Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Alfa 159 1.9 JTDm - sprzedać czy robić?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm
    Postów
    5

    Domyślnie Alfa 159 1.9 JTDm - sprzedać czy robić?

    Witam szanownych forumowiczów,

    Na starcie proszę o darowanie sobie niepotrzebnych komentarzy nt. nieroztropnego zakupu, nierozwagi itd. Interesuje mnie jedynie uzyskanie opinii od osób, które pomogłyby mi w niniejszej sprawie, a nie chcą wbić niepotrzebnie szpilkę. Zakupiłem jakiś czas temu Alfę Romeo 159 1.9 JTDm za kwotę 13000. Był to mój drugi samochód w życiu, a w zasadzie pierwszy "powazniejszy". Alfy zawsze budziły we mnie zachwyt, a tym samym zakup 159 był poniekąd spełnieniem moich młodzieńczych marzeń. Z racji na kwotę zakupu liczyłem się z ewentualnymi wydatkami związanymi z samochodem. Zgodnie z tym co powiedział mi sprzedający, samochód był w stanie bardzo dobrym, a jedyną rzeczą, którą można w samochodzie zrobić to konserwacja tylnych sanek, bo są już nieco pordzewiałe. Jakiś czas temu również przy okazji wymiany opon, poprosiłem o sprawdzenie zawieszenia i przy okazji tych sanek. Pojawiły się już pierwsze sygnały ostrzegawcze, ponieważ mechanik zwrócił uwagę na wątpliwy stan przedniego zawieszenia. Samochodem nie jezdziłem zbyt dużo, a przez następny miesiąc zbierałem fundusze na naprawy, których miałem dokonać. Dzisiaj wybrałem się do innego mechanika w celu potwierdzenia tego co usłyszałem u poprzedniego, oraz w razie czego, naprawienia tychże usterek. Niestety, ale oględziny samochodu przyniosły jeszcze gorszy scenariusz. Oprócz wymiany całego przedniego zawieszenia(wahacz górny, dolny, łączniki itd.) do wymiany okazały się również tarcze hamulcowe, zaciski, a do tego okazało się, że wtryski muszą zostać poddane regeneracji. Całość napraw powinna kosztować mnie przy uwzględnieniu gorszych części około 6-7 tysięcy. Oczywiście zdaję sobie sprawę z trudu odpowiedzi na pytanie, ze względu na masę innych czynników, ale czy rzeczywiście warto pchać się w tak drogą naprawę czy nie lepiej po prostu sprzedać za jakieś pieniądze ten samochód? Tak, znam już tę powszechną opinię, że posiadanie Alfy wiąże się również i z dużymi wydatkami, lecz zdałem sobie sprawę, że być może porwałem się nieco z motyką na słońce. Kocham ten samochód, jest rewelacyjny, piękny itd. ale po prostu stoję teraz w kropce. Chcę po prostu wyjść z tej sytuacji z jak najmniejszą szkodą. Czy rzeczywiście mógłbym dostac jeszcze jakieś sensowne pieniądze za ten samochód w takim stanie, zakładając, że reszta jest w dobrym stanie? Czy może lepiej podejmować się naprawy, bo tak stracę mniej niż przy ewentualnej sprzedaży?
    Bardzo proszę o pomoc. Liczę na wsparcie od Was Dzięki.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Alfa 159 sportwagon 1.9jtdm 8v
    Postów
    228

    Domyślnie

    Wszystkie wtryski? To trzeba jednak gdzieś potwierdzić. Zawieszenie nie jest tanie ale zaciski można regenerować. Jestem zdania że jeśli silnik i blachy są w dobrym stanie to może jednak warto zainwestować w już zakupiony egzemplarz. Jak dodasz sobie do tych 13tys to co musisz zainwestować to wyjdzie około 20k. Takie ceny tych alf też się zdarzają na rynku

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,573

    Domyślnie

    napisze tak , sprzedasz auto w takim stanie jak jest , mówiac klientowi o jego bolączkach? watpie zebys odzyskał to za ile ja kupiłes , jesli sprzedaż to nastepne auto za podobna kase , myslisz ze w jakim bedzie stanie , ja w tym roku juz włożyłem w moja koło 8 tys , a to nie jest koniec ,poszły mi jeszcze siłowniki szyb tył i linki recznego tez by sie przydało wymienic bo diagnosta krecił nosem , tak ze moja zostaje ze mna na wieki

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Utrzymanie auta kosztuje. Alfa nie odstaje kosztami od innych w tym segmencie. Do tego musisz mieć świadomość, że w ~15-letnim aucie podzespoły są albo wymienione przez poprzednich właścicieli, albo skrajnie zużyte i wymienisz je ty, lub kolejny właściciel. I nie jest to kategoria "popsuło się" tylko "zużyło się". Kolejną sprawą jest jakość części zamiennych . Jeśli ktoś proponuje ci "gorsze" zamienniki, to bądź świadomy, że z wysokim prawdopodobieństwem w ciągu ~2lat wrócisz do tematu. A robocizna obecnie jest coraz droższa. Więc oszczędność na tanich częściach jest bardzo złudna. W każdym razie, jeśli jest dla ciebie problemem włożyć w auto ~5tys rocznie, to sprzedaj alfę i nie pchaj się w nic podobnej klasy, bo będziesz miał dokładnie te same dylematy. Kup sobie jakeś proste, małe auto w wolnossącej benzynie i jeździj tym aż ulegnie biodegradacji.

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał Creezon Zobacz post
    do wymiany okazały się również tarcze hamulcowe, zaciski, a do tego okazało się, że wtryski muszą zostać poddane regeneracji. Całość napraw powinna kosztować mnie przy uwzględnieniu gorszych części około 6-7 tysięcy.
    Komplet (z łącznikami) przednich wahaczy Meyle (nie ma lepszych do 159) to ok. 2 tys., regeneracja wtrysków (ktoś je faktycznie sprawdzał, czy tylko przeczytał korekty?): 4 x 250 zł = 1 tys. Komplet Brembo na przód i tył tarcz i klocków do dużych Brembo 1200 zł. A zaciski musiałyby być rozbite młotem, żeby trzeba je było wymieniać.
    Razem na najlepszych (cywilnych) częściach 4.200 + robocizna. I masz auto zrobione, za cenę jaką musiałbyś i tak zapłacić za auto w dobrym stanie (choć niepewne)
    BTW, dobrze że mechanik nie zdecydował, że trzeba wymienić OBIE skrzynie biegów

    Cytat Napisał Darrr Zobacz post
    Jestem zdania że jeśli silnik i blachy są w dobrym stanie to może jednak warto zainwestować w już zakupiony egzemplarz. Jak dodasz sobie do tych 13tys to co musisz zainwestować to wyjdzie około 20k. Takie ceny tych alf też się zdarzają na rynku
    Brawo ten pan <oklaski>
    Ostatnio edytowane przez jadzia ; 22-09-2022 o 07:09

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    (ktoś je faktycznie sprawdzał, czy tylko przeczytał korekty?): 4 x 250 zł = 1 tys
    1000-2500 zł, zależy co jest przy wtryskach do roboty.

    Ale do meritum, jeśli to są wszystkie bolączki i autu więcej nic poważnego nie dolega to lepiej zrobić i mieć spokój na lata.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    AR 159 SW, Honda Prelude 4gen
    Postów
    319

    Domyślnie

    Nawet jak wydasz te 7 koła to dalej za 20 masz auto, które tak jak poprzednicy napisali, tyle mniej więcej kosztuje. I wiesz co masz zrobione. Kupisz kolejne i skąd wiesz czy nie będzie powtórki ? A tu jak sobie zrobisz tak będziesz miał. Jeśli buda zdrowa to nie ma się co zastanawiać. Jak jeden kolega napisał - te części nie są zepsute tylko zużyte z racji wieku i przebiegu.

    "Ważniejsza od celu podróży jest radość z podróżowania" - Soichiro Honda
    Ostatnio edytowane przez nervousman ; 22-09-2022 o 16:59

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Obowiązkowo kolega jeśli chce autem dłużej pojeździć powinien się zainteresować tym, czy jego alfa (jeśli jest w wersji 16v) posiada jeszcze klapy wirowe. Jeśli posiada sugerowałbym bezzwłoczne usunięcie.

Podobne wątki

  1. Sprzedać czy nie sprzedać - alfa do remontu
    Utworzone przez Krupi w dziale GT
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-08-2020, 19:48
  2. [159] Alfa 159 1.9 JTDM 150 - reanimować czy sprzedać ?
    Utworzone przez Hesus88 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-08-2019, 10:28
  3. [159] Poważny dylemat - robić, czy sprzedać [langtitle=nt]Alfa[/langtitle] 159 2.4 jtdm
    Utworzone przez flix w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-06-2017, 13:09
  4. Sprzedać na części samemu czy sprzedać na skup ?
    Utworzone przez Czarna Alfa w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-01-2017, 18:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory