Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: Prośba o pomoc - buczenie w okolicach napędu osprzętu silnika / pompy wsp. - 2.0 JTDm

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie Prośba o pomoc - buczenie w okolicach napędu osprzętu silnika / pompy wsp. - 2.0 JTDm

    Witam drogich Alfaholików

    Kolejny problem jaki próbuję rozwiązać w swojej belli to dźwięk buczenia w okolicach napędu osprzętu silnika (2.0 JTDm) - filmik poniżej. Problem zauważyłem po wymianie rozrządu i paska klinowego (bez wymiany rolek czy koła pasowego). Nie słyszałem tego buczenia przed wymianą. Metodą eliminacji zdjąłem pasek klinowy i na uruchomionym silniku bez paska klinowego buczenie ustało. Więc to nie rozrząd, ale coś na trasie paska klinowego.

    Oczywiście biorę pod uwagę wymianę koła pasowego i rolek napinaczy ruchomego i stałego. Jednak po dodatkowych testach podejrzewam pompę wspomagania. W momencie obrócenia kół przednich kręcąc kierownicą maksymalnie w prawo buczenie ustaje (druga część filmiku). Jednak trzeba trzymać kierownicę do końca, bo jak się ją puści, to buczenie powraca. Buczenie również występuje podczas obracania kierownicą. Tylko ustaje jak się trzyma kierownicę maksymalnie obróconą w prawo albo w lewo.

    Tak więc co może być problemem w tej pompie? Koło pompy przecież nie zmienia położenia przy kręceniu kierownicą, żeby napięcie paska klinowego było inne. Nie widać też drgań tego koła, żeby coś sugerowało koło tej pompy, tym bardziej, że buczenie ustaje kiedy trzyma się kierownicę obróconą maksymalnie w jedną ze stron, a przecież koło dalej się obraca na pasku klinowym. Nie jestem mechanikiem i nie znam dokładnego działania pompy, ale może w momencie trzymania kierownicy na maksymalnym obrocie, wspomaganie przestaje działać i coś tam w tej pompie puszcza, że buczenie ustaje. Jakieś pomysły?

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, bo za tydzień będę miał dostęp do podnośnika, i do tego czasu zdążę dokupić co trzeba. Zaznaczę, że cieszyłbym się, gdyby nie trzeba było wymieniać pompy wspomagania

    W pierwszej części filmiku buczenie. W drugiej momenty, w których przerwa buczenie podczas wykonania maksymalnego skrętu kierownicą:
    Ostatnio edytowane przez saminho7 ; 26-03-2022 o 02:29

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Pompa buczy, bo jest zapowietrzona. Wymieniałeś już zbiornik płynu do wspomagania? Odkręć korek z tego zbiornika i jeśli zobaczysz ruch płynu (powierzchnia powinna być nieruchoma) to będzie wydatek 250 zł.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Pompa buczy, bo jest zapowietrzona. Wymieniałeś już zbiornik płynu do wspomagania? Odkręć korek z tego zbiornika i jeśli zobaczysz ruch płynu (powierzchnia powinna być nieruchoma) to będzie wydatek 250 zł.
    [MENTION=12672]jadzia[/MENTION] , nie wymieniałem tego zbiornika od płynu wspomagania. Chodzi Ci o ten czarny z czerwoną nakrętką, prawda? I czy tylko zbiornik, czy też system wężyków (bo na allegro sprzedają też używane z całym systemem wężyków)?

    Jaki wpływ na ten problem buczenia ma w ogóle ten zbiornik?

    Przed chwilą zszedłem na dół by sprawdzić ten ruch płynu. Rozumiem, że miałem to sprawdzić na włączonym silniku, tak? I czy miałem też kręcić kierownicą w trakcie sprawdzania tego płynu (bo tego akurat nie byłem w stanie sprawdzić na szybko sam)? Nie wiem do końca o jaki ruch płynu Ci chodziło, bo powierzchnia wydaje się być płaska, ale widać, że w środku płyn krąży. Poniżej filmik:


  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Pompa buczy, bo jest zapowietrzona
    Przygotowując się na ewentualną wymianę zbiornika, sprawdziłem sobie eLearn jak to zrobić i tam natknąłem się na taką informację (w prawdzie do wersji 1.9 JTDm a nie 2.0 jak u mnie):

    Układ hydrauliczny elektrohydraulicznego układu wspomagania kierownicy odpowietrza się samoczynnie podczas działania przy funkcjonującym silniku. Przepływ oleju hydraulicznego w układzie powoduje obniżenie poziomu w zbiorniku. Po przeprowadzeniu niniejszej procedury, może zawsze pozostać niewielka ilość powietrza w układzie. Niema to żadnego ujemnego wpływu z uwagi na to, że układ odpowietrza się w czasie jazdy.

    Z tego opisu wynika, że chyba układ wspomagania nie powinien być zapowietrzony, bo sam się powinien odpowietrzać. [MENTION=12672]jadzia[/MENTION] , można prosić o szczegóły co masz na myśli?

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alcapone154
    Dołączył
    06 2014
    Mieszka w
    Nad Krakowem
    Auto
    159 2.0 / ex147
    Postów
    592

    Domyślnie

    Wszystko wyglada I brzmi dobrze. Mam te same dzwieki. Zbiorniczek w 2.0 już jest pozmianowy poza tym na filmiku nie widać żeby był uszkodzony.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał alcapone154 Zobacz post
    Wszystko wyglada I brzmi dobrze. Mam te same dzwieki. Zbiorniczek w 2.0 już jest pozmianowy poza tym na filmiku nie widać żeby był uszkodzony.
    Ok, trochę jestem spokojniejszy, chociaż wydaje mi się, że wcześniej tego buczenia nie było przed wymianami, które opisałem wcześniej. Czy inni z Was też tak mają, jak w filmiku z pierwszego postu?

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał saminho7 Zobacz post
    zszedłem na dół by sprawdzić ten ruch płynu. Rozumiem, że miałem to sprawdzić na włączonym silniku, tak? I czy miałem też kręcić kierownicą w trakcie sprawdzania tego płynu (bo tego akurat nie byłem w stanie sprawdzić na szybko sam)? Nie wiem do końca o jaki ruch płynu Ci chodziło, bo powierzchnia wydaje się być płaska, ale widać, że w środku płyn krąży
    Twój zbiornik jest OK. Przy uszkodzonym płyn jest wzburzony i pompa zaciąga go razem z powietrzem. Wtedy może buczeć

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie

    [MENTION=12672]jadzia[/MENTION] , rozumiem i dziękuję za odpowiedź. W takim razie co to może być? Wyraźnie słychać, że jak maksymalnie skręcę kołami to buczenie ustaje. Chyba, że wszyscy tak mają i to normalne?

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Wymieniałeś ten płyn kiedyś? Profilaktycznie możesz wymienić dla świętego spokoju, jeśli nie był ruszany, groszowa sprawa.
    U mnie też coś tam lekko rzęzi i ciężko ocenić czy to to samo co u Ciebie, skoro przed wymianą paska piszesz, że było lepiej.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klonek Zobacz post
    Wymieniałeś ten płyn kiedyś? Profilaktycznie możesz wymienić dla świętego spokoju, jeśli nie był ruszany, groszowa sprawa.
    U mnie też coś tam lekko rzęzi i ciężko ocenić czy to to samo co u Ciebie, skoro przed wymianą paska piszesz, że było lepiej.
    No nie wymieniałem. Spróbuję wymienić. Już zamówiłem olej. Zobaczymy czy coś pomoże.

    - - - Updated - - -

    Co ciekawe, znalazłem wczoraj na necie coś takiego i idealnie pasuje do tego o czym pisałem:

    https://www.youtube.com/shorts/smDHd6t__BU

    Jednak wyjaśnienia w komentarzach nie są dla mnie do końca jasne, a angielski zarówno autora jak i uczestników konwersacji nie jest na najlepszym poziomie Ktoś może wiedzieć o co chodzi autorowi? Np.:

    EN:
    "the noise problem comes from vibration damping from steering pump"
    PL:
    "problem z hałasem wynika z tłumienia drgań pompy układu kierowniczego"

    EN:
    "Vibration damping on steering pump is okay, because this is not piston oil pump like on old cars but lamellar oil pump. This pump produce pulsating oil flow. if there is clogged oil filter (can be removed and cleaned) or some other thing like not proper oil pressure hose. Steering oil pump is separated from steering wheel with proper rubber hose to avoid noise"
    PL:
    "Tłumienie drgań na pompie wspomagania jest ok, bo to nie jest pompa tłokowa jak w starych samochodach tylko lamelowa pompa oleju. Ta pompa wytwarza pulsacyjny przepływ oleju. jeśli jest zatkany filtr oleju (można go wyjąć i wyczyścić) lub coś innego, jak niewłaściwy wąż ciśnieniowy oleju. Pompa oleju układu kierowniczego jest oddzielona od kierownicy odpowiednim wężem gumowym, aby uniknąć hałasu"

    EN:
    "I change not original pressure hose from pump to steering. problem was in pressure hose. Original one have vibration dumping this means that is inside of hose cylinder with a smaller diameter. If this missing vibration comes from pump to steering any you hear noise. If you have hard steering while driving this can means some could be problem with steering or maybe you have clogged hose or this cylinder or also oil filter in reservoir. First check if in reservoir is normal condition with normal ail flow without oil foam"
    PL:
    "Wymieniam nieoryginalny przewód ciśnieniowy z pompy na układ kierowniczy. problem był w wężu ciśnieniowym. Oryginalna posiada tłumienie drgań czyli znajduje się wewnątrz cylindra węża o mniejszej średnicy. Jeśli brakujące wibracje pochodzą z pompy do układu kierowniczego, słychać hałas. Jeśli masz problem z kierowaniem podczas jazdy, może to oznaczać, że może być problem z kierowaniem, a może masz zatkany wąż lub ten cylinder lub też filtr oleju w zbiorniku. Najpierw sprawdź, czy w zbiorniku jest normalny stan z normalnym przepływem oleju bez piany oleju"

Podobne wątki

  1. [159] AR 159 2.4 JTDM Metaliczne Dźwięki Stuki z Okolic Osprzętu Silnika
    Utworzone przez d2dgsm w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-04-2020, 10:34
  2. Dziwne dzwonienie okolice napędu osprzętu/rozrządzu
    Utworzone przez Kacper_96 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-05-2016, 18:31
  3. Prośba o pomoc w okolicach Dąbrowy Górniczej.
    Utworzone przez Smori91 w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-05-2014, 16:51
  4. [159] Prośba o pomoc w okolicach Krakowa
    Utworzone przez Nigdy w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-09-2012, 22:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory