Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: 1.9 JTDm 150 - Problem z odpalaniem po dłuższym postoju

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie 1.9 JTDm 150 - Problem z odpalaniem po dłuższym postoju

    Koledzy, koleżanki...
    Potrzebuję waszej fachowej pomocy. Od dłuższego czasu borykam się z problemem puszczania dużego białego bąka podczas rozruchu po dłuższym postoju, i dławieniem się motoru przez pierwsze 15-20 sekund po odpaleniu. Na ciepłym silniku problemów nie ma, i powiedzmy po 4-5 godzinach postoju tez problemu nie ma. Po dłuższym, i np po nocy problem się pojawia.
    Totalnie zgłupiałem, jeżdżę od mechanika do mechanika, dużo sam się nauczyłem przez ten czas, ale rozgryźc tego nie mogę. Zobaczymy jak eskaluje wątek, uzupełnię go większą ilością informacji które mogą pomóc problem rozwiązać jeśli ktoś będzie w stanie mnie uratować

    Historia:
    Ostatnie dwie wizyty.
    Mechanik -> wymieniony kolektor dolotowy na nowy Pierburga z usprawnionymi klapami, wymienione świece żarowe na oryginalne beru, zregenerowane wtryskiwacze (mega poprawiło kulturę pracy ale to nie pomogło), sprawdzenie i czyszczenie EGR, czyszczenie przepływomierza, diagnostyka. Nic nie wskazała, wysłał mnie do pompiarza by sprawdzić czy układ sie nie zapowietrza, bo tak to w rzeczywistości wygląda. Jakby się zapowietrzał i przez pierwsze kilkanaście sekund pompował on z powietrzem.
    Diesel Service Boscha -> Sprawdzony cały układ zasilania paliwem, znaleziono dwie małe nieszczelności przy zaworze regulacji ciśnienia paliwa w pompie cr i listwie wtryskowej (ale to sam zmieniałem wcześniej i oringi były ok, nie ciekło spod nich ani nic. Poprawy nie zauważył, wysyła mnie do mechanika i mówi że problem po stronie silnika, albo do chip tunera by zmodyfikował mapę i zwiększył czas grzania świec oraz zwiększył dawkę rozruchową że to może pomóc.

    Co sprawdziłem:
    Zawór zwrotny między pompą CR a filtrem
    Filtr paliwa nowy
    Termostat sprawny, wymieniany poltora roku temu oryginalny Ricambi
    Rozrusznik od 2.4, kręci jak wściekły
    Akumulator test przeszedł pomyślnie, mocny prąd rozruchowy
    Korekt jestem pewny, na ciepłym silniku i biegu jałowym po regeneracji wtrysków mam nie więcej nie mniej niż 0,2-0,4 minus lub plus.

    UWAGA
    Mechanik twierdzi że ciśnienie sprężania 25-26 bar na zimnym silniku to dobry wynik i on problemu po stronie silnika nie widzi, ciśnienie jest jak w nowym aucie bo te silniki mają zmniejszoną kompresję w porównaniu do starszych diesli. Autu stuknęło rzeczywiste (na 99%) 200kkm.
    Pompiarz z serwisu Boscha twierdzi że 25-26 bar powoduje juz problemy z odpalaniem i powinno być 31-32 bar i trzeba ściągać głowicę, jak nie bierze oleju to sprawdzić zawory bo pierścienie beda ok.
    Dziwne jest to że raz odpala lepiej, raz gorzej, czasem odpali idealnie.

    To jest moja główna zagwozdka i pytanie. Jakie fabrycznie powinno być ciśnienie sprężania na cylindrach w tym konkretnym motorze, i czy te 25-26 bar (w sumie na trzech mam 25 a na czwartym 26 niecałe no ale niech bedzie zaokrągle) może mieć wpływ na takie odpalanie? Jak mi sie uda wrzuce filmik i wam pokażę. Nie wiem kto ma rację, ale może wy mieliście podobny przypadek i nakierujecie mnie co powinienem zrobić ?
    Dzięki z góry !

    EDIT
    Linki do video pokazujących odpalanie auta po nocnym postoju.
    https://www.youtube.com/watch?v=2ryG...ature=youtu.be
    https://www.youtube.com/watch?v=Xpjn...ature=youtu.be
    Ostatnio edytowane przez grafcio ; 10-10-2020 o 19:42

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Możesz zmierzyć kompresję na rozgrzanym, wtedy powinno być ok 32 bar. Na moje mierzona na zimno u Ciebie jest ok. Nagraj film.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Czekam na werdykt pompiarza z serwisu Boscha, poprosiłem go o sprawdzenie kompresji po swojemu w poniedziałek, tylko pytanie kto ma racje...
    Kompresja 25-26 była po przejechaniu raptem 500m autem, po tym zostawiłem go na godzinę żeby sobie postał. Można to uznać za zimny start?
    Takie dwa nagrałem, ponizej linki, moze cos powiedza? Po nocnym postoju.

    https://www.youtube.com/watch?v=2ryG...ature=youtu.be
    https://www.youtube.com/watch?v=Xpjn...ature=youtu.be

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    To zobaczymy co serwis Boscha wymyśli.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    To zobaczymy co serwis Boscha wymyśli.
    Na szczęście nie zedrze mnie dużo za sprawdzenie auta, stówa za sprawdzenie i usuniecie dwoch nieszczelności z układu zasilania paliwem (zawór w pompie cr i na listwie) jest do przyjęcia.
    Jutro odbieram i wracam z informacją.
    Dzięki! Spokojnej niedzieli

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar grafcio
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    Łęczyca
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM Berlina
    Postów
    35

    Domyślnie

    Autko odebrałem, diagnoza: po stronie układu zasilania paliwem wszystko jest w porządku, zrobiony ponownie pomiar kompresji, wyniki: 25,25,25,26 na zimnym motorze. Serwis Boscha mnie odsyła do mechanika z powrotem żeby sprawdzić silnik bo kompresja jest za słaba i silnik jest już trochę zmęczony (o zgrozo, 200kkm udokumentowane, widziałem motory które mają po 350kkm takie same i odpalają jak szwajcarski zegarek) albo do elektryka żeby wydłużyć czas grzania świec. Ale to nie remedium...
    Tak się zastanawiam który z nich ma racje, jak to jest z tą kompresją? czy taka kompresja może powodować aż takie problemy z odpalaniem jak na filmiku? Dla mnie wydźwięk jest cały czas jakby się zapowietrzał.
    Dzisiaj auto rozgrzalem dosc dobrze, zostawilem na 3,5h na dworze, temp 7 stopni. Odpalam - to samo, ale nie tak intensywnie jak po nocnym postoju. Ale to tez loteria bo potrafi po nocy odpalić elegancko.
    Wrrrrr.... Gdzie tu szukać

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    10 2016
    Mieszka w
    okolice tarnobrzega
    Auto
    159 2.0jtdm
    Postów
    493

    Domyślnie

    dane techniczne tego silnika mówią o ciśnieniu nominalnym to minimum 24bary.to by było ze masz słabe ciśnienie,ja w 8v miałem na zimnym po 29 bar.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar burza_wroc
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159SW 1.9 JTDm 16V
    Postów
    120

    Domyślnie

    A może spróbuj celem testu dolać do paliwa (jak najmniej w baku) preparat typu TEC2000? Znajomy miał podobny problem i po takiej kuracji odpalał mu od strzała. Z tym że u niego to raczej korekty wtrysków nie były zbyt dobre, ale samą pompę też przeczyścisz.
    190KM@420Nm by Ecuproject

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Chcesz mieć pewność to zleć pomiar kompresji rozgrzanego silnika. Ja bym w tym aspekcie jednak nie szukał problemu.

    - - - Updated - - -

    Nikt nie monitorował ciśnienia paliwa zaraz po rozruchu ani zachowania regulatora?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Spróbuj jeszcze włożyć kluczyk, poczekać 5-10s, wyjąć i tak 3x. I zapal za ostatnim razem.

Podobne wątki

  1. Problem z odpalaniem po dłuższym staniu
    Utworzone przez Defalt w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-12-2019, 19:20
  2. problem z odpaleniem po dłuższym postoju 147 120 kM
    Utworzone przez maxim52 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-01-2019, 20:42
  3. [159] Problem z odpaleniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez dexster w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-12-2015, 22:54
  4. Problem z odpalaniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez dexxx91 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-04-2015, 20:50
  5. Urwana rurka i problem z odpalaniem po dłuższym postoju
    Utworzone przez Asia_J w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-08-2013, 11:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory