Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Gwałtowny wyciek oleju

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie Gwałtowny wyciek oleju

    Mam takie pytanie czysto "gdybające"


    Dwa dni temu zdarzyła mi się przykra niespodzianka.
    Mechanik 3 miesiące temu robił coś przy przewodach od chłodnicy oleju w wyniku czego jeden był pod takim kątem, że podczas jazdy rozszczelnił się powodując całkowity wyciek oleju.

    Zadziwia mnie kwestia tego, że podczas jazdy nie dostałem, żadnej informacji o niskim stanie oleju ani o jego małym ciśnieniu. O całej sytuacji zorientowałem się wychodząc z auta na widok ścieżki oleju za mną. Na bagnecie stan oleju poniżej minimum, na wyświetlaczu to samo, brak oleju...

    Gdy gasiłem wtedy auto pamiętam, że silnik i turbina pracowała w normie, żadnych stuków, szarpania czy innych dźwięków. Mam nadzieję, że dojechałem do domu w ostatniej chwili, na końcówce oleju który został.
    Dzisiaj postaram się zalać olej i upewnić się, że to ten przewód jest pęknięty.


    Myślicie, że skoro nie dostałem żadnej informacji o braku i za niskim ciśnieniu oleju to w silniku nie stało się nic większego??
    Temperatura wody była również w normie, ale było zimno. Cała sytuacja zaczęła się prawdopodobnie podczas wypalania DPF-a, zaraz po skończeniu przyjechałem do domu.

    AR 159 2.4JTDm Q4 z DPF bez EGR

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Wyciek miałeś prawdopodobnie na tej stronie układu, która nie generowała dużego spadku ciśnienia. Nie ma co gdybać, tylko wlej nowy olej i patrz, co się dzieje. Jeśli olej wyciekał z silnika podczas gaszenia, to jeszcze resztka była w układzie i może jeszcze film olejowy został.

    Swoją drogą to już drugi przypadek na forum w tygodniu, gdzie jakiś "kowal" wziął się za mechanikę i poszedł cały olej z silnika. Innemu koledze wymyślił "ynrzynier', że mu usunie chłodnicę oleju bo nie jest potrzebna i cały olej uciekł podczas jazdy bo złączka nie wytrzymała...

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Jeśli olej wyciekał z silnika podczas gaszenia
    Na następny dzień była duża plama oleju pod autem, także bardzo możliwe.


    Wlałem olej, odpaliłem silnik wyciek jest dokładnie przed złączką koło miski olejowej.
    Patrząc od przodu przez zderzak na chłodniczkę oleju to ten przewód na dole, możliwe że to powrót.


    Silnik zgadał troszkę ciężej niż zwykle, lekki dym niebieski poszedł ale nie słyszałem nic nad zwyczajnego, pochodził tylko chwilę i wyłączyłem.
    Na tygodniu zamówię nowy przewód i wymienię go sam pod domem, kwestia ściągnięcia zderzaka ewentualnie może uda się po ściągnięciu takiej małej plastikowej osłonki między zderzakiem a chłodnicami.

    Strach myśleć gdyby to nie było w okolicach domu, miałem w ostatnią niedzielę robić trasę Rzeszów - Kraków w dwie strony...
    Na autostradzie to nawet nie minuta i silnik by dęba stanął.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Wymieniłem przewód i odpaliłem auto, pochodziło tak dopóki nie osiągnął 90 stopni, nic szczególnego nie zauważyłem, żadnych dziwnych głosów.

    Mam pytanie odnośnie tej chłodnicy oleju, wydaje mi się, że powrót to ten dolny przewód idący do niej.
    Gdy auto się nagrzewało zauważyłem, że chłodnica najpierw nagrzewa się od dołu i dolny przewód był o wiele szybciej ciepły niż górny.
    Ja się mylę, że dolny przewód to powrót czy nie rozumiem jak działa chłodnica?

    Chłodnica taka jak na zdjęciu, dolny przewód to ten bardziej po prawej stronie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-01-26_174957.png
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	126.2 KB
ID:	275679


    Czytałem na e-lernie i potwierdza się to, że dolny to powrót.
    Ostatnio edytowane przez Warwickk ; 26-01-2021 o 18:34

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Nie zapaliła się żadna kontrolka, ponieważ czujnik jest w układzie przed chłodnicą oleju i widocznie nie było na tyle dużego spadku ciśnienia w tamtym miejscu, by czujnik dał sygnał.
    Na podstawie własnych przykrych doświadczeń polecam sprawdzić drożność chłodnicy oleju. Zatarłem 2 razy silnik i wykończyłem 2 turbiny, bo mechanicy niestety tego nie sprawdzili. Po rozgrzaniu oleju nie miałem smarowania na silniku i żadnej kontrolki, która by o tym poinformowała.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2020
    Auto
    AR SW 159 2.4 JTDm Q4
    Postów
    104

    Domyślnie

    Zaktualizowałem dzisiaj wymianę oleju i przy okazji zrobiłem test kontrolki ciśnienia oleju i ku mojemu zdziwieniu na multiecuscanie test przebiegł pomyślnie a na wyświetlaczu w aucie żadnych komunikatów ani kontrolek.
    W przypadku innych testów typu kontrolki płynu chłodzącego czy świec wyświetlane były ikony a tu nic.

    Wszedłem w moduł tych zegarów i tam test kontrolki od ciśnienia oleju normalnie pokazywał ikonę oleju na wyświetlaczu.

    To normalne, że przy teście kontrolki ciśnienia oleju w module silnika nie ma żadnej reakcji na wyświetlaczu auta??

Podobne wątki

  1. [159] TBI = wyciek oleju z czarnego elementu obok korka wlewu oleju
    Utworzone przez Patryk20 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-12-2019, 10:35
  2. [Brera] 1.75 TBi wyciek oleju?
    Utworzone przez Italiano_Vero w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-08-2018, 13:57
  3. [159] Wyciek oleju w skrzyni biegów po wymianie oleju. Silnik TBI, skrzynia M32
    Utworzone przez baster w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-11-2017, 21:04
  4. [159] Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju
    Utworzone przez SimonV w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-08-2015, 08:25
  5. [145] Wyciek oleju - zero oleju w silniku
    Utworzone przez daniel.zawada w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-09-2012, 23:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory