Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: 2.2 JTS - szarpanie do 2000obr, nierówna praca na zimnym

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    159 SW 2.2 JTS
    Postów
    7

    Domyślnie 2.2 JTS - szarpanie do 2000obr, nierówna praca na zimnym

    Cześć wszystkim
    Od zakupu auta zmagam się z problemami trochę uprzykrzającymi jazdę.
    Pierwszy problem - po odpaleniu zimnego silnika potrafi nierówno pracować, wypada zapłon, falują obroty. Trwa to chwilę, po minucie obroty spadną do 1000 i jest względnie ok.
    Druga sprawa - podczas jazdy po rozgrzaniu szarpie do 2000obr. Po przekroczeniu tej wartości płynnie wkręca się na obroty. Tak samo jest na benzynie i gazie.
    Trzeci problem - podczas pracy na wolnych obrotach czasami czuć wypadanie zapłonów a czasami chodzi tak gładko, że nawet nie wiem, że mam uruchomiony silnik. Wypadanie zapłonów jest na tyle małe, że komp nic nie rejestruje.

    Na pewno do wymiany jest sonda lambda nr 1 przed katalizatorem - komp wyrzuca błąd grzałki. Które cylindry ona obsługuje? Z tego co sprawdziłem to podłączona jest po stronie kierowcy.
    Był jeszcze błąd wypadania zapłonu na 1 cylindrze - pojawił się na zimnym silniku tuż po odpaleniu, podczas nierównej pracy, mrugał wtedy też check. Możliwe, że wszystkiemu winna jest sonda? Pchać się w Delphi czy lepiej zainwestować w Boscha?
    Dolot cały sprawdziłem, była dziura w rurze między przepływomierzem a przepustnicą. Zakleiłem ją, wszystko jest szczelne, ale nic się nie zmieniło.

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze zawór odmy na kolektorze i wężyk pod kolektorem. Sondę możesz kupić uniwersalną Bosch.
    Wymieniałeś już świece zapłonowe?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    159 SW 2.2 JTS
    Postów
    7

    Domyślnie

    Zawór odmy sprawdzony, tak samo wszystkie wężyki. Ogólnie cały dolot sprawdziłem, wszystko szczelne i sprawne.
    Świece zapłonowe wymieniłem w pierwszej kolejności. Delikatna poprawa była.
    Sonda jest 6-przewodowa więc uniwersalna odpada. Do wyboru z normalnych firm mam Bosch lub Delphi. Chcę tym autem pojeździć 4-5 lat czyli jakieś 50-60 tys. km.
    Jeszcze jeden objaw - dopóki jest zimny i jadę na benzynie to powyżej 2000obr też potrafi szarpnąć. W dodatku jak na postoju wcisnę gaz w podłogę to najpierw zdławi i dopiero potem idą obroty w górę.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Na takie zachowanie mają wpływ elektrozawory sterujące fazami rozrządu.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    159 SW 2.2 JTS
    Postów
    7

    Domyślnie

    Zapomniałem o tych elektrozaworach. Błędów od nich nie ma ale w wolnej chwili je wyciągnę i wyczyszczę.

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    159 SW 2.2 JTS
    Postów
    7

    Domyślnie

    Elektrozawory wyczyszczone. Efektów brak. Wydechowy był czysty, ale niedawno wymieniany. Niestety Maxgear... Na ssącym było trochę brudu, nie były to na pewno opiłki. Ktoś stwierdzi czy to oryginał czy też jakiś zamiennik? Jest na nim tylko symbol JGPL-000. Niestety nie mogę dodać zdjęcia.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaziu515 Zobacz post
    Cześć wszystkim
    Od zakupu auta zmagam się z problemami trochę uprzykrzającymi jazdę.
    Pierwszy problem - po odpaleniu zimnego silnika potrafi nierówno pracować, wypada zapłon, falują obroty. Trwa to chwilę, po minucie obroty spadną do 1000 i jest względnie ok.
    Druga sprawa - podczas jazdy po rozgrzaniu szarpie do 2000obr. Po przekroczeniu tej wartości płynnie wkręca się na obroty. Tak samo jest na benzynie i gazie.
    Trzeci problem - podczas pracy na wolnych obrotach czasami czuć wypadanie zapłonów a czasami chodzi tak gładko, że nawet nie wiem, że mam uruchomiony silnik. Wypadanie zapłonów jest na tyle małe, że komp nic nie rejestruje.

    Na pewno do wymiany jest sonda lambda nr 1 przed katalizatorem - komp wyrzuca błąd grzałki. Które cylindry ona obsługuje? Z tego co sprawdziłem to podłączona jest po stronie kierowcy.
    Był jeszcze błąd wypadania zapłonu na 1 cylindrze - pojawił się na zimnym silniku tuż po odpaleniu, podczas nierównej pracy, mrugał wtedy też check. Możliwe, że wszystkiemu winna jest sonda? Pchać się w Delphi czy lepiej zainwestować w Boscha?
    Dolot cały sprawdziłem, była dziura w rurze między przepływomierzem a przepustnicą. Zakleiłem ją, wszystko jest szczelne, ale nic się nie zmieniło.
    Ja bym obstawił wtryskiwacz, wyczytałem ostatnio, że czesto padają wtryskiwacze przy takich instalacjach, gdzie musi być dotrysk benzyny. Sam ostatnio walczyłem z wypadaniem zapłonów i trochę szukałem info w necie. W silnikach Fsi z lpg, czyli trochę podobnych do naszych, najczęstszą przyczyną wypadania zapłonów były "stare" świece, a na drugim miejscu wtryskiwacze benzyny, które się zacierały przez brak odpowiedniego chłodzenia/smarowania. Możesz zawsze zrzucić kolektor ssący (jest fajny manual w dziale zrób to sam) i zobaczyć na którym cylindrze jest coś nie tak, wtedy bym zaryzykował sprawdzenie takiego wtryskiwacza.
    Pozdrawiam

  8. #8
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    Skoro sondę masz niesprawną to nie ma co spekulować tylko wymienić i pojeżdzić trochę na pb aby zrobić prawidłową adaptację ecu.
    Jezeli na bp będzie wszystko ok to dopiero jazda na lpg.
    Jak pojawią się problemy no to lpg do regulacji.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    159 SW 2.2 JTS
    Postów
    7

    Domyślnie

    Wymieniłem wtryskiwacz na 1 cylindrze i objawy prawie ustąpiły. Zimny silnik pracuje równo, falowanie ustało, zostały delikatne szarpnięcia przy trochę wyższych obrotach. Po rozgrzaniu na benzynie chodzi prawie idealnie, na gazie jeszcze delikatnie poszarpuje do 2000, ale nie zawsze. Następna do wymiany idzie sonda, potem gaz do wystrojenia. Tylko muszę znaleźć odpowiedni warsztat, bo u mnie w mieście nikt nie chcę patrzeć na JTS z gazem.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    Alfa 159 2.2 JTS
    Postów
    3

    Domyślnie

    Witam, no to ja jestem bardzo zainteresowany tym wątkiem. Mam 2,2 jts ale bez gazu i dokładnie te same objawy: sonda lambda wypada sygnał poza zakres, wypadanie zapłonu na 1 cylindrze. Jak zimny silnik to czuć pracę na 3 cylindry i po kilku minutach już jest równo ~800obr biegu jałowego. dotychczas wymieniłem świece, sprawdziłem wężyki odmy, a teraz myślałem o podmianie wtryskiwacza w cylindrze 1. Jednak patrząc na poprzedni post obawiam się czy nie trzeba zmierzyć ciśnienia w 1 cylindrze - czy to nie jest wstęp do kapitalki silnika?
    Ostatnio edytowane przez Alfa_pila ; 29-07-2020 o 09:32

Podobne wątki

  1. [159] Szarpanie i nierówna praca 1.9 JTS
    Utworzone przez dobra_kawa w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-03-2020, 08:30
  2. [GTV] Gtv 2.0 v6 TB nierówna praca, szarpie na zimnym silniku
    Utworzone przez Blondas w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 02-09-2016, 09:48
  3. Nierówna praca, szarpanie. Uszkodzona cewka? V6
    Utworzone przez Piotrek155 w dziale 166
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 02-11-2012, 18:38
  4. JTDm - nierówna praca na zimnym motorze
    Utworzone przez czarek145 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-05-2010, 17:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory