Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47

Temat: Padł qtronik

  1. #1
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie Padł qtronik

    Witam
    W sylwestra moja skrzynia odmówila dalszej współpracy.
    Zaczeło się od tego że od pewnego czasu po przegonieniu auta z większą prędkością na autostradzie przy dojeżdżaniu do bramek i wyhamowaniu do zera czułem szarpnięcie, było tak od jakichś 50 tyś km. Ostatnio skrzynia zaczeła delikatnie poszarpywać przy zmianach z P-R-D i odwrotnie. W sylwestra jechałem na zakupy auto straciło ciąg, dojechałem do sklepu i po powrocie zaczął sie problem.
    Skrzynia nie załączała lockup, na stałe wbita była 5 i nie szło zmienić manualnie biegu, ledwo wróciłem do domu bo na szczęście miałem blosko. Aktualnie auto jedzie tylko na wstecznym, obojętnie czy dam na D czy tryb manualny nie przekazuje napędu wprzód. Podłączyłem kompa i o dziwo nie mam ani jednego błędu ale co najdziwniejsze skrzynia nie pokazuje wogóle części parametrów, prądu na solenoid 2,3, temp oleju.

    Miał ktoś podobny problem? Wolę się upewnić zanim dam auto specom od automatów na regeneracje skrzyni i wydam 6 tyś.

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Spalone tarczki, spalony kosz C1, jeden padnięty elektrozawór i sprzęgło/konwerter do regeneracji. Z racji że robie w większości długie trasy sam sterownik był ponoć ok
    Ostatnio edytowane przez jasio79 ; 18-01-2022 o 15:22

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Auto już odebrane i jeździ, rachunek 5900 za remont skrzyni

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    BG-DE-PL
    Auto
    155 + 159
    Postów
    208

    Domyślnie

    Z ciekawości jaki przebieg auta, skrzyni? Pozdrawiam

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    291 tyś km.
    Od momentu jak kupiłem nie było żadnych usterek poza tym że jak dałem mocno w palnik na autostradzie i pojechałem kilkadziesiąt km 180-200km/h przy dojezdzaniu do bramek i shamowaniu lubiło sobie szarpnąć.
    Olej zmieniany przeze mnie co 50 tyś(mam ją od 160 tyś) statycznie
    Skrzynia padła zerojedynkowo. Po prostu auto przestało jechać do przodu.

    Jak mi tłumaczył mechanik sparciało uszczelnienie na jednym tłoku(c1), straciło ciśnienie, spaliły sie tarczki i cały syf z opiłkami poszedł w filtr.

    Dla zainteresowanych szukaniem używanej skrzyni, do 2.4 montowali 2 skrzynie:
    55184979 do listopada 2008
    55212518 do końca produkcji(tę miałem bo mam auto z 2010 roku),
    Skrzynia 55212518 jest mocniejsza, wytrzymuje większe przebiegi i ma poprawiony kosz C1. Skrzynie mają inne oprogramowanie i centralkę i nie pasują zamiennie ale sterownik hudraluiczny jest taki sam wszędzie(z 3.2 i 1.9 włącznie)

    Jest jeszcze nowsza wersja skrzyni TF80SC lub AF40 jak kto woli ale ją produkowali od 2010 roku i nie montowali jej w alfach, ta skrzynia ma inny sterownik hudrauliczny i oczywiście inną centralke(w starszych jest aluminiowa żebrowana w tej jest plastikowa).
    Więc jak ktoś mysli że założy skrzynie od insigni radze uważać bo można sie wp... w kanał. Ta skrzynia ponoć z ledwością wytrzymuje 180 tyś.

    Na sterownik w końcu sie zdecydowałem nowy żeby mieć pełną gwarancje na skrzynie

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar nkaroluky
    Dołączył
    08 2021
    Mieszka w
    Okonek
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    210

    Domyślnie

    A ciekawe, czy jakby wymieniav olej dynamicznie (w poprzednim aucie mialem to robić, ale niestety sie zepsulo wcześniej) to czy by dłużej pożylo. Wiadomo, ze wtedy cena za usługę wyzsza (w moim v40 by zamiast 8l potrzebne było 12 zeby te 4 litry przeplukaly uklad), ale to pewnie duzo zależy od stylu jazdy i dbałości o automat. Z tego co sie orientuje, to ja oddalem v40 za grosze (nie przez skrzynie, a silnik) - auto mialo 300,000 jak kupowalem, 370,00 jak sprzedałem i było bez remontu skrzyni, ale z ksiazki serwisowej zmiana oleju co 60k w Niemczech i raz w Polsce. Tam była skrzynia aisin aw55-50sn więc inna niż w alfie, ale nie da sie ukryć, ze poprzedni wiascielele o nią dbali

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Cytat Napisał nkaroluky Zobacz post
    A ciekawe, czy jakby wymieniav olej dynamicznie (w poprzednim aucie mialem to robić, ale niestety sie zepsulo wcześniej) to czy by dłużej pożylo. Wiadomo, ze wtedy cena za usługę wyzsza (w moim v40 by zamiast 8l potrzebne było 12 zeby te 4 litry przeplukaly uklad), ale to pewnie duzo zależy od stylu jazdy i dbałości o automat. Z tego co sie orientuje, to ja oddalem v40 za grosze (nie przez skrzynie, a silnik) - auto mialo 300,000 jak kupowalem, 370,00 jak sprzedałem i było bez remontu skrzyni, ale z ksiazki serwisowej zmiana oleju co 60k w Niemczech i raz w Polsce. Tam była skrzynia aisin aw55-50sn więc inna niż w alfie, ale nie da sie ukryć, ze poprzedni wiascielele o nią dbali
    Moim zdaniem w tej skrzyni wymiana dynamiczna nic nie zmieni a nawet pogorszy z prostego powodu.
    TF80SC/AF40 ma niewymienny filtr oleju więc w trakcie wymiany dynamicznej jeżeli syf jest w oleju oklei filtr. Przy wymianie statycznej teoretycznie jak olej ostygnie syf spłynie na dół i w teorii spłynie przez korek spustowy.

    Również mam auto ze skrzynią aw55-50sn, również volvo ale v70 2.5 turbo z 2006 roku i tam w skrzyni nie był wogóle wymieniany olej, auto ma aktualnie 260 tyś na liczniku ale przebieg na bank był skręcony i moim zdaniem auto dobija do 400

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar lorek39
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    TST
    Auto
    alfa GT 1.9 Jtdm Brera 2.4 Qtronic
    Postów
    57

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasio79 Zobacz post
    Moim zdaniem w tej skrzyni wymiana dynamiczna nic nie zmieni a nawet pogorszy z prostego powodu.
    TF80SC/AF40 ma niewymienny filtr oleju więc w trakcie wymiany dynamicznej jeżeli syf jest w oleju oklei filtr. Przy wymianie statycznej teoretycznie jak olej ostygnie syf spłynie na dół i w teorii spłynie przez korek spustowy.
    Poprawnie wykonana dynamiczna wymiana oleju przewiduje mycie skrzyni więc cały rozpuszczony "syf" jest wypłukany ze szkrzyni, konwertera i fitra, jest to jedyny sposób żeby go się pozbyć.
    pozdrawiam

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Wolsztyn
    Auto
    159 SW 2.4 JTD Q-Tronic
    Postów
    1,622

    Domyślnie

    Cytat Napisał lorek39 Zobacz post
    Poprawnie wykonana dynamiczna wymiana oleju przewiduje mycie skrzyni więc cały rozpuszczony "syf" jest wypłukany ze szkrzyni, konwertera i fitra, jest to jedyny sposób żeby go się pozbyć.
    pozdrawiam
    W teorii tak tylko kto tak robi?

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    BG-DE-PL
    Auto
    155 + 159
    Postów
    208

    Domyślnie

    To i ja się podzielę swoimi spostrzeżeniami co do skrzyni q-tronic w 159.
    Swój samochód kupiłem z przebiegiem 77 tyś. 3 lata temu. Prawdziwy oryginalny, auto sam sprowadziłem ze Szwajcarii. Przy pierwszej wymianie statycznej złapałem się za głowę jak olej może wyglądać przy tak małym przebiegu. Spalony, czarny, gesty. Skrzynie przepłukałem 4 krotnie wymieniając olej statycznie co wymianę oleju w silniku, czyli 10 tys. Po pierwszej wymianie zauważyłem że skrzynia lekko szarpie na 5-6 biegu, chyba przy redukcji. Teraz po 4 wymianach statycznych skrzynia pracuje idealnie na zimnym jak i na cieplnym silniku. Także myślę że wymieniając pierwszy raz olej przy przebiegu powyżej 100 tyś. Jest już dużo za późno. Zauważcie ze dużo ludzi kupując nowe auto zmienia olej po 8-10 tys. (Gdzie oczywiście pierwsza wymiana zalecana przez producenta to 30 tys.) W silniku oczywiście, żeby wypłukać resztki po produkcji, osady itd. Mało kto pamięta żeby zrobić tak z olejem w skrzyni, zawłaszcza automatycznej. Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. [159] Sprężyny 159 SW 2.4 Qtronik
    Utworzone przez jasio79 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-03-2020, 20:35
  2. [159] Orginalny soft do 159 2.4 qtronik 2010
    Utworzone przez jasio79 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-07-2018, 10:44
  3. [Giulietta] Padł akumulator
    Utworzone przez gpp w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-12-2012, 15:21
  4. ABS padł
    Utworzone przez fabick w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-02-2012, 18:37
  5. [145] Padł ECU
    Utworzone przez Parzi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-12-2011, 15:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory