Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Cichy łomot - czy to kończąca się dwumasa?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Mieszka w
    KMI
    Auto
    159 SW 2.0 JTDM 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie Cichy łomot - czy to kończąca się dwumasa?

    Cześć,

    co byście podejrzewali słysząc niezbyt głośny łomot w rytmie pracy silnika?

    W połowie sierpnia tego roku kupiłem moją pierwszą AR i jednocześnie mojego pierwszego "nowoczesnego" diesla (wcześniej były głównie hybrydy Pb+LPG), więc dopiero się poznajemy. Póki co myślę, że zakup się udał, bo - odpukać - póki co poważniejszych niespodzianek mi nie zafundowała.

    Ale od jakiegoś czasu trochę mnie martwi coś jakby cichy łomot, który towarzyszy klekotowi silnika. Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy się pojawił. Najwyraźniej go słychać zaraz po odpaleniu zimnego silnika. Zanim wyjadę na ulicę, muszę wykonać kilka manewrów - wiadomo - cofanie, powolne ruszanie... No i kiedy np. dotykam pedału hamulca, zanim go mocniej wcisnę, to słyszę taki własnie zmieniony odgłos silnika, jakby gdzieś tam cicho łomotała wirująca pralka. Potem w trasie, na wyższych obrotach tego nie słychać, silnik pracuje "miękko", aż miło słuchać. Wydaje mi się, że po rozgrzaniu silnika, nawet przy różnych powolnych parkingowych manewrach tego nie słychać.

    Ale dziś zauważyłem, że kiedy zatrzymałem samochód po dłuższej jeżdzie na lekko pochyłym podjeździe (przodem w dół) i zaciągnąłem hamulec ręczny, to ten łomot był słyszalny.

    No i się zastanawiam czy to mogą być oznaki jakiegoś grubszego problemu (np. pierwsze jaskółki umierającej dwumasy), czy raczej jestem przewrażliwiony, a łomot się bierze z jakichś innych wibracji, tarcz hamulcowych, poduszek albo jeszcze czegoś innego (?)

    Pzdr.

    Aha... Oficjalny przebieg to trochę ponad 225k, więc idealny na wymianę dwumasy. Ale poprzedni właściciel kupił ją w polskim komisie, gdzie trafiła prosto od Helmuta, więc (choć autoDNA nie pokazało żadnych machlojek) nawet najstarsi górale nie wiedzą jaka jest prawda
    Ostatnio edytowane przez slv ; 08-11-2022 o 23:27

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Czy ten łomot znika po naciśnięciu sprzęgła?

    - - - Updated - - -

    Do sprawdzenia tak czy inaczej koło pasowe wału korbowego.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Może to tylko dpf. Jak jeszcze miałem ten wynalazek w aucie, to jak się zbliżało wypalanie dpf silnik zaczynał nieco głośniej pracować, po wypaleniu wszystko wracało do normy. Jak to twój pierwszy diesel po benzynie, to możesz słyszeć takie niuanse.

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Mieszka w
    KMI
    Auto
    159 SW 2.0 JTDM 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Czy ten łomot znika po naciśnięciu sprzęgła?

    - - - Updated - - -

    Do sprawdzenia tak czy inaczej koło pasowe wału korbowego.
    No właśnie już sam nie wiem czy jest tu jakaś reguła.

    Po Twojej odpowiedzi odpaliłem dziś z rana i zacząłem manewrować - cofać, zawracać... I teraz wydaje mi się, że to może mieć jakiś związek z kiepskim nawykiem, który u siebie tępię, czyli z jazdą na półsprzęgle np. podczas cofania na małej przestrzeni. Łomot jest słyszalny jak tylko lekko nacisnę pedał sprzęgła (pedał hamulca chyba też) nawet na postoju, albo własnie kiedy właśnie powoli cofam, albo ruszam nie do końca puszczając sprzęgło. Przy tym jak pojawia się łomot, da się wyczuć też lekkie wibracje pedału, jakby ten łomot przenosił się na pedał jak delikatne stukanie młotkiem.

    Ale co ciekawe, tak jak pisałem wcześniej, wczoraj na pochyłym podjeździe też dało się usłyszeć łomot, mimo, że wysiadłem z auta.

    Może to koło pasowe też można podejrzewać. Zbadam temat.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Może to tylko dpf. Jak jeszcze miałem ten wynalazek w aucie, to jak się zbliżało wypalanie dpf silnik zaczynał nieco głośniej pracować, po wypaleniu wszystko wracało do normy. Jak to twój pierwszy diesel po benzynie, to możesz słyszeć takie niuanse.
    To raczej nie ten trop, bo ja to słyszę codziennie, a podobno wypalanie się uruchamia co kilkaset km. Poprzedni właściciel, który jeździł nią po Warszawie mówił mi jak to zauważyć, ale ja mało jeżdżę po mieście. Prawie zawsze kiedy odpalam alfę mam potem po drodze ekspresówkę, więc DPF ma gdzie sobie pooddychać i mimo, że zrobiłem nią już prawie 4k km, nie zauważyłem jeszcze wypalania (ale oczywiście możliwe, że przegapiłem).
    Ostatnio edytowane przez slv ; 09-11-2022 o 11:40

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2022
    Mieszka w
    KMI
    Auto
    159 SW 2.0 JTDM 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    No dobra, potestowałem jeszcze trochę i teraz wniosek mam taki, że ten łomot to odgłos wibracji jakiegoś elementu/osprzętu pod maską, który wpada w wibracje głównie gdy:

    a) silnik jest zimny (wtedy silnik trochę bardziej wibruje niż gdy jest ciepły - prawda?), dlatego słyszę to głównie rano,

    albo

    b) kiedy samochód stoi na pochyłym terenie (np. jak zatrzymam się na pochyłym podjeździe przodem, albo tyłem do wyjazdu) - może wtedy jakieś punkty ciężkości ustawiają się tak, że gdzieś pojawiają się luzy.

    Teraz trzeba wyśledzić co to.
    Ostatnio edytowane przez slv ; 09-11-2022 o 17:37

Podobne wątki

  1. Kończąca się dwumasa - ile to może potrwać?
    Utworzone przez Kamil_alfa_147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 02-09-2016, 19:26
  2. Skrzynia automatyczna - nie kończąca sie historia ...
    Utworzone przez Torin w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-07-2015, 15:56
  3. Łomot przy szybszym przejezdzaniu przez progi
    Utworzone przez maxko w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-05-2013, 21:58
  4. [156] Cichy zawias zimą
    Utworzone przez b.pawelek w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 22:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory