Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Niedziałająca klamka od wewnątrz - demontaż drzwi tylnych

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD oraz 159 1.9 JTD
    Postów
    39

    Domyślnie Niedziałająca klamka od wewnątrz - demontaż drzwi tylnych

    Hej, w związku z niedziałającą klamką od wewnątrz wziąłem się za rozbiórkę drzwi i mam z tym problem. Klamka chodzi normalnie, ale nie powoduje to otwarcia zamka/drzwi. Od zewnątrz działa bez zarzutu.

    Robiłem zgodnie z poradnikiem:
    https://www.forum.alfaholicy.org/zro...ych_drzwi.html

    Na początku nadmienię, że zostawiłem ten plastikowy mechanizm za zaślepką bez ruszania (nie mogłem go zdjąć i prawie go połamałem), więc odpuściłem. Całość tego amelinium odchodzi ładnie oprócz jego tylnej części. Tam jak sądzę trzyma ta linka w zielonej osłonce od otwierania drzwi od wewnątrz. Nie mogę jej w żaden sposób odłączyć. Odłączyłem za to czarną kostkę w głębi, ale to nie pomogło, i tak nie mogę odczepić tej blachu. Jak to zrobić, żeby to amelinium zdjąć i obejrzeć mechanizm wewnętrznego otwierania drzwi? Co tam mogło ulec uszkodzeniu?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	photo_2019-11-03_15-59-06.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	49.9 KB
ID:	263275
    Ostatnio edytowane przez ghosti ; 03-11-2019 o 16:01

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Żeby zdjąć blachę całkowicie musisz zerwać/wybić nity, które trzymają osłonę linki. One są zaraz przy otworze, przez który linka wchodzi do środka. Potem już blacha schodzi a linka przechodzi przez dziurę. Jeśli ciągnąc linkę nie ma reakcji to prawdopodobnie się zerwała przy zamku lub wyskoczyła z uchwytu. Czasem też odłącza się od klamki wewnętrznej ale skoro Ty już rozebrałeś boczek to masz ten element zapewne sprawdzony.

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Nic nie zrywaj, nity zostają tam gdzie są. Belfer źle ci radzi. Blachę trzyma głównie podnośnik. Blachę zdejmujesz razem z zamkiem. Zamek odkrecasz od bocznej strony. Reasumując, rozbierasz i składasz bez niszczenia czegokolwiek. I taka rada nie podważają blachy zanim nie odkrecisz podnośnika, bo złamiesz prowadnice. Jak odkrecisz podnośnik od blachy to on lekko pójdzie w dół razem z szybą niewiele ale jednak. Ja zanim to rozbieram, szybę przytrzymuje taśmą owijajac ją od góry, przyklejajac taśmą do szyby z obu stron zapierając o górną krawędź. W ten sposób przy rozkrecaniu cały mechanizm szyby zostaje w miejscu.

    Więc rozkrecasz śruby i odpinasz wiazkę od blachy. Robisz to od razu bo gdy będziesz chciał to zrobić później to jest mało miejsca na bezpieczne odlozenie blachy tak aby nie porysowac lakieru auta. Po odkreceniu śrub i uwolnieniu wiązki zdejmujesz blachę od drzwi. Jeśli chcesz całkiem ja odjąć od auta to odpinasz wiazkę od zamka i wypisujesz ją od wszystkiego co ja trzyma. W drzwiach zostaje szyba z linkami i wiazka. Na blasze zostaje sam zamek zanitowany !!!

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo_84 Zobacz post
    Nic nie zrywaj, nity zostają tam gdzie są. Belfer źle ci radzi. Blachę trzyma głównie podnośnik. Blachę zdejmujesz razem z zamkiem. Zamek odkrecasz od bocznej strony.

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    Ja pisałem wedle tego, co jest w linku i nie przyszło by mi do głowy, że ktoś chce wyjąć blachę bez demontażu szyby lub mechanizmu! Przecież tam jest wyraźnie opisane, że szybę trzeba odłączyć od tego a w drugim poście jest też sposób na demontaż silnika i mechanizmu. Więc skoro autor wątku twierdzi, że robił wedle opisu to mija się dość mocna z prawdą...

    Poza tym blachy nie trzeba zawsze ściągać razem z zamkiem. Dlatego pisałem o nitach bo często łatwiej nity usunąć i potem znów zanitować niż odkręcać i wyjmować cały zamek z linkami. Tym bardziej, że ten plastik lubi się łamać przy ściąganiu blachy z mechanizmem.
    Wymieniłem tych linek kilka i jedynym problemem przy nitach jest ewentualny brak nitownicy.

    Tutaj jest filmik, jak to mniej więcej wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=NwY0Pl60T-0
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 03-11-2019 o 21:12

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Ten otwór techniczny gumowy (do góry i po prawo od silniczka) nie służy do tego aby coś podważać jak sugerował autor nagrania !

    Procedura rozebrania drzwi wygląda w uproszczeniu tak (widać że włosi się mocno na VAGu wzorowali):
    • zdjąć tapicerkę drzwi
    • otworzyć tą czarną zaślepkę
    • opuścić szybę tak żeby było widać śrubę mocująca trzymającą ją do stelaża (widać ją w 9:47-10:02)
    • podnieść szybę rękoma i podwiesić do drzwi za pomocą taśmy klejącej
    • odkręcić zamek
    • odkręcić blachę
    • wymontować blachę
    • wymontować zamek



    EDIT
    Teraz doczytałem że pkt 8 cytowanego wcześniej manuala jest to podane!
    Ostatnio edytowane przez piotraskvw ; 04-11-2019 o 08:59

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    Ten otwór techniczny gumowy (do góry i po prawo od silniczka) nie służy do tego aby coś podważać jak sugerował autor nagrania !

    Procedura rozebrania drzwi wygląda w uproszczeniu tak (widać że włosi się mocno na VAGu wzorowali):
    [LIST][*]zdjąć tapicerkę drzwi[*]otworzyć tą czarną zaślepkę[*]opuścić szybę tak żeby było widać śrubę mocująca trzymającą ją do stelaża (widać ją w 9:47-10:02)
    Tam nie ma nigdy, żadnej śruby mocującej szybę!

    Na tym filmie mechanizm jest naprawiany już wcześniej przez kogoś i to tylko inwencja twórcza z czasów, kiedy nie było zamienników i trzeba było sobie jakoś radzić. Film podałem, jako przykład na mocowanie zamka do blachy a nie, jako instrukcję całego demontażu blachy. Taka instrukcja jest w linku podanym przez autora i to dość dobrze opisana.

    Natomiast właśnie przez zaślepkę gumową mamy dojście do klina, który należy delikatnie wypchnąć z otworu w szybie (najlepiej po podgrzaniu, żeby nie pękł) i pociągnąć szybę do góry. Potem sprawdzamy podczas montażu przez ten otwór czy szyba wchodzi w swoje miejsce i dociskamy ją do uchwytu a klin sam wskoczy.

    Można też uniknąć odpinania szyby poprzez odkręcenie całego mechanizmu, który będzie się na niej trzymał a zwolni nam blachę. Tylko tutaj też jest jakieś tam ryzyko, że mechanizm poruszymy i coś pęknie.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hagi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    kujawsko - pomorskie
    Auto
    159 2,4 JTDm
    Postów
    510

    Domyślnie Niedziałająca klamka od wewnątrz - demontaż drzwi tylnych

    Myśle że jest pewne niezrozumienie. W drzwiach przednich otwory z gumową zaślepka są właśnie po to by odkręcić mocowanie szyby i jest tam śruba w obydwu.
    Z tylu natomiast jest plastik trzymający szybę i można próbować go odpiąć.

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał hagi Zobacz post
    Myśle że jest pewne niezrozumienie. W drzwiach przednich otwory z gumową zaślepka są właśnie po to by odkręcić mocowanie szyby i jest tam śruba w obydwu.
    Z tylu natomiast jest plastik trzymający szybę i można próbować go odpiąć.
    Temat dotyczy drzwi tylnych i ja o nich cały czas piszę. Również film jest o tyle i to "tyle" w temacie

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD oraz 159 1.9 JTD
    Postów
    39

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Na końcu mam jeszcze pytanie.

    Finalnie udało się rozebrać i na powrót poskładać drzwi. Polecam nie ciągnąć i nie szarpać tej blachy przed wykręceniem zamka. Teoretycznie można wypiąć tam dwa bolce i ją wyciągnąć, ale w praktyce bez doświadczenia jest to praktycznie niewykonalne. Ja próbując, porysowałem sobie wewnętrzną stronę drzwi. Niestety koniec końców bez sukcesu, bo chyba do wymiany będzie cały zamek ;(

    Załączam dwa filmy:

    Z rozbiórki drzwi znaleziony w sieci: https://ruslar.pro/mobile/video/NwY0Pl60T-0

    I z pracy mojego zamka (pierwsza dźwignia jest od zewnątrz, druga od wewnątrz, wszystkie linki są całe) - może ktoś będzie w stanie pomóc:
    https://www.youtube.com/watch?v=AkEQ...ature=youtu.be

    Poza tym czy zamki na przód/tył i lewa/prawa są zamienne? Znalazłem zamek od sedana, ale sprzedawca napisał, że nie będzie pasował i musi być z kombi.
    Ostatnio edytowane przez ghosti ; 06-11-2019 o 12:55

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał ghosti Zobacz post

    Poza tym czy zamki na przód/tył i lewa/prawa są zamienne? Znalazłem zamek od sedana, ale sprzedawca napisał, że nie będzie pasował i musi być z kombi.
    Jak Ty chcesz lewą stronę z prawą zamieniać? Przód też jest inny. Najlepiej kup zamek wedle numeru części i będziesz miał pewność, że ktoś Ci nie wciśnie innego.

Podobne wątki

  1. [159] Zapytanie o olej oraz niedziałająca klamka
    Utworzone przez vudka123 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 09-12-2018, 19:44
  2. [Giulietta] Demontaż panelu tylnych drzwi
    Utworzone przez axion80 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-10-2018, 07:20
  3. [159] Klamka zewnętrzna drzwi kierowcy - założenie linki / demontaż klamki
    Utworzone przez khazar w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-08-2018, 08:58
  4. [147] Nie odbija klamka tylnych drzwi
    Utworzone przez użytkownik w dziale 147
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-11-2012, 12:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory