Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Mokry filtr powietrza, wymiana na stożek

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie Mokry filtr powietrza, wymiana na stożek

    Cześć,

    Mokry filtr powietrza, dopadło i mnie. 159 1.9jtdm 8v. Obudowa cała, przy ostatniej wymianie filtra sprawdziłem stan airboxa, uszczelkę dekla filtra, wszystko ok, nic nie popękane. Od dołu airboxa na samym dekielku mam dwie fabryczne dziurki, zakładam że po to aby wylewała się nimi woda, o ile dostanie się do airboxa. Dziurki nie mają żadnego zaworka / grzybka, czy tak być powinno? Nadkole pasażera całe, płyta pod silnikiem również, wszystko bez wad, dobrze zamocowane, a mimo to filtr mokry.

    Wczoraj po dwugodzinnej jeździe w deszczu (fakt, że trochę nadupcało, ale żadnych dziur, większych kałuż, zwykła jazda w deszczu dobrymi drogami) okazało się że filtr mam w połowie mokry. Zakładając, że airbox mam szczelny i bez pęknięć to jakaś porażka. Nie mówiąc już o wygodzie wymiany filtra (nie mam kanału).

    Jestem bliski wymiany na stożek, ale jakiś markowy np. K&N lub AEM i do tego hydroshield. Całość zamontować pod maską, odgrodzić od reszty silnika osłoną termiczną, dodać rurę wlotową na zimne powietrze skierowaną na filtr. Silnik mam po mapie 120KM->160KM.

    Plusy:
    1. Łatwa wymiana, czyszczenie, dostęp do filtra.
    2. Odpada ryzyko mokrego filtra.
    3. Spokojna głowa przy jeździe w deszczu - bezcenne.

    Minusy:
    4. Podobno filtry stożkowe słabiej filtrują, w efekcie mogą uszkodzić przepływkę i turbo. Pytanie czy dotyczy to również markowych filtrów, które stosunkowo często będą czyszczone i do tego z hydroshield?

    Macie jakieś rady w zakresie montażu stożka? Ktoś montował, może wrzucić zdjęcie jak umiejscowił filtr pod maską?

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaamien Zobacz post
    Dziurki nie mają żadnego zaworka / grzybka, czy tak być powinno?
    Jeśli w 1.9 jest tak samo jak w 2.0, to dwa grzybki powinny tam być.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie

    Masz może zdjęcie jak one wyglądają?

    Edit: Znalazłem takie zdjęcie, u mnie grzybków brak i tej małej ścianki przy nich również. Zakładam ze to właśnie tym sposobem dostaje się woda. Rozumiem, że grzybki działają tak, że woda wyleje się z airboxa (zostanie wypchana) ale nie wleje się z zewnątrz?
    Teraz pytanie, czy nowy oryginalny airbox (na allegro brak, w sklepach pewnie pod 900-1000zł) czy robić stożek? Stożek wyjdzie blisko połowę taniej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	airbox.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	51.4 KB
ID:	284601
    Ostatnio edytowane przez kaamien ; 01-08-2022 o 12:50

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    878

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cccc.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	23.9 KB
ID:	284602

    Tu widać te grzybki.
    Nie ma pewności skąd Ci się woda tam wlewa. Może uszczelka nie przylega dobrze.

    Ja grzybki mam, a filtr i tak miałem raz mokry.
    Wyciągnięcie tego pod maskę wydaje się być rozsądne. Poszukaj postów, parę osób tak robiło.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie

    Uszczelka na pewno dobrze przylega, dobrze wszystko sprawdzałem przy ostatniej wymianie filtra bo naczytałem się na FB i tutaj na forum że ludzie mają problem z filtrem No i mnie też dopadło. Stawiam na brak tych grzybków i/lub ogólną konstrukcję obudowy filtra i jego umiejscowienie - przy intensywnych opadach i długiej jeździe po prostu jest relatywnie duża szansa, że filtr będzie mokry.

    Co do innych rozwiązań:
    1. Montaż filtra sportowego w miejsce oryginalnego zachowując airbox - nic to nie zmienia, nadal filtr będzie namakał, jedyne co to ma większą trwałość.
    2. Montaż stożka w miejsce oryginalnego filtra, ale bez airbox - totalna padaka, strach jeździć w obawie że zaciągnie wodę szybciej niż w oryginalnym rozwiązaniu.
    3. Montaż filtra simota pod maską. Podobno jednak te filtry słabo filtrują, więc trzeba kupić jak największy.
    4. Montaż grzyba pod maską - to rozwiązanie połowiczne, nie najgorsze.
    5. Montaż typowego stożka pod maską - najlepsze rozwiązanie, zastosować dobry markowy filtr.
    6. Opcjonalnie dodanie hydroshield na wszelki wypadek. Raz że uchroni od wody jeśli jakimś cudem dostanie się ona na filtr, a dwa że jednak wstępnie odfiltruje nieczystości które wpadłyby na filtr.

    Przy stożku/grzybie należy ominąć rezonator, będzie głośniej (nie wiem na ile, sprawdzę). Niektórzy montują stożek wykorzystując oryginalne rury i tylko na końcu dają stożek (ale wciąż jeszcze pod maską), a inni ciągną silikonową rurę od turbo.
    Pomierzę wszystkie średnice, podjadę do sklepu w okolicy i obadam temat rur, złączek, opasek zaciskowych i filtrów.
    Ostatnio edytowane przez kaamien ; 01-08-2022 o 19:48

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Nigdy nie miałem problemu z mokrym czy wilgotnym filtrem w 159. Sprawdz też łączenie filtra z rurą.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie

    Będąc na myjce sprawdziłem szczelność maski. Z przodu jak jest uszczelka nie leci nic pod maskę, ale z boku na łączeniu błotnika z maską już trochę wody się dostaje i efekt jest taki że stożek zamontowany za prawą lampą dostałby trochę wody.

    Z tego tez względu moim zdaniem rozwiązania są takie:
    a) hydroshield na stożek (pytanie tylko na ile on się sprawdza?)
    b) stożek simota w obudowie, lekko skierowany w dół, więc nawet jak coś chlapnie z góry to filtr będzie suchy
    c) obudować stożek dookoła ścianą grodziową/izolacyjną a na górę dać grubą uniwersalną uszczelkę drzwi + oczywiście wlot zimnego powietrza od dołu

    Jak ktoś coś takiego rzeźbił to dajcie znać.
    Oryginalnej puszki już nie chcę, nie da mi ona komfortu psychicznego podczas jazdy w deszczu.
    Ostatnio edytowane przez kaamien ; 03-08-2022 o 07:51

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeDraven
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Bogatynia
    Auto
    brak
    Postów
    794

    Domyślnie

    Stożek stanowczo odradzam. Miałem u siebie krótki czas pod maską z firmy Simota. Szum niesamowity przy zmianie biegów i dodawaniu gazu...
    "Nie możesz nazywać siebie prawdziwym miłośnikiem motoryzacji jeśli nigdy nie miałeś Alfy Romeo" - Jeremy Clarkson

    Pomogłem? Dodaj punkt reputacji (gwiazdka pod postem)

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie

    I co zrobiłeś w takiej sytuacji? Wróciłeś do oryginalnego airboxa?

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar MikeDraven
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Bogatynia
    Auto
    brak
    Postów
    794

    Domyślnie

    Dokładnie tak i sportowy filtr K&N
    "Nie możesz nazywać siebie prawdziwym miłośnikiem motoryzacji jeśli nigdy nie miałeś Alfy Romeo" - Jeremy Clarkson

    Pomogłem? Dodaj punkt reputacji (gwiazdka pod postem)

Podobne wątki

  1. [159] Mokry filtr powietrza.
    Utworzone przez darek156 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-06-2022, 19:15
  2. [159] Mokry filtr powietrza
    Utworzone przez micorl w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-04-2021, 17:35
  3. [159] Mokry filtr powietrza.
    Utworzone przez blackrave w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 25-02-2017, 08:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory