Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 60

Temat: 2.0 JTDM przegrzewanie

  1. #21
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Będzie 159!
    Postów
    26

    Domyślnie

    - Klonek dzieki sprawdzę linki ale wentylatory idą cały czas, na zimnym silniku po naciśnięciu snieżynki wentylator startuje.
    - Maciek tego nie wykluczam ale nie mam jak specjalnie tego sprawdzić muszę chyba znaleźć jakiegoś fachurę.

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    okolice tarnobrzega
    Auto
    159 2.0jtdm
    Postów
    493

    Domyślnie

    mi raz gość co się zajmuje klimą kazał polać chłodnice od klimy wodą w czasie postoju,jak rozłączy sprężarkę bo miałem tak że na postoju rozłączało klimę,okazało się ze była do wymiany.tyle że to był traktor rolniczy

  3. #23
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Będzie 159!
    Postów
    26

    Domyślnie

    umówiłem się w przyszłym tygodniu do polecanego speca od klimatyzacji mam nadzieje, że ogarnie sprawę przed sierpniowym wyjazdem.

  4. #24
    Użytkownik Świeżak Avatar Dugit
    Dołączył
    08 2009
    Auto
    159 SW 2.0JTDm i 156 SW 1.9JTD
    Postów
    209

    Domyślnie

    A może szybciej i taniej będzie wymienić termostat. W 2.0 prosta tania i szybka wymiana. Miałem podobnie w zeszłym roku wskazówka wędrowała powyżej 90 w czasie jazdy po wymianie termostatu spokój. Po teście termostatu w garnku okazało się że blokował się w pozycji zamkniętej - działał można powiedzieć skokowo nie płynnie.

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Ja miałem dziś "dzień próby",
    • Ledwo ruszyłem z parkingu i już "woda" miała 60*C
    • 30 minut jazdy w korku (a raczej stania)
    • cały czas w pełnym słońcu (temp na czujniku 37*C)
    • klima obciążona na maxa
    • jak "woda" dobiła do 90, to wyżej się nie podniosła
    • klima się nie wyłączała


    Cytat Napisał Dugit Zobacz post
    Miałem podobnie w zeszłym roku wskazówka wędrowała powyżej 90 w czasie jazdy po wymianie termostatu spokój. Po teście termostatu w garnku okazało się że blokował się w pozycji zamkniętej - działał można powiedzieć skokowo nie płynnie.
    Dlatego nawet nowy termostat należy na wszelki wypadek sprawdzić w gotującej się wodzie

  6. #26
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Tylko że tu nie ma problemu z termostatem Na poprzedniej stronie tematu zarówno kolega [MENTION=81425]Pan_Wojciech[/MENTION] jak i ja pisaliśmy że problem z przegrzewaniem pojawia się wyłącznie przy włączonej klimatyzacji. Jak klima wyłączona to problemu nie ma. Pan_Wojciech zresztą sprawdzał w MES i włączona klimatyzacja na postoju skutkuje za wysokim ciśnieniem w układzie klimatyzacji - ciśnienie wzrastało do ok. 25 bar. W trakcie jazdy z tego co pisał było w miarę ok - max 18 bar.
    Jak mi się uda to w weekend się podepnę z kompem u siebie i spróbuje posprawdzać jak u mnie wygląda ciśnienie w układzie klimatyzacji na postoju. W trakcie jazdy niestety nie będę w stanie sprawdzić bo mi zdechła bakteria w laptopie Ale z obserwacji wiem że na trasie można lecieć z włączoną klimą i nic się nie dzieje.

  7. #27
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Takie zachowanie ewidentnie wskazuje na brak odpowiedniego przepływu powietrza przez chłodnice albo zamknięty termostat.
    Jednak to że podczas jazdy się normuje powoduje, że kierowałbym się w kierunku braku odpowiedniego chłodzenia.
    Brak odpowiedniego przepływu powietrza
    • wzrost temperatury na postoju
    • wzrost ciśnienia w układzie klimatyzacji

    wzrost ciśnienia w układzie klimatyzacji = odłączanie klimatyzatora.

  8. #28
    Użytkownik Świeżak Avatar Dugit
    Dołączył
    08 2009
    Auto
    159 SW 2.0JTDm i 156 SW 1.9JTD
    Postów
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraskvw Zobacz post
    Takie zachowanie ewidentnie wskazuje na brak odpowiedniego przepływu powietrza przez chłodnice albo zamknięty termostat.
    Jednak to że podczas jazdy się normuje powoduje, że kierowałbym się w kierunku braku odpowiedniego chłodzenia.
    Brak odpowiedniego przepływu powietrza
    • wzrost temperatury na postoju
    • wzrost ciśnienia w układzie klimatyzacji

    wzrost ciśnienia w układzie klimatyzacji = odłączanie klimatyzatora.
    Dokładnie tak dlatego napisałem że bym zaczął od termostatu potem sprawdzenie czy chłodnica nie zabita syfem i czy blaszki zniej już nie wypadają.

  9. #29
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    Będzie 159!
    Postów
    26

    Domyślnie

    Ja w zeszłym roku wymieniałem termostat i był sprawny.Wprawdzie to było na początek zimniejszych dni bo poprzedni nie dogrzewał auta
    Sam już nie wiem co o tym myśleć. Możliwe, że chłodnice są już zabite. W 159 trafiały się zatarte kompresory klimatyzacji i to mnie najbardziej martwi bo w sierpniu jade na urlop i taki remont w Szwajcarii na oryginalnych częściach nie będzie najlepszym wspomnieniem.
    Wczoraj jechałem 30 min w korku - bez klimy max temperatura 104, temperatura powietrza 24.
    Jestem w czwartek umówiony z specjalistą o klimy niech zobaczy o co chodzi bo wskazanie MESa odnośnie klimy nie są zbyt dokładnie.

  10. #30
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Tyle że nieotwierający się termostat powodowałby by problemy także bez włączonej klimatyzacji. A bez włączonej klimatyzacji nic się nie dzieje. Można i 3 dni stać w korku i wskazówka od temperatury płynu nawet nie drgnie. Natomiast trop z niedrożną chłodnicą klimatyzacji może być trafiony. Gdzieś czytałem że wzrost ciśnienia w układzie (a co za tym idzie znaczący wzrost temperatury chłodnicy klimy która nam podgrzewa chłodnicę wody) może też być spowodowany przez zabity osuszacz. U nas jest on zintegrowany z chłodnicą klimatyzacji.
    No nic - ja też będę musiał się ustawić z jakimś specem od klimy. [MENTION=81425]Pan_Wojciech[/MENTION] - jak będziesz po diagnozie to napisz co było przyczyną.

    Edit:
    Sprawdziłem wczoraj w MES jak to wygląda u mnie.
    Temperatura zewnętrzna - ok. 25 C.

    Klimatyzacja wyłączona - brak problemu. Temperatura silnika utrzymuje się cały czas w okolicy 100 C (wskazówka od temperatury płynu sztywno na 90 C). Wentylator pracuje, ale nie na maxa. Ciśnienie w układzie klimatyzacji wg MES ok. 10 bar

    Klimatyzacja włączona - i zaczynają się jaja. Wentylator idzie na maxa. Ciśnienie w układzie klimatyzacji wg MES bardzo szybko rośnie do około 25-26 bar. Temperatura silnika zaczyna wzrastać przekraczając 100 C i dalej idzie w górę. Po osiągnięciu 25-26 bar ciśnienie w układzie idzie dalej w górę, ale jakby ciut wolniej. Po dobiciu do 29 bar, zabezpieczenie rozłącza na chwilę sprężarkę. Ciśnienie spada do około 20 bar, sprężarka znowu się załącza i ciśnienie znowu szybko idzie w górę. Dobija do 29 bar i znowu na chwilę rozłącza sprężarkę. Im niższą ustawimy temperaturę nawiewu lub im większy nadmuch - tym szybciej dobija ciśnienie do 29 bar. Temperatura płynu chłodniczego w tym czasie idzie cały czas w górę. Po osiągnięciu 114 - 115 C wskazówka na desce idzie jedną kreskę ponad 90 C. Dalej już nie sprawdzałem żeby nie przegrzewać bezsensownie silnika i wyłączyłem klimatyzację. Po wyłączeniu klimatyzacji temperatura jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się na tym poziomie (jakieś 2-3 minuty) a później zaczyna powoli spadać.

    Ewidentnie problem jest gdzieś po stronie układu klimatyzacji. Albo, jak koledzy pisali wcześniej, coś nie halo z chłodnicą klimatyzacji (zabita chłodnica, albo osuszacz), albo zdycha sprężarka. Chyba, że gdzieś jeszcze coś może powodować taki wzrost ciśnienia w układzie... Tak czy inaczej muszę znaleźć trochę czasu i się ustawić z jakimś specem od klimatyzacji.
    Ostatnio edytowane przez Żaba ; 06-07-2020 o 12:21

Podobne wątki

  1. Przegrzewanie silnika 2.0 TS
    Utworzone przez Danielos w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-11-2014, 13:53
  2. [145] Przegrzewanie się silnika 1.6 T.S
    Utworzone przez pwwkla w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 23:03
  3. [164] przegrzewanie w V6
    Utworzone przez kasza85 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 24-07-2011, 14:08
  4. Przegrzewanie silnika 2,5
    Utworzone przez yaro38 w dziale 166
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 05-12-2010, 21:07
  5. [145] Przegrzewanie Alfa 145
    Utworzone przez filonq w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-10-2010, 08:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory