Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Rozpórka na przednie kielichy

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie Rozpórka na przednie kielichy

    Chodzi mi ostatnio po głowie montaż rozpórki na przednie kielichy. Słyszałem, że szczególnie w starszych autach warto założyć (pewnie w domyśle ze zmęczoną karoserią).
    Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w użytkowaniu? Coś polecacie? Są jakieś wady takiego rozwiązania?

    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Mam ori dedykowaną, ze śrubą rzymską i polecam.
    Usztywnia nadwozie, dobrze skręcona zmniejsza znany problem cięcia opon od wewnątrz na przedniej osi, przy szybkim wychodzeniu z łuku, trudniej zgubić trakcję, do tego oczywiście dochodzi efekt wizualny.
    Pozdrawiam.
    Rafał

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie

    Dzięki Rafał.
    A orientujecie się czy rozpórka ze 159 będzie pasować do Brery z tym samym silnikiem 2.4 JTDm? Rozmiar jest taki sam?

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie

    Ok. Kupiłem taką i faktycznie otwory pasują również do Brery z takim samym silnikiem 2.4 JTDm.

    https://allegro.pl/oferta/staffa-roz...-4-11426574623

    Potrzebuję fachowej porady. Czy wiecie z jakim momentem mają być dokręcone nakrętki na kielichach (na zamontowanie rozpórki)?
    Albo czy dobrze patrzę w linku poniżej, pozycja: Front shock absorber M10 (bodyshell side) 3.6 - 4.4 daNm ?

    https://4cardata.info/elearn/939/2/9...0001/939003332

    Czy lepiej montować na ziemi, czy lepiej podnieść auto, albo przynajmniej tak pół na pół z obciążeniem na kołach?
    Czy można wyciągnąć fabryczne podkładki, bo teraz rozpórka podniesie o 2 mm nakrętki i i mogą się nie złapać na pełen gwint.
    Czy nakrętki powinny (muszą?) być na kleju?
    Ostatnio edytowane przez maurize ; 20-05-2023 o 06:21

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    165

    Domyślnie

    Zamontowałem rozpórkę. Piszę, żeby zachować informacje na przyszłość.

    Montowałem na samochodzie, na ziemi.
    O dziwo, w mojej 17 letniej Brerze z 290k km przebiegu otwory rozpórki pasowały dobrze.
    Dokręciłem nakrętki z momentem ponad +65 Nm, bo 44 Nm wydało mi się za słabe, te wcześniejsze nakrętki były przykręcone baaardzo mocno.
    Podkładek pod nakrętki nie dawałem, bo rozpórka ma dużą grubość, a nakrętki i tak mają poszerzone łebki. Rozpórka trzyma się sztywno i mocno.

    Właśnie wczoraj sprawdziłem jeszcze raz kluczem dynamometrycznym (po 2 tygodniach użytkowania, około 350 km), czy nakrętki się nie poluzowały, ale jest OK.

    Co do wrażeń z jazdy to używam 2 tygodnie i jakieś wielkiej różnicy nie czuję. Po prostu wcześniej było chyba wystarczająco sztywno. Mam niskie sprężyny Eibach (czerwone), dystanse na kołach (20 mm) i auto trzyma się drogi bardzo dobrze.

    Rozpórka zamontowana raczej jako bajer dla własnej satysfakcji.

    Bezpośrednio przed montażem rozpórki wymieniłem też filtr paliwa (powoli kwalifikował się, miał przebieg 13k km), bo wydawało mi się że rozpórka będzie przeszkadzać na przyszłość w jego wymianie, ale chyba nie będzie tak źle bo jest wystarczająco miejsca.

    Dodatkowy plus jaki widzę jest taki, że jak nachylam się nad silnikiem, żeby coś w nim posprawdzać to rozpórka nadaje się idealnie, żeby się o nią złapać i oprzeć
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230601_174911.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	166.2 KB
ID:	287212  

Podobne wątki

  1. [159] Rozpórka na kielichy Alfa 159 1.9 16V JTDm (regulowana)
    Utworzone przez altexperte w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-07-2020, 18:30
  2. [GTV] Szukam kapturki na kielichy
    Utworzone przez SCHNNAZZI w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-03-2020, 07:46
  3. [GTV] Kupię kapturki na kielichy
    Utworzone przez SCHNNAZZI w dziale Kupię części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-02-2020, 17:48
  4. [33] Kielichy pod sprężyny.
    Utworzone przez Spirit w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2009, 16:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory