Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Ogrzewanie samoczynnie zwiększa nadmuch

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    159 1.75 TBI 2010r.
    Postów
    12

    Domyślnie Ogrzewanie samoczynnie zwiększa nadmuch

    Dzień dobry, w chłodnych miesiącach mój samochód ma taki dziwny automat, że po pokonaniu kilku kilometrów, kiedy samochód się trochę nagrzeje, automatycznie zwiększa się siła nadmuchu ogrzewania. Z jednej kreski na dwie, następnie na trzy.
    Czy da się to jakoś wyłączyć? Wolałbym sam decydować o sile nadmuchu.
    Mam klimatyzację automatyczną dwustrefową.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vudka123
    Dołączył
    12 2018
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4jtdm Ti 20v 2008
    Postów
    442

    Domyślnie

    A czy załącza się przy tym od razu klima?

    Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2020
    Mieszka w
    Jastrzębie-Zdrój
    Auto
    159 1.75 TBI 2010r.
    Postów
    12

    Domyślnie

    Nie. jedynie zwiększa się nadmuch.
    Możliwe że to tylko u mnie tak się dzieje, samochód mógł mieć wymieniany ten panel. Był kiedyś policją i ma wymienione wnętrze oraz kokpit.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Cytat Napisał rutino78 Zobacz post
    Dzień dobry, w chłodnych miesiącach mój samochód ma taki dziwny automat, że po pokonaniu kilku kilometrów, kiedy samochód się trochę nagrzeje, automatycznie zwiększa się siła nadmuchu ogrzewania. Z jednej kreski na dwie, następnie na trzy.
    Czy da się to jakoś wyłączyć? Wolałbym sam decydować o sile nadmuchu.
    Mam klimatyzację automatyczną dwustrefową.
    Za mało informacji co ustawiasz na początku. Jak dasz na AUTO i np. 22 stopnie, to kiedy silnik jest zimny nawiew będzie mały, bo nie ma sensu wiać zimnym powietrzem.
    Jak się silnik lekko zagrzeje, automat zwiększa nawiew, aby jak najszybciej osiągnąć zadaną temperaturę.

    Inną funkcją jest zapobieganie parowaniu szyb. Jeśli czujnik wykryje możliwe zaparowanie, centralka zwiększy nawiew sama. To można wyłączyć MES-em (deaktywacja czujnika).

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    SŁOPNICE
    Auto
    Giulia 2.0 280KM Q4 TI Veloce - była Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 200KM EGR i DPF off
    Postów
    1,083

    Domyślnie

    dokładnie jak kolega napisał

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    To norma, że do pewnej temperatury silnika są niższe obroty nawiewu. Bodajże po przekroczeniu 65' obroty wzrastają. Ta funkcja pomaga tracić mniej ciepła z silnika na ogrzewanie wnętrza. Z tego co kojarzę, nie jest ona wyłączalna w menu poprzez OEBD oraz nie jest zależna od trybu "auto". W mojej TBi jest identycznie. To nie przeszkadza i nie jest szkodliwe. Gorzej gdyby od razu dawało zbyt dużą siłę nawiewu.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 20-11-2020 o 20:23

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa Brera
    Postów
    25

    Domyślnie

    Witam. U mnie jest podobna sytuacja i troszkę to denerwuje . Na zewnątrz jest około 10 stopni wsiadam do auta, są dwie kreski na wyświetlaczu. Przejadę dosłownie dwa kilometry max 3 kilometry i już automatycznie nadmuch leci sam na 4 kreski.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Tak jak pisali Belfer, Klonek i Sławek - do pewnej temperatury wody sterownik silnika nie wyda zgody na dogrzanie wnętrza dopóki sam silnik się nie dogrzeje. W swojej widzę, że jak tylko wskazówka temperatury wody drgnie (>50 st. C) to klima rusza i stara się dostosować temperaturę wewnętrzną do zadanej na panelu. Czy jest to 50 czy 65 stopni - nieistotne.

    Skoro jest chłodniej na zewnątrz to może warto skręcić temperaturę do tych 16 czy 18 st. C? Z tego co piszecie wynika, że po prostu ustawiacie na tyle wysoką temperaturę, że układ potrzebuje pracować na zwiększonych obrotach wentylatora by ją zapewnić w trybie automatycznym.
    Można też po prostu wyłączyć tryb auto i tyle. Sterownik klimy jest tak stworzony, że jeśli użytkownik chce te 22 stopnie w trybie auto, to chce je "tu i teraz" a nie za pół godziny, więc robi co może by to zapewnić.

    Tak najprościej rzecz ujmując, to regulację temperatury wnętrza należy traktować jako działającą dopiero na ciepłym silniku i wtedy efektywnie ustawiać, czyli dopiero jak wskazówka temperatury wody ruszy z minimum.
    Ostatnio edytowane przez tomegm ; 20-11-2020 o 23:16

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa Brera
    Postów
    25

    Domyślnie

    Ja nie latam na auto.

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    W przedlifcie nie da się wyłączyć trybu automatycznego. Zawsze zostaje półautomatyczny, który będzie działał w sposób opisany jako problem przez autora tematu.
    Ustawienie nawet 16 stopni w obecnym czasie powoduje to, że dopiero jak silnik się dogrzeje do pewnej temperatury, to układ klimatyzacji wtedy dopiero będzie dążył do osiągnięcia zadanej temperatury wnętrza. To ekonomiczne rozwiazanie.
    Można wymusić obieg na przednią szybę odpowiednim przyciskiem.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. Samoczynnie zwiększa się zasięg
    Utworzone przez GregoR w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-08-2014, 19:57
  2. TRA wynosi 85.606 i zwiększa się
    Utworzone przez piotr 156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-02-2012, 16:44
  3. 147 Słaby nadmuch powietrza (ogrzewanie)
    Utworzone przez lucek_55 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-02-2012, 12:31
  4. Alfa sama zwiększa obroty
    Utworzone przez Otogi w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-06-2011, 08:02
  5. nadmuch 155
    Utworzone przez jan w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-01-2009, 21:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory