasilania maty. Jeżeli podłączyliśmy błędny niebieski przewód pobór prądu przy włączniku ustawionym na 1-2 lub 3 będzie wynosił zero amper. Wtedy należy podłączyć drugi niebieski przewód do masy i pobór powinien wynosić koło 3 A. Przypominam, że tylko jeden niebieski przewód może być połączony z masą!

    Obserwowałem pracę mat przez kilkanaście minut i ładnie było widać jak sterownik steruje zasilaniem. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wrzucam jako załączniki.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0000047852.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	442.6 KB
ID:	285104   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mata.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	35.8 KB
ID:	285105   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221007_134416.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	140.8 KB
ID:	285106   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221007_130942.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	121.0 KB
ID:	285107  
    Ostatnio edytowane przez tomx123 ; 07-10-2022 o 18:26

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomx123 Zobacz post
    Odgrzewam temat bo udało mi się zamontować uniwersalne maty pod oryginalną instalację grzewczą Samą matę zamontowałem w fotelu korzystając z tego poradnika https://www.forum.alfaholicy.org/zro...lfa_159_a.html (bardzo mi ułatwił pracę, wielkie brawa dla autora!). Maty kupione w sieci wyglądają tak:

    Jak widać mają wtyczkę dwupinową (masa oraz plus) a w instalacji Alfy mamy cztery piny (masa, plus oraz przewody do termistora albo innego układu kontrolującego pracę maty, który jest w nią wbudowany). Poniżej zdjęcie rozebranej maty (nie jest ono mojego autorstwa):

    Dla informacji maty pleców mają dwa piny, tutaj wymiana w razie czego powinna być plug and play.
    Najważniejsze jest połączenie elektryczne:

    Ucinamy przewód idący do maty fotela w połowie jego długości. Po odizolowaniu przewodów z czarnej otuliny będziemy mieli cztery przewody:
    - czerwony (plus)
    - czarny (masa)
    - niebieski (termistor)
    - niebieski (termistor)
    Czarny i czerwony przewód od strony oparcia fotela łączymy z wtyczką maty. Od strony starej maty możemy te dwa przewody uciąć, nam zależy tylko na niebieskich przewodach, je również łączymy z przewodami od strony oparcia tylko jest jedno ale, jeden z niebieskich przewodów musi mieć połączenie z masą (inaczej nie będzie grzała mata w oparciu). Aby sprawdzić, który przewód nas interesuje polecam wpiąć szeregowo miernik ustawiony na ampery w przewód plusowy zasilania maty. Jeżeli podłączyliśmy błędny niebieski przewód pobór prądu przy włączniku ustawionym na 1-2 lub 3 będzie wynosił zero amper. Wtedy należy podłączyć drugi niebieski przewód do masy i pobór powinien wynosić koło 3 A. Przypominam, że tylko jeden niebieski przewód może być połączony z masą!

    Obserwowałem pracę mat przez kilkanaście minut i ładnie było widać jak sterownik steruje zasilaniem. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wrzucam jako załączniki.
    Witaj
    No dobra robota ale nowa oryginalna mata to koszt 125zł i można zaoszczędzić czasu trochę.
    Zapewne dla potomnych się przyda twój pomysł i będą wdzięczni za pokazanie sposobu montażu

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar tomx123
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    159 2.4 JTDm Q-tronic '07
    Postów
    30

    Domyślnie

    Nie znalazłem nigdzie w sieci dostępnej maty siedziska, widziałem tylko jedną sztukę oparcia.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2022
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2 benzyna
    Postów
    7

    Domyślnie

    Witam, gdzie można kupić oryginalną matę za 125 zł. Jestem zainteresowany.
    Mam jeszcze jeden problem, może ktoś pomoże.
    Zakupiłem matę grzewczą, która ma termistor ale jest on zintegrowany z okablowaniem maty i do podłączenia są wyprowadzone tylko dwa przewody. Jak rozwiązać podłączenie do kostki pod fotelem, do której są doprowadzone oryginalnie również przewody od termistora. Można je bezpośrednio złączyć, czy przez jakiś rezystor, a może całkiem rozłączyć?
    Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Alfa Romeo Brera.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar tomx123
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    159 2.4 JTDm Q-tronic '07
    Postów
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek63 Zobacz post
    Jak rozwiązać podłączenie do kostki pod fotelem, do której są doprowadzone oryginalnie również przewody od termistora. Można je bezpośrednio złączyć, czy przez jakiś rezystor, a może całkiem rozłączyć?
    Masz to opisane w moim poście ze zdjęciami.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2022
    Auto
    Alfa Romeo Brera 2.2 benzyna
    Postów
    7

    Domyślnie

    W moim przypadku nie zostawiam starej maty, a więc nie ma dwóch niebieskich przewodów wychodzących z siedziska. Są wyprowadzone tylko dwa przewody.
    Może ktoś wie jaki termistor jest zastosowany NTC czy PTC, lub jaki można zamiennie zastosować ?

Podobne wątki

  1. Kontrolki w fotelach
    Utworzone przez werter81 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-06-2011, 17:08
  2. Skórzane siedzenia jak dostać się do mat grzewczych?
    Utworzone przez michal87tg w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-11-2010, 19:45
  3. Air Bag w fotelach
    Utworzone przez zaviaseq w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-08-2010, 23:37

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory