Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Czarny dym

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie Czarny dym

    Jeśli już istnieje taki post to z góry przepraszam i proszę o odesłanie.


    Moja dziewiątka od pewnego czasu zaczęła bardzo mocno dymić na czarno, nie zależnie czy zimny silnik czy ciepły. Każde ruszenie ze świateł nawet delikatne powoduje zostawienie kłębów dymu.

    Początkowo myślałem, że to DPF ponieważ zgłaszał co jakiś czas problem ("wysoki stan z czujnika") wymieniłem jego czujnik (ten na ścianie grodziowej), to nie pomogło.
    Oddałem do regeneracji wtrysk który miał największą korektę w komputerze, to pozwoliło uporać się z błędem DPF-u ale dymienie nadal zostało.

    W tym tygodniu oddałem wszystkie wtryski do sprawdzenia, ale ku mojemu zdziwieniu dostałem informację, że wszystkie mieszczą się w normie zostały jedynie wyregulowane. Po jeździe na tych "zregenerowanych" wtryskach zauważyłem jedynie mniejsze zużycie paliwa ale dymienie zostało.


    Obstawiam, że DPF już chwilę temu przestał poprawnie pracować dlatego przepuszcza wszystkie spaliny. Zniszczenie DPF-u spowodowało złe dawkowanie paliwa (zła mieszanka, nadmierna ilość oleju) widać to po dymie.

    Miałem nadzieję, że to wtryski leją ale jednak to nie jest to.
    Wiecie może jak zabrać się za diagnozę nadmiernego dymienia? Dym jest ewidentnie czarny.

    Auto posiada nie zaślepiony EGR oraz DPF który prawdopodobnie już nie pracuje tak jak powinien, w statystykach widziałem ostatnio średnie wypalanie co 60km... z tym, że ja nie często jestem w mieście.
    Oleju i płynu chłodzącego nie ubywa. Dymienie prawdopodobnie zaczęło się od wizyty u mechanika zaraz po kupnie samochodu. Wymieniałem dość sporo rzeczy wszystkie filtry, rozrząd, wszystkie paski oraz było mnóstwo wycieków.

    Jutro dostanę nowy przepływomierz do podmiany i przetestowania czy jest różnica.
    Jeśli chodzi o moc nie czuję żadnych spadków, auto dynamicznie przyśpiesza aczkolwiek mam wątpliwości co do posiadania 210 koni. Po uporaniu się z problemem dymienia chciałbym zabrać je na hamowanie.

    159 2.4jtdm Q4

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Na czarno będzie dymić, jak jest jakaś nieszczelność w dolocie powietrza.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar majkelmu
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    była alfa romeo 145 1,6 TS '00, jest Alfa Romeo 159 SW 2.0JTDm
    Postów
    487

    Domyślnie

    Wygląda na jakąś nieszczelność w dolocie

    Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Jutro będę testować nowy przepływomierz, jeśli on nic nie zmieni to skupię się na szukaniu nieszczelności.
    Chciałbym też przeczyścić cały kolektor, dolot ale wyrwać go z tego silnika to nie takie proste

    Dzięki za odpowiedzi.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Czarny dym = za mało powietrza. Czyli albo turbo nie dmucha jak powinno albo dziura w intercoolerze/przewodach dolotowych.

    Jak się zachowuje wskaźnik doładowania?

    Regulacja wtryskow? Wydymali cię na kasę..

    Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Turbina była podobno regenerowana chwile przed sprzedażą auta, tak mówił poprzedni właściciel. Gdy kupiłem auto niby nie zauważyłem żeby był kłopot z dymieniem.
    Będę jutro szukać nieszczelności w dolocie. Przede wszystkim przyjrzę się zaślepką klap wirowych bo nie do końca jest z nimi jasna historia, sprzedający nie potrafił mi do końca odpowiedzieć jasno o ich historii (gdzie jak i kiedy).

    Tak, też nie do końca wiem co to ma znaczyć "regulacja wtrysków" ale najważniejsze dla mnie było to, że ich parametry mieszczą się w normie. Dostałem wydruki z pomiarów, nie wiem na ile można wierzyć im po tym tekście z regulacją ale narazie odstawiam wtryski jako winowajcę.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Zająłem się dzisiaj nieszczelnościami, dociągnąłem kilka rur które nie do końca były na swoim miejscu. Nie sprawdzałem jeszcze efektu ale zaciekawił mnie parametr który widzę w komputerze.
    Przed i po wymianie przepływomierza masa powietrza które zasysa auto jest dwa razy większa niż oczekiwana, pomiary robiłem na zimnym silniku na postoju.

    Pierwszy film, pomiar robiony na starym przepływomierzu, drugi na nowym.

    https://photos.app.goo.gl/1XaTFd5L2WLEh34B8


    https://photos.app.goo.gl/pcSJqgZD9Rub332j7
    Ostatnio edytowane przez Warwickk ; 09-09-2020 o 16:31

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Zaślep EGR pełną blachą i sprawdź jak się auto będzie zachowywać.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Taki mam plan, auto oddaje do mechanika na czyszczenie kolektora i sprawdzenie szczelności dolotu a przy okazji zaślepienie i programowe usunięcie EGR.

    Wczoraj założyłem inny przepływomierz, nowy Boscha i parametry w komputerze wyglądają o wiele lepiej. Teraz zasysana masa powietrza niemal cały czas zgadza się z oczekiwaną.
    Filmik z wcześniejszego testu robiłem na nowym przepływomierzu ale Magneti Marelli.

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Aha, czyli problem rozwiązany?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. czarny dym....
    Utworzone przez bronq05 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-12-2015, 17:25
  2. Czarny dym
    Utworzone przez Anuszka BG w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-05-2013, 19:14
  3. czarny dymek
    Utworzone przez krzysieking w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-06-2011, 17:27
  4. Czarny ICS
    Utworzone przez Masterhard w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-02-2009, 13:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory