Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Auto
    Alfa 159

Domyślnie Ciągłe uszkodzenie kolejnych nowych turbin w 159 1.9 8v.

Witam,
    Sprawa zaczęła sie w styczniu 2020 roku. Alfa 159 z silnikiem 1.9 8v za poleceniem znajomego pojechała do Pana zajmującego sie chiptuningiem na wywalenie dpf, egr i zmianę mapy. Auto dotychczas jezdziło bez zastrzeżen, po za lekkim dlawieniem raz na 100km spowodowanym prawdopodobnie ekologią. Alfa w moim posiadaniu przez około rok była bez awaryjna. Jedynie turbo które na zimnym silniku wydawało charakterystyczny dzwięk 'karetki' od jakiś 50k km, co jak odkryłem w tych autach jest bardzo powszechne.
    Chcąc rozprawić sie z ekologią odstawiłem auto, a mechanik zabrał sie do pracy. Na drugi dzień telefon ,że pada turbina i przed zmiana mapy i wywaleniem ekologi trzeba ją zrobić. Uznałem ,że w ramach inwestycji jak najbadziej warto to zrobić. Ostatecznie okazało sie że turbina nie padała , a uległa bardzo mocnemu uszkodzeniu z wywaleniem 2 litrów oleju do wydechu. W niewyjaśnionych przezemnie okolicznościach w rękach mechanika. Mając zaufanie do mechanika nie doszukiwałem sie co i dalczego lecz chciałem szybko zrobić i poprawić auto wiedząc że trubina ma juz swój przebieg ,wykłądając potrzebne pieniądze.
    Mechanik auto doprowadził do ''porządku'' wypruł dpf , egr zrobił mapę. Z tego co sie zorintowałem gość wygrywał chyba jakieś gotowce i prawdopodobnie od swoich kolegów którzy znają sie na tym lepiej. Wsadził regenerowana turbinę i oddał auto.
    Po mocniejszej jezdzie i przejechaniu 200 km turbina zrzygała sie olejem do wydechu i odmówiła posłuszeństwa. Auto wróciło do warsztatu na 3 tygodnie mechanik przepychał sie z ludzmi od regeneracji itp itd . W końcu z braku porozumienia z mechanikiem i kompletnym brakiem zaufania do jego mości który mocno kłamał nie chciał oddać pieniędzy itp itd.
    Zabrałem samochód do innego mechanika na sprawdzenie co sie z tym autem dzieje. Zgodnie z wytycznymi firmy regenerującej zostało zbadane ciśnienie oleju itp. Wyniki były w normie. Więc po sprawdzeniu silnika i osprzętu trubiny który nie budził wątpliwości, mechanik założył kolejna trubinę. Kolejna turbina wręcz wybychła w spektakularny sposób podczas mocniejszego deptania po 50 km od założenia wypluwając 2 litry oleju. Z mechanikiem zauważyliśmy że turbo przy lekkim depnięciu gazu bardzo szybko zamykało wskaznik doładowania. Wybuch turbiny nastąpił na 3 biegu podczas dość gwałtownego przypieszania na 3-3.5 tys obrotów silnika. Czy możliwę jest że mapa była tak skopana ze kręciła turbinę ponad jej mozliwości ? Tuner twierdzi ze mape oglądał on i nie tylko on i ze to nie możliwe.
    Zarzeka sie że mape wysyłał tu i tam na sprawdzenie i wszyscy niby twierdzą, że to nie możliwe. Powiedziałem , że dam mapę do sprawdzenia specjalistą, wyśmiał mnie i powiedział, że jeżeli ktoś stwierdzi że to mapa to ma sie pod tym podpisać.

› Więcej...: Ciągłe uszkodzenie kolejnych nowych turbin w 159 1.9 8v.
    Ostatnio edytowane przez ostry295 ; 17-03-2020 o 15:00

Użytkownik Znawca Avatar Tomtrz
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar

Domyślnie

Ten tuner, który ta mape wgrywał ją też oceniał i Ty mu wierzysz?

Na 99 skopany program, nawet wczoraj widziałem na YT film, jak celowo tuner tak zrobił program, żeby turbo strzeliło w kilka minut.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    159 V6, Bravo T-jet

Domyślnie

Załóż nowe turbo, wgraj seryjną mapę i sprawdź jak się wtedy zachowuje. Jeśli będzie OK to pojedź do profesjonalnego chip tunera.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06

Użytkownik Świeżak
    Mieszka w
    Rzeszów /Władysławowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm] [Alfa Romeo 156 1.8TS 144KM 98' |Grigio Chiaro| |Sedan|

Domyślnie

To są właśnie ci "specjaliści".

Użytkownik Rowerzysta Avatar piotraskvw
    Auto
    159 2.0 JTDm 170KM+ / 147 1.6 TS 105KM

Domyślnie

Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Ten tuner, który ta mape wgrywał ją też oceniał i Ty mu wierzysz?

Na 99 skopany program, nawet wczoraj widziałem na YT film, jak celowo tuner tak zrobił program, żeby turbo strzeliło w kilka minut.
    Widzę, że ktoś tu Roberta ogląda, zobaczymy może da tutka jak chipsować edc16

Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159 1.9 8v JTDm

Domyślnie

Witajcie, potrzebuję opinii albo namiaru na kogoś z forum albo poza, kto zajmuje się się turbinami.

Mam pewną turbosprężarkę, była ona w 2 firmach które regenerują turbo, oba powiedziały, że nadają się do regeneracji.
    W załączniku dodaje 4 zdjęcia z protokołu wyważania.

Warsztat A - był pierwszy, według nich zrobili regenerację turbo. Następnie Inny fachowiec w B nie wiedział, że turbo było regenerowane i doradził wymianę elementów.

Teraz, otrzymałem od obu warsztatów wykresy i tabelki. Proszę, rzućcie okiem na oba zdjęcia.
    Najbardziej zastanawia mnie rozbieżność w tabelkach (nie chodzi o wykresy) a dokładnie w obu są różne wartości akceptowalne.
    @magil, bardzo mi zależy na Twojej opinii ewentualnie jeśli znasz kogoś to na forum mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie, byłbym bardzo wdzięczny.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200317_213753.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	49.4 KB
ID:	267065

Nazwa:	IMG_20200317_213744.jpg
Rozmiar:	60.0 KB
ID:	267066

Nazwa:	IMG_20200317_213800.jpg
Rozmiar:	71.3 KB
ID:	267067

Nazwa:	IMG_20200317_213815.jpg
Rozmiar:	47.0 KB
ID:	267068
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 17-03-2020 o 22:30

Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    159 V6, Bravo T-jet

Domyślnie

W tym temacie niestety nie pomogę. Widać jedynie po tabelkach, że każdy warsztat mierzył co innego.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06

Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Mieszka w
    Kwapinka
    Auto
    RAV4 / Yamaha R1

Domyślnie

Protokoły z wyważania to tylko wyważanie. To nie jest ustawienie turbiny. To tylko skromna cześć pomiarów jakie powinny być wykonane i których praktycznie nikt nie wykonuje. Turbiny vnt są albo źle zregenerowane albo bardzo źle zregenerowane. Dowodem na to jak problematyczne jest prawidłowe ustawienie turbiny jest broszura garretta bodajże z 2010 roku gdzie jest napisane jaka jest przyczyna zaprzestania sprzedaży zestawów naprawczych. Pisze tam wyraźnie, że nawet Garrett na własnych urządzeniach nie jest w stanie poprawnie ustawić turbiny po regeneracji.
    Natomiast u nas na forach czytam ile to milimetrów ma mieć "dobrze" ustawiona sztanga lub że problem rozwiąże podanie podciśnienia 0,6 bara i ustawienie do tego ciśnienia ( nawet to ciśnienie jest wartością błędną )
    Regenerowane turbiny padają lub działają wadliwie ( nie ma dołu lub góry, charakterystyka momentu, mocy jest niewlasciwa itd.)Jeśli padnie, to winą jest obarczany zawsze układ smarowania, zły montaż itp. tylko nie regeneracja.
    Chip tuning. Usuwanie EGR, DPF, Lambda, klap wirowych, modyfikacja dawki startowej oraz inne.

Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK

Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

Forum o tuningu - WWW.ECUEDIT.PL

Użytkownik Świeżak
    Auto
    Alfa 159 1.9 8v JTDm

Domyślnie

Cytat Napisał @sdero Zobacz post
    Protokoły z wyważania to tylko wyważanie. To nie jest ustawienie turbiny. To tylko skromna cześć pomiarów jakie powinny być wykonane i których praktycznie nikt nie wykonuje. Turbiny vnt są albo źle zregenerowane albo bardzo źle zregenerowane. Dowodem na to jak problematyczne jest prawidłowe ustawienie turbiny jest broszura garretta bodajże z 2010 roku gdzie jest napisane jaka jest przyczyna zaprzestania sprzedaży zestawów naprawczych. Pisze tam wyraźnie, że nawet Garrett na własnych urządzeniach nie jest w stanie poprawnie ustawić turbiny po regeneracji.
    Natomiast u nas na forach czytam ile to milimetrów ma mieć "dobrze" ustawiona sztanga lub że problem rozwiąże podanie podciśnienia 0,6 bara i ustawienie do tego ciśnienia ( nawet to ciśnienie jest wartością błędną )
    Regenerowane turbiny padają lub działają wadliwie ( nie ma dołu lub góry, charakterystyka momentu, mocy jest niewlasciwa itd.)Jeśli padnie, to winą jest obarczany zawsze układ smarowania, zły montaż itp. tylko nie regeneracja.
    Dzięki za odpowiedź, o coś takiego mi chodziło.