Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Q-tronic nie zmienia biegów i szarpie

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    25

    Domyślnie Q-tronic nie zmienia biegów i szarpie

    Cześć, przykra sprawa mnie dopadła. Ruszając ze świateł szarpnęło mi autem, wywaliło check engine i check gearbox. Automat po ruszeniu wrzuca dwójkę (zapewne, bo nie mam możliwości sprawdzić na wyświetlaczu załączonego biegu bo nie wyświetla po przerzuceniu na manual). Dodatkowo przy przekładaniu dźwigni między pozycjami P-R szarpie przy załączaniu biegu. Jakimś cudem udało mi się zjechać do domu na czwórce. Zgasiłem auto, odpaliłem ponownie, wywalilo tylko check engine, ruszyłem z manuala i udało się dobić do czwórki zanim wywaliło check gearbox i zablokowało możliwość dalszej zmiany biegów (zarówno w górę jak i dół).
    Przeskanowalem alfaOBD i wyszło P0700 'zadanie włączenia MIL z aut. skrz. bieg.' (z centralki silnika-stad pewnie check engine) oraz P0753 z centralki skrzyni.
    Czy możliwe, że sterownik skrzyni padł tak po prostu bez wcześniejszych objawów? Nigdy nic nie szarpało, skrzynia pracowała ładnie, olej był wymieniany ze 4 miesiące temu.
    Po wygooglowaniu błędu P0753 nakierowało mnie na 'shift solenoid' czyli elektrozawór skrzyni biegów. Czy jest szansa, że wystarczy wymienić elektrozawór (koszt 10 razy mniejszy niż sterownik).
    Czy gdy pada sterownik skrzyni to po odpaleniu silnika i wrzuceniu na 'D' skrzynia załącza drugi bieg i pozwala na normalną jazdę (60km/h przy 3k obr)?
    Alfa 1.9 16V 2008r

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Przy wejsciu w tryb awaryjny qtronik wylacza lockup i zostawia zalaczony bieg. Potem sukcesywnie zrzuca bieg na nizszy i nie pozwala wlaczyc. Ja na Twoim miejscu sprawdzilbym wiazke. A czy wymoeniac jeden elektrozawor kwestia ile auto ma km przebiegu.

    Wysłane z mojego G8441 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    25

    Domyślnie

    Przebieg nieznaczny, raptem 150k na 99% prawdziwy.
    Dzwoniłem do mechanika od skrzyń automatycznych w okolicy i poradził pojechać do elektryka najpierw i szukać problemu w wiązce bo podobno tak nagle pod światłami skrzynia nie pada

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    25

    Domyślnie

    Temat niestety nadal aktualny. Usterka pojawia się nieregularnie, po dłuższym postoju sama znika (być może większe ciśnienie po odpaleniu na zimnym oleju odblokowuje elektrozawór?).
    Do tej pory pojawiła się 3 razy i za każdym razem powtarzała się po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu silnika (nawet kasując błąd w AlfaOBD), a znikała po dłuższym postoju. Od ostatniego pojawienia się błędu zrobiłem ze 150km bez problemów i dzisiaj znowu się pojawił.
    Wygląda to mniej więcej tak: dojazd do świateł, szarpnięcie, skrzynia zapina 2 lub 3 bieg i tak się 'blokuje', nawet na manualu nie da się zmienić biegu w górę lub w dół.
    Komunikat 'have gearbox checked' i migające 'D'.
    Przekopałem całe forum i najbardziej oczywista wydaje się usterka elektrozaworu, ale widziałem, że niektórzy mieli też takie jaja z zupełnie błachych powodów jak luźna kostka na wtrysku czy inny rozmiar jednej opony, przez co obroty koła lewego i prawego były inne.
    U mnie koła są w takim samym rozmiarze, ale pomyślałem sobie, że błąd ten zaczął wyskakiwać po zmianie opon na zimowe i spadku temperatury w okolice 0, co oczywiście może być tylko zbiegiem okoliczności.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar destikero
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wieluń
    Auto
    159 SW TI 2.4 JTDm Q-Tronic
    Postów
    195

    Domyślnie

    Przy różnych rozmiarach kół na jednej osi skrzynia zachowuje się inaczej niż w Twoim przypadku. Wtedy biegi zmieniane są normalnie, ale tylko do "trójki". W pozycji D skrzynia nie włącza wtedy wyższego biegu niż "3". Ale można przełączyć na tryb ręczny i wtedy działa normalnie.

    Więc w Twoim przypadku to nie rozmiar kół jest problemem. Stawiam na sterownik skrzyni (hydrauliczny).

    Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka
    156 2.0 TS / 147 1.9 JTD / 156 FL 1.9 JTD
    159 SW TI Q-Tronic 2.4 JTDm

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    25

    Domyślnie

    Czy jest sens próbować zmieniać jeden elektrozawór czy od razu regenerować cały sterownik?
    Z tego co wiem, nowy to wydatek około 3k, regeneracja wychodzi 50% taniej.
    AlfaOBD pokazuje solenoid S2

  7. #7
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    A tak z ciekawości co za olej wlałeś i czy sprawdziłeś stan oleju z uwzględnieniem dolewki ponad stan
    / Tabelę podawał ktoś w manualu w dziale zrób to sam/
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    25

    Domyślnie

    W Pablogarage wymienialem, jeśli dobrze pamiętam to na Ravenol a co do sprawdzenia stanu to już zaufałem mechanikowi, że ogarnął temat

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar destikero
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wieluń
    Auto
    159 SW TI 2.4 JTDm Q-Tronic
    Postów
    195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamilliverpool Zobacz post
    Czy jest sens próbować zmieniać jeden elektrozawór czy od razu regenerować cały sterownik?
    Z tego co wiem, nowy to wydatek około 3k, regeneracja wychodzi 50% taniej.
    AlfaOBD pokazuje solenoid S2
    Ja wczoraj wysłałem swój sterownik do regeneracji. W przyszłym tygodniu powinienem go mieć z powrotem i wtedy będę wiedział, czy regeneracja dała efekty.
    Wybrałem regenerację ze względu na koszty.
    156 2.0 TS / 147 1.9 JTD / 156 FL 1.9 JTD
    159 SW TI Q-Tronic 2.4 JTDm

Podobne wątki

  1. [159] 2.4 JTDm q-tronic problem z przełączaniem biegów i wyciąganiem kluczyka
    Utworzone przez krzysztofo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-05-2019, 13:12
  2. [159] q-tronic nie zmienia na opcje manualną :/
    Utworzone przez Majkel2.4jtdm w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-02-2017, 22:38
  3. [159] Łopatki zmiany biegów do q-tronic
    Utworzone przez boobas00 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-10-2015, 15:55
  4. Wymiana oleju w skrzyni biegów - Q-tronic 159 SW
    Utworzone przez Saimonse w dziale Pomorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-03-2015, 11:26
  5. [159] Gałka zmiany biegów - q-tronic
    Utworzone przez Bassotronic w dziale Kupię części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-01-2015, 14:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory