Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 47

Temat: Co poradzicie szukającym dobrego 159 - do filmu na YouTube

  1. #21
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Zbiorniczek został już wspomniany, dotyczy tylko silnika 1.9 JTDm 16V. Pozostałe sprawy jak regulacja magla czy linek to rzeczy typowo eksploatacyjne. Skupmy się na sprawach typowych dla 159.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #22
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Jaworze
    Auto
    AR: 75 Busso/159 1,9Jtdm/ Fiat Coupe 2,0
    Postów
    734

    Domyślnie

    Nie wiem czy było uszczelka pompy oleju w 2,0 (zacierające się silniki)

  3. #23
    Użytkownik Rowerzysta Avatar megalanca
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Mikołów
    Auto
    Alfa romeo 159 2,4 TI SW,1,9 16V TI,1,9 8V
    Postów
    353

    Domyślnie

    Ścinanie klina dolnego koła paska rozrządu w 2,4 JTDm bo chyba nikt jeszcze nie wspomniał

  4. #24
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Dodam jeszcze pękające plastikowe prowadnice szyb zwłaszcza tylnych, uszkodzenie od wilgoci wzmacniacza w antenie, kiepsko rozwiązane linki hamulcowe (jakość i wymiana). I pytanie o co chodzi z regulacją maglownicy, bo na forum jakoś się nie spotkałem z takim tematem w odniesieniu do 159?

  5. #25
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Auto
    Alfa 159 1.9 jtdm 8v
    Postów
    80

    Domyślnie

    Dźwięki z okolic podszybia, zegarów. Stukające sprzęgło przy wciskaniu, sama pedał sprzęgła również jest awaryjny. Uszkodzeniu ulegają mocowania sprężyny. Po demontażu tylnej kanapy trzeba kupić zatrzaski bo te są jednorazowe. Wyjątkowo nietrwałe sprężyny tylnego zawieszenia. Sam silnik 1.9 jtdm 8v cierpi na wycieki z okolic turbo. Konkretnie jest winna odma, brak separatora. Wracając do wspomagania to słynne cumowanie za które w większości przypadków odpowiada wąż z dlawikami pomiędzy pompą a maglownica. Kiepsko wyciszone nadkola, noc może tylko w moim egzemplarzu taki było.
    Ostatnio edytowane przez mariooo989 ; 22-01-2020 o 23:26

  6. #26
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Jeszcze nie Alfa Romeo
    Postów
    6

    Domyślnie

    Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Prześlę Wam gotowy film :-)

  7. #27
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 16v, Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v, Alfa Romeo 159 TI 1.9 JTDm16v
    Postów
    101

    Domyślnie

    A to może i ja dodam parę informacji do materiału
    Moje doświadczenia będę podawał na podstawie 3 letniego związku z Alfa 159 1.9 16v.
    Bolączki, wymiany które mnie dotknęły były następujące:
    - cały zawias przedni został przeze mnie zrobiony, jednak uważam, że jest to mocny element tego auta. Oryginały w moim przypadku wytrzymały 180k. Po 30k górne Meyle HD oraz regenerowane dolne od jasio spisują się ( żeby tylko nie zapeszyć) bardzo dobrze,
    - tylne sprężyny tutaj uważam, że coś jest nie tak i możemy uznać za wadę konstrukcyjną. Z tego co wyczytałem na forum jest to dość częsta przypadłość, a konkretnie chodzi o łamanie się jednego dolnego zwoju,
    - sanki chyba każdy przed zakupem sprawdza stan tego elementu a niestety bywa tutaj różnie. Warto zawczasu zaopiekować się tą częścią by było jeszcze co ratować. Bez dwóch zdań uważam, że zostało tutaj coś skopane na etapie produkcji,
    - jeśli już jesteśmy przy korozji tutaj uważam, że jest dobrze, jedynie co to warto zajrzeć to w profile zamknięte (progi), obadać nadkola i wiem z forum, że różnie bywa z maską ale ogólnie uważam, że zabezpieczenie antykorozyjne jest na dobrym poziomie,
    - linka hamulca ręcznego a raczej pękająca osłona liki do której lubi się dostać woda i sobie zamarznąć. Nie było by tutaj dużego problemu gdyby nie sam fakt, że przy wymianie jest dużo roboty no i wiadomo te pękające spinki tylnego fotela. Gdyby rozwiązanie było troszkę lepsze nie uznał bym tego za wadę.

    silnik w moim przypadku 1.9 16v co mogę uznać za wadę:
    - cieknący wąż od wspomagania od strony pompy dość częsta przypadłość. Może nie byłby to duży problem, gdyby nie fakt, że cena nowej części wynosi 600 zł a to dlatego, że nie ma w ogóle zamienników a ASO trochę sobie za to liczy. Wiadomo można rozkminiać z zakuwaniem węża robi tak wielu ale to już nie to samo co nowa część a przypadłość jest dość częsta,
    - ekologia. No cóż egr-a nie przeskoczymy, każde współczesne auto to posiada więc wadą tego uznać nie możemy. Taka sama sytuacja jest z DPF-em, chociaż osobiście w moim przypadku nie przysparza mi to problemów. Jeżeli możemy coś zaliczyć do wady w tym aucie jeśli chodzi o ekologie to na pewno są klapy wirowe. Chyba jest to pierwsza rzecz, która się interesuje nowy nabywca tego auta. Sprawdza czy są a jeśli są od razu do usunięcia. Chyba nie muszę mówić, że jazda z klapkami to tykająca bomba. Na forum jest na ten temat obszerny temat.
    - zacierające się klapki zmiennej geometrii jest też dość częstą przypadłością ale umówmy ta przypadłość dotknie każdego kto posiada turbo to raz a dwa wiele tutaj zależy od oleju oraz tego w jaki sposób traktujemy naszą turbinę.

    Wnętrze, elektronika:
    Tutaj napiszę krótko nie ma na co narzekać. W moim przypadku nic nie trzeszczy a elektronika nie świruje. Nie raz słyszałem, że alfa = problemy z elektroniką. Totalnie nie rozumiem tego porównania miałem dwie alfy (156 oraz 159) i w żadnej nie miałem problemów z elektroniką. Natomiast jeżeli chodzi o trwałość skóry czy kierownicy, gałki zmiany biegów i innych elementów po których można sprawdzać przebieg też daje plusa. Moja Alfa ma 200k i kierownica jest w jak najbardziej dobrym stanie, siedzenia to samo, jedynie do czego można się przyczepić to kapsel od zmiany biegów był wytarty ale wymiana to koszt 20zł wiec też nie ma co wydziwiać.

    Podsumowanie
    Alfa 159 to dobry udany samochód. Jak każde auto ma mniejsze, większe bolączki ale nie ma aut idealnych i tyczy się to każdej marki. Złe opinie tego auta mogą tylko pochodzić od osób, które zachęcone niską ceną auta kupują je a następnie nie chcą bądź nie mają co dołożyć bo niestety ale ceny części dla tego auta nie należą do najtańszych. Na pewno nie jest to dobry wybór na pierwsze ciężko odłożone auta. Docenić w tym aucie należy na pewno sylwetkę, która się naprawdę nie starzeje i wygląda o niebo lepiej niż niektóre nowe autka z salonu. Prowadzenie tego auta w zakrętach to czysta zabawa pokonywanie każdego zakrętu powoduję pojawienie się banana na twarzy. Narzekać gdzieś tam można na masę niestety ale 1600 kg to naprawdę czuć. Nie oczekujemy, że będziemy bić rekordy na 1/4 mili. Minimalna moc w mojej ocenie ( podkreślam to moje osobiste zdanie ) to 150 km, mniej po prostu nie ma sensu. Po za tym 159 ma sportowe rysy więc nawet nie pasuję mieć coś mniej .
    Ostatnio edytowane przez Mati_17 ; 23-01-2020 o 09:49

  8. #28
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Jeszcze nie Alfa Romeo
    Postów
    6

    Domyślnie

    Dzięki Mati, za fajne podsumowanie. Fajnie mi to uzupełnia obraz, który sobie zbudowałem.

    Od siebie dodam, że bardzo myślałem o 159 albo Brera jako aucie na weekendy i na tor dwa razy w miesiącu, ale zdyskwalifikowała je właśnie wysoka masa.

  9. #29
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Rurarz Zobacz post
    Od siebie dodam, że bardzo myślałem o 159 albo Brera jako aucie na weekendy i na tor dwa razy w miesiącu, ale zdyskwalifikowała je właśnie wysoka masa.
    Wysoka masa to raz, a dwa brak odpowiedniego silnika na tor i jeśli nawet to jest FWD. TBi ma potencjał, ale nie ten ze 159

    Z tymi linkami, przewody wspomagania, trzeszczeniem podszybia itp to nawet bym nie wspominał. Zupełnie jakbyście innymi autami nie jeździli. Są pewne rzeczy eksploatacyjne, których w żadnym wypadku nie można uznać za wadliwe.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 23-01-2020 o 10:52
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #30
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Jeszcze nie Alfa Romeo
    Postów
    6

    Domyślnie

    Wklejam Wam link do zebranych przeze mnie najczęściej powtarzających się porad co sprawdzić przy zakupie. Przeczytajcie, skomentujcie, pomożecie mi uniknąć wprowadzania ludzi w błąd. Może czegoś tam jeszcze brakuje?

    https ://docs.google.com/document/d/1oGdgy9evCZcX50OebNNNTxYI9tKHAP2W_0tsRo3u0P4/edit?usp=sharing

Podobne wątki

  1. Co zrobić z moim samochodem ? Co poradzicie?
    Utworzone przez zasit w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-01-2019, 21:26
  2. Nosze sie z zamiarem zakupienia 156- poradzicie?
    Utworzone przez btrl87 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2010, 20:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory