Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Szarpanie i nierówna praca 1.9 JTS

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 159 SEDAN 1.9 JTS 160KM 118KW, 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie Szarpanie i nierówna praca 1.9 JTS

    Witam, zapewne problem poruszany wiele razy ale czytałem pełno wątków, byłem u "krakowskich speców od alfy" nie raz a problem dalej jest nierozwiązany.

    Borykam się z tym problemem w zasadzie od kupna auta trochę ponad rok temu. Ciągłe szarpanie przy ruszaniu, nierówna praca silnika, wysokie spalanie - czasem absurdalnie wysokie. Byłem już w renomowanym warsztacie wielokrotnie.

    1. Wyrzucało błąd sond lambda - wymieniłem sondy na nowe. Po przejechaniu 20 km znów zaświecił "check". Silnik pracował nierówno, wysokie spalanie, podwyższone obroty.
    2. Podobno doleciał błąd synchronizacji rozrządu. Wymieniłem rozrząd. Nieznaczna poprawa, dalej szarpie ale nie tak dokuczliwie.
    3. Wymieniłem instalację elektryczną sond lambda + wymiana świec. Po wyjeździe z warsztatu i przejechaniu 50 km wyrzuciło "check". Objawy te same.
    4. Ciągły błąd sondy za katalizatorem - zamiana sond miejscami (ta sprzed kata poszła za katalizator w celu sprawdzenia czy to wina sondy). Okazało się, że błąd dalej jest za katalizatorem. Werdykt: KATALIZATOR DO REGENERACJI.
    5. Zregenerowałem katalizator, warsztat po naprawie 2 godziny dogrzewał silnik, zrobił test drogowy. Powiedzieli że wszystko cacy auto do odbioru. Ujechałem 4 km, wyrzuciło "check" sondy za katalizatorem.

    Opis tego jak auto się zachowuje: Świeżo po wymianie katalizatora płynna, gładka jazda, bez szarpania. Spalanie chwilowe od razu leciało poniżej 10l przy spokojniej jeździe przez miasto 6,5-7,5l przy 50km/h. Po 4 km jazdy wyrzuciło check ale stwierdziłem, że pojeżdżę i będę obserwował co się będzie dalej działo. Przez około 3 dni wszystko było super. Przy wyjeździe z osiedla (ok 250m do przejechania) po wrzuceniu 2 biegu auto gładko się toczyło, spalanie ok 10,5l na luzie. W pewnym momencie na trasie auto lekko szarpnęło i wróciły stare problemy. Nagle przy wyjeździe z osiedla spalanie chwilowe z 10,5l zmieniło się na 25-35l. Silnik na jedynce się dławi, auto szarpie po czym nagle wyrywa do przodu. Spalanie wyraźnie wyższe, czasem jadąc 50 km/h ciężko mi zejść poniżej 9l/100km. Raz problem ten nasila się bardziej a czasem jest w zasadzie prawie niezauważalny, wtedy auto rusza bez szarpania i pali ok 6,6-7,5l przy 50km/h. Ciągle świeci "check" sondy za katalizatorem.

    Zainwestowałem ponad 6 tysięcy w naprawę tego problemu i wiem, że jak pojadę w to samo miejsce to mi powiedzą, że świeci błąd sondy i będą chcieli ją wymienić ale ja już nie ufam ludziom, którzy wzięli ode mnie taką kasę i wymieniają na pałę co się da.

    Nie szukam od Was gotowej odpowiedzi co jest nie tak tylko porady kto może się z czystym sumieniem podjąć naprawy tego auta. . Zrobione jest praktycznie wszystko, auto ma przejechane 134 tysiące km ale mam już powoli go dosyć i myślę o jakimś nudnym audi czy innym volkswagenie..

    dzięki za wszelkie porady, namiary i komentarze.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Bardziej siedzę w dieslu i nie mam takiego wyczucia w JTSach, ale śmierdzi mi to wtryskami. Sprawdzałeś korekty?

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez cybermyszak ; 18-02-2020 o 21:41

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    AR 159 1.9 JTS
    Postów
    131

    Domyślnie

    Czy ten błąd katalizatora jest jedny czy są jakieś jeszcze?Co wymieniałes w rozrządzie?
    Mogą być wtryski ale faktycznie wymienianie wszystkiego na palę nie ma sensu.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał cybermyszak Zobacz post
    Bardziej siedzę w dieslu i nie mam takiego wyczucia w JTSach, ale śmierdzi mi to wtryskami. Sprawdzałeś korekty?

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka
    Nie podejrzysz korekt.
    Za to można porównać czasy wtrysków.

    Też zainteresowałbym się wtryskiwaczami. Nawet kupić komplet używanych i podmienić.

    Membrana zaworu odmy cała?

    Jakie dokładnie kody błędów wywala?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 159 SEDAN 1.9 JTS 160KM 118KW, 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał filipczasz Zobacz post
    Czy ten błąd katalizatora jest jedny czy są jakieś jeszcze?Co wymieniałes w rozrządzie?
    Mogą być wtryski ale faktycznie wymienianie wszystkiego na palę nie ma sensu.


    Jutro podam kod błędu ale dokładnie wyrzuca błąd sondy za katalizatorem i rezystancję grzałki. Nic poza tym.

    Co do rozrządu to wymienione zostały:

    1. Zestaw łańcucha rozrządu - główny.
    2. Zestaw łańcucha rozrządu - balans.

    Usługa: wymiana zestawów rozrządu kompletnego (łańcuchy), założone zostały nowe świece.


    Ogólnie wygląda to różnie, jak wspomniałem raz jest trochę gorzej, rzadko całkiem dobrze i auto prowadzi się gładko. Od 2 dni tragedia, mocno szarpie przy ruszaniu i spalanie jest wysokie. Aha i wyraźnie silnik hamuje autem na luzie, na czwórce potrafi z 50 km/h zejść do 20 km/h jadąc na luzie po płaskim.

    Co do wtrysków to się nie wypowiem, kierowałem się opinią "ekspertów od alfy" i werdykt ciągle krążył wokół sond i katalizatora.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 159 SEDAN 1.9 JTS 160KM 118KW, 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie

    Witam, wróciłem z delegacji i podaję kod błędu: P0156: O2 Sensor Circuit Bank 2

    I tyle. Pytanie czy to faktycznie pozostała już tylko sonda?

    Aha, kolejne spostrzeżenie to czasem czuć mocno paliwem w kabinie, szczególnie po odpaleniu auta po nocy. Zapach znika po kilku minutach.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Poszukaj nieszczelnosci w dolocie. Zaglądałeś do zaworu odmy?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 159 SEDAN 1.9 JTS 160KM 118KW, 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie

    W zaworze odmy wyglądało to tak, kolor osadu i oleju na zdjęciu przekłamany - w rzeczywistości osad był szaro - brunatny.
    Wyczyściłem wszystko i odtłuściłem, membrana w bardzo dobrym stanie.

    Nie jestem jakimś ekspertem z mechaniki pojazdów i pytanie czy ta ilość osadu w zaworze jest normalna czy może wskazywać na zasyfiony silnik?

    Co do dolotu - sprawdziłem ze znajomym cały kolektor, przewody itd. Wszystko wygląda bez zarzutu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200310_163921.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	113.7 KB
ID:	266804
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200310_164535_HDR.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	68.6 KB
ID:	266805
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200310_164541_HDR.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	66.0 KB
ID:	266803  

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Takie błotko jest tam normalne.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa 159 SEDAN 1.9 JTS 160KM 118KW, 2006 r.
    Postów
    6

    Domyślnie

    Sytuacja z wczoraj i dziś.
    1. Wczoraj wyjechałem z Zakopanego do Krakowa (zimny silnik). Silnik od startu bardzo gładko pracował, spalanie przy 120 km/h w okolicach 8l. Auto ładnie się zbierało, nie czuć było żadnych opisywanych przeze mnie objawów, jazda wręcz idealna.

    2. Dziś po odpaleniu auta ciężko było się rozpędzić, silnik wkręca się na obroty ale auto nie chce przyspieszać tak gładko, przy zmianie biegów momentalnie przy puszczeniu nogi z gazu auto szarpie i zwalnia. Ponowne wciśnięcie gazu i dalej szarpnięcie, późnej jakoś leci. Spalanie oczywiście wyższe. Ewidentny spadek mocy. Po zgaszeniu i włączeniu silnika to samo.

    Na postoju silnik pracuje równo, obroty nie falują, wskazówka nawet nie drgnie. Żadnych wibracji i tego typu rzeczy. Problem pojawia się w momencie rozpoczęcia jazdy.
    Ostatnio edytowane przez dobra_kawa ; 10-03-2020 o 20:58

Podobne wątki

  1. [159] Nierówna praca
    Utworzone przez Tom1233 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-11-2016, 22:07
  2. Nierówna praca 156 3.0
    Utworzone przez pasqd w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-01-2015, 14:36
  3. Nierówna praca
    Utworzone przez Paulos76 w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-08-2013, 13:24
  4. Nierówna praca, szarpanie. Uszkodzona cewka? V6
    Utworzone przez Piotrek155 w dziale 166
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 02-11-2012, 18:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory