Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: 1.9 8v dużo problemów, ciężko odpala, przerywa

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa 159 Sportwagon 1,9 JTD 120KM - Włoszka
    Postów
    3

    Domyślnie 1.9 8v dużo problemów, ciężko odpala, przerywa

    Cześć, to mój pierwszy post mimo że jestem tu od jakiegoś czasu więc chce się przywitać. A teraz przechodząc do problemów, ostrzegam że będzie długo.
    Alfa 159, rok 2006, 1.9 8v wirus na 150KM, DPF i EGR wywalone, zaślepione i wyprogramowane.

    Nr1. Od dawna miałem błąd świec żarowych P0683, ale samochód odpalał normalnie, chociaż rano nieraz z lekką zadyszką, za 3 obrotem np. oczywiście świece sprawdziłem na ile się dało bez wykręcania (dopiero w ostateczności, nie chce ich urwać), miernik pokazuje że przejście jest, a metodą na chłopa-iskrzą po dołożeniu plusa. Sprawdziłem jakie napięcie daje przekaźnik na poszczególne świece. Nie daje w ogóle. Natomiast kiedy odepnę czujnik temperatury po to żeby komputer czytał te niby -40 stopni i sprawdzę jeszcze raz to daje na każdą fajke po 12V. Więc teraz nie rozumiem, latem nie powinny grzać, ale widać że przekaźnik kiedy trzeba to daje napięcie. Mimo to zamierzam go podmienić i sprawdzić. Ale nie to jest moim głównym problemem.

    N2. Od miesiąca samochód ma problem zapalić rano, lub po dłuższym postoju, nieraz zapali normalnie ale to rzadko, przeważnie musi się ukręcić jakiś czas, ale paru dni musze wyciągać i wkładać kluczyk po 2-3 razy bo kręci, próbuje i nie może. Potem przez resztę dnia jest ok, pali bez problemu. Problem jest z pierwszym rozruchem. Jak już się tak ukręci i odpali to jednorazowo wyrzuca za sobą chmurę białego dymu, zgaduje że to niespalone paliwo (płynu nie ubywa, oleju nie przybywa, żadnych oznak uszczelki pod głowicą). Wcześniej też puszczał buszka rano po odpaleniu ale małego. Jeśli zapale go bez czujnika temperatury, odpala rano od strzała. Wiem że rozrusznik, że dawki startowe, że akumulator, ale samochód kręci szybko, a dawki startowe też się nie przestawiają z dnia na dzień czy się myle? Według poprzedniego właściciela wtryski są po regeneracji ale nie miał jak tego udowodnić.

    Nr3. Błąd p2620 przepustnica. Samochód ma chwilowy lockdown podczas przyspieszania w zakresie 2000-2300 tys obrotów, po prostu tak jakby nagle zaczął jechać pod huragan, potem wszystko wraca do normy, nie zawsze to występuje. Zwróciłem uwage że podczas tego zjawiska opada wskazówka doładowania, po czym się podnosi i auto dalej ciągnie, natomiast po odpaleniu wskazówka również nie znajduje się na pozycji 0, tylko lekko wyżej. Czyściłem przepustnice wcześniej bo była w oleju i wpadał w tryb awaryjny, błąd zniknął, pojawił się za to błąd mapsensora, teraz znów na odwrót, błąd przepustnicy, a mapsensor zniknął, zamierzam podmienić jedno i drugie ale narazie nie mam dostępu do części. Coś jeszcze może powodować takie objawy?

    Nr4. Uderzenie, łupnięcie podczas odpalania. Podczas jazdy gdy dodam i ujmę gazu czuć przeskok, coś jakby luz na mechanizmie różnicowym, tylko że skrzynia jest po remoncie łożysk i właśnie tej różnicówki na co już mam fakture. Gdy stoje na ręcznym, wbije 1 bieg, po czym szybko puszcze do połowy i wcisne spowrotem sprzęgło tak żeby autem szarpneło, czuć właśnie to głuche uderzenie, czuć je też podczas zmiany biegu(chyba że zrobie to w odpowiedni sposób to wtedy nie ma luzu ani uderzenia). Gdy gaszę pojazd słychać coś zatrzymującego się od strony skrzyni, coś ala kamyczki w pralce xd ale znów jak wbiję 5 i próbuje ruszyć to zduszę auto, ale nic się nie tłucze. Sprawdziłem poduszki, wydają się dobre, kręciłem półosią na lewarku i nie wydaje mi się żeby miała duży luz, tak samo różnicówka (porównywałem z autami rodziców, mają nawet większy luz podczas kręcenia). Szlag mnie z tym autem trafia (z tym luzem już kupiłem ale wydaje mi się że jest gorzej)

    Miał ktoś podobne problemy? Wiadomo że trzeba oddać do mechanika ale nie sztuką jest wymieniać po kolei połowy samochodu.
    Powoli sam diagnozuje czytając porady kolegów z forum, ale piszę wszytko tutaj, bo może ktoś coś dołoży od siebie. Zaczynam się też bawić alfaobd ale na androida, można telefonem zrobić logi? Wcześniej używałem VCDS ale do passata więc jestem póki co zielony

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    Wskazówka od turbo nie na 0 to najprawdopodobniej MAP sensor- jest temat o tym na forum. Dudnienie wskazuje na dwumas. A świece żarowe w JTDm nie pracują chyba tylko przy zimnym rozruchu

    Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa 159 Sportwagon 1,9 JTD 120KM - Włoszka
    Postów
    3

    Domyślnie

    Ale ten zimny rozruch zależy od temperatury silnika, czy na zewnątrz, przykładowo rano jak jest teraz te 15 stopni to pomagają przy rozruchu? W poprzednim dieslu grzały dopiero poniżej 7 stopni. A czy może to być też wina lejącego wtrysku?

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Smori91
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    ALFA ROMEO 159 2006r 2.4 JTDM
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sapat Zobacz post
    Ale ten zimny rozruch zależy od temperatury silnika, czy na zewnątrz, przykładowo rano jak jest teraz te 15 stopni to pomagają przy rozruchu? W poprzednim dieslu grzały dopiero poniżej 7 stopni. A czy może to być też wina lejącego wtrysku?
    Ze świecami przechodziłem podobny problem 2 tygodnie temu. Rano ciężko odpalał tylko za pierwszym razem. Lekki bączek może być spowodowany właśnie brakiem grzania. Pomogło wyczyszczenie wtyczek w przekaźniku do tego bezpieczników na plusie akumulatora oraz wyczyszczenie uziemienia. W Twoim wypadku jeżeli po odłączeniu czujnika jest 12v na fajkach to pewnie on jest winny.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa 159 Sportwagon 1,9 JTD 120KM - Włoszka
    Postów
    3

    Domyślnie

    Punkt 1,2 i 3 wyeliminowane. Bawiłem się że świecami, przekaźnikiem instalacją itd aż w końcu wkurzyłem sie i oddałem auto do elektryka. Diagnoza to przerwa w obwodzie gdzieś na podszybiu, polutował poprawił i problem zniknął. Błędu brak, auto odpala normalnie, przestał kopcić. Wymieniłem też mapsensor, wskazówka już leży, auto ciągnie lepiej i płynniej, ale przeskok/chwilowy spadek ciśnienia występuje nadal, chociaż już bardzo rzadko, do tego nie występuje teraz na 3 tylko 4 biegu. Nie zamierzam nic z tym robić póki co. Usunąłem też błąd przepustnicy, powodem była poluzowana wtyczka XD nie ma już tak twardego zapalania i gaszenia.
    Do zrobienia pozostaje ten luz, uderzenie podczas dodania i ujecia gazu lub zmiany biegu. Obstawiam wine poduszki, lub samej skrzyni. Wchodziłem do kanału, natomiast druga osoba puszczała sprzęgło na ręcznym i wydaje mi się że poduszka tuż pod akumulatorem jest do wymiany, pracuje w bardzo dużym zakresie ruchu, dźwięk też dochodził z tej strony. Czy to może być jej wina? Ciężko to wymienić? Odkręciłem podstawke akumulatora ale dałem sobie spokój bo widzę że do jej wyjęcia trzeba opuszczać chyba lekko silnik z tej strony. Podpowie ktoś procedure wymiany? Nie znalazłem nigdzie na internecie, a nie chce siedzieć cały dzień przy tym bawiąc się. Trzeba odkręcać sanki i dawać w dół?

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam podwieszałem silnik na belce. Można też spróbować ustawić lewarek pod skrzynią. Potem należy odkręcić poduszkę od adaptera na skrzyni, następnie adapter ze skrzyni, lekko opuścić zespół napędowy i wtedy będzie dostęp do tej poduszki. Dawno to robiłem i pisze z pamięci, a nie mam dostępu do eLearn teraz. Sanek na pewno nie ruszałem.
    Sprawdź jeszcze czy te poduszki nowe są dostępne.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Ciężko odpala
    Utworzone przez AlfaLorenzo w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 29-10-2023, 18:58
  2. Ciężko pali na zimnym silniku przerywa szarpie
    Utworzone przez murzyncannaba w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-11-2015, 11:37
  3. 1,9 jtd 105 km ciężko odpala dużo pali
    Utworzone przez demonobiker w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-04-2012, 17:17
  4. Dużo problemów na trasie
    Utworzone przez Sparco123 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-03-2010, 21:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory