Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Świeży alfaholik. Proszę o porady.

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2022
    Auto
    1.9 JTD 120 km SW
    Postów
    3

    Domyślnie Świeży alfaholik. Proszę o porady.

    Hej,
    Od wczoraj mam 159-tkę SW 1.9 Jtdm 120 km manual z 2010 roku.
    Chciałbym prosić o pomoc użytkowników, czy też byłych użytkowników takiego silnika, egzemplarza.
    Dajcie proszę jakieś porady, jak dbać o te auto, żeby odwdzięczyło się fajną eksploatacją? Co chcielibyście wiedzieć w momencie kiedy kupowaliście swoje Alfy, co oszczędziło by wam czasu i pieniędzy? Pytam, ponieważ auto, mimo że skromnie wyposażone, to moim zdaniem jest w bardzo fajnym stanie i chciałbym w takim stanie ją utrzymać.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2022
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 2005r.
    Postów
    29

    Domyślnie

    Na hamowanie ją wez przede wszystkim. Zacytuje opis pewnego użytkownika na tym forum "Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży." ale bez obaw Alfy to fajne auta ale drogie w utrzymaniu. Włoska robota

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    Może juz niedługo AR159 :)
    Postów
    18

    Domyślnie

    W wersji 120km nie ma klapek wirowych to już masz jeden problem z głowy. Do sprawdzenia na 100% skrzynia biegów M32, jeśli masz info, że była robiona to ja bym tylko zmienił olej tak profilaktycznie a jeśli nie no to trzeba to zrobić im wcześniej tym lepiej, poszukaj sobie na forum objawów kończenia się skrzyni.
    Silnik to przede wszystkim dobry olej zmieniany co te 10tys km i powinno śmigać.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,030

    Domyślnie

    Poświęć trochę czasu i przekop się przez wątki na forum. Będziesz miał wiele odpowiedzi.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alfaholik92 Zobacz post
    "Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży."
    Głupi slogan, bardziej traktowany jako kpina z tego stereotypu, przynajmniej jeśli chodzi o 159.

    Cytat Napisał Alfaholik92 Zobacz post
    ale drogie w utrzymaniu.
    Mógłbyś to jakoś rozwinąć - co, konkretnie, jest "drogie w utrzymaniu"?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    AR
    Postów
    48

    Domyślnie

    Myślę, że koledze chodzi ogólnie o ceny części i serwisu porównując do innych, tańszych modeli lub prostszych konstrukcyjnie samochodów. I ja też się pod tym podpisuję.
    Natomiast patrząc na 159 przez pryzmat klasy, do jakiej należy to koszty są raczej normalne i w innych markach jest podobnie.

    Marzeniem byłaby 159 prosta i niezawodna jak honda w wolnossącej benzynie (o ironio, rdzewieją tak samo), ale wtedy straciłaby urok alfy

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaamien Zobacz post
    Myślę, że koledze chodzi ogólnie o ceny części i serwisu porównując do innych, tańszych modeli lub prostszych konstrukcyjnie samochodów.
    Mógłbyś rzucić jakimś konkretem, bo ja rozumiem np. świece do TSa, w cenie z kosmosu, w dodatku 8 sztuk, albo czujnik temperatury i poziomu oleju w silnikach JTS, ale reszta, a tym bardziej rzeczy eksploatacyjne?

    Cytat Napisał kaamien Zobacz post
    Marzeniem byłaby 159 prosta i niezawodna jak honda w wolnossącej benzynie (o ironio, rdzewieją tak samo), ale wtedy straciłaby urok alfy
    Alfa 159, rok produkcji 2006 - zero śladów korozji, poza sankami pod silnikiem, które chyba były montowany, już skorodowane - wystarczyło, przy okazji wymiany tego nieszczęsnego czujnika oleju, który i tak kupiłem w okazyjnej cenie, je wyczyścić i pomalować i od 10 lat, nic się z nim nie dzieje - mało tego, alfa 146 z 2000 roku - zero korozji, poza wymienionym z powodu szkody parkingowej, lewego przedniego błotnika, który kupiłem używany i skorodował po 14 latach od jego założenia, ile miał lat, przed założeniem, nie wiem.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    159 1.8MPI
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaamien Zobacz post

    Marzeniem byłaby 159 prosta i niezawodna jak honda w wolnossącej benzynie (o ironio, rdzewieją tak samo), ale wtedy straciłaby urok alfy
    Taka istnieje ;D to bazowa benzyna 1.8 MPI, w silniku nic się nie psuje, niestety oprócz silnika czekają standardowe bolączki 159 typu:
    -padnięty przycisk menu w manetce
    -zapalniczka działa kiedy chce
    -padający lewy przegub
    -wąż od wspomagania
    -błędy typu hill holder/VDC oraz vehicle protection system
    -zbiorniczek wspomagania z pianą
    -pękające sprężyny z tyłu i z przodu
    -znaczki i grill tracące kolor
    -problemy z pedałem sprzęgła lub hamulca
    -problemy z wyjęciem tylnej kanapy
    -problemy z tempomatem
    -padające pokrętło od regulacji wysokości świateł
    -ruda

    pewnie jeszcze o kilku zapomniałem , niby drobnostki ale prędzej czy później któraś się pojawia
    Ostatnio edytowane przez Zajchow ; 03-10-2022 o 21:48

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    683

    Domyślnie

    -wąż od wspomagania - którego zakucie i wymiana kosztowała mnie 50 zł.
    -znaczki i grill tracące kolor - o grillu, pierwsze słyszę, natomiast wymiana znaczków na "wieczne - chińskie", to koszt około 30 zł - kupiłem komplet w jednym kolorze i wymieniłem również te w kołach.

    Poza tymi dwoma przypadkami, nie wiem, o czym piszesz - żadna z podanych przez Ciebie usterek, u mnie nie występuje - przypominam, samochód ma obecnie 16 lat.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    mało tego, alfa 146 z 2000 roku - zero korozji, poza wymienionym z powodu szkody parkingowej, lewego przedniego błotnika, który kupiłem używany i skorodował po 14 latach od jego założenia, ile miał lat, przed założeniem, nie wiem.
    Potwierdzam, swego czasu sprzedalem 145 boxera, który w dniu sprzedaży miał.... 19 lat. Korozji nie było w ogóle, zero.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Zajchow Zobacz post
    pewnie jeszcze o kilku zapomniałem , niby drobnostki ale prędzej czy później któraś się pojawia
    U mnie nie pojawiła się żadna, poza znaczkiem. Znaczek kupiłem za 25 zł na allegro nałozyłem, jest OK.

Podobne wątki

  1. Świeży alfaholik
    Utworzone przez mariovk w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-08-2017, 17:32
  2. Alfa Romero 156 2.4 jtd proszę o porady
    Utworzone przez zzaspany w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 31-05-2014, 13:34
  3. Kupujemy 156 2.0 JTS Proszę o porady.....
    Utworzone przez Buli22 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-07-2012, 09:36
  4. Kupno AR 166, proszę was o porady.
    Utworzone przez Ozzy71642 w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18-12-2011, 18:14

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory