Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Alfa 159 1.9JTDm problem z DPFem

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    2008 Alfa 159 Sportwagon 1.9JTDm 150km
    Postów
    6

    Domyślnie Alfa 159 1.9JTDm problem z DPFem

    Witajcie! Używałem już szukajki wielokrotnie, co trochę mi pomogło w przeszłości, ale problem nadal mnie męczy.
    Do rzeczy. Alfa 159 1.9jtdm z 2008 roku, wersja 150km. Przebieg - lekko ponad 200 tysięcy. Taka się trafiła!
    Kupiona z EMLem wyrzucała kod P1206. Poziom zapchania dpfu jakieś 103% w FESie.
    No dobra, pomyślałem nad możliwościami i opcjami - DPF został zrzucony i wyczyszczony chemicznie, wszystko jak ta lala. Zamontowany, pospinany, poziom zapełnienia 8%. Pojeździł chwilę, mogłem zrobić jakieś… 250km. Mieszanie, trochę trasa, trochę miasto… P1206 wraca. Jest to JEDYNY błąd w tym momencie, FES nic innego nie widzi. Podjąłem decyzję, ze ryzykuję i wymusiłem wypalanie. Klasycznie wszedł na obroty, po około dwóch minutach przez jakieś 25 sekund zaczął dymić, przestał i po 7 minutach proces zakończony. Sprawdzam zapełnienie - 72%. Wziąłem go na trasę, przejechałem jakieś 30km autostradą i parę po mieście, żeby dotoczyć się do domu - 75%. Czy to są prawidłowe wartości? Czy wymuszone wypalenie tylko o tyle zmniejsza zapchanie filtra? Wypalanie w czasie pracy/jazdy jest inicjowane przez ECU powyżej 80% zapełnienia, prawda? Nie zauważyłem ani razu żadnych objawów tj. wzrostu spalania, nierównej pracy, podniesionych wolnych obrotów, czy tez szybko opadającej wskazówki turbo, więc czy ECU w ogóle nigdy nie próbowało inicjować samooczyszczenia?
    Zakładam, ze nie ma problemu z niepełnym spalaniem, przelewaniem czy Bóg wie co jeszcze, bo auto pali praktycznie od strzała na zimno czy na ciepło, chodzi równo, nie ma żadnych niepokojących dźwięków, Oleju nie ubywa wiec turbo raczej nie puszcza. Gdzie szukać przyczyny? EGR? Gdzieś spotkałem się z taką teorią, na dniach spróbuje go wyjąc i wyczyścić.
    Czy uszkodzony czujnik ciśnienia DPFu mógłby powodować takie wariacje?
    Usunięcie filtra to dopiero ostateczność, wolałbym aby wszystko działało jak trzeba, macie jakieś wskazówki? Pomysły? Teorie? Przyjmę każdą radę!

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Czy ten błąd powoduje u Ciebie przejście auta w tryb serwisowy i zapalenie się kontrolki "Check Engine"?

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    2008 Alfa 159 Sportwagon 1.9JTDm 150km
    Postów
    6

    Domyślnie

    Tak, wywala check engine, chociaż nie powoduje przejścia w tzw. limp mode, przynajmniej na razie.
    Auto jeździ tak, jak jeździło wcześniej. Może nie jest to najmądrzejsze, ale sprawdziłem i turbo ładuje normalnie.
    Czytałem wcześniej ze w trybie awaryjnym doładowanie nie przekracza 0.8bar, u mnie idzie normalnie.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Sprawdzałeś parametry wypalania dpf? Podczas jazdy podpięty kable i włączony MES i kontrolowales temperaturę i % zatkania oraz wypalenia dpf. Czy poza wymuszaniem serwisowego wypalenia dpf, doprowadziłeś do wypalania podczas jazdy że stałą prędkością i obrotami na poziomie 3000?

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    2008 Alfa 159 Sportwagon 1.9JTDm 150km
    Postów
    6

    Domyślnie

    Właśnie to mnie zastanawia, ze po 250km DPF byłby juz zatkany na tyle, ze P1206 wyskakuje?
    Jeśli dobrze go interpretuje, to jest to błąd gdy ECU próbowało doprowadzić do wypalenia w czasie jazdy, ale kilka razy nie mógł go przeprowadzić stad filtr zapchany. Czy taki przebieg to nie jest trochę za mały dla kilku prób wypalania?
    Poza tym, aby takie wypalenie miało miejsce musza być spełnione pewne warunki, takie jak 80% zapełnienia, prawda? Czy zle teraz rozumuję

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Ja miałem podobny do Ciebie problem ale nie identyczny. Rozwiązałem go następująco (nie mogłem wypalić dpf po awarii dolotu):
    Podpiąłem kompa z aktualną wersją MES, wyświetlałem parametry zatkania i wypalania w %, błędy skasowane, wjechałem na drogę ekspresowa, 5,6 bieg i tempomat na 3000 obrotów, obserwowalem kiedy było wypalanie blisko i wtedy pilnowałem procesu wypalania i gdy tylko wyskoczył błąd, szybko kasowałem i z powrotem na parametry i kontrola wypalania i pilnowałem kilka razy kasowanie błędu bo powodował tryb serwisowy turbiny. Po sukcesywnym wypaleniu w moim przypadku już błąd się nie pojawiał i auto bez problemu wypalało dpf.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Z tego co wiem to analiza zapchania jest liczona na podstawie czujników różnic. Jeśli to elektryka to po 250 km filtr powinien być fizycznie nie zapchany. Ale że do procesu wypalania nie dochodzi a zapewne przejechałeś już więcej niż 250 km to teraz trudno będzie ocenić czy jest to wina mechaniczna czy elektroniczna. Tutaj trzeba będzie dokładnie analizować parametry na MES. Były przypadki na forum że wiązka od czujnika była uszkodzona

    Ja miałem podobny problem i też się tak szybko zapychał, ale problem był zupełnie inny. Miałem źle ustawiony rozrząd. Przestawiony o dwa zęby. Taki numer zrobił mi serwis W łodzi przy manufakturze. Twierdzą że zawsze zakładają tylko na znaki i nie ma z tym problemu. Kiedy podjechałem do innego serwisu ci pokazali mi jak wygląda ustawienie na blokadach.

    Proces wypalania wcale nie musi mieć 3000 tyś obrotów. Mam na bieżąco między zegarami wyświetlacz o stanie DPF i warunki jego wypalania są tak różne że ciężko tak naprawdę ustalić kiedy i jak. Bynajmniej jak dochodzi do 100% zapchania trzeba się liczyć że za lada chwilę dojdzie do czyszczenia. A najlepiej kiedy już podjeżdża auto pod dom

    Wysłane z mojego 2107113SG przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stiopa
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Gorzów Wielkopolski
    Auto
    AR 147 1.9 JTD
    Postów
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo_84 Zobacz post
    Z tego co wiem to analiza zapchania jest liczona na podstawie czujników różnic. Jeśli to elektryka to po 250 km filtr powinien być fizycznie nie zapchany. Ale że do procesu wypalania nie dochodzi a zapewne przejechałeś już więcej niż 250 km to teraz trudno będzie ocenić czy jest to wina mechaniczna czy elektroniczna. Tutaj trzeba będzie dokładnie analizować parametry na MES. Były przypadki na forum że wiązka od czujnika była uszkodzona

    Ja miałem podobny problem i też się tak szybko zapychał, ale problem był zupełnie inny. Miałem źle ustawiony rozrząd. Przestawiony o dwa zęby. Taki numer zrobił mi serwis W łodzi przy manufakturze. Twierdzą że zawsze zakładają tylko na znaki i nie ma z tym problemu. Kiedy podjechałem do innego serwisu ci pokazali mi jak wygląda ustawienie na blokadach.

    Proces wypalania wcale nie musi mieć 3000 tyś obrotów. Mam na bieżąco między zegarami wyświetlacz o stanie DPF i warunki jego wypalania są tak różne że ciężko tak naprawdę ustalić kiedy i jak. Bynajmniej jak dochodzi do 100% zapchania trzeba się liczyć że za lada chwilę dojdzie do czyszczenia. A najlepiej kiedy już podjeżdża auto pod dom

    Wysłane z mojego 2107113SG przy użyciu Tapatalka
    Zauważ że przy ten prędkości obrotowej silnika najoptymalniej przebiega proces wypalania dpf, zakres obrotów jest też podawany w instrukcji serwisowej podczas jazdy pojazdu.

    Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka
    "You cannot be a true petrolhead until you've owned one... it's like having really great sex that leaves you with an embarrassing itch." Jeremy Clarkson o Alfa Romeo

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2022
    Auto
    2008 Alfa 159 Sportwagon 1.9JTDm 150km
    Postów
    6

    Domyślnie

    Witajcie ponownie, odgrzewam kotleta wróciłem do domu, i mam czas zająć się Alfą.
    Zatem jeszcze raz: przejechałem 250km od fizycznego czyszczenia dpfu, ni mniej ni więcej, do momentu zapalenia się p1206.
    Wtedy tez wymusiłem wypalenie przez FES, gdzie zapchanie dpfu spadło do 71%, przejechałem wtedy trasę 30km i wzrosło do 73%. Faktem jest, ze te 250km przejechałem typowo tylko i wyłącznie po mieście, chociaż nadal twierdze, ze to powinno być za mało do zapchania filtra aż do wyrzucenia owego błędu. Na dniach będę wyciągał EGR do czyszczenia, tak profilaktycznie. Problem z FESem mam jeszcze taki, ze mi go rozłącza. Aż dziwne, ze udało mi się w sumie przeprowadzić procedurę wymuszanego wypalania… No mniejsza z tym, to może być wina mojego kabla na przykład.
    Czy mógłbym Was prosić o wypisanie warunków potrzebnych do wypalenia aktywnego tj w czasie jazdy?
    1. Temp cieczy pow 80 stopni?
    2. Zapełnienie DPF pow. 80%?
    3. Temp filtra?
    4. ???
    Chciałbym również zabrać go na trasę ok 60 - 100km i sprawdzić przy sprzyjających warunkach czy wskazówka od turbo opada (jedyny chyba wyznacznik i wskaźnik procesu wypalania, ktory do tej pory odnalazłem).
    Do jakich wartości, zakładając ze auto nie ma innych problemów, można w ten sposób opróżnić filtr?
    Dzięki raz jeszcze!

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Zapełnienie filtra w momencie uruchomienia procedury zwykle wynosi ponad 100%.
    Wypalanie na postoju służy jedynie do udrożnienia filtra w celu dojechania do pobliskiego serwisu, gdy filtr się zatka. Jak zauważyłeś, tą metodą ECU nie jest w stanie normalnie wypalić filtra. Za to silnik dostaje w tyłek na jałowym, czyli pracuje w bardzo złych dla siebie warunkach

    - - - Updated - - -

    https://www.forum.alfaholicy.org/159...p1206_dpf.html
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [159] Alfa 159 1.9jtdm 8v problem z nierównymi obrotami
    Utworzone przez Alfa 159 1.9 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 24-09-2021, 14:34
  2. [159] Alfa Romeo 159 1,9jtdm SW 2006 - Problem z płynnym przyspieszaniem
    Utworzone przez xaxvix w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-07-2019, 19:37
  3. Problem z podcisnieniem Alfa 156 1.9jtdm 140KM
    Utworzone przez Angelus w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-02-2018, 21:05
  4. [159] Problem z brakiem mocy, wkręcaniem się na obroty i z DPFem
    Utworzone przez liked w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-11-2016, 21:27
  5. [159] Problem z Odpalamiem Alfa 159 1.9jtdm 8V 2005r 177tyś
    Utworzone przez Mareczek1122 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-04-2013, 21:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory