Strona 5 z 9 PierwszyPierwszy 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 90

Temat: Alfa Romeo 159 - wysokie koszty serwisowania?

  1. #41
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Tutaj to napisałeś. I nie, nie wynika z tego, że chodziło tylko o 3.2.

    - - - Updated - - -


    Kolejny raz powtórzę (i to nie tylko moje słowa), żeby nie słuchać opinii mechaników z alergią na pozyskiwanie wiedzy ze źródeł innych niż własne złe doświadczenia. Śmiało mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością, że jeśli któryś mechanik twierdzi, że silniki JTS z Alfy 159 są kiepskie czy szczególnie awaryjne, to nie ma o nich pojęcia.
    (...)
    Tu jest artykuł poparty słowami człowieka, który się na tym zna. Większość pozostałych artykułów niestety nadaje się na śmietnik.
    https://autokult.pl/38673,giulietta-...-mity-o-alfach
    1. Napisałem o nieco mniejszym zużyciu paliwa a nie o tym, że TBi jest ekonomiczne. Przykro mi, to jest elementarz logiki i zrozumienia. Nie pojmujesz tych różnic, trudno. Nie odpowiadam za poziom Twojej edukacji.

    2. To nie są mechanicy z alergią na pozyskiwanie wiedzy. To są opinie mechaników z ogromnym doświadczeniem, z dobrych warsztatów, które od lat robią włoskie auta. I żadnym agresywnym tonem tego faktu nie zamażesz. Przy okazji przypomnę, że dyskusja to wymiana zdań i poglądów a nie nacechowane agresja i śladami chamstwa nawet, wypowiedzi. Nie rozumiesz tego, nie pisz na forum. Albo NAUCZ SIĘ ELEMENTARNYCH ZASAD DYSKUSJI.

    3. Wybacz, ale cytowanie jednego człowieka to żaden argument. Ja Ci zacytuję innego, który uważa, ze ziemia jest płaska.

    Z jakiegoś powodu auta z silnikami JTS mają generalnie niższe ceny niż JTDM i TBi. I znacznie trudniej je sprzedać. Pokaże Ci bez problemu drogo wyceniane alfy z TBi ale Ty nie wskażesz mi nigdzie podobnych wycen dla alf z JTS. A przecież JTS były montowane do 2010 roku. TBi zaś od 2009 roku, więc przez jakis czas oba motory były w ofercie równolegle.

    O tym także porozmawiaj, również z handlarzami samochodów. Nie tylko z nimi ale warto również. Co do mechaników również, porozmawiaj z losowo wybranymi warsztatami, które serwisują alfy i inne włoskie auta, robią to od lat i mają masę klientów. Popytaj ich o silniki JTS. To są praktycy, z tego żyją.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Adam_P Zobacz post
    [
    z doświadczenia 1,6THP w aucie 1300kg w mieście ciężko zejść poniżej 10 litrów (wg instrukcji niby 7l w mieście...), więc 12-13 dla 185KM w 1600kg alfie nie wydaje się złym wynikiem. w trasie przy ~140km/h pali 7,5-8litrów czyli tyle co 159 2,4JTDM przy ~160km/h.
    Mazda 3, wolnossak, waga 1200-1300 kg, benzyna dwulitrowa. W mieście bez problemów schodzi poniżej 9 litrów, i to znacznie. W trasie 6 do 7 litrów przy prędkościach autostradowych (140 km/h). Przy 100 do 110 można zejśc ponizej 6 litrów. Mam takie auto w rodzinie, niespełna trzyletnie. Zrobiło ponad 100 tysięcy kilometrów. Chodzi jak zegarek, absolutnie bezawaryjnie, jedyne ingerencje to wymiany eksplotacyjne (olej, itd).
    Jak przejrzałem forum, mazdy nie mają tutaj specjalnie dobrej opinii ale ja uważam, że niesłusznie.

    A więc nie tylko Honda wolnossąca. Co do Hondy w ogóle, czekam niecierpliwie, jak trwałe i niezawodne okażą się te wysilone jednostki 1.0 z motorem 129 KM, bo jeździ to fajnie, ale na rynku dopiero chyba jakieś dwa lata.
    Ostatnio edytowane przez Teddy Bear ; 18-09-2020 o 23:16

  2. #42
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teddy Bear Zobacz post
    1. Napisałem o nieco mniejszym zużyciu paliwa a nie o tym, że TBi jest ekonomiczne. Przykro mi, to jest elementarz logiki i zrozumienia. Nie pojmujesz tych różnic, trudno. Nie odpowiadam za poziom Twojej edukacji.
    Ja tylko zaznaczam, że TBi pali więcej niż 4-cylindrowe JTSy.
    Cena TBi wynika z innych aspektów, niż wymienione przez Ciebie.

    Nie mniej jednak nadal podtrzymuję, że Twój poziom wiedzy na temat modelu 159 jest bardzo niski i mam nadzieję, że nikt nie weźmie Twoich wypocin na poważnie Brak Ci doświadczenia w użytkowaniu tego samochodu, tym bardziej powinieneś podchodzić do tego tematu z dystansem.

    Nie znasz mnie, rozumiem że możesz mi nie wierzyć, mimo że mam pewnie doświadczenie i "przerobiłem" kilka wersji silnikowych 159 przez te kilka lat. Ale krytykujesz słowa fachowca od włoskiej motoryzacji, samemu słabo ogarniając ten temat. To już jest słabe.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Teddy Bear Zobacz post
    Mazda 3, wolnossak, waga 1200-1300 kg, benzyna dwulitrowa. W mieście bez problemów schodzi poniżej 9 litrów, i to znacznie. W trasie 6 do 7 litrów przy prędkościach autostradowych (140 km/h). Przy 100 do 110 można zejśc ponizej 6 litrów. Mam takie auto w rodzinie, niespełna trzyletnie. Zrobiło ponad 100 tysięcy kilometrów. Chodzi jak zegarek, absolutnie bezawaryjnie, jedyne ingerencje to wymiany eksplotacyjne (olej, itd).
    Jak przejrzałem forum, mazdy nie mają tutaj specjalnie dobrej opinii ale ja uważam, że niesłusznie.
    Tak na marginesie. Mazda 3 to auto na wskroś nijakie w stosunku do 159 (pomijając, że to inny segment, ale nawet 6 to słaby rywal). Może mało pali, za to szybko rdzewieje
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #43
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie

    Mnie zastanawia skąd się właściwie biorą te mity o tragicznych benzynach w Alfie? Jest więcej wadliwych silników na rynku, ale chyba o żadnym nie mówi się tak jak o tych Alfowskich. Z czego to wynika?

    Mam jeszcze parę pytań :
    1. Zasugerowano mi tutaj, że na moje potrzeby (miasto - Toruń, więc raczej bez korków + okazyjne wypady na urlop) 2.2 JTS powinien być tańszy w eksploatacji. I to mnie zastanawia, bo pali dwa razy więcej od diesla 1.9/2.0. Wiem, że koszta serwisowania są na pewno niższe w benzynie, ale czy aż na tyle, żeby zrekompensować to spalanie? Czy benzynka będzie też tańsza w zakupie?
    2. Na co zwracać uwagę przy kupnie alfy z tym silnikiem? Jak poznać czy poprzednicy dbali o niego?

  4. #44
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    Mnie zastanawia skąd się właściwie biorą te mity o tragicznych benzynach w Alfie? Jest więcej wadliwych silników na rynku, ale chyba o żadnym nie mówi się tak jak o tych Alfowskich. Z czego to wynika?
    Z ludzkiej niewiedzy ("nie wiem, więc się wypowiem") i nieuczciwych mechaników. Wielokrotnie pisano tutaj, że wymiana napędu rozrządu w 1.9/2.2 JTS została wyceniona na 4-5 tys zł. Biorąc pod uwagę nawet oryginalne części to jakiś absurd.
    Jest całe mnóstwo wadliwych konstrukcji (przy których JTS mógłby uchodzić za synonim niezawodności) i mówi się o nich równie często. Zależy gdzie ucho przyłożyć

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    1. Zasugerowano mi tutaj, że na moje potrzeby (miasto - Toruń, więc raczej bez korków + okazyjne wypady na urlop) 2.2 JTS powinien być tańszy w eksploatacji. I to mnie zastanawia, bo pali dwa razy więcej od diesla 1.9/2.0. Wiem, że koszta serwisowania są na pewno niższe w benzynie, ale czy aż na tyle, żeby zrekompensować to spalanie? Czy benzynka będzie też tańsza w zakupie?
    Sam musisz policzyć. Po Toruniu JTS łyknie 12-13 litrów, JTD 9-10. Z czego auta benzynowe mają zazwyczaj niższe przebiegu, koło dwumasowe znacznie bardziej wytrzymałe, porównując do M32 to przekładnia przy silniku benzynowym też powinna pożyć dłużej. Ceny zamienników do JTS również nie są wygórowane.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    2. Na co zwracać uwagę przy kupnie alfy z tym silnikiem? Jak poznać czy poprzednicy dbali o niego?
    Ilość syfu pod korkiem oleju świadczy o regularności wymiany oleju. Można tam nawet zajrzeć z kamerką, aby sprawdzić, czy nie ma szlamu. Dźwięk uruchomienia zimnego silnika - dzwonienie czy grzechotanie może oznaczać konieczność wymiany rozrządu. Sam układ jest dobrze opomiarowany i często wczesne bolączki są sygnalizowane błędem w ECU (temat kodów błędu dobrze rozpracowany na forum). Sam silnik jest prosty w konstrukcji i naprawach.
    Możesz zwrócić jeszcze uwagę na prace skrzyni (M32). Charakterystyczne grzechotanie na biegu jałowym może świadczyć o wyrobieniu łożysk wałka sprzęgłowego - spotkałem kilka takich przypadków. Spece od skrzyń twierdzą, że to niegroźna usterka, ale mnie to po prostu irytowało.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #45
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    Mnie zastanawia skąd się właściwie biorą te mity o tragicznych benzynach w Alfie? Jest więcej wadliwych silników na rynku, ale chyba o żadnym nie mówi się tak jak o tych Alfowskich. Z czego to wynika?
    Ogólnie mówiąc zła opinia o Jtsie w 159 wynika głównie z kosztów serwisu w pierwszych latach produkcji. Wtedy przy problemie z rozrządem ludzie jeździli do aso i słyszeli astronomiczne kwoty. Od kilku lat wiadomo już, że naprawa nie musi być tak droga i czym się posiłkować. Dodatkowo z faktu że ogólnie 159 jest ciężka to silnik będzie palił więcej niż u lżejszej konkurencji.
    2.2jts to "zmodyfikowany" oplowski 2.2. Alfa zrobiła nową górę, dodała zmienne fazy rozrządu itd, ale konstrukcyjnie to prosty silnik, który został zaprojektowany jeszcze przed erą "księgowych" w teori przy dobrym serwisie powinien przejechać sporo kilometrów. Ori części w dobrej cenie kupisz z usa, mają wybite numery GM itd, są też optymalne zamienniki, jak właśnie słynny łańcuch, który wymieniłem ostatnio 2gi raz(400zł za sam łańcuch górny, poprzedni identyczny wytrzymał 100kkm.)

    Co do spalania oleju, ja na 10 000km dolewam około 0.3-0.5litra czy to dużo? Myślę że nie jeden volkswagen ma wyższe wyniki .
    Za dwumas zapłaciłem chyba 250zł więcej niż do 1.9 jtdm. 2.0 ma dwumas droższy niż 2.4 z tego co pamiętam.
    180zł kosztowały mnie dwa ori elektrozawory z usa, w pl za jeden chcieli około 500zł

    Zgadzam się z resztą co pisał [MENTION=25095]magil[/MENTION], przy zakupie dodatkowo dobrze by było podłączyć mes, sprawdzić błędy, przegazować, przejechać się i znowu sprawdzić błędy.
    Ostatnio edytowane przez mesque ; 21-09-2020 o 14:18

  6. #46
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie

    A nagar? Zwracać na to uwagę? Idzie łatwo sprawdzić czy tego nagaru jest już niebezpiecznie dużo? I jak zapobiegać jego gromadzeniu się?

    Nie wiecie może czy w Toruniu albo w okolicach jest jakiś ogarnięty mechanik, który umie w Alfy?

  7. #47
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Morsh Zobacz post
    A nagar? Zwracać na to uwagę? Idzie łatwo sprawdzić czy tego nagaru jest już niebezpiecznie dużo? I jak zapobiegać jego gromadzeniu się?
    Niestety nie. Częściowo odpowiedź da kontrola okolic wlewu korka oleju. Jeśli olej wymieniany był rzadko to i możemy spodziewać się większej ilości nagaru.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #48
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar piotraskvw
    Dołączył
    01 2019
    Auto
    147 1.6 TS 105KM + była 159 2.0 JTDm 170KM, jest rodzinny autobus
    Postów
    583

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Niestety nie. Częściowo odpowiedź da kontrola okolic wlewu korka oleju. Jeśli olej wymieniany był rzadko to i możemy spodziewać się większej ilości nagaru.
    Jeśli chodzi o nagar w dolocie to ja mam patent sprawdzony na silnikach FSI (niespecjalnie działa w jednostkach z turbodoładowaniem) - jak ktoś jest zainteresowany, to na pw, bo tu mnie zaraz puryści zjedzą

  9. #49
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja też mam sprawdzone sposoby i też nie wspominam, bo zaraz znafcy się burzą
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #50
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    22

    Domyślnie

    To poproszę oba patenty na priv

Podobne wątki

  1. Giulia koszty utrzymania (serwisowanie, koszty części itp itd).
    Utworzone przez gindek w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 13-01-2020, 22:23
  2. Strona www na temat serwisowania
    Utworzone przez ArturR_1975 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-08-2019, 10:14
  3. Ceny części i koszty napraw alfa romeo 156 2.0 T.S.
    Utworzone przez rombek w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-06-2019, 22:03
  4. [159] Wysokie spalanie oraz kontrolka silnika ALFA ROMEO 159 1.9jtdm 150km DPF
    Utworzone przez CYGANHIO1992 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 06-12-2016, 19:15
  5. Koszty serwisowania 2,4 JTD 10v (rozrzad, itd..)
    Utworzone przez violator666 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 10:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory