Strona 1 z 9 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90

Temat: Alfa Romeo 159 - wysokie koszty serwisowania?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie Alfa Romeo 159 - wysokie koszty serwisowania?

    Cześć!
    Zastanawiam się nad kupnem Alfy 159. Nigdy wcześniej alfy nie posiadałem, ale ten model jest przepiękny i ponoć fajnie się prowadzi. Do dyspozycji mam 20-25 tys. Auto będzie użytkowane głównie (ale nie tylko) w mieście, więc teoretycznie rozsądniej byłoby celować w benzynę, ale wiem jak jest z awaryjnością w alfoskich beznyniakach, więc chyba lepszy będzie diesel? Celowałbym w 2.0 170km, ale bardzo ciężko znaleźć egzemplarz pochodzący z Polski.
    Pytałem na innym forum czy warto kupić alfę 159 i zdecydowanie mi odradzano ze względu na wysokie koszty serwisowania. Wolę jednak dopytać tutaj - czy rzeczywiście jest z tym tak źle?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Smori91
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Auto
    ALFA ROMEO 159 2006r 2.4 JTDM
    Postów
    104

    Domyślnie

    Odrobinę droższe serwisowanie (porównywalne do grupy VAG) ale za to wygląd , prowadzenie i przyjemność z jazdy to już jest bezcenne...
    W 2014 miałem 159 2.4 200km sprzedałem w 2017 po tym czasie przewinęło się kilka aut w których zawsze było czegoś brak. No i wróciłem do 159 . Jak będziesz kupować to obejrzyj dokładnie , sprawdź cała historię a na pewno będziesz zadowolony.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar veiovis
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 8v 1.9 JTDm / Afla Romeo 147 1.6 TwinSpark
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cześć!

    ja mam 2 Alfy (159 i 147). Przez 5 lat poza wahaczami i rozrządem nie naprawiałem (wymieniałem) w niej tego samego. Pozostałe rzeczy wypadły normalnie z przebiegu i wieku. Czy wysokie koszty serwisowania? Kiedyś rozmawiałem z kolegą pracującym w Peugocie - powiedział mi, że to normalne koszty. Auto kupiłem od mechanika pracującego w Subaru - fakt, że sporo w te auta włożyłem, ale nie wiem, czy w inne by było mniej? Kiedyś gdzieś słyszałem: " nie zdziwiłbym się, gdyby właściciele Alf 159 w nocy schodzili do garażu tylko po to by na nie popatrzeć" Ja za jakieś 2 miesiące, będę się żegnał ze swoją... ale powiem Ci, że tych samochodów nie kupuje się z rozsądku, więc jeśli nie pragniesz Alfy 159, to nie kupuj! To trochę jak z żoną.... Mam pełną dokumentację serwisową z ostatnich 5 lat - co Cię konkretnie interesuje? chętnie odpowiem.

    P.S. Istotne, jest żeby serwisować u tych, którzy również Alfy znają i kochają... to bardzo ważne.

  4. #4
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    Cześć!
    czy rzeczywiście jest z tym tak źle?
    źle może być, jak kupisz dojechane auto. a takich jest na rynku mnóstwo. poza tym 159-ka jest podobna poeksploatacyjne jak każdy 10-12 letni diesel z przelotem ~200tys. km.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    159 1.9 JTD 16V
    Postów
    11

    Domyślnie

    Mam 159 od 3 miesięcy, przez ten czas zrobiłem 6k km, kupiłem ją w takim stanie jak się spodziewałem po 13 letnim aucie z przebiegiem 200k km. Koszta jakie poniosłem dotąd, to:
    0. Wymiana oleju, kompletu filtrów - 200 + 350 zł - jak dla mnie normalne koszta.
    1. Wywalenie klap, wywalenie EGR i tunning (136KM->170KM) - 2000 zł - zależy od miejsca i szczęścia tak naprawdę.
    2. Czyszczenie dolotu i konserwacja turbo - 50 zł
    3. Wywalenie DPF 600 zł - z czego odzyskałem 400 zł za wkład 1 awaria
    4. Wymiana uszczelki kolektora wydechowego - 300 zł 2 awaria przez 1
    5. Wymiana sprzęgła klimy, bo trzeszczało - 250 zł
    6. BT do radia (Yatour) - 330 zł
    7. Parę pierdół (znaczek, jakieś kosmetyki do skóry, etc.) - 150 zł
    Czyli w sumie koło 4000 zł, bo na bank wszystkiego nie policzyłem. Jak na 3 miesiące i auto wzięte w ciemno ze świadomością kosztów - uważam, że nie jest źle, zawsze mogłem kupić Signuma i płakać na koszta...

    W planach mam jeszcze regeneracje wtrysków, sprawdzanie całego dolotu i strojenie, bo trochę za mocno kopci wg mnie, po tych zabiegach mam nadzieję, że będzie trochę spokoju z wydatkami. Kolejny wydatek, to opony.

    PS
    Chyba nie kupiłem auta, a hobby, żeby mieć co z pieniędzmi robić....

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Koszty serwisowania moga byc po prostu dosc wysokie w proporcji do ceny w jakiej to auto mozna kupic. W przypadku samochodow z silnikiem diesla kazda z napraw, ktora moze okazac sie konieczna po wiekszym przebiegu (na przyklad turbo, dwumas + sprzeglo, skrzynia czy zawieszenie) moze oscylowac w okolicy 3k pln. Podobnie moze byc w przypadku koniecznosci poprawek blacharskich - na przyklad progi, jezeli trzeba bedzie wymieniac, to same elementy beda kosztowac okolo 3k pln.

    Jezeli ktos ma swiadomosc tego, ze pomimo zakupu tego auta za 10-kilkanascie tysiecy pln, kazda z powazniejszych napraw bedzie rownowarta z 20-30 procentowa wartoscia auta, to przy takim nastawieniu nowy wlasciciel oswoi sie z mysla jakie koszty w razie wysluzenia sie poszczegolnych elementow pojazdu trzeba bedzie poniesc.

    Wydaje mi sie, ze nawet przy takim spojrzeniu 159 to ciekawa opcja. Nadal bedzie tansza w zakupie od porownywalnych modeli bardziej cenionych marek a w wysluzonym aucie koszty potencjalnych powazniejszych napraw pojda w tysiace niezależnie od marki. Trzeba byc po prostu przygotowanym na koszty eksploatacji adekwatne do klasy samochodu a nie do ceny jego zakupu.

    Calosc wyjdzie na pewno drozej niz na przyklad podobne w cenie zakupu auto klasy kompakt. Ale z drugiej strony 159 jako auto klasy D oferuje wieksza wygode i dostojnosc. A jako Alfa Romeo niesamowity wyglad, ponadczasowosc oraz niesamowita frajde z jazdy. Swietnie sie to auto prowadzi a jezeli jest zadbane, serwisowane na biezaco i w dobrym znajacym sie na Alfach warsztacie, to okazuje sie rowniez godnym zaufania i wzglednie bezproblemowym towarzyszem podrozy.


    Wysłane z mojego SLA-L22 przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie

    Dzięki za tak rozbudowane wypowiedzi!
    Teraz tylko pytanie. Brać diesla, czy beznynkę, skoro głównie auto będzie uzytkowane na mieście? Co się bardziej opłaci finansowo w przypadku tego modelu?

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    159 1.9 JTD 16V
    Postów
    11

    Domyślnie

    Do jazdy po mieście, to bym kupił coś pokroju Pandy - serio, Alfa jest świetna i prowadzi się 9/10, ale po przesiadce z kompakta/hatcha, to w mieście mocno kuleje ze względu na parkowanie i to, że nie zawsze się wciśnie gdzie poprzednie robiły to bez problemu.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał duck67 Zobacz post
    Do jazdy po mieście, to bym kupił coś pokroju Pandy - serio, Alfa jest świetna i prowadzi się 9/10, ale po przesiadce z kompakta/hatcha, to w mieście mocno kuleje ze względu na parkowanie i to, że nie zawsze się wciśnie gdzie poprzednie robiły to bez problemu.
    Idąc tym tokiem rozumowania dobrze mieć dwa auta, co często jest bez sensu.

    Mity o awaryjności silników benzynowych są grubo przesadzone, co wielokrotnie zostało tu udowodnione. W takim budżecie polecam 2.2 JTS (powinno zostać na pełny pakiet startowy), na TBi to wciąż zbyt mało. A 3.2 do miasta to naprawdę mocno średnia opcja - zależy od konkretnego przypadku (koszty eksploatacji też wyższe).
    W diesla włożysz więcej niż w JTSa.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie

    Po tym co czytam, odnoszę wrażenie, że chyba źle rozumiem pojęcie "na miasto". Nie chodzi mi tylko o jeżdżenie po samym centrum i stanie w korkach. Przez jazdę po mieście rozumiem też jazdę od jednego końca Torunia do drugiego. Poza tym w trasy też od czasu do czasu będę się wybierał na urlop. Oczywiście, znacznie częściej będę jeździł po zakupy, czy do pracy 2-3km od miejsca zamieszkania niż nad morze, ale nie to nie oznacza, że będę szlajał się nim wyłącznie po mieście.
    I naprawdę benzyna (2.2 jts) wyjdzie taniej niż 1.9/2.0 jtd, pomimo wyższego spalania i wyżej awaryjności?

Podobne wątki

  1. Giulia koszty utrzymania (serwisowanie, koszty części itp itd).
    Utworzone przez gindek w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 13-01-2020, 22:23
  2. Strona www na temat serwisowania
    Utworzone przez ArturR_1975 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-08-2019, 10:14
  3. Ceny części i koszty napraw alfa romeo 156 2.0 T.S.
    Utworzone przez rombek w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-06-2019, 22:03
  4. [159] Wysokie spalanie oraz kontrolka silnika ALFA ROMEO 159 1.9jtdm 150km DPF
    Utworzone przez CYGANHIO1992 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 06-12-2016, 19:15
  5. Koszty serwisowania 2,4 JTD 10v (rozrzad, itd..)
    Utworzone przez violator666 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 10:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory