Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: Chwilowa dymienie na niebiesko

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2019
    Auto
    ALFA 159 1.9 jtdm
    Postów
    1

    Domyślnie Chwilowa dymienie na niebiesko

    Cześć.

    Niedawno regenerowałem turbinke w mojej alfie 1.9 jtdm. Usluge wykonała profesjonalna fima specjalizująca się w tym od 20 lat. Dzisiaj podczas jazdy chwilowe spalanie wynosilo 27 l/100 km przy czym za alfa pokazał sie niebieski dym. Zjechałem na parking, sprawdziłem zbiorniczek wyrównawczy - nic nie ubyło, czujnik oleju pokazuje, że oleju też nie. Po ponownym uruchomieniu samochodu wszystko wrocilo do normy, żadnego dymku za samochodem. Dodam, że rano cięzko mu odpalić ( kręci pare razy zanim załapie)
    Macie może pomysł czego to są objawy? EGR - off, DPF -off, nowy kolektor dolotowy jakieś 5 tys km temu.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Nie ufaj wskaźnikowi poziomu oleju na wyświetlaczu, bo przekłamuje. Sprawdzaj tylko na bagnecie.

    Pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy, to zapaćkany intercooler, z którego "skrzep" olejowego osadu dostał się do silnika, co mogło skutkować dymieniem i zaburzeniem proporcji mieszanki paliwowej, a przez co też wskazaniem chwilowego spalania.

    Nie jestem mechanikiem, tylko teoretyzuję

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Ludvigus
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Trzebownisko, Rzeszów, PL
    Auto
    Giulia 2.0TB, 147 1.6 TS
    Postów
    761

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomaszAlfa Zobacz post
    Niedawno regenerowałem turbinke w mojej alfie 1.9 jtdm. Usluge wykonała profesjonalna fima specjalizująca się w tym od 20 lat. Dzisiaj podczas jazdy chwilowe spalanie wynosilo 27 l/100 km przy czym za alfa pokazał sie niebieski dym. Zjechałem na parking, sprawdziłem zbiorniczek wyrównawczy - nic nie ubyło, czujnik oleju pokazuje, że oleju też nie. Po ponownym uruchomieniu samochodu wszystko wrocilo do normy, żadnego dymku za samochodem. Dodam, że rano cięzko mu odpalić ( kręci pare razy zanim załapie)
    Macie może pomysł czego to są objawy?
    Hej, ja też poteoretyzuję. Mechaników tutaj na forum prawie nie ma, bo wszyscy kumaci mają pełne ręce roboty.
    Po regeneracji z pewnością poprawiły się się ciśnienia doładowania, podciśnienia w układzie dolotowym, ogólny przepływ powietrza, ale i przepływ oleju: zarówno przez turbosprężarkę, jak i przez układ odpowietrzania skrzyni korbowej --> tzw. system odmy. Jeśli dym jest niebieski to niestety nie wziął on się ani ze spalania złej dawki ON, ani z złej wartości powietrza, ale to właśnie olej silnikowy musiał w jakiejś niewielkiej ilości dostać się do dolotu i spalić.
    Mocne obecnie turbo potencjalnie bardzo szybko "odnajdzie" inne najsłabsze ogniwo w całym dolocie powietrza i jego powrocie do dolot z odmy - więc bądź po regeneracji czujny na takie pojedyncze "niebieskie obłoki" i gdy się nasilą trzeba szukać przyczyny, bo spalanie oleju uszkadza końcówki wtrysków i wszystko po kolei na rurze wydechowej.

    Długie kręcenie rano przy pierwszym paleniu też z pewnością ma swoją przyczynę - wtryski, ciśnienie paliwa na listwie, kompresja, czujniki wałków/wału, świece itd.

    Jeździć obserwować, ale nie bagatelizować :-)

    L.

Podobne wątki

  1. [159] Chwilowa przerwa w zasilaniu
    Utworzone przez porterneon w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-05-2017, 12:58
  2. Niedziałajacy predkosciomierz i dymienie na niebiesko
    Utworzone przez dudas156 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-10-2016, 09:01
  3. [145] Marchewa chwilowa
    Utworzone przez octavianus w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-10-2013, 12:05
  4. Dziwnie dymienie na szaro niebiesko
    Utworzone przez Grand231 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-06-2013, 10:07
  5. Dymienie na niebiesko 2,4 JTD
    Utworzone przez Garulkrk w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-08-2010, 09:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory