Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18

Temat: Zmiana radia-sterowanie z kierownicy

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    159
    Postów
    38

    Domyślnie

    Wielkie dzięki! Rozumiem, że przyciski automatycznie są powiązane z konkretną funcją? No i jeszcze jedno, czy radio działa po wyłączeniu zapłonu?(z kluczykiem w stacyjce)

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomegm Zobacz post
    Montowałem, trzeba przełożyć jeden pin w kostce, z 4 na 7 w tej sekcji zasilającej.

    W instalacji CN+ kabel ze stałym +12 V jest na pinie 7. W wersji z radiem +12 V jest na pinie 4 (zgodnie ze standardowym pinoutem ISO). Adapter ma standardowy pinout więc nie działa, bo w takim przypadku nie jest zasilany. Wystarczy więc, że w tej wielkiej kostce w adapterze (tej co jest tak jakby radiem) przełożysz kabel jw., czerwony zdaje się. W kostce, którą wpinasz w nowe radio ani w fabrycznych nic nie trzeba zmieniać.

    Wtedy wszystko jest P&P.

    Edit:
    Załącznik 273151
    Ja nic nie musiałem przekładać. Kupiłem adapter car2connects do AR159 i radio Kenwood. Radio działa po zgaszeniu zapłonu, przestaje działać po wyjęciu kluczyka, włącza się po włożeniu kluczyka w gniazdo. Ze sterowania działa 8 lub 9 przycisków. Sterowanie z kierownicy nie działa tylko po wyłączeniu zapłonu bo nie jest zasilany wtedy adapter gdy kluczyk jest odblokowany w stacyjce.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Shure Zobacz post
    Rozumiem, że przyciski automatycznie są powiązane z konkretną funcją?
    Nie są, trzeba zmapować zgodnie z instrukcją konkretnego radia. W przypadku mojego Sony mapowanie przepada wraz z odłączeniem akumulatora, i też mogłoby to działać trochę lepiej. No ale to, co najważniejsze to działa: podgłaśnianie, ściszanie, przewijanie, wyciszanie, wywoływanie wybierania głosowego (Siri/asystenta Google), odbieranie telefonu.

    Cytat Napisał Shure Zobacz post
    czy radio działa po wyłączeniu zapłonu?(z kluczykiem w stacyjce)
    Tak, jak zgasisz auto, to dopóki nie wyjmiesz kluczyka to ten adapter podaje +12 "po stacyjce" do radia na oddzielnym kabelku.

    Ten kabel co trzeba przełożyć w kostce może być też żółty - to tak na marginesie - nie pamiętam w tej chwili.

    I teraz ważna sprawa - już niezwiązane z adapterem a z samym radiem - w tych przewodach do aftermarketowych radioodtwarzaczy jest bardzo często możliwość krosowania kabla czerwonego i żółtego (jeden to zasilanie stałe+pamięć - gruby, a drugi to wybudzanie-usypianie (zapłon) - cienki) nie sugeruj się tutaj kolorami tylko właśnie grubością, a najlepiej przeczytaj co jest na którym pinie i wszystko będzie jasne. Chodzi o to żeby nie zasilić radia z tego kabelka +12 V po stacyjce z adaptera, bo on nie ma wystarczającej wydajności prądowej, a jedynie zasilać radio tym grubym kablem który trafia bezpośrednio do instalacji w aucie.

    Ale w kostce ISO tej w adapterze do nowego radia pin 4 to zasilanie+pamięć, pin 7 sygnał zapłonu.

    Ostatnia sprawa to w przewodach co przyjdą z radiem możesz mieć jeden luźny przewód podpisany handbrake. Polecam nabyć takie konektory męskie o średnicy 4 mm, bo ten adapter odczytuje z auta sygnał ręcznego i jest kabel przygotowany z żeńskim konektorem właśnie. No chyba, że wolisz lutować, to tylko kosmetyka.
    Te są z Norauto.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	059E9FF2-F4BE-416A-90E8-737B47479BE3.jpeg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	89.3 KB
ID:	273155

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Stiopa Zobacz post
    Ja nic nie musiałem przekładać. Kupiłem adapter car2connects do AR159 i radio Kenwood. Radio działa po zgaszeniu zapłonu, przestaje działać po wyjęciu kluczyka, włącza się po włożeniu kluczyka w gniazdo. Ze sterowania działa 8 lub 9 przycisków. Sterowanie z kierownicy nie działa tylko po wyłączeniu zapłonu bo nie jest zasilany wtedy adapter gdy kluczyk jest odblokowany w stacyjce.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    Okej, już wiem dlaczego przekładałem. Właśnie dlatego, że pin 4 i 7 w wersji CN+ jest zamieniony względem normalnego ISO czy wersji z radiem. Adapter korzysta z zasilania stałego z akumulatora i sam generuje sygnał zapłonu czytając CANa, przy okazji jest to główny kabel zasilający radio. Dlatego sterowanie nie działa bez zapłonu, bo nie ma transmisji na CANie.

    Jeżeli nie zamieniłeś tego pinu, a miałeś CN+, to zasilasz radio po zapłonie zamiast bezpośrednio z aku.
    I znowu EDIT. nie miałeś CN+ to wiadomo, że nie przekładałeś nic i działa, bo na pinie 4 jest +12 akumulatora, w CN+ jest na 7 i dlatego trzeba przełożyć.

    Vide schemat podłączenia CN+:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cnplus.png
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	175.1 KB
ID:	273156

    Schemat pod Radio:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	radio159.png
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	160.2 KB
ID:	273157
    Ostatnio edytowane przez tomegm ; 07-10-2020 o 20:04

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomegm Zobacz post
    Nie są, trzeba zmapować zgodnie z instrukcją konkretnego radia. W przypadku mojego Sony mapowanie przepada wraz z odłączeniem akumulatora, i też mogłoby to działać trochę lepiej. No ale to, co najważniejsze to działa: podgłaśnianie, ściszanie, przewijanie, wyciszanie, wywoływanie wybierania głosowego (Siri/asystenta Google), odbieranie telefonu.


    Tak, jak zgasisz auto, to dopóki nie wyjmiesz kluczyka to ten adapter podaje +12 "po stacyjce" do radia na oddzielnym kabelku.

    Ten kabel co trzeba przełożyć w kostce może być też żółty - to tak na marginesie - nie pamiętam w tej chwili.

    I teraz ważna sprawa - już niezwiązane z adapterem a z samym radiem - w tych przewodach do aftermarketowych radioodtwarzaczy jest bardzo często możliwość krosowania kabla czerwonego i żółtego (jeden to zasilanie stałe+pamięć - gruby, a drugi to wybudzanie-usypianie (zapłon) - cienki) nie sugeruj się tutaj kolorami tylko właśnie grubością, a najlepiej przeczytaj co jest na którym pinie i wszystko będzie jasne. Chodzi o to żeby nie zasilić radia z tego kabelka +12 V po stacyjce z adaptera, bo on nie ma wystarczającej wydajności prądowej, a jedynie zasilać radio tym grubym kablem który trafia bezpośrednio do instalacji w aucie.

    Ale w kostce ISO tej w adapterze do nowego radia pin 4 to zasilanie+pamięć, pin 7 sygnał zapłonu.

    Ostatnia sprawa to w przewodach co przyjdą z radiem możesz mieć jeden luźny przewód podpisany handbrake. Polecam nabyć takie konektory męskie o średnicy 4 mm, bo ten adapter odczytuje z auta sygnał ręcznego i jest kabel przygotowany z żeńskim konektorem właśnie. No chyba, że wolisz lutować, to tylko kosmetyka.
    Te są z Norauto.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	059E9FF2-F4BE-416A-90E8-737B47479BE3.jpeg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	89.3 KB
ID:	273155

    - - - Updated - - -



    Okej, już wiem dlaczego przekładałem. Właśnie dlatego, że pin 4 i 7 w wersji CN+ jest zamieniony względem normalnego ISO czy wersji z radiem. Adapter korzysta z zasilania stałego z akumulatora i sam generuje sygnał zapłonu czytając CANa, przy okazji jest to główny kabel zasilający radio. Dlatego sterowanie nie działa bez zapłonu, bo nie ma transmisji na CANie. U Ciebie nie działa dlatego, że adapter nie ma zasilania.

    Jeżeli nie zamieniłeś tego pinu, a miałeś CN+, to zasilasz radio po zapłonie zamiast bezpośrednio z aku.

    Vide schemat podłączenia CN+:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cnplus.png
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	175.1 KB
ID:	273156

    Schemat pod Radio:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	radio159.png
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	160.2 KB
ID:	273157
    Sprawdzę u siebie to w wolnej j chwili. Nie jest, to dla mnie problem bo na postoju nie słucham radia bo jak dojade do celu to po prostu wysiadam i tyle [emoji12]
    A jeśli chodzi o kabelek handbrake to ja kawałek izolacji zdjąłem i zamocowałem pod jakąś blaszka przy radiu co miała śrubkę.
    Najważniejsze to ten adapter podpiąć zgodnie z instrukcja od niego jakie ma być połączenie dla danego radia i jeśli jack jest nie używany to zaizoluj bo możesz mieć jak ja przypadek że wtyczka gdzieś dotknie i będzie zwarcie które uszkodzi adapter i będziesz musiał go wymienić niestety za kasę bo nie uznają usterki.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stiopa Zobacz post
    Sprawdzę u siebie to w wolnej j chwili. Nie jest, to dla mnie problem bo na postoju nie słucham radia bo jak dojade do celu to po prostu wysiadam i tyle [emoji12]
    A jeśli chodzi o kabelek handbrake to ja kawałek izolacji zdjąłem i zamocowałem pod jakąś blaszka przy radiu co miała śrubkę.
    Najważniejsze to ten adapter podpiąć zgodnie z instrukcja od niego jakie ma być połączenie dla danego radia i jeśli jack jest nie używany to zaizoluj bo możesz mieć jak ja przypadek że wtyczka gdzieś dotknie i będzie zwarcie które uszkodzi adapter i będziesz musiał go wymienić niestety za kasę bo nie uznają usterki.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    Nie no nie masz co sprawdzać, jak masz zwykłe radio, nieważne czy z B+M czy bez, to gruby czerwony kabel zasilający będzie na pinie 4 i pod taką instalację przygotowany jest ten adapter Connects2.
    W instalacji pod CN+ nawet nie wiem czy na pinie 4 coś w ogóle było u mnie w aucie. Ale gruby czerwony kabel był i jest na 7. I to jest o tyle ważne, że zazwyczaj radio jest zabezpieczone bezpiecznikiem 10 A, zaś ten obwód ze stacyjki ma bezpiecznik tylko 7.5 A wg schematu.

    No i słuszna uwaga z tym jackiem, akurat ja go używam, bo mam Sony, ale nawet zastrzegają że nie uznają reklamacji jak przez to się uszkodzi.

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    159
    Postów
    38

    Domyślnie

    Jeżeli dobrze zrozumiałem, to zasilanie od radia do adaptera może iść tylko jednym kablem, w moim przypadku żółtym i nie ma konieczności podpinania tego po stacyjce(czerwony)? W adapter się już zaopatrzyłem, przepiąłem pin i teraz zostaje tylko kwestia zasilania radia.
    Ostatnio edytowane przez Shure ; 16-10-2020 o 16:31

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Na to wygląda.
    W adapterze po stronie co wpinasz do wiązki w aucie na pinie 7 powinieneś mieć kabel +12 V KL30 - to co przełożyłeś. Po drugiej stronie adaptera co idzie do nowego radia ten kabel powinien być na pinie 4, a na pinie 7 +12 V KL15 (po kluczyku) wychodzący z adaptera.

    Wiązka z radia powinna wykorzystać wszystkie piny które są po tej stronie adaptera, łącznie z tym KL15, dzięki temu będzie się wyłączać i załączać z kluczykiem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7771-1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	28.1 KB
ID:	273435

    Jeżeli masz coś takiego jak na obrazku to nie ma nic do ogarniania tylko podpinasz i ma chodzić. Jak widać w prawej kostce gruby żółty kabel (zasilający KL30) jest na pinie 4, cienki czerwony (po kluczyku KL15) jest na 7.

  8. #18
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    159
    Postów
    38

    Domyślnie

    No i elegancko, wszystko śmiga, dzięki za pomoc! Mam nadzieję, że temat się jeszcze komuś przyda

Podobne wątki

  1. [159] Sterowanie radia z kierownicy
    Utworzone przez Szaman_75 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-11-2016, 11:58
  2. Sterowanie Radia z Kierownicy
    Utworzone przez Michał 12 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-02-2015, 19:41
  3. Wymiana radia i sterowanie z kierownicy
    Utworzone przez Dumel w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 24-02-2015, 17:46
  4. sterowanie radia z kierownicy
    Utworzone przez daniel375 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 22:06
  5. [156] sterowanie radia w kierownicy
    Utworzone przez webmaster007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-08-2008, 21:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory