Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Przerywania silnika przy lekkim przyśpieszaniu.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v 2009
    Postów
    4

    Domyślnie Przerywania silnika przy lekkim przyśpieszaniu.

    Cześć Alfaholicy

    Mam problem z czasami przerywającym silnikiem w mojej Alfie: 1.9 JTDm 16v 150KM (2009) - dystrybucja Belgijska.

    Opis problemu
    youtu.be/T_Oy2TIsDmE - najlepiej słychać na nagraniu od 26 sekundy. Każdy dźwięk delikatnego stukotu to szarpnięcie auta.

    Przerywania najczęściej zdarzają się na ciepłym silniku, przy powolnym dodawaniu gazu (mocniejsze danie gazu przerwie zacinki), najczęściej pomiędzy 2000-2500 obrotów. Bieg nie ma znaczenia. Objawia się to króciutkimi szarpnięciami silnika, czasami pojedynczymi a czasami tak jak na filmiku. Bywają dni że problem w ogóle nie występuje, a czasami dzieje się to nagminnie.

    Historia
    Auto należało wcześniej do mojego ojca i problem przerywania pojawił się gdy w warsztacie wyczyszczono kolektor dolotowy (był zapchany) oraz wymieniono EGR na nowy.

    Po wyczyszczeniu kolektora, stwierdzili że nie ma jednej klapy wirowej (musiała się kiedyś urwać). Chcieli wymienić kolektor ale zamówili zły i na końcu stwierdzili że auto będzie jeździło w porządku na trzech klapach. Od tego momentu pojawiły się przerwania silnika w opisany wyżej sposób.

    Ojciec próbował to z warsztatem załatwić, sprawdzali EGR. Montowali też zamienny EGR aby wyeliminować ten czynnik ale przerwania występowały nadal i ostatecznie się poddali. Auto dalej tak jeździło i temat był pozostawiony.

    Około roku później auto należało już do mnie, przerywania dalej istniały ale nie miałem czasu tego szukać. Kilka miesięcy później urwało mi klapkę kolektora dolotowego auto straciło całą moc poniżej 2 tys. obrotów i myślałem że jest kaplica z silnikiem. Na szczęście auto wypluło klapkę bo wszystko wróciło do normy. Auto w związku z tym było stawiane do dwóch warsztatów aby "sprawdzili czy nic jej nie jest", w obu przypadkach majstrowali przy EGR i nic nie ustalili.

    Trochę mi zajęło zabranie się do usunięcia reszty klap wirowych (fizyczne usunięcie) i udało mi się to załatwić w zeszłym miesiącu (dwóch klapek nie było, dwie były - nie znaleziono pozostałości, wyplute). Liczyłem na to że przerwania silnika wynikają z faktu że nie wszystkie doloty mają klapy i komputer czasem głupieje przy dziwnych parametrach (zwłaszcza że problem pojawił się bezp. po odetkaniu kolektora z syfu). Auto rzeczywiście po usunięciu klap zyskało mocy, zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów ale na trasie przerwania silnika jednak powróciły - filmik przedstawia przerywania z dzisiaj.

    Pomocy
    Nie wiem już gdzie szukać problemu. Różne warsztaty sprawdzały EGR (po za tym jest nowy) i za każdym razem płacę za jego demontaż/montaż i nic z tego nie wynika. Problem jest trudny do wskazania mechanikom bo nie jestem w stanie go w żaden sposób wywołać na zawołanie.

    Czy macie jakieś pomysły? Czy ktoś z was się spotkał z takim problemem w swojej Alfie? Śledzę forum ale nie udało mi się znaleźć dokładnie mojego przypadku. Wszelkie uwagi mile widziane!

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar jozofek
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    wałbrzych
    Auto
    alfa romeo 156 1.9 jtd 156FL 2.4 JTDm 175 KM było obecnie 159 2.4JTDm Qtronic Ti
    Postów
    549

    Domyślnie

    Czytam i nie wieżę u jakich mechaników ta alfa była . Co to znaczy wypluło klapy . Na pewno nie obyło się to bez uszczerbku na głowicy i tłokach i tu bym szukał przyczyny przecież klapa mała nie jest a szczeliny pomiędzy gniazdami zaworów tak.
    jak zrzucisz głowicę to się przekonasz jakich szkód narobiło jeszcze dochodzą do tego koncowki wtrysków , które też mogły oberwać tu bym szukał przyczyny

    Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar mt.mino
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    alfa romeo 159 1.9jtdM
    Postów
    8

    Domyślnie

    Dokladnie.. a poza tym, jesli juz wypluło reszty klapek, to zapewne przeleciały przez wirnik turbiny i do katalizatora.. jednym słowem masarka

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Aby klapa została wypluta musi przejść przez zawór,komorę spalania,zawór/zawory wydechowe następnie to co zostaje wita się z rozpędzonym do kilu tysięcy obrotów wirnikiem turbiny.Jak opuści turbinę można uznać za wyplute.Klapa pokonując tą drogę uszkadza zawór/zawory i jak masz szczęście nie niszczy tłoka.Choć waląca w tłok klapa może spowodować ubicie tłoka i przez to zablokowanie pierścieni. By turbosprężarka wyszła bez szwanku szansa jest bliska zeru PS Obecność lub brak klap nie ma wpływu na moc,pracę elastyczność itp silnika.
    Ostatnio edytowane przez lesio146 ; 23-02-2020 o 22:29
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v 2009
    Postów
    4

    Domyślnie

    Ale taki jest stan faktyczny - żadnych większych szkód na głowicy i tłokach. Znajomy mechanik, który fizycznie usuwał te klapy szukał ich rzekomo wszędzie i nie znalazł a miał wszystko rozebrane.

    Przerywanie nastało długo po wciągnięciu pierwszej klapki (ojciec miał auto 3 lata zanim dał kolektor do czyszczenia i to nie jemu urwało pierwszą). Dopiero po tym wyczyszczeniu i wymianie EGR pojawiły się przerywania. Nic nie zmieniło się przed / po wciągnięciu drugiej klapy. Zaznaczam też że przerywania silnika nie występują zawsze a różnie z tym jest.

    Auto po za tymi przerwaniami jeździ bez żadnych problemów. Nie wiem tylko gdzie dalej szukać tego specyficznego problemu.

    Sprawdzenie wtrysków to dobra sugestia.

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Firn Zobacz post
    Ale taki jest stan faktyczny - żadnych większych szkód na głowicy i tłokach. Znajomy mechanik, który fizycznie usuwał te klapy szukał ich rzekomo wszędzie i nie znalazł a miał wszystko rozebrane.

    Przerywanie nastało długo po wciągnięciu pierwszej klapki (ojciec miał auto 3 lata zanim dał kolektor do czyszczenia i to nie jemu urwało pierwszą). Dopiero po tym wyczyszczeniu i wymianie EGR pojawiły się przerywania. Nic nie zmieniło się przed / po wciągnięciu drugiej klapy. Zaznaczam też że przerywania silnika nie występują zawsze a różnie z tym jest.

    Auto po za tymi przerwaniami jeździ bez żadnych problemów. Nie wiem tylko gdzie dalej szukać tego specyficznego problemu.

    Sprawdzenie wtrysków to dobra sugestia.
    Ale bzdury wypisujesz.Sam to wymyślasz czy z pomocą znajomego mechanika? Aby cokolwiek zobaczyć trzeba zdjąć głowicę i zdemontować turbo.Gdzie on szukał tych resztek ? W bagażniku czy gdzie?
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar mt.mino
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    alfa romeo 159 1.9jtdM
    Postów
    8

    Domyślnie

    Tak wygląda tłok, którego obiła klapka - silnik chodził, mocy nie stracił, ciśnienie trzymał.. tylko trochę stukał, tak jakby padły wtryski.. a okazało się, że to klapeczka

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar jozofek
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    wałbrzych
    Auto
    alfa romeo 156 1.9 jtd 156FL 2.4 JTDm 175 KM było obecnie 159 2.4JTDm Qtronic Ti
    Postów
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał mt.mino Zobacz post
    Tak wygląda tłok, którego obiła klapka - silnik chodził, mocy nie stracił, ciśnienie trzymał.. tylko trochę stukał, tak jakby padły wtryski.. a okazało się, że to klapeczka

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    Potwierdzam widziałem dwie głowice przez które przeleciały klapy .Jest niemożliwe aby obeszło się bez uszkodzeń

    Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał mt.mino Zobacz post
    Tak wygląda tłok, którego obiła klapka - silnik chodził, mocy nie stracił, ciśnienie trzymał.. tylko trochę stukał, tak jakby padły wtryski.. a okazało się, że to klapeczka

    Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    To że denko tłoka jest pokancerowane niczemu nie przeszkadza. Ważne by tłok nie "ubił" się i nie zablokował pierścieni.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v 2009
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał lesio146 Zobacz post
    Ale bzdury wypisujesz.Sam to wymyślasz czy z pomocą znajomego mechanika? Aby cokolwiek zobaczyć trzeba zdjąć głowicę i zdemontować turbo.Gdzie on szukał tych resztek ? W bagażniku czy gdzie?
    Nie jestem mechanikiem i nie znam się na tym, mówię tylko to co mi było przekazywane.

    Nawet zakładając że klapa dokonała szkód. Przerwania silnika nie pojawiły się bezpośrednio po urwaniu klapy (minęły miesiące po pierwszej klapie i pojawiły się miesiące przed urwaniem drugiej). Mam silnik dać do remontu i turbinę do regeneracji żeby się przekonać czy te przerwania z tego wynikają? Czasu i urwanych klap nie cofnę.

Podobne wątki

  1. [159] Dziwny dźwięk z silnika przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez dawidoos w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 06-07-2023, 10:51
  2. [2.4 JTD 136KM] Huk i stukanie silnika przy przyśpieszaniu
    Utworzone przez RedDevil19 w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-01-2018, 17:33
  3. [Brera] szarpanie przy przy przyśpieszaniu, kontrolka silnika
    Utworzone przez dandel84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 09:50
  4. Wycie silnika przy przyśpieszaniu i puszczaniu gazu
    Utworzone przez siweczek25 w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-11-2011, 16:00
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 14:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory