Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Temat: 1.9 JTDm 150 - Problem z odpalaniem po dłuższym postoju

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    159 Sedan 2.4 JTDM
    Postów
    147

    Domyślnie

    Miałem tak w 2.4, drgawki po odpaleniu i chmurę białego dymu. Po rozgrzaniu palił już ok, ale po dłuższym postoju zawsze chmura i drgawki. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co dokładnie było odpowiedzialne za taki stan rzeczy, gdyż usterek było kilka: zawalony sadzą kolektor dolotowy oraz EGR, uszkodzony (niedomykający się) zawór w głowicy oraz pęknięta głowica sama w sobie. Niestety nie wiem jaka była kompresja w tym stanie.

    Co zostało zrobione: wyczyczczony EGR, nowy kolektor dolotowy wraz z klapami oraz wymiana głowicy na zregenerowaną. Po takiej kuracji objawy zniknęły.
    Ostatnio edytowane przez MJL ; 13-10-2020 o 13:32

  2. #12
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Chcesz mieć pewność to zleć pomiar kompresji rozgrzanego silnika. Ja bym w tym aspekcie jednak nie szukał problemu.

    - - - Updated - - -

    Nikt nie monitorował ciśnienia paliwa zaraz po rozruchu ani zachowania regulatora?
    W serwisie jak zapytałem to dostałem tylko info że wszystko w układzie zasilania paliwem jest sprawne. To by tłumaczyło że podczas rozruchu ciśnienie paliwa które zmierzyłem przez MESa jest ok. Oczekuje około 280, około 280 dostaje. W momencie takiej głupawki ciśnienie paliwa skacze w dół o 30-40 bar, ale to spowodowane jest niższymi obrotami więc to nie będzie chyba rzeczywiście paliwo.
    Jakby regulator był wadliwy to pewnie też ciśnienie paliwa by drastycznie spadało, dobrze dedukuję?

    Remont głowicy lub wymiana na zregenerowaną to ostatnie co bym chciał robić, warto byłoby być pewnym.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał MJL Zobacz post
    Miałem tak w 2.4, drgawki po odpaleniu i chmurę białego dymu. Po rozgrzaniu palił już ok, ale po dłuższym postoju zawsze chmura i drgawki. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć co dokładnie było odpowiedzialne za taki stan rzeczy, gdyż usterek było kilka: zawalony sadzą kolektor dolotowy oraz EGR, uszkodzony (niedomykający się) zawór w głowicy oraz pęknięta głowica sama w sobie. Niestety nie wiem jaka była kompresja w tym stanie.

    Co zostało zrobione: wyczyczczony EGR, nowy kolektor dolotowy wraz z klapami oraz wymiana głowicy na zregenerowaną. Po takiej kuracji objawy zniknęły.
    A czy miałeś podobne objawy dźwiękowe jak ja? Na filmiku myślę dobrze będzie to słychać...
    Jeśli tak to by wychodziło na to że to po stronie głowicy jest problem, ponieważ kolektor z klapami mam nowy oryginalny, i EGR również czyściłem i sprawdzałem. Jest w 100% sprawny.

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    159 Sedan 2.4 JTDM
    Postów
    147

    Domyślnie

    Cytat Napisał grafcio Zobacz post
    - - - Updated - - -



    A czy miałeś podobne objawy dźwiękowe jak ja? Na filmiku myślę dobrze będzie to słychać...
    Jeśli tak to by wychodziło na to że to po stronie głowicy jest problem, ponieważ kolektor z klapami mam nowy oryginalny, i EGR również czyściłem i sprawdzałem. Jest w 100% sprawny.
    Ogrzebałem swój filmik sprzed naprawy: https://www.youtube.com/watch?v=_j4F...Bq7EoAMAe4VkRY

    Niestety audio jest średnie i pisk paska osprzętu zagłusza kluczowy moment, ale chyba brzmi podobnie. Chciałbym też zaznaczyć, że poza tym na niskich obrotach silnik strasznie mulił i "przerywał", co przechodziło mu jak wzrastało ciśnienie doładowania. Wzrosło też bardzo mocno spalanie. Natomiast ten brak mocy nasilał się z czasem a zaczęło się od dymienia i przerywania od czasu do czasu. Potem przerywał i mulił już zawsze, tak że właściwie nie dało się jechać. Na początku zmieniłem wtryskiwacze na nowe, ale to nic nie dało, więc zdecydowałem się na zdjęcie głowicy.
    Ostatnio edytowane przez MJL ; 13-10-2020 o 17:09

  4. #14
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał grafcio Zobacz post
    W momencie takiej głupawki ciśnienie paliwa skacze w dół o 30-40 bar, ale to spowodowane jest niższymi obrotami więc to nie będzie chyba rzeczywiście paliwo.
    O to mi chodziło. Sprawdź jak ma się to wahanie ciśnienia w stosunku do otwarcia regulatora ciśnienia.
    Kiedyś walczyłem w JTDm z falowaniem obrotów. To nie było może aż tak spektakularne jak u Ciebie, lekkie falowanie i wahanie ciśnienia w granicach +/- 10 bar w momencie wystąpienia usterki. Wykluczyłem mnóstwo rzeczy, został mi na końcu regulator ciśnienia właśnie, ale koniec końców sprzedałem auto i już się nie dowiedziałem co było przyczyną.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #15
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    O to mi chodziło. Sprawdź jak ma się to wahanie ciśnienia w stosunku do otwarcia regulatora ciśnienia.
    Kiedyś walczyłem w JTDm z falowaniem obrotów. To nie było może aż tak spektakularne jak u Ciebie, lekkie falowanie i wahanie ciśnienia w granicach +/- 10 bar w momencie wystąpienia usterki. Wykluczyłem mnóstwo rzeczy, został mi na końcu regulator ciśnienia właśnie, ale koniec końców sprzedałem auto i już się nie dowiedziałem co było przyczyną.
    OK, pozwolę sobie sprawdzić teraz parę rzeczy:
    1) Otwarcie regulatora ciśnienia paliwa względem ciśnienia, poziom otwarcia powinien być taki sam jeśli nie będę wciskać gazu? (rozumiem że chodzi o ten regulator który jest w pompie? Bo ten na listwie podmieniałem już na drugi kupiony)
    2) Sprawdzę jeszcze czy modyfikacja dawek startowych i czasu grzania świec coś zamaskuje, bo tak jak kolega pisał wcześniej, po włożeniu kluczyka 3x5 sek powoduje że auto odpala o wiele lepiej, choć też jeszcze delikatnie szarpie. Pytanie czy wtedy pomaga większa dawka paliwa, czy mocniej nagrzane świece.

    26 bar... cały czas mnie to nurtuje. Czy różnica 3-4 bar na zimnym powodowała takie problemy, słyszałem że ktoś nie wiem 16 bar czy 18 jak sie klapka urwie, to bym zrozumiał. Albo na jednym garze 18 a na pozostałych po 28, to wtedy jest lipa. W nominale się niby mieści i roznica nie przekracza 1.5 bara pomiędzy.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał MJL Zobacz post
    Ogrzebałem swój filmik sprzed naprawy: https://www.youtube.com/watch?v=_j4F...Bq7EoAMAe4VkRY

    Niestety audio jest średnie i pisk paska osprzętu zagłusza kluczowy moment, ale chyba brzmi podobnie. Chciałbym też zaznaczyć, że poza tym na niskich obrotach silnik strasznie mulił i "przerywał", co przechodziło mu jak wzrastało ciśnienie doładowania. Wzrosło też bardzo mocno spalanie. Natomiast ten brak mocy nasilał się z czasem a zaczęło się od dymienia i przerywania od czasu do czasu. Potem przerywał i mulił już zawsze, tak że właściwie nie dało się jechać. Na początku zmieniłem wtryskiwacze na nowe, ale to nic nie dało, więc zdecydowałem się na zdjęcie głowicy.
    Pisk trochę jest, ale zachowuje się bardzo podobnie ! i też tak miałeś że po 10-15 sekundach potrafił szarpnąć już np co 2-3 sek a po minucie juz chodził równo?
    U mnie moc jest od samego początku, silnik pracuje bardzo dobrze. Podejrzewam że też by mi przeszkadzało jakby mi wariował podczas jazdy bo jestem wyczulony troche na tym punkcie Ale no, tylko rozruch... tylko tu jest problem.

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Cytat Napisał grafcio Zobacz post
    2) Sprawdzę jeszcze czy modyfikacja dawek startowych i czasu grzania świec coś zamaskuje, bo tak jak kolega pisał wcześniej, po włożeniu kluczyka 3x5 sek powoduje że auto odpala o wiele lepiej, choć też jeszcze delikatnie szarpie. Pytanie czy wtedy pomaga większa dawka paliwa, czy mocniej nagrzane świece.
    Mi bardziej chodziło o to, że wtedy pompa w baku będzie miała 3x więcej czasu, aby zapodać paliwo (a może niedomaga). Bo skoro problemy są po dłuższym postoju i tylko na początku, to mi pierwsze co przyszło na myśl (choć niby sprawdzany był układ).
    Choć nie wiem jak ona jest sterowana w 1.9 (kolega Magil albo ktoś inny z forum coś kiedyś miał taki problem z tego co pamiętam).
    Ostatnio edytowane przez Klonek ; 14-10-2020 o 11:09

  7. #17
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dlatego ciśnienie przed rozruchem też warto sprawdzić.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #18
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Coś ciekawego Wam powiem. Przestałem brać to na logikę bo nic mi z tego nie wychodziło jak zresztą widać w tym co piszę. Wszyscy mielismy rację i to było najdziwniejsze.
    Z pomocą kolegi Roberta ogłaszającego się na alfaholikach (jak czytasz to pozdrawiam ! ) podnieśliśmy dawki rozruchowe paliwa, wgrałem mapę do autka, no i wszystkie problemy zniknęły... Przy odpaleniu od razu jest uderzenie, zamiast się bujać i szarpać podczas startu, od razu równe 850 obrotów. Nie zwiększaliśmy czasu grzania świec, jedynie dawki. Nie wiem nawet czy da sie to zrobic z poziomu mapy czy trzeba oszukiwać komputer jakimiś czujnikami

    Teraz pytanie czy fabryczne mapy są aż tak kiepskie i mają tak ustawioną dawkę paliwa, że lekkie niedomaganie ze strony układu zasilania paliwem lub niższe ciśnienie sprężania powoduje takie problemy? Gdzieś wyczytałem tutaj w jakimś wątku, bo wałkowałem ten temat zanim utworzyłem post, że mapy ecu do tych silników w Opelkach są inne, i tam dawki rozruchowe w fabrycznej mapie są większe, a w Alfie są małe i takie cyrki wychodzą. Albo nasze paliwo jest takie do bani.
    Niemniej jednak polecam bardzo ten zabieg jak ktoś się zastanawia bo warto, moge wam wrzucic filmik z odpalania po tej zmianie jesli ktos ma chęć zobaczyć.

  9. #19
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Przy 16V to pudrowanie problemu Ale ma to jeden plus.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #20
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Przy 16V to pudrowanie problemu Ale ma to jeden plus.
    Ale zgadzam się z tobą w 100% chętnie dowiedziałbym się gdzie jest problem, No ale jeśli przypudrowalem go na tyle ze odpala bez szarpnięć i elegancko i baka tez nie puszcza, No to ja nie mam pojęcia... czy głowice sprawdzać czy coś innego :/


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podobne wątki

  1. Problem z odpalaniem po dłuższym staniu
    Utworzone przez Defalt w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-12-2019, 19:20
  2. problem z odpaleniem po dłuższym postoju 147 120 kM
    Utworzone przez maxim52 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-01-2019, 20:42
  3. [159] Problem z odpaleniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez dexster w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-12-2015, 22:54
  4. Problem z odpalaniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez dexxx91 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-04-2015, 20:50
  5. Urwana rurka i problem z odpalaniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez Asia_J w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-08-2013, 11:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory